Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Link

... Εγώ σαν παράδειγμα, δεν σταμάτησα ποτέ να αγοράζω βινύλιο και άρα ή λεγόμενη "αναβίωσή του" δεν με εντυπωσίασε.
Ακόμα ψάχνω και αγοράζω αυθεντικές εκδόσεις ή "αναλογικές" επανεκδόσεις σε άριστη κατάσταση και κάποτε αγνοώ digitaly remastered πρόσφατες επανεκδόσεις (το 99,9% σήμερα εκτός από πανάκριβες και niche παραγωγές). Το επιχείρημα των alanog purists είναι: "Αν το μοσχαράκι το κάνεις κιμά (έστω και σε ανάλυση 192/24 ή 32 ή whateva') μπορείς από τον κιμά να ξαναφτιάξεις μοχαράκι;".
Αυτό ενισχύει τη θέση σου Απόστολε για την αυθεντική αίσθηση (αυτό είναι το "μοσχαράκι"), η οποία για μένα αφορά τον ασβό, που λόγω του τύπου του δέρματος μου, αλλά και φυσικών ιδιοτήτων του που είναι ακόμα (τελείως οριακά για μένανε, μετά την 4η γενιά) αξεπέραστες.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλά μιλάμε για πολύ προχωρημένα προβλήματα πρώτου κοσμου: δεν ξυριζομαστε με συνθετικό πινέλα γιατί είναι άψυχα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link

Δεν θα μποορούσα να το είχα πει καλύτερα, ούτε εγώ ο ίδιος.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παίδες, άψυχα ξεάψυχα, μια χαρά μου κάθεται το "χάδι" του Kent στη μουσούδα μου ...
Και εγώ, προσωπικά, μένω εκεί.
Όπως εξίσου ευχαριστιέμαι το "τσίμπημα" από το χοιράλογό μας.

Ωραιότατο, απολαυστικότατο και αποδοτικάτοτο ξύρισμα μου δίνουν και τα δύο, όποτε δεν μπαίνω στην διαδικασία να τα κρίνω αλλά απλά να τα ... απολαύσω!!!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόλαψη... συνθετικιασούμε
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πού είναι οι εποχές που παίρναμε το πινέλο του πατέρα μας και ούτε καν περνούσε απ' το μυαλό μας η σκέψη από τι είναι η τρίχα. :D
Link

Του δικού μου (RIP) ήταν ένα Ω από (βαμμένη) γουρουνότριχα που είχε εντελώς φτουρήσει από την χρήση και δεν το άλλαζε.

Έκανε αποκλειστικά face lather με μια Ελληνική κρέμα Adelco (δεν νομίζω να βγαίνει πια, έχω πολλά χρόνια να τη δω) βάζοντας 5 σταγόνες με το ίδιο το σωληνάριο στις 4 πάντες του προσώπου/λαιμού και 1 στο πηγούνι.

Τι λεπτομέρειες θυμάται κανείς...
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Μια χαρά βγαίνει η adelco, αλλα θυμάμαι οτι μου είχε φανεί ακριβή (σε σχέση με τα προράσο του τάλιρου που είχε παραδίπλα, στον Hondo)
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Link

Οι άντρες δε βάζανε aloe vera τότενες.
Να μη σου πω ότι η alora vera, το πιπέρι καγιέν, το σανταλόξυλο και έτερα αποικιακά ήδη ήσαντε όλωσδιόλου άγνωστα.

Άλλη ήτονε εκείνη, με χωρίς πρόσθετα και ένα ουδέτερο άρωμα φυτικής κρέμας.

Η Proraso white μου ταιριάζει πάρα πολύ και τη θεωρώ άριστη, και εν σχέσει και ασχέτως του κόστους της.
Επίσης και το balm (white) το οποίο δουλεύω pre/post.
Δεν μπορώ να υποστηρίξω το ίδιο και για τα άλλα της προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Εμένα ο πατέρας μου είχε κάτι gillette trac (παντα με αφρό noxzema), και διάφορες ηλεκτρικές, δεν έχω υλικό για νοσταλγία λοιπόν. Το μοναδικό DE που είχα δεί πριν μπω στο κόλπο, ήταν του παππού μου (κάποιο TTO , πάνε τουλάχιστο 30 χρόνια απο τότε) και αυτό σε αχρηστία ήταν.. :( Βγαίνουμε τελείως off-topic, sorry.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”