Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δυστυχώς Ηλία μου αλλά με 16€ δεν παίρνεις φορτιστή,για ένα μέτριο προς καλό θέλεις 100€ + τροφοδοτικό (πάνε πακέτο αυτά τα δυο).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eντάξει Αντώνη, σεβαστές οι απόψεις σου, αλλά νομίζω πως ξεφεύγουμε.
Προσωπικά δε θα κινηθώ, αυτή τη στιγμή, στην αγορά φακών με μπαταρίες λιθίου/18650 για να χρειάζομαι φορτιστή, πήρα 2 sk68 έναν απο το λιμάνι και έναν απο το DX και θα τους δουλεύω με τις Eneloop και τον Εnergizer φορτιστή απο το σ/μ.
Αν όμως είχα σκοπό και άνεση να πάρω κι άλλους και χρειαζόμουν φορτιστή, ειλικρινά στο γράφω θα έπαιρνα αυτόν που προτείνει ο Γιώργος. Για 100+ € ούτε που θα μου περνούσε απ'το μυαλό.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εγώ κύριοι χρησιμοποιώ τους κάτωθι :

Maglite Mini AA

Εικόνα

Maglite 4 cell D

Εικόνα

Με αυτά τα φίλτρα

Εικόνα

Αυτόν

Fenix TK10

Εικόνα

Με αυτά τα αξεσουάρ

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σ'αυτό το όπλο

Εικόνα

Γι'αυτό το κυνήγι :

Εικόνα

Και για γενική χρήση αυτόν

Εικόνα
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γιάννη είσαι σιγανό ποταμάκι.. :ninja_hide

:winkcool

ΥΓ. Τον Μaglite AA τον έχω σε μπλέ. Πρέπει να πούλησε τρελά ο συγκεκριμένος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Κι εγώ σε γκρι :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω για την φορτιση εμπιστευομαι τηνMAHA (MH-C800S) φωρτιζω τις μπαταριες powerex 2700 NiMH.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

.
.
Καλώς τον ειδικό τον Tony που τα ξέρει όλα και οι άλλοι είναι επικίνδυνοι. Αποφεύγω να απαντάω σε θέματα που παρεμβαίνεις, αλλά μια και αναφέρθηκες εδώ ειδικά σε μένα, θα κάνω μια εξαίρεση και μετά δεν θα ασχοληθώ άλλο.

-Χρησιμοποιώ αυτόν που πρότεινα (βασικά έχω δύο) και έναν Xtar VP2 των 35 ευρώ. Πληροφοριακά, ο Δανός που κάνει τις δοκιμές χαίρει πολύ μεγάλης εκτίμησης διεθνώς. Και οι δύο φορτιστές (και καμιά δεκαριά ακόμη) χρησιμοποιούνται με πολύ καλά αποτελέσματα από πάρα πολλούς χρήστες πχ κυρίως εδώ και εδώ και εδώ
-Οι φορτιστές μοντελισμού είναι καλοί, αλλά πολύ ακριβοί και για όποιους θέλουν να μπλέκουν με κροκοδειλάκια και εξωτερικά τροφοδοτικά. Σε όποιον αρέσουν ας τους χρησιμοποιεί. Οι άλλοι θα ζήσουν και χωρίς αυτούς. Εσύ θες να πεις ότι ή αυτούς πρέπει θα χρησιμοποιούμε ή τίποτε και μάλιστα τους "καλούς" τους προτείνεις μόνο με πμ. ΟΚ. Και αυτοκίνητα να οδηγούν μόνο όσοι έχουν επαγγελματικό δίπλωμα. Θα σας πω και τι οχήματα θα αγοράζετε (μόνο με πμ όμως)

-Οι φακοί με επαναφορτιζόμενες λειτουργούν πολύ καλύτερα και το λένε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές. Βασικά εταιρείες όπως οι Fenix έχουν τις NIMH ως "recommended" (στο τέλος της πρώτης σελίδας) και τις αλκαλικές απλά ως "usable". Μάλλον δεν τα ξέρουν καλά αυτοί, ούτε η Sanyo, η Panasonic και η Fujitsu. Φακοί με επώνυμες αλκαλικές μου έχουν χαλάσει (διαρροή). Με επαναφορτιζόμενες όχι.
-Οι λιθίου μπαταρίες όντως θέλουν προσοχή, αλλά εάν έχουν προστασία και φορτίζονται με τον ενδεδειγμένο τρόπο (σε σοβαρό φορτιστή) δεν θα προκαλέσουν εύκολα πρόβλημα. Αλλιώς θα έπρεπε να πετάξουμε και κινητά και laptop και πολλά άλλα. Καλό είναι να μην τις αφήνει κανείς και φεύγει, όπως δεν αφήνει αναμμένες συγκεκριμένες ηλεκτρικές συσκευές στο σπίτι. Κοινός νους χρειάζεται και μακριά από κινεζιές. Όχι όμως να το κάνουμε και σήριαλ. Εάν έχουν πάρει λιθίου φωτιά; Φυσικά και έχουν. Περιλαμβανομένων και όσων βρίσκονταν σε πχ πολύ επώνυμα λάπτοπ.

-Ελπίζω να μην παρεξήγησες τον τόνο μου, πολύ φιλικά στα λέω όλα αυτά, αλλά δεν μπορώ να κρύψω την αλήθεια (!)

