Merkur 34c - 34g

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Έχω δοκιμάσει / αγοράσει αρκετά safety razors, άλλα γιατί ήμουν περίεργος, αλλά γιατί μου άρεσαν εμφανισιακά, αλλά γιατί ήταν σούπερ επιθετικά, η συγκεκριμένη είναι μακράν για μένα η καλύτερη. Βάρος, επιθετικότητα, λαβή, πόσο καλό ξύρισμα κάνει, σε όλα μα σε όλα είναι κορυφή.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Διαβάζω ότι η εκάστοτε λεπίδα μπορεί να κάθεται διαφορετικά στον καθένα, αλλά εσύ με ποιά λεπίδα τη χρησιμοποιείς συνήθως Πέτρο;
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Την έχω δοκιμάσει με Personna platinum, Feather, Rapira NOS, Gillette Silver Blue, αυτές κάθονται καλά στο πρόσωπο μου οπότε μπορώ και κάνω rotation. Ισχύει ότι είναι διαφορετικό το ξύρισμα, με Feather βαθύ και με τις άλλες γλυκό. Ανάλογα τι μου βγαίνει, επιλέγω. Γενικά όμως το αγαπημένο μου είναι με Personna και με Rapira NOS.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

απο τις καλυτερες μηχανες που περασαν απο τα χερια μου.συμφωνω και εγω οτι στο ξυρισμα παιρνει αριστα.ομως δεν μου αρεσε η λαβη της,πολυ κοντη για τα δικα μου δεδομενα.προτιμω την λαβη της progress. βεβαιως και εδω ισχυει οτι τα γουστα διαφερουν(YMMV).
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Μετά πολλά έτη που την κυαλάριζα, ήρθε πρόσφατα στα χέρια μου από τον Μάχο.
Για μένα το μέτρο σύγκρισης είναι οι Fatboy-Slim-BlackBeauty (adjustable) και η Superspeed Red, από vintage Gillette. Είναι μεσοεπιθετικές μηχανές ΤΤΟ closed comb, με άριστη μηχανική κατασκευή και φινίρισμα μετάλλων. Πολλοί θεωρούν ότι είναι οι κορυφαίες μηχανές ΤΤΟ adjustable που έχουν κατασκευαστεί.

Με δυο λόγια:
H 34c HD είναι εφάμιλλη των κατ΄εμέ κορυφαίων. (Η 34 βέβαια είναι πολύ απλούστερη μηχανικά)
Συναρμογή, κάθισμα λεπίδας, φινίρισμα.
Γενικά, μου δίνει σιγουριά όταν την κρατάω στο χέρι και την οδηγώ προς στο πρόσωπό μου.
Και κόβει.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Πανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάι 2015, 19:10
8
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

H 34C θεωρείται απο πολύ κόσμο το στάνταρ με το οποίο κρίνονται οι ρέστες DE μηχανές,Ενδεχομένως και να είναι,κατά τη γνώμη μου όμως σαν πρώτο μηχάνημα καλό είναι να αποφεύγεται και να ξεκινά κανείς με μια πιό ήπια(όπως η 33C)καθώς είναι μια αρκετά επιθετική μηχανή,ειδικά αν έχει κανείς ευαίσθητο δέρμα,βαρύ χέρι,η και τα δύο.

Μηχάνημα δασκάλα η 34C,δασκάλα όμως απαιτητική,ίσως και ψιλοδύσκολη για "πατόψαρα" στο ΠΞ.
nikos.a

Αρκετά επιθετική δεν τη λες, είναι λίιιγο πιο επιθετική από την Jagger. Γνώμη μου είναι πως είναι πολύ καλύτερη για αρχάριο η 34άρα μιας και έχει ιδανικό κέντρο βάρους σε αντίθεση με την 33άρα, αλλά και με πολλές άλλες. Βρίσκεις αμέσως τη γωνία κοπής. Αλλά με ό,τι βολεύεται ο καθένας...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

στο σημειο αυτο θα συμφωνησω με τον Νικο .η 34 δεν ειναι επιθετικη μηχανη.ειναι μετριας επιθετικοτητας. πιστευω οτι και καποιος ''αρχαριος''μπορει να ξεκινησει με αυτην.αυτο που νομιζω ενοχλει καποιους ειναι η λαβη.οπως εχω αναφερει και για τα δικα μου γουστα ειναι κοντη.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εγω ως αρχαριος ξεκινω με αυτην.Μεχρι να παραλαβω εκανα δοκιμες με μια FLYING EAGLE της πλακας.Γι αυτο οταν αρχισα με τη MERKUR χαρηκα, με βολεψε καλυτερα.Δεν με ενοχλει η λαβη,τα χερια μου δεν ειναι μακρια.Το βαρος της κανει ολη τη δουλεια.Διαπιστωσα δε οτι η κινεζα που ειχα ηταν πιο επιθετικη και εννοειται πιο ελαφρια.Απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι η προετοιμασια και πια ξυραφακια θα κατσουν στο προσωπο.Και βεβαια η βελτιωση της τεχνικης.Και οχι ενθουσιασμοι γιατι φερνουν κοψιματα.Το επαθα τη πρωτη φορα με τη Merkur.Θελει σιγα σιγα και προσοχη μεχρι να μαθει ο αρχαριος τα ευαισθητα σημεια του (συνηθως στο λαιμο) και τη φορα της τριχας (παλι μπερδεμα στο λαιμο).Αυτα απο τη πολυ μικρη εμπειρια μου.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

H δικια μου εχει βαρος 75 γρμ.Αλλου διαβαζω 77 ,αλλου 80,81 γρμ.Τι εξηγηση υπαρχει;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”