Ξύρισμα κεφαλιού. Το έχετε δοκιμάσει;;

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Α! Μπορεί να το έχεις διαβάσει εδω μέσα, αλλά θα στο πω. Αν τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιείς έχουν lubrastrip ή όπως αλλιώς το λένε, βγάλτο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Τον τελευταίο καιρό, όταν ξύριζα την κεφάλα μου (έχω να χτενιστώ από το 1995 και ξυρίζω το κεφάλι κάθε 3 μέρες), έκανα την σαπουνάδα μου με το πινέλο, αλλά μετά έπιανα το gillette fusion, καθώς φοβόμουν να βάλω την mercur 23 εκεί πάνω...
Σήμερα όμως, αφού έφτιαξα την Σούπερ σαπουνάδα, δεν ήθελα να την ξοδέψω με την fusion και διστακτικά πήρα την merkur!
Σούπερ δουλειά!!! Ούτε ένα σημάδι, ούτε ερεθισμός και διπλό κόντρα!
Η μόνη δυσκολία ήταν πίσω από τα αυτιά και ότι σε κάποια σημεία πίσω πέρναγα, ενώ είχε σπάσει ο αφρός. Επίσης σε κάποια σημεία πέρασα περισσότερο από 2 φορές.
Μετά έβαλα Proraso After shave balsam με το πράσινο τσάι και κομπλέ!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα maskaras εδώ και αρκετό καιρό ξυρίζω και εγώ το κεφάλι μου,θα προτιμούσα DE αλλά έχω ελιές σε διάφορα σημεία,και θέλοντας και μη ξυρίζομαι με ηλεκτρική μηχανή.

Η ερώτηση που θέλω να σου κάνω είναι, πόση ώρα κάνεις για να ξυρίσεις το κεφάλι σου;





Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

.Καλησπέρα! Με τα Gillette fusion έκανα το πολύ 5 λεπτά. Προχθές όμως με την mercur πρέπει να έκανα 15 με 20 λεπτά. Βέβαια το έκανα προσεκτικά και χρειάστηκαν περισσότερα περάσματα από τις άλλες φορές.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε maskaras (δεν ξέρω και το όνομα σου)... Καλημέρα ...
maskaras έγραψε:Με τα Gillette fusion έκανα το πολύ 5 λεπτά.
Τα 5 λεπτά που λες, πρώτη φορά το ακούω στην ζωή μου,όσο χρονών είμαι... :confused

1.Μιλάς για gillette fusion απλή; η Proglide; η την Proglide FlexBall Technology;
2.Με ηλεκτρική μηχανή "Θηρίο" 5 κεφαλών,κάνω 15 λεπτά,και όχι πολύ close shave ίσα να φύγουν τα πολλά,για γλόμπος που λένε BBS κάνω 25-30 λεπτά,εξαρτάται πόσες μέρες έχω να ξυριστώ,στις 3 μέρες που λες εσύ παραπάνω,για απόλυτο BBS κάνω 13-15 λεπτά maximum,βλέποντας και τηλεόραση... :megagrin
3.Από ότι ξέρω η ηλεκτρική μηχανή κάνει πολύ λιγότερο χρόνο να ξυρίσει από οποιοδήποτε ξυράφι,και για αυτόν τον λόγο μου φαίνεται πολύ παράξενο τα 5 λεπτά,πχ ξύρισμα προσώπου με ηλεκτρική μηχανή και τριών μερών γένια ο χρόνος είναι από 3-8 λεπτά,εξαρτάται το αποτέλεσμα που θέλεις,και αν κάνεις στεγνό η υγρό ξύρισμα.
4.Το ξύρισμα στο κεφάλι,έχει μόνον ένα καλό,το ότι το δέρμα είναι ποιο σφικτό, από ότι του προσώπου,και δεν θες τεντώματα,όλα τα υπόλοιπα είναι αρνητικά,και αρκετά δυσκολότερα.
5.Δεν υπάρχει... :ninja_hide

Θέλω να σου πω πως όλα τα παραπάνω που έγραψα,δεν είναι για να σε αμφισβητήσω..!!!
Και δεν θέλω να το πάρεις έτσι,απλά εάν θέλεις,πες μου και εμένα τον τρόπο του πεντάλεπτου ξυρίσματος που κάνεις,θα με ενδιέφερε πάρα πολύ,να μάθω την τεχνική σου... :megagrin



Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Μιλάω για την απλή fysion και κοινό αφρό του εμπορίου.
Μετά από 20 χρόνια το κάνω εντελώς ρουτίνα και πολύ γρήγορα. Πολλές φορές ούτε κοιτάω τον καθρέφτη και δεν έχω κοπεί ποτέ όλα αυτά τα χρόνια (εκτός από λίγο αυτί μια φορά :D )
Η ηλεκτρική μηχανή είναι εντελώς διαφορετικό και πάλι όμως είναι θέμα πόσο γρήγορα και με σιγουριά πάει το χέρι.
Όπως σωστά είπες το κεφάλι δεν έχει τεντώματα και τραβήγματα, απλά θέλει μην αφήσεις καμιά τούφα χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, γι αυτό θέλει να το ψάχνεις λίγο με το χέρι.
Σε 25 με 30 λέπτα έχω φτιάξει καφέ, τον έχω πιεί και έχω ξυριστεί μούτρα και κεφάλι!
Τώρα όσον αφορά με την merkur δεν το έχω χρονομετρήσει αλλά θα το κάνω σύντομα ;)
Φιλικά Βασίλης
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Σημερινή χρονομέτρηση.
Άπλωσα την σούπερ σαπουνάδα που είχα κάνει με το σαπούνι Muhle με Aloe Vera και κράτησα χρόνο.
Διπλό πέρασμα κόντρα, κανένα κόψιμο, σούπερ λαμπερή καράφλα και σε 10 λεπτά είχα βάλει και after shave!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ρε παιδιά μην μου βάζετε ιδέες...
Οι γυναικες/κοπέλες σας τι λένε για το όλο εγχείρημα ;

Μου φαίνεται αν το αποτολμησω η "μουρμούρα" (σειρά της τηλεόρασης) δεν θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θα ζήσω ...

Προς το παρόν τα παίρνω όλα στην πιο ψηλή σκάλα με μια κουρευτικη μηχανή.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
maskaras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 17:27
11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Χρήστο προχώρα και μην φοβάσαι!
Άσε τις μεσοβέζικες λύσεις και πέρνα στην κανονική ξούρα!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μετά από 5 χρόνια, αποφάσισα σήμερα να ξαναξυρίσω το κεφάλι. Ωραία αίσθηση τώρα το καλοκαίρι, αλλά ως εικόνα μάλλον το ξεσυνήθισα. Έχω μια βδομάδα ακόμη αδείας μπροστά μου για να επανέλθουμε στα φυσιολογικά μεγέθη (ούτω ή άλλως τα κουρεύω με την μηχανή στην πιο κοντινή σκάλα, που είναι ας πούμε μιας εβδομάδας αξύριστα).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”