Shavette με μπάρα ασφαλείας (σαν της DE).

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Πιστεύω ότι αξίζουν μία ιδιαίτερη αναφορά.
Προσωπικά τη βρήκα πολύ "εύκολη" έχοντας εμπειρία πολλών ετών με DE , αλλά καμία εμπειρία με Shavette , Straight Razors κτλ.

Δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν , λέγοντας ότι πηγαίνοντας απευθείας από τη DE σε αυτή δεν έκανα κοψίματα.
Έκανα κοψιματα , αλλά στα πρώτα μόνο ξυρίσματα και όχι σοβαρά
(εννοείται ότι όπως με όλα τα παραδοσιακά ξυριστικά, ποτέ δεν βάζουμε μεγάλη δύναμη και δεν κάνουν πλάγιες, πριονωτές κινήσεις).

Τη δική μου πρώτη τέτοια σαβέτα, την πήρα από το Μιχαηλίδη και είναι η ακόλουθη:
hk-shavette-barber-products-eidi-kommotiriou-2bdab.jpg
η πλευρά που ξυρίζει , με τη μπάρα ασφαλείας, είναι τούτη :
DSC00224.JPG
Στο ίντερνετ , βρήκα άλλη μία παρόμοια , τη Daune , ιταλική, αλλά πλαστικιά κι αυτή:
daunerazor.jpg
Μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει κάτι ποιοτικότερο σε αυτή την κατηγορία, αλλά με δεδομένη την τιμή
και να αλλάζει κανείς που και που, δεν είναι θέμα.
Ευαισθητο σημείο της να μην προσπαθήσεις να σφίξει κανείς πολύ τη βίδα, αφού είναι μπρούτζινη και πιάνει σε πλαστικό,
οπότε οι στροφες θα τα παίξουν.

Μετά τα πρώτα ξυρίσματα , προσωπικά , βρίσκω ότι στα χέρια μου έγινε παιχνιδάκι.
Δεν θέλει την προσοχή που θέλουν οι κανονικές σαβέτες και επίσης συγχωρεί ελλιπή προετοιμασία, πολύ βιαστική,κάτι που
δεν το συγχωρούν με τίποτε οι κανονικές σαβέτες όπως διαπίστωσα.

Στο youtube, υπάρχει και βιντεάκι , που τη χρησιμοποιεί ιταλός μπαρμπέρης σε πελάτη του:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εσύ elefsina73 είσαι πλαστικός χειρουργός προφανώς και θέλεις κανονικές σαβέτες για να σου φέρνουν πελατεία !!!!
Οπότε κάτι τέτοιες σε κάνουν και χάνεις πελάτες και τις μισείς !!!!!!

(Χωρίς παρεξήγηση έτσι ; Πλάκα κάνω ).
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αυτά που αναφέρεις, ισχύουν όλα. Από την άλλη όμως ... Γιατί όχι ;
Η συγκεκριμένη, όπως έγραψα πολλές φορές, μαθαίνεται από χρήστες de (όπως εγώ) ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.
Και δίνει πολύ καλά αποτελέσματα (θα έλεγα καλύτερα από de).
Και άπαξ και τη μάθεις, θα έλεγα ότι είναι και σίγουρη. Δεν ξανακόβεσαι.
Και επιπλέον , βρίσκεται στην Αθήνα , σε γελοία τιμή.
Βλέπεις κάτι το κακό σε όλα αυτά ;

Το μειονέκτημα είναι , ότι σίγουρα δεν σε προετοιμάζει για straight , άλλες σαβέτες κοκ.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω παντως ''ψηθηκα''.θα παω να την παρω.αλλωστε δεν κοστιζει και πολυ.και οπως λενε'' μπρος τα καλλη τι ναι ο πονος''. 8)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

macho αν θυμάσαι

1)καλή προετοιμασία
2)όχι πριονωτές κινήσεις
3)δεν την καρφώνεις κάθετα στο δέρμα
4)όχι δύναμη

και εφόσον έχεις εμπειρία από de, πιστεύω ότι σε 3-4 ξυρίσματα θα αισθάνεσαι μπαρμπέρης μονο με αυτή!
Εννοείται , πρώτο ξύρισμα , δεν θα το κάνεις κάποια μερα που έχεις να πας σε σημαντική εκδήλωση , συναντήσεις με κόσμο κτλ.
Κάντο καλύτερα μέρα που θα είναι να κάτσεις σπίτι.
Ξέρεις ... κάλλιο γαϊδουρόδενε ...
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ωραιο παιχνιδακι, το δοκιμασα χθες (το ειχα αγορασει εδω και κατι μηνες). Θελεις προσπαθεια για να κοπεις.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Αν κατάλαβα καλά, το συγκεκριμένο εργαλείο είναι πιο πολύ safety razor σε σχήμα σαβέτας, παρά σαβέτα με μπάρα ασφαλείας. Μάλλον θα το "χτυπήσω" αν με φέρει ο δρόμος προς Σωκράτους μεριά, όπως σκοπεύω την άλλη εβδομάδα... :bigsmilie

Υπ' όψιν ότι δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν να μεταπηδήσω σε κανονική σαβέτα (το σημειώνω για να μην μου πείτε "δώσε 20 ευρώ και πάρε μία Dovo ή μία Parker"), λέω να το πάρω απλώς για να υπάρχει, αντί να έπαιρνα τρίτο safety razor δηλαδή, να έχω αυτό.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σαβέτα με μπάρα ασφαλείας είναι. Και η οποιαδήποτε προστασία στη σαβέτα, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ.
Αν είσαι άνετος με τη de, μη τη φοβάσαι τη συγκεκριμένη , ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΞΥΡΑΦΙΑ PERSONA ή GILLETTE ή WILKINSON (άντε και derby). Με astra, helios, astor-bic , προκαλείς (ΠΟΛΥ) τη μοίρα σου.
Μετά τα 4-5 ξυρίσματα θα είσαι άνετος μαζί της. Να θυμάσαι ότι θέλει προσοχή στις περιοχές του μουστακιού και του γενείου.Πρέπει από πλαϊνά να βρίσκεις έδαφος για να ξεκινήσεις και να μην "μπαίνεις" άτσαλα κάθετα (όπως στο σχεδιάγραμμα που έχω βάλει).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 18 Μάι 2015, 08:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αποφευγετε αν ειναι δυνατον τα Κεφαλαια στις δημοσιευσεις σας - δειχνουν "ενταση" "δυνατη φωνη" κατι που δεν χρειαζεται στον γραπτο λογο που χρησιμοποιουμε στο φορουμ ;-)
Geo13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 25 Απρ 2015, 13:58
8
Τοποθεσία: Χαλκιδα
Has thanked: 30 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 36

Αυτα ειναι!! φτηνες προτασεις για ωραια καινουρια παιχνιδια :banana
:thnx
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

20150523_133117.jpg
20150523_133139.jpg
Ορίστε και η δική μου σαβέτα, όπως θα τη βρείτε κι εσείς στον Μιχαηλίδη, με τη νάιλον θήκη της και κόστος μόλις 3,5 ευρώ.

Να πω την αμαρτία μου, δεν νιώθω ακόμα απόλυτα έτοιμος να τη χρησιμοποιήσω κι ας λέτε όλοι ότι είναι απλή στη χρήση (αν έχεις πείρα από DE). Αύριο θα κάνω τις πρώτες δοκιμές στο κράτημα και βλέπουμε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”