Στήσιμο καινούργιου συστήματος Hi-Fi

NavalArchitect

Έχω πλάνο να ασχοληθώ με το Hi-Fi, τώρα που μπήκα σε δικό μου χώρο.

Αυτή τη στιγμή κι επειδή για τον υπογράφων η μουσική είναι πολύ σημαντικότερη από την τηλεόραση ως ευχαρίστηση, το πλάνο λέει:

Σύστημα Πικάπ / CD / Ενισχυτής δικάναλος (ή ραδιοενισχυτής) / Ηχεία δαπέδου, όλα μαζί έχοντας έναν σχετικά λογικό προυπολογισμό (π.χ. τα ηχεία, που πιθανόν θα είναι το πιό ακριβό μέρος του συστήματος, να μη υπερβαίνουν τα 1,500 Eur λιανική κι όλα τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος να είναι κάτω από τα 1,000 Eur λιανική έκαστο).

Δεν ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες, δεν ενδιαφέρει πολυκάναλος, θα ήθελα να ακούω λίγα βινύλια, τα CD μου και επίσης μουσική από internet (YouTube, radio) οπότε καλοδεχούμενη κι όποια συμβουλή για streamer ή DAC (δεν έχω καμμία γνώση πάνω σε αυτά). Ηχεία θα προσπαθήσω να πάω για τα Αμερικάνικα Klipsch, οπότε αν μου κάτσουν καλά ηχητικά στη δοκιμή θα ήθελα μετά κάτι που να τους ταιριάζει (εννοώ ως επιλογή για ενισχυτικό και CD).

Ακούω κυρίως ηλεκτρονική μουσική, soundtracks, '80s, new age, λίγη jazz και κλασσική, ελάχιστο rock ή ό,τι άλλο παρεμφερές, επιλεγμένα Ελληνικά (λ.χ. Μάνο Χατζηδάκι, Αρβανιτάκη) και αρκετό dance/progressive trance από internet.

Ο χώρος για το σύστημα είναι αρκετός, οπότε (σε λογικά πλαίσια) μεγάλα ηχεία δαπέδου δεν θα έχουν πρόβλημα.

Αν κανείς έχει εμπειρίες, γνώση, και θέλει λοιπόν να βοηθήσει ελάχιστα στο θέμα (με πιθανή πρόταση για ενισχυτή, CD ή και για ηχεία), θα το εκτιμούσα. Για πικάπ νομίζω ένα Project ή ένα Dual πιθανόν να είναι μία λογική και αξιόπιστη λύση...

:helt


Υπάρχει βέβαια και πλάνο (β) που είναι το ίδιο σύστημα, με εντελώς διαφορετικό προυπολογισμό, και δεδομένο το ότι (α) ενισχυτικό θα είναι ένας ολοκληρωμένος δικάναλος Ιαπωνικός (Accuphase ή Luxman) και (β) το πικάπ θα είναι Linn. Όμως εκεί πάμε αλλού, αν και βέβαια η ερώτηση είναι υπαρκτή - ποιά ηχεία θα ταίριαζαν στον ενισχυτή αυτό.
Harry έγραψε:Προσωπικα εύκολα θα διάλεγα Martin Logan... αλλά εξαρτάται από το είδος της μουσικής που ακούς, αλλά και τα ενισχυτικά.

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Λοιπόν επειδή είμουν επαγγελματικά μουσικός τραγουδοποιός κ.λ.π μπορώ να προτείνω 2-3 παραγματακια με καθαρά υποκειμενική ματιά.
Αντικειμενικά το καλύτερο πικάπ διαχρονικά είναι της technics το SL-1210 MK2.Χρησιμοποιείται από συναυλίες για παίξιμο,από dj's για scratch σε ανάλογα είδη μουσικής μέχρι και σαν ντεκόρ γιατί απλά είναι το πλέον κλάσσικό.
Από εκεί και πέρα μερικές εταιρείες που αξίζουν αναφοράς είναι αναμφίβολα οι: *Stanton με το STR8150 να ξεχωρίζει σαν μια καλή οικονομική επιλογή με πιο μοντέρνο design όμως.
* Numark με το TTUSB να ξεχωρίζει για την θύρα Usb που βολεύει μιας και είδα κάτι για διαδίκτυο.Και αυτή η εταιρεία κινείται σε πιο μοντέρνο σχεδιασμό.Αυτό συνδέεται και με υπολογιστή απευθείας με ότι αυτό συνεπάγεται για κάποιον χρήστη.

