Χαρτί για πένα

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εικόνα
Εικόνα

Δώρο απο ένα φίλο που πήγε Αίγυπτο και ξέρει την μούρλα μου για τέτοια.
Να σας πώ την αλήθεια διστάζω ακόμα και να το δοκιμάσω. Το λυπάμαι. Ετσι δεν ξέρω να σας πώ ακριβώς πως γράφει η πένα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

hero έγραψε:Xθες περασα από τον τυπογραφο που συνεργάζομαι για να τυπωσω τιμολογια , τον ρωτησα για καλο χαρτι με χρηση για πενα . Μου εδωσε ο ανθρωπος ένα πακετο καμια 500 φυλλα Α4 , μου ειπε ότι είναι επιστολοχαρτο και πλεον δεν δουλευουν αυτή την ποιοτητα.
Μου ειπε για αυτόν που δινει και πακετο των 500 τεμ και εχει απιθανα χαρτια
εδώ
Εάν θελετε μπορούμε να αγοράσουμε καποια κοματια, επειδή μαλλον θα κοψει τιμολογιο γιατι κανει χονδρικη μπορούμε να το κοψουμε σε μενα . Εάν καποιος μπορει να καταλαβει ποιο μας κανει μπορω να στειλω καποιον να τα παρει και τα μοιραζόμαστε .
Με αφορμή αυτό την ανάρτηση του Νίκου, ξέρει κανείς που μπορούμε να αγοράσουμε λιανική στην Αθήνα, αντίστοιχης ποιότητας χαρτί Α4/Α5 για πένα τύπου επιστολόχαρτου (χωρίς όμως λογότυπα κλπ.) σε "μπεζοπό" κλασσικό χρώμα;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πιστεύω οτι θα βρείς σε κάτι "παραδοσιακά" τυπογραφεία που υπάρχουν στην Σόλωνος, χαμηλά κατεβαίνοντας.

Επίσης, κάποια στιγμή μου είχε δώσει ο Ιάσονας 2 μπλοκ (1 με ματ χαρτί και 1 με γυαλιστερό), μεγέθους Α4, χωρίς γραμμές, που τα φύλλα ήταν κάπως κολλημένα στην κορυφή (ούτε διάτρητα αλλά ούτε και συρραμένα). Κόβοντας το κάθε χαρτί είχες μια απλή κόλλα Α4 χωρίς σημάδια, τρύπες κλπ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Α! Είχαν και σχετικά χαμηλό κόστος (περ. €2,5-3 το ένα).

Αν τον δω, μπορεί να τον ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ Φώτη. Έχει περάσει από το μυαλό μου να φτιαξω ενα δικό μου σημειωματάριο, τυπου Midori σε μέγεθος Α5. Ενώ μου αρέσει ιδιάιτερα το Midori, δεν μπορω να σκέφτομαι ότι τα πρέπει να παίρνω ανταλλακτικά από την Ιαπωνία.
Τώρα που είπες Ιάσονας, πρέπει να προσθέσω ότι μας λείπει η παρέα του! Μείναμε οι γέροι στο σπορ.. :hystericalbs1
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Γιατι υπαρχουν πολλοι γεροι που βαρανε καμια 10αρια χιλιομετρα τρεξιμο στην καθισια τους....
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Miracolo, miracolo! Welcome back! :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λίγα λόγια για χαρτιά.
Έχω μια κούτα Conqueror χαρτί, μπεζωπό όπως λες Χάρη με υδατογράφημα. Φαινόταν πορώδες στην αφή και πολύ lux αλλά δυστυχώς δεν κάνει για πένα!

Αντιθέτως, αν ψάχνεις άσπρο χαρτί, το Πλαίσιο έχει ένα Ιταλικό που είναι εξαιρετικό! Μιλάω για αυτό: Fabriano. Ακόμα και το Jumbo πουλάει ένα premium χαρτί εκτύπωσης το οποίο είναι αρκετά καλό.

Για επιστολόχαρτα, έχω φτιάξει το δικό μου θέμα και τυπώνω (σε καλή ανάλυση) πάνω στα παραπάνω χαρτιά. Το καλό με αυτά τα χαρτιά είναι ότι το χρώμα του μελανιού της πένας αποτυπώνεται πιο εντυπωσιακά από ότι ένα πορώδες χαρτί και φαίνονται περισσότερο οι σκιές και οι γυαλάδες των μελανιών.

Μάλιστα χρησιμοποιώ Herbin Rouge Hematite στις τελευταίες επιστολές μου και φαίνεται εντυπωσιακό!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ψάχνω για κάποιο σημειωματάριο για χρήση με πένα. Θέλω τα εξής χαρακτηριστικά:
-Μέγεθος κατά προτίμηση Α5, αλλά βολεύομαι και με οτιδήποτε μεταξύ Α5 - Α4 (αν και θα το προτιμούσα μικρότερο από Α4)
-Χαρτί με κιτρινωπό χρώμα - μου αρεσει πολύ το κίτρινο των μικρών σημειωματάριων της Moleskine, ούτε πολύ σκούρο αλλά ξκούραστο για το μάτι
-Ή ύπαρξη γραμμών ή όχι δεν με νοιάζει και τόσο, αρκεί να μην έχει τετραγωνάκια!

Και εννοείται πως δεν θα μου φαινόταν λογική μια τιμή πάνω από7-8€ για κάτι τέτοιο...

Βγάζει η flexbook κάτι σχετικό; Σε τι καταστήματα να κοιτάξω (έψαξα ηλεκτρονικά σε πλαίσιο και πάμπλικ, αλλά δεν έχουν κάτι...);
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα.
Καλύτερα κάνε μια βόλτα απο τα Public και θα βρεις. Πρόσφατα εκεί βρήκα και σημειωματάρια Letts of London, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.Επίσης κάποια στιγμή ο "Παπασωτηρίου" είχε Rhodia και πριν 1-2 μήνες τα Notos Galleries έφεραν Liechtturm 1917.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Για τι μάρκες να κοιτάξω; Επίσης από μια μάρκα που κάνει για πένες, όλα τα προϊόντα της κάνουν για πένα; πχ από Flexbook όλα τα τετράδια - σημειωματάρια κάνουν για πένα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”