Perma-sharp Super

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Μιλάμε για την γνωστή ρωσικής κατασκευής λεπίδα.
Πολύ κοφτερή η άτιμη.
Την δοκίμασα σήμερα στην slim μου στο 6, με γένεια 3 ημερών και κρέμα proraso κόκκινη.
Τρελό κόψιμο στο πρώτο χέρι προς τα κάτω. Θα μπορούσα να βγω από το σπίτι έτσι, χωρίς κόντρα.

Στο κόντρα όμως μου έδωσαν κοψιματάκια στο πηγούνι και ερεθισμό στο λαιμό.
Για την slim δεν κάνει, θα δοκιμαστεί και στην EJ89.
Από τις πρώτες εντυπώσεις μου θυμίζει Bic chrome...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ευχαριστω, θα τολμησω να γραψω, αν και ακομα νηπιο, οτι ισως πρεπει να τα δοκιμασεις με αλλη κρεμα και ισως και γλυκερινη στην αρχη
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι παλιες Perma sharp, που κατασκευαζονταν στην Τουρκια και τις αναγνωριζεις απο το πλαστικο dispenser, θεωρουνται ανωτερες των νεων...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πως γίνεται στο καλό όλα τα παλιά με χειρότερη τεχνολογία κατεργασίας να ήταν καλύτερα? (ρητορικό ερώτημα - καταραμένο μαρκετινγκ...)
Τέλος πάντων. Στο θέμα μας.
Έκανα πολύ καλό φόρτωμα και θεωρώ οτι η εν λόγω κρέμα είναι πολύ καλή, αν και στεγνώνει σχετικά γρήγορα στο πρόσωπο. Επίσης δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα να βάζω γλυκερίνη, όταν υπάρχουν πολλές καλύτερες λεπίδες στην αγορά.
Το επόμενο ξύρισμα πάντως θα έχει cella ή La Toja.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θεμα μαρκετινγκ, ειδικα απο την εν λογω πορδελοεταιρεια. Η παραγωγη συνεχιζεται με τα ιδια μηχανηματα ισως, αλλα αρκει να αλλαξουν το μεταλλο, το τροχισμα, λεπτομεριες. Και ετσι ριχνουν ποιοτητα στα "ψιλα". Τις ΑΚΡ γιατι λες να τις σταματησαν; Ακριβως για τον ιδιο λογο που η ιδια εταιρεια επεβαλλε στην Personna το 1974 να σταματησει τις Tungsten λεπιδες. Ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λιγο να αλλαξει το κραμα εχεις εντελως αλλη λεπιδα. Οπως πολυ σωστα λεει ο Στεφος μια εταιρεια δεν την συμφερει να πουλαει μια λεπιδα που θα διαρκει για 30 ξυρισματα εκτος και αν την τιμολογει αναλογως με το ποσα αλλα ξυραφακια θα χρησιμοποιουσες στην ιδια χρονικη περιοδο (1 tungsten = 10 Personna).
Απο αυτο φαινεται οτι οι πολυεθνικες χανουν επειδη δεν ξερουν τους ορους και τις συνθηκες της αγορας στην οποια βρισκονται, αλλα θα μου πεις αφου δεν εχουν ανταγωνισμο γιατι να το κανουν; Τροφη για μεγαλη κουβεντα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Persona 74 βρήκα,
ΑΚP όμως όχι. Παρακαλώ μη μας βουρλίζετε βραδιάτικα. Όλο γι'αυτές ακούμε γμτο :D

Γύρος δεύτερος:
Γένια 2,5 ημερών (το χειρότερό μου γιατί κοντράρουν άσχημα)
Cella μπωλάκι
EJ89 με weber bulldog λαβή
Λεπίδα η ίδια στην άλλη νέα πλευρά.
Φόρτωσα το κοκκινοτρίχικο αλογάκι μου vie-long, με άπειρη ποσότητα cella και έκανα face lather μαρέγκα.
Η μηχανή ξύριζε άνετα (πολύ πιο άνετα από ότι με τη slim), η λεπίδα τραβούσε λιγάκi, αλλά όχι ενοχλητικά. Στο πρώτο χέρι προς τα κάτω όλα καλά.
Σε αυτό η λεπίδα είναι από τις καλύτερες, αν βιάζεσαι και (Ω! της ντροπής και της ιεροσυλίας) θέλεις να βγείς μόνο με το πρώτο χέρι.