Για σιντιέρα ή αλλιώς σιντοπαίκτη εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι το Ρioneer cdj 2000.Είναι απλά επαγγελματικό με όλα τα κομφόρ.

Ηχεία έψαξα να δώ σε αυτό το στύλ και κατέληξα στο : Pioneer SP-FS52-LR standing Loudspeaker Ναι η klipsch πουλάει design αλλά πάντα προτιμώ εταιρείες που βάζων τον ήχο πάνω από την αιθητική!

Ελπίζω να βοήθησα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Ευχαριστώ, ναι, βοήθησες.

Ούτως ή άλλως είχα καταλάβει πως πάμε για Ιαπωνικά μηχανήματα (σε γενικές γραμμές). Σε τιμές 400, 500 Ευρώ και ίσως λίγο και πιό πάνω, οι Pioneer, Marantz, Denon και Yamaha είναι λίγο-πολύ κυρίαρχες εταιρίες για ενίσχυση και CD.
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

Η δική μου γνώμη:

Για το πικαπ θεωρώ ότι η Pro-Ject είναι μόνόδρομος σε VFM. Εγώ έχω διαλέξει το Debut Carbon Esprit με την Ortofon 2M Red.
Δεν έπεσα έξω στην επιλογή μου.
Αν θες να κίνηθείς λίγο έξω από το τσίκι-τσίκι-μπούμ ρίξε μια ματιά και σε υλοποιήσεις ενισχυτών λυχνίας. Πρόσεξε όμως: η λάμπα είναι άκρως εθιστική, και εσύ δεν θέλεις και πολύ... ;)
Αξιόλογες και πολύ τίμιες προτάσεις (και μάλιστα Ελληνικές) είναι αυτές των αδερφών Τσακιρίδη
Όσο για τα ηχεία θα σου πρότεινα να άκουγες και κάποια από τα Chario π.χ. Delphinus (αυτό τον καιρό έχουν και έκπτωση 40% λόγω των 40 χρόνων της εταιρείας) πριν αποφασίσεις. Αν ακούσεις chario με λάμπα θα καταλάβεις γιατι στο λέω...
Επίσης με κάποιο B&W προσεκτικά ματσαρισμένο με κάποιον ενισχυτή δύσκολα θα πέσεις έξω...
Αν πάλι θέλεις λίγο πιό "λαμπρό ήχο" ρίξε μια ματιά και στα Focal.
Για cd δεν έχω να σου προτείνω κάτι διότι εγώ τουλάχιστον δεν πιστεύω πολύ στην κρισιμότητα αυτής της συσκευής. Εγώ κάνω τη δουλειά μου με ένα νορμάλ marantz. Για streamer & Dac είναι ολόκληρη συζήτηση που ξεκινάει από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτά. (π.χ. έλεγχός από smartphone, internet radio κ.λπ.)
Σε κάθε περίπτωση για να αποφασίσεις θα πρέπει να ακούσεις τα συγκεκριμένα μηχανήματα με δίσκο/cd/mp3 αναφοράς ΣΟΥ.
Όσο γίνεται πιό κοντά στις πραγματικές συνθήκες. Για να διαλέξεις ηχεία λ.χ. πας με τον ενισχυτή σου και ακούς, κ.ο.κ.
Ό,τι και να σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που τα δικά σου αυτιά θεωρούν σωστό/ωραίο/ξεκούραστο/γλυκό ήχο.
:)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

