Καλλιγραφία - Βελτίωση γραφικού χαρακτήρα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Λοιπόν.....επειδή ποτέ δεν είναι αργά, εδώ και λίγο διάστημα προσπαθώ να καλυτερεύσω τον γραφικό μου χαρακτήρα.

Η γραφή είναι μια παραμελημένη ικανότητα η δραστηριότητα αν θέλετε ,στον σύγχρονο τρόπο ζωής, που είναι γεμάτος πληκτρολόγια και ηλεκτρονικές συσκευές.
Έχουμε παραμελήσει τα βασικά στη ζωή μας (εγώ τουλάχιστον).

Σε πείσμα των καιρών λοιπόν, αποφάσισα να "γυρίσω" πίσω για μια ακόμη φορά (όπως και με το παραδοσιακό ξύρισμα) και να ασχοληθώ με πράγματα που δεν συγκινούν πια ιδιαίτερα τους ανθρώπους.

Απώτερος σκοπός μου είναι η καλλιγραφία. :shocking (τρομάρα μου)

Σε αναζήτηση πηγών στο ίντερνετ, βρήκα αρκετά πράγματα που με βοήθησαν να κατανοήσω βασικές αρχές της πλάγιας γραφής (curcive writing).
Μια αξιόλογη πηγή είναι αυτή και σκέφτηκα να την παραθέσω εδώ μην τυχόν και ενδιαφέρει και κάποιον άλλον.
Μεταξύ άλλων μπορεί να βρει κανείς και σελίδες με προτυπωμένα τα γράμματα καθώς και οδηγίες για να εξασκηθεί.

Δυστυχώς αφορά μόνο στο Αγγλικό αλφάβητο.Αντίστοιχες σελίδες η βίντεο για τα Ελληνικά γράμματα δεν έχω βρει ως τώρα.
Αν κάποιος γνωρίζει κάποια,ας μας πει.


Καλή επιτυχία σε όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί !


ΥΓ.Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για την δημοσίευση, αν όχι παρακαλώ τους συντονιστές να το μεταφέρουν στην σωστή ενότητα.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πανό πολυ ωραίο! Επίσης κοιτά και το hand writing repair
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

......
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

εδω εχει κατι σχετικο και εχει και ενα ebook "hand writing repair the italic approach" αρκετα κατανοητο ,απλο και αποτελεσματικο .
seek and destroy
Hollow
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Φεβ 2015, 00:56
9

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Nα προσθέσω ως πηγή το iampeth. Έχει απίστευτα πράγματα. Και πολλά πράγματα.

Ειδικότερα, τσεκάρετε τον τομέα Rare books.

Από εκεί κατέβασα (μεταξύ άλλων) τα: 1) Mills Modern Business Penmanship, 2) Lessons in Practical Penmanship, 3)Champion Method of Practical Business Writing
και, αφού μελέτησα λίγο το fountainpennetwork για το τι προτείνουν, με αυτήν τη σειρά σκοπεύω να τα μελετήσω. Θα ρίξω και μια ματιά στην μέθοδο του Palmer, πάνω στην οποία νομίζω πως βασίστηκαν.

Επίσης, πηγαίνοντας το ποντίκι στο μενού Lessons του iampeth και κλικάροντας το Guide sheets, έχει μια πληθώρα επιλογών για κατέβασμα και στη συνέχεια εκτύπωση.

Ελπίζω να βοήθησα.

υγ: στο kickass υπάρχει και τόρρεντ-σούμα διάφορων συγγραμμάτων (μπορεί και όλων αυτών που είναι ελεύθερα, 1.28 γίγα στο μέγεθος), το βρίσκετε με την αναζήτηση "penmanship", αλλά κι εγώ που το κατέβασα δεν νομίζω να προλάβω σε αυτήν τη ζωή να τα τσεκάρω όλα
Grecasunt
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 08:47
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εκτός από τα πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα που αναφέρονται στο thread, βρήκα πολύ βοηθητικό και αυτό
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 29 Αύγ 2016, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”