Αυτά από μένα, νομίζω ολοκλήρωσα ότι είχα να πω σε αυτό το νήμα. Καλημέρα σε όλους.

Tony έγραψε:Καλησπέρα παιδιά...

Σήμερα είδα το thread και έπαθα πλάκα... :eek

Δεν θέλω να μιζεριάσω την όλη φάση,ούτε να σας χαλάσω τα όνειρα,αλλά ξέρετε που πάτε να μπλέξετε;

Δεν θα σας κουράσω απλά ήμουν μοντελιστής από 8 χρονών (στατικό) και έχουν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες μπαταρίες,και φορτιστές όλων των τύπων,δεν έχω όμως και τις καλύτερες εμπειρίες από τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες...

Πρώτα θέλω να κάνω μια ερώτηση φιλικά στον φίλο μου Γιώργο μιας και το έχει το θέμα με τους φακούς,εσύ φίλε μου Γιώργο θα χρησιμοποιούσες τον φορτιστή που προτείνεις στα παιδιά; μάλλον όχι νομίζω...ποιόν φορτιστή έχεις τώρα;

Θα σας πω ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες πρέπει επιβάλετέ να πάρει έναν φορτιστή μοντελισμού όπου φορτίζει όλους τους τύπους μπαταρίας,ο φορτιστής όμως είναι ακριβός,και χρειάζεσαι και τροφοδοτικό 12V η 24V που και αυτό είναι ακριβό,και ρωτώ αξίζει κανείς να δώσεις τόσα λεφτά για ένα φακό;

Αν μου λέγατε θα μπω στο μοντελισμό τότε ναι.! το πρώτο πράγμα που θες είναι όχι καλό φορτιστή, αλλά πάρα πολύ καλό,αφού από αυτόν κρέμεται και η ζωή σου ακόμα,όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σκάνε η παίρνουν φωτιά,όλων των τύπων,σε καμία περίπτωση δεν θα άφηνα επαναφορτιζόμενες στο αμάξι μου,με την καμία,ούτε πάμε για ύπνο όταν φορτίζουμε λιθίου,γενικός φορτίζοντας είμαστε πάντα στο σπίτι και ελέγχουμε την θερμοκρασία,και επειδή έχουν δει τα μάτια μου τα χειρότερα στα τόσα χρόνια εμπειρίας και γνώσεων που απέκτησα,θα σας προτείνω τα ακόλουθα...

1ο. Με γεια σας οι καινούργιοι φακοί όσοι τους έχετε αγοράσει,αλλά και σε όλους που θα τους αγοράσετε,δουλέψτε τους με αλκαλικές μπαταρίες καλής ποιότητας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο,δεν χρειάζεται πυρηνική επιστήμη για έναν φακό...
2ο. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με επαναφορτιζόμενες και κυρίως λιθίου,να πάρει καλό φορτιστή,αν δεν ξέρει ας μου στείλει πμ.
3ο. Μπορώ να ανοίξω ένα νέο topic και να γράψω για τις μπαταρίες,αφού λίγο έως πολύ όλοι χρησιμοποιούμε μπαταρίες,και πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο για το forum μας,αλλά και για να πάρουμε μια ιδέα στο τι είναι η μπαταρία...
4ο. Δεν επιβάλω αυτά που γράφω,ούτε είμαι αυτός που θα σας πει τι να κάνετε,να βοηθήσω θέλω και να προλάβω τα χειρότερα.
5ο. Γιώργο η ερώτηση που σου κάνω είναι σε φιλικό τόνο,και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις,από αγάπη το κάνω,για όλους μας
αλλά δεν μπορώ να κρύψω την αλήθεια,ειδικά αν κινδυνεύουν οι άλλοι.


Πάντα φιλικά Αντώνης
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Βρήκα αυτό το φακό στην αποθήκη. Θέλει ένα καθαρισματάκι. Είναι Berec. Μήπως ξέρει κανείς τί μπαταρίες παίρνει ; Βλέπω έχει θέση για δύο στοιχεία.
Επίσης,μήπως ξέρει κανείς πόσα περίπου lumens βγάζει ; Δε μπορώ να βρώ τύπο. Το μόνο που γράφει είναι Βerec Μade in England.
Aξίζει το κόπο να τον επαναφέρω ...στο φώς ;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

hero έγραψε:Εγω για την φορτιση εμπιστευομαι τηνMAHA (MH-C800S) φoρτιζω τις μπαταριες powerex 2700 NiMH.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 138 times
Been thanked: 171 times

Ηλίας έγραψε:Βρήκα αυτό το φακό στην αποθήκη. Θέλει ένα καθαρισματάκι. Είναι Berec. Μήπως ξέρει κανείς τί μπαταρίες παίρνει ; Βλέπω έχει θέση για δύο στοιχεία.
Επίσης,μήπως ξέρει κανείς πόσα περίπου lumens βγάζει ; Δε μπορώ να βρώ τύπο. Το μόνο που γράφει είναι Βerec Μade in England.
Aξίζει το κόπο να τον επαναφέρω ...στο φώς ;
Πρέπει να φοράει μπαταρίες 6Volt γνωστές ως Heavy Duty Lantern όπως για παράδειγμα η Energizer 529
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”