yiobi έγραψε:Για το πικαπ θεωρώ ότι η Pro-Ject είναι μόνόδρομος σε VFM. Εγώ έχω διαλέξει το Debut Carbon Esprit με την Ortofon 2M Red.
Δεν έπεσα έξω στην επιλογή μου.
Συμφωνώ απολύτως . Εχω πάρει το Project RPM 4 με Grado silver και είμαι πολύ ευχαριστημένος .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

rhtoras έγραψε: Αντικειμενικά το καλύτερο πικάπ διαχρονικά είναι της technics το SL-1210 MK2.Χρησιμοποιείται από συναυλίες για παίξιμο,από dj's για scratch σε ανάλογα είδη μουσικής μέχρι και σαν ντεκόρ γιατί απλά είναι το πλέον κλάσσικό.
:handgestures-thumbupright:
NavalArchitect

Πολύ ωραία. Ευχαριστώ, παιδιά.

Σήμερα πήγα και άκουσα ηχεία Focal, Dynaudio, Usher και Paradigm. Από χαμηλή/μέση σειρά ως και αρκετά ακριβά μοντέλα.

Το καθένα το άκουσα με ενισχυτικά Balanced Audio και Devialet, ενώ το ακριβό Focal το άκουσα με Mark Levinson προ/τελικό.

Σημαντική ως εμπειρία η σημερινή, σε δύο επίπεδα τιμών ο εξοπλισμός/τα συστήματα που άκουσα. Πέραν του ότι αυτά που άκουσα σήμερα ήταν όλα αρκετά ψηλά σε τιμή, βλέπεις και τους dealers ή αντιπροσώπους να είναι πιθανώς σε σχετικά δύσκολη θέση εξ'αιτίας της οικονομικής κρίσης κι ως εκ τούτου να βιάζονται να σε βάλουν στο παιχνίδι της αγοράς του όποιου νέου ή (κυρίως) demo μηχανήματος.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

yiobi έγραψε:Η δική μου γνώμη:

Για το πικαπ θεωρώ ότι η Pro-Ject είναι μόνόδρομος σε VFM. Εγώ έχω διαλέξει το Debut Carbon Esprit με την Ortofon 2M Red.
Δεν έπεσα έξω στην επιλογή μου.
Αν θες να κίνηθείς λίγο έξω από το τσίκι-τσίκι-μπούμ ρίξε μια ματιά και σε υλοποιήσεις ενισχυτών λυχνίας. Πρόσεξε όμως: η λάμπα είναι άκρως εθιστική, και εσύ δεν θέλεις και πολύ... ;)
Αξιόλογες και πολύ τίμιες προτάσεις (και μάλιστα Ελληνικές) είναι αυτές των αδερφών Τσακιρίδη
Όσο για τα ηχεία θα σου πρότεινα να άκουγες και κάποια από τα Chario π.χ. Delphinus (αυτό τον καιρό έχουν και έκπτωση 40% λόγω των 40 χρόνων της εταιρείας) πριν αποφασίσεις. Αν ακούσεις chario με λάμπα θα καταλάβεις γιατι στο λέω...
Επίσης με κάποιο B&W προσεκτικά ματσαρισμένο με κάποιον ενισχυτή δύσκολα θα πέσεις έξω...
Αν πάλι θέλεις λίγο πιό "λαμπρό ήχο" ρίξε μια ματιά και στα Focal.
Για cd δεν έχω να σου προτείνω κάτι διότι εγώ τουλάχιστον δεν πιστεύω πολύ στην κρισιμότητα αυτής της συσκευής. Εγώ κάνω τη δουλειά μου με ένα νορμάλ marantz. Για streamer & Dac είναι ολόκληρη συζήτηση που ξεκινάει από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτά. (π.χ. έλεγχός από smartphone, internet radio κ.λπ.)
Σε κάθε περίπτωση για να αποφασίσεις θα πρέπει να ακούσεις τα συγκεκριμένα μηχανήματα με δίσκο/cd/mp3 αναφοράς ΣΟΥ.
Όσο γίνεται πιό κοντά στις πραγματικές συνθήκες. Για να διαλέξεις ηχεία λ.χ. πας με τον ενισχυτή σου και ακούς, κ.ο.κ.
Ό,τι και να σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που τα δικά σου αυτιά θεωρούν σωστό/ωραίο/ξεκούραστο/γλυκό ήχο.
:)
Λάθος. Λάθος μεγάλο!!! :))
Γιατί του το έκανες τωρα του Κωνσταντίνου αυτο; Γιατί του βάζεις φυτίλια για λυχνίες; Αφού ξέρεις οτι δεν το'χει και πολύ να κολήσει το μικρόβιο.
Κωνσταντίνε μακρυά απο τις λυχνίες! Είναι μεγααάλος εθισμός.
ΥΓ. Τσέκαρε λίγο και τα tannoy.
Άρης
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