Στο κόντρα τα πράγματα ήταν λιγότερο άνετα. Τράβηγμα? Όχι κάτι το ιδιαίτερο. Κόβει πολύ, αλλά όχι πολύ γλυκά.
Στο τρίτο χέρι από έξω προς τα μέσα δυσκόλεψε η κατάσταση και πήγα πιο προσεκτικά.
Αφού τελείωσα και λέω οκ την γλυτώσαμε είδα το πρώτο αίμα. Είχα μερικά ελαφρά κοψιματάκια και λίγο ερεθισμό σε μερικά γνώριμα σημεία...
Με το floid black κόντεψα από το τσούξιμο να ουρλιάξω @#^#&&%^

Συμπερασματικά θερίζει αλλά όχι γλυκά. Ενδείκνυται για γλυκές μηχανές όπως η EJ, ενώ στην slim μπορεί να γίνει απολύτως σκύλα.
Με βλέπω για 200άδα Astra SP xaxaxa
Tζάμπα δοκιμάζω με φαίνεται.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Γιατι ρε Παναγιωτη; Μια χαρα λεπιδουλες ειναι οι ΑΚΡ! Με μεγαλη διαρκεια, φοβερη αποδοση, σπανιες... γκουχ γκουχ.. γμτ καποιος με τρωγεται.. :xp1 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Προμηθεύτηκα τις εν λόγω λεπίδες (σε χάρτινη συσκευασία) προ καιρού από γνωστό κατάστημα του χώρου στην Αθήνα.

Στην περίπτωσή μου με μηχανή Gillete Tech Alum. και με διάφορα σαπούνια και κρέμες και μετά από κατανάλωση ενός κυτίου λεπίδων, διεπίστωσα τα ακόλουθα :

1- Η κάθε λεπίδα είναι συσκευασμένη με δύο χαρτάκια.
2- Στις τέσσερις άκρες υπάρχει μικρή ποσότητα κόλλας η οποία δεν δημιουργεί (στην περίπτωσή μου) πρόβλημα τοποθέτησης στη μηχανή αλλά ίσως να μην αρέσει σε κάποιους από αισθητική άποψη.
3- Δεν έχω συναντήσει λεπίδα με καλύτερο ή ποιό γλυκό κόψιμο. Στις δικές μου συνθήκες πάντα, κατατάσονται μία κλίμακα πάνω και από τα Ιαπωνικά Φτερά (Feather).
4- Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Το τελικό ξύρισμα μπορεί να συγκριθεί μόνο με ένα πολύ γλυκό και καλοακονισμένο μαχαίρι.
5- Τεράστια διάρκεια χρήσης που στην περίπτωσή μου είναι τουλάχιστον 6~7 ξυρίσματα με απλά και κόντρα περάσματα.
6- Στο τέλος ζωής της λεπίδας ενδέχεται να υπάρξουν μικρο-σφαξίματα από το γεγονός ότι αγνόησα το ελάχιστο "τράβηγμα" που εμφάνιζε η λεπίδα τότε.

Συμπερασματικά μπορώ να πω ότι προσωπικά είναι οι λεπίδες που θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ. Αυτό βέβαια μένει να αποδειχθεί εάν έχω τα ίδια αποτελέσματα και μετά την προμήθεια επιπλέον λεπίδων διότι έχω διαπιστώσει ότι ακόμη και στις καλύτερες οικογένειες το θέμα ποιότητας των λεπίδων δύναται να αλλάζει από καιρό εις καιρό.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Eννοείται ότι η λεπίδα είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα.
Παρόλα αυτά σίγουρα είδες ότι δεν την θάβω. Πράγματι σε επίπεδο κοψίματος είναι πολύ κοντά (+/-) σε feather, που επίσης τις θεωρώ κάπως άγαρμπες.
Παίζει τεράστιο ρόλο ο συνδυασμός με την μηχανή.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”