Απορία για κεφαλή

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times



Η ίδια ξυριστική μηχανή δεν είναι αυτή?Σήμερα το είδα και αναρωτήθηκα και εγώ πού βρέθηκε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
harisg7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Σεπ 2015, 00:48
8

herco έγραψε: Οσο για την EJ, ειναι παντα μια πολυ καλη επιλογη, αλλα το κοψιμο της ειναι ηπιο - λιγο πιο βαθυ απο αυτο μιας tech που εχεις απορριψει ηδη. Μηπως μια εκλογη σε κλειστη Merkur (42c, 34c) ή σε ανοιχτη Parker (26c, 24c) θα ηταν πιο κοντα σε αυτο που ψαχνεις ?

Επισης, μιας και δεν ξεκαθαριζεις ποσο διαστημα ξυριζεσαι με μηχανη ασφαλειας - μηπως δεν εχεις τελειοποιησει την τεχνικη σου ? μηπως η γωνια που κοβεις ειναι πολυ μεγαλη ? Το ρωταω γιατι ακομα και με μια tech - με καποιο σχετικα κοφτερο ξυραφακι και γενια μιας ή 2 ημερων - μπορεις ανετα να ξυριστεις, απλα θες περισσοτερα περασματα και μια σχετικη ταλαιπωρια.
Δεν έχω ξυριστεί πολλές φορές με safety razor ειν' η αλήθεια, οπότε είναι πιθανό να φταίει και η τεχνική μου. Επίσης, σκέφτομαι μήπως φταίει η κρέμα (arko) ή ακόμα και οι λεπίδες (personna). Ειδικά από λεπίδες σκέφτομαι να δοκιμάσω και κάτι σε άλλη μάρκα, μήπως και επιτύχω βαθύτερο ξύρισμα.

Σκεφτόμουν και για Merkur 34c βασικά.. είναι μεγάλη η διαφορά με την ej;

Added in 3 minutes 4 seconds:
paratairosexthros έγραψε:

Η ίδια ξυριστική μηχανή δεν είναι αυτή?Σήμερα το είδα και αναρωτήθηκα και εγώ πού βρέθηκε.
Μπορεί να είναι και αυτή.. μοιάζει πολύ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σκεφτόμουν και για Merkur 34c βασικά.. είναι μεγάλη η διαφορά με την ej;
Οχι αλλα ειναι αρκετη ωστε να μην υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει ξυριστει ικανοποιητικα με την 34c - οσο δυσκολα γενια και να εχει ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Χάρη ΟΚ μπορέι να μην έχεις "πάρει τον αέρα" των DE μηχανών, αλλά στην συγκεκριμένη
περίπτωση, τουλάχιστο της Tech (για την Άστρα δεν ξέρω να σου πώ) σίγουρα δεν φταίνε
η κρέμα και τα ξυραφάκια. Απλώς είναι πολύ ήπια μηχανή. Σίγουρα άμα της πάρεις τον αέρα
και ειδικά με καμμιά Feather λεπιδούλα, κάνεις το ξύρισμά σου, αλλά πώς το κάνεις ... :(
Εγώ 5 περάσματα έκανα και αξούριστος ήμουν... :P
Αν σου άρεσε η 34άρα πάρε την.
Και με τις Περσόννα αλλά και με λίγο πιό κοφτερές όπως οι Άστρα, Μπίκ Χρωμίου κλπ θα
ξυρίζεσαι σίγουρα πιό βαθιά και απολαυστικά.
Οι κρέμες της Άρκο εμένα μ αρέσουν πολύ πάντως. Είχα την Maximum Comfort, τώρα τη Moist.
Mιά χαρά κρεμούλες είναι
harisg7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Σεπ 2015, 00:48
8

Ναι, μάλλον αυτό είναι κι εμένα το πρόβλημά μου.. Ξυρίζω-ξυρίζω και στο τέλος πάλι σχεδόν αξύριστος μένω.

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, συνιστάτε Merkur και όχι ej, σωστά; Θα πάω λοιπόν να τις δω από κοντά, αν υπάρχουν βέβαια σε κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα, και μετά θα αποφασίσω. Έχετε κανένα φθηνό να προτείνετε που να τις βρω και τις δύο;
harisg7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Σεπ 2015, 00:48
8

Την 34c δεν τη βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα. :'(
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιχαηλιδης ?

Παρτον τηλεφωνο πρωτα. Και αν οχι - παρε μετα τον Τσομπαρη

Αν αντεχεις τη διαφορα τιμης υπαρχει και ο Rockwell
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Φαίνεται πως ο Rockwell είναι πιο ακριβός γιατί οι δικές του Merkur 34 είναι... ειδικής κατασκευής. "Made of special stainless steel"; :hb :hb :hb
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

ε ναι, ειναι σμπεζιαλ XD
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τωρα το ειδα.. Παιδια πρεπει να φυγω, μολις εκλεισα ραντεβου με τον ψυχιατ.. ε.. οριλα μου!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”