Δεν φταίω εγώ, εκείνος ρώτησε... }:D }:D }:D
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

yiobi έγραψε:Η δική μου γνώμη:

Για το πικαπ θεωρώ ότι η Pro-Ject είναι μόνόδρομος σε VFM. Εγώ έχω διαλέξει το Debut Carbon Esprit με την Ortofon 2M Red.
Δεν έπεσα έξω στην επιλογή μου.
Αν θες να κίνηθείς λίγο έξω από το τσίκι-τσίκι-μπούμ ρίξε μια ματιά και σε υλοποιήσεις ενισχυτών λυχνίας. Πρόσεξε όμως: η λάμπα είναι άκρως εθιστική, και εσύ δεν θέλεις και πολύ... ;)
Αξιόλογες και πολύ τίμιες προτάσεις (και μάλιστα Ελληνικές) είναι αυτές των αδερφών Τσακιρίδη
Όσο για τα ηχεία θα σου πρότεινα να άκουγες και κάποια από τα Chario π.χ. Delphinus (αυτό τον καιρό έχουν και έκπτωση 40% λόγω των 40 χρόνων της εταιρείας) πριν αποφασίσεις. Αν ακούσεις chario με λάμπα θα καταλάβεις γιατι στο λέω...
Επίσης με κάποιο B&W προσεκτικά ματσαρισμένο με κάποιον ενισχυτή δύσκολα θα πέσεις έξω...
Αν πάλι θέλεις λίγο πιό "λαμπρό ήχο" ρίξε μια ματιά και στα Focal.
Για cd δεν έχω να σου προτείνω κάτι διότι εγώ τουλάχιστον δεν πιστεύω πολύ στην κρισιμότητα αυτής της συσκευής. Εγώ κάνω τη δουλειά μου με ένα νορμάλ marantz. Για streamer & Dac είναι ολόκληρη συζήτηση που ξεκινάει από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτά. (π.χ. έλεγχός από smartphone, internet radio κ.λπ.)
Σε κάθε περίπτωση για να αποφασίσεις θα πρέπει να ακούσεις τα συγκεκριμένα μηχανήματα με δίσκο/cd/mp3 αναφοράς ΣΟΥ.
Όσο γίνεται πιό κοντά στις πραγματικές συνθήκες. Για να διαλέξεις ηχεία λ.χ. πας με τον ενισχυτή σου και ακούς, κ.ο.κ.
Ό,τι και να σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που τα δικά σου αυτιά θεωρούν σωστό/ωραίο/ξεκούραστο/γλυκό ήχο.
:)
Αν και απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ γνώστης, θα συμφωνήσω σχεδόν με κάθε λέξη που έγραψε ο φίλος Γιώργος.
Σε αυτήν την κατηγορία τιμής υπάρχουν πολλές εταιρείες ηχείων οι οποίες έχουν αξιολογότατα προιόντα, αλλά σίγουρα η chario είναι μια από τις καλύτερες λύσεις.
Μιας και ανέφερες τα Klipsch έχε υπ'όψιν πως σε γενικές γραμμές έχουν δύο βασικά χαρακτηριστικά, ένα θετικό και ένα αρνητικό...
Το θετικό είναι πως είναι αρκετά έως πολύ ευαίσθητα, ξεπερνώντας σχετικά άνετα τα 95-98W/2.83V/1m κάτι που σημαίνει πως μπορούν να οδηγηθούν και από σχετικά αδύναμους ενισχυτές(όπως οι λαμπάτοι...). Το μειονέκτημά τους είναι πως είναι σχετικά "λαμπρά" κάτι που σημαίνει πως σε πολύωρες ακροάσεις ίσως αποδειχθούν λίγο κουραστικά...
Και κάπου εδώ έρχονται και πάλι οι λαμπάτοι ενισχυτές με την γνωστή τους γλυκήτητα να διορθώσουν τα πράγματα και να ισορροπήσουν τον ήχο, αλλά αυτό είναι από μόνο του ένα άλλο κεφάλαιο...
Εταιρείες ηχείων οι οποίες θα πρέπει επίσης να αναφερθούν είναι οι Monitor Audio, Dali, Tannoy, Acoustic Energy, με τον κατάλογο να είναι πολύ μεγάλος ο οποίος μεγαλώνει ακόμη περισσότερο όσο ανεβαίνει και το διαθέσιμο ποσό...
Όσο για τους ενισχυτές πέραν των προαναφερόμενων θα μπορούσες να δείς τους NAD οι οποίοι έχουν την ιδιαίτερη ικανότητα να οδηγούν "δύσκολα" ηχεία, βρίσκονται σε λογικές τιμές, αλλά φυσικά έχουν και αυτοί το δικό τους ηχόχρωμα...
Γενικοί κανόνες που ισχύουν κατά την αγορά ενός ηχοσυστήματος είναι:
- σωστό ματσάρισμα για αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων
- επαρκής ενισχυτής για τα ηχεία που επιλέχθησαν
- το ηχείο θα πρέπει να είναι κατάλληλο για το χώρο στον οποίο θα τοποθετηθεί.

Εάν ο χώρος σου είναι μικρός ή η απόσταση ακρόασης κοντινή, αντίστοιχο θα πρέπει να είναι και το ηχείο και αντιστρόφως. Προσοχή θέλει επίσης στον τύπο του ηχείου (μεμβράνες, bass reflex, κλειστού τύπου) το καθένα από τα οποία έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και ενδείκνυται για μερικά είδη μουσικής... κ.ο.κ.
Μια καλή λύση η οποία μπορεί να σου ταιριάξει είναι τα ηχεία κλειστού τύπου, τα οποία σου εξασφαλίζουν σε μεγάλο ποσοστό την απουσία μπουμαρίσματος, αλλά δυστυχώς είναι σχετικά δυσεύρετα καθότι οι εταιρείες που ασχολούνται με αυτά είναι λίγες.
Μια επίσης καλή λύση είναι τα ενεργά ηχεία τα οποία σε απαλλάσσουν από τον πονοκέφαλο του ματσαρίσματος, αφού ενσωματώνουν ενισχυτικές μονάδες για κάθε μεγάφωνο ξεχωριστά και είναι ήδη απόλυτα ρυθμισμένα από τον κατασκευαστή. Επιτυγχάνεις απόλυτο ματσάρισμα, γλιτώνεις τον πονοκέφαλο και το τρέξιμο για τον εντοπισμό του κατάλληλου ενισχυτή, έχεις πιο minimal καταστάσεις (αφού το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια πηγή και δύο πρίζες). Από την άλλη είναι πιο ακριβά από τα αντίστοιχα παθητικά (λογικό...), σου στερούν την χαρά της αναζήτησης και μακροπρόθεσμα ίσως αποδειχθούν λιγότερο εμπορικά.
Αν θέλεις μπορείς να δείς τη σειρά Xeo της Dynaudio τα οποία βγαίνουν τόσο σε ηχεία βάσης, όσο και σε ηχεία δαπέδου καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα αγοραστών οι οποίοι αντιμετωπίζουν το ζήτημα λίγο πιο πρακτικά...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”