Το ξύρισμα της ημέρας: Νοέμβριος 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

digibill έγραψε:Ηρακλή, υποθέτω πως την ονομάσανε "Μέντα" για οικονομία στην εκτύπωση της ετικέτας, αφού το πραγματικό άρωμα "Λάδι-μηχανής-με-υποψία-μυρωδιάς-πράσινου-σαπουνιύ-&-φρέσκα-λίπη-φριτέζας" δεν θα χώραγε μάλλον... :hystericalbs1 :hystericalbs1
Δυστυχως Βασιλη, λογω και του timing της εισοδου σου στο ΠΞ εχεις πεσει και εσυ (και αλλοι φιλοι συνξυριστες) πανω σε ληγμενες κρεμες της DOVO που πωλουνται ακομα. Σε αυτες το πλαστικο εσωτερικο καπακι ειναι συνηθως "κολλημενο" πανω στην κρεμα και η μυρωδια της ειναι κατι μεταξυ ξινου μηχανολαδου και γρασσου.

Απεφυγε αυτες με την "υπολευκη" ