Το γράψιμο της ημέρας

Απάντηση
NavalArchitect

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

NavalArchitect έγραψε:
NavalArchitect έγραψε: ...
...ένα [διόρθωση]Pilot[διόρθωση] Pentel .5 πάλι τύπου 'τσέπης' (μηχανικό μολύβι), και μία ...
Δημήτρη, KaWeCo έχεις? Δοκίμασε μία, είναι πολύ καλές για τα χρήματά τους.
Χάρη, έχεις TWSBI για να μου πεις πώς τα πάει απέναντι στις KaWeCo?
Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποια TWSBI, αλλά αυτό είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα. :megagrin
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχω μια Kaweco Sport αλλά δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα. Μου φαίνεται πολύ απλή αν και γράφει όσο καλά και οι TWSBI.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
fotan675
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Φεβ 2015, 02:08
9
Been thanked: 17 times

παιδια καλημερα! εχει κανεις αποψη για τις vintage πενες; εχω καταληξει οτι μου αρεσουν τα flexible nibs. θελω να γραφει απο πολυ πολυ λεπτα(xf) εως χοντρα και να εχει συνεχη ροη χωρις skips. σκεφτομουν και την pilot falcon sef αλλα νομιζω οτι μια wahl vintage ειναι καλυτερη επιλογη για τις....¨αναγκες μου¨ 8) . τι λετε; εχει κανεις καποια να μου προτεινει ή καποιο καλο site (εκτος απο ebay)! :thnx
NavalArchitect

Προσωπικά το γράψιμο των KaWeCo Sport μου έχει κάτσει ιδιαίτερα καλά (σε Μ nib), όπως και το 'πιάσιμό' τους (capped πάντα). Απλά ήθελα να δω γνώμες.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όσο γράφω με την Kaweco, τόσο μου αρέσει. Το EF είναι απίθανο. Νομίζω ότι θα πάρω και άλλη μία σε F ή M.

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για αυτή την εβδομάδα γράφω αποκλειστικά με την Kaweco Dia EF και το Diamine ASA blue.
Δοκιμασμένος και αξιόπιστος συνδυασμός.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα

Μολλις παρελήφθει και φαίνεται πάρα πολύ κάλη και βολίκη. Το Fine μου ταιριάζει και νομίζω ότι θα μπεί στην πρώτη γραμμή.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εικόνα

Pelikan P55 Future & J. Herbin Cacao du Bresil

Αυτή η μικρούλα, πλαστική πένα που πολύ ευγενικά μου χάρισε ο Arisk (και που πάρα πολύ τον ευχαριστώ :thnx ) αποδεικνύεται διαμαντάκι! Την χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα και είναι πολύ βολική στο γράψιμο, υγρή, στρωτή, με πολύ καλή ανάδραση στο χέρι και λεπτή -όσο πρέπει- μύτη. Με κάποια μελάνια -όπως το συγκεκριμένο J Herbin- τα πάει καλύτερα απ' ότι με άλλα, και δίνει αρκετά γλιστερό αλλά με διατήρηση του ελέγχου γράψιμο. Μοναδική παραξενιά της ότι ο σωλήνας τροφοδοσίας είναι ελάχιστα λεπτότερος απ' ότι σε άλλες πένες, με αποτέλεσμα τα cartridges ή οι universal converters να μην σφηνώνουν πάνω του και να παίζουν - μικρό το κακό, το διορθώνω με πατέντα.

Σε ευχαριστώ και πάλι Άρη.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Μέχρι το μεσημέρι, Waterman Apostrophe με Diamine Midnight Blue. Η πένα είναι δώρο απο την Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα απο τον αγαπητό Άρη (Arisk). Το τελευταίο διάστημα την είχα σε συνεχή χρήση και μπορώ να πω οτι με βόλεψε πάρα πολύ. Πλούσια γραφή χωρίς όμως να είνα υπερβολικά υγρή. Άνετη λαβή και εμφάνιση πολύ κλασσική και "λουσάτη".

Απο το μεσημέρι και μετά, Monteverde Regatta με Parker Quink Blue.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”