Πένα για φοιτητές

Ευάγγελος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μάι 2015, 20:41
8
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το ποια είναι η κατάλληλη για φοιτητή. Διότι με απασχολεί ποια πένα πέρνει ποιον τύπο μελανιού κατάλληλο για τα απλής ποιότητας χαρτία ώστε να αποφευχθεί το διαπέρασμα του χαρτιού από το μελάνι. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ευαγγελε το εαν θα περασει η οχι (bleeding) εχει κατα κυριο λόγο να κάνει με το χαρτί και κατα δευτερο με το μελάνι. Αρα ξεκινας με αναζήτηση πρώτα χαρτιού.
Στο θέμα της πενας ξεκινας με Lamy που ποιοτικα ειναι εξαιρετικες value for money και μπορουν να πάρουν αμπούλες αλλά και converter για να χρησιμοποιησεις αργοτερα μελάνι απο μπουκαλι.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H Lamy safari που έχω εγώ θα έλεγα ότι ενδείκνυται για την περίπτωση του φοιτητή όπως την θέτεις με την έννοια ότι δεν προκαλεί στο μάτι, είναι ελαφριά και η αξία της είναι τέτοια που αν χαθεί δεν χάθηκε ο κόσμος. Οι εργοστασιακές αμπούλες της Lamy είναι αρκετά καλές για κάποιον αρχάριο ή κάποιον όπως εγώ που οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες. Σε σχέση με άλλα μελάνια που έχω δοκιμάσει περνάει λιγότερο μελάνι στην άλλη όψη του χαρτιού. Πάντως προσωπικά με πένα δεν χρησιμοποιώ τιποτε άλλο εκτός από χαρτι 90 γραμμαρίων, όλα τα υπόλοιπα δεν με ικανοποιούν στο θέμα της διαπέρασης του μελανιού. Αυτά τα λίγα απο εμένα που είμαι ψιλοάσχετος, υπομονή σε λίγο θα σκάσουν μύτη οι γκουρού!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H Lamy safari που έχω εγώ θα έλεγα ότι ενδείκνυται για την περίπτωση του φοιτητή όπως την θέτεις με την έννοια ότι δεν προκαλεί στο μάτι, είναι ελαφριά και η αξία της είναι τέτοια που αν χαθεί δεν χάθηκε ο κόσμος. Οι εργοστασιακές αμπούλες της Lamy είναι αρκετά καλές για κάποιον αρχάριο ή κάποιον όπως εγώ που οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες. Σε σχέση με άλλα μελάνια που έχω δοκιμάσει περνάει λιγότερο μελάνι στην άλλη όψη του χαρτιού. Πάντως προσωπικά με πένα δεν χρησιμοποιώ τιποτε άλλο εκτός από χαρτι 90 γραμμαρίων, όλα τα υπόλοιπα δεν με ικανοποιούν στο θέμα της διαπέρασης του μελανιού. Αυτά τα λίγα απο εμένα που είμαι ψιλοάσχετος, υπομονή σε λίγο θα σκάσουν μύτη οι γκουρού!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εδω και κανα διμηνο χρησιμοποιω δυο pilot metropolitan. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια, μου εχει κανει εντυπωση το οτι γραφουν σε οτι χαρτι εχω δοκιμασει (μεχρι και ποστιτ), χωρις το παραμικρο προβλημα ροης, αρκετα μαλακα, στρωτα και χωρις το μελανι να περνα απο πισω (τις εχω δοκιμασει με μελανια parker quink, pelikan & j.herbin). Δεδομενου του κοστους τους (νομιζω καπου στα 20€) νομιζω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα εργαλεια.
NavalArchitect

Οι φθηνές σειρές της Pilot αλλά και της Platinum (και οι δύο μάρκες Ιαπωνέζικες) είναι πολύ καλές για αρχή. Οι δεύτερες τουλάχιστον εδώ στο εξωτερικό είναι περίπου στα 8-10 Ευρώ το πιό φθηνό μοντέλο, τη στιγμή που οι Tombow στο Πλαίσιο κοστίζουν 16 Ευρώ.

Από 'κει και πέρα μία Lamy Safari είναι καλό να υπάρχει, είναι κλασικό μοντέλο με ευελιξία στην αλλαγή φθηνών nib αλλά και πολύ καλή γραφή για τα χρηματά της. Στον αντίποδα κανείς βέβαια έχει το πολύ χαμηλό τους βάρος αλλά και την υψηλή σε ποσοστά ποιοτική αστοχία των nib.
Link

Arisk έγραψε:Ευαγγελε το εαν θα περασει η οχι (bleeding) εχει κατα κυριο λόγο να κάνει με το χαρτί και κατα δευτερο με το μελάνι. Αρα ξεκινας με αναζήτηση πρώτα χαρτιού.
Στο θέμα της πενας ξεκινας με Lamy που ποιοτικα ειναι εξαιρετικες value for money και μπορουν να πάρουν αμπούλες αλλά και converter για να χρησιμοποιησεις αργοτερα μελάνι απο μπουκαλι.

Επίσης με τον πάχος γραφής (τυπικά: EF-F-M-B-BB) και τον τύπο (stub, slant/oblique, italic) του nib και σε σχέση με τα παραπάνω.
Αυτα τα προφίλ κανονίζουν "πόση μελάνη θα τρέξει και με τι τρόπο"
Ευάγγελος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μάι 2015, 20:41
8
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Καλημέρα και ευχαριστώ για της απαντήσεις. Ένας φίλος μου δάνεισε μια πένα του για να πάρω μια ιδέα. Είναι μια ascot και πέρνει αμπούλες. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση σε απλό χαρτι. Είδου μια έικονα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ευάγγελος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Μάι 2015, 20:41
8
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

digibill έγραψε:Εδω και κανα διμηνο χρησιμοποιω δυο pilot metropolitan. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια, μου εχει κανει εντυπωση το οτι γραφουν σε οτι χαρτι εχω δοκιμασει (μεχρι και ποστιτ), χωρις το παραμικρο προβλημα ροης, αρκετα μαλακα, στρωτα και χωρις το μελανι να περνα απο πισω (τις εχω δοκιμασει με μελανια parker quink, pelikan & j.herbin). Δεδομενου του κοστους τους (νομιζω καπου στα 20€) νομιζω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα εργαλεια.
Να ρωτήσω εαν και που μπορώ να βρω αυτές τις πένες; Πλεσιο;
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Θα σε γελασω... Εγω τις ειχα παρει απο μια προσφορα του massdrop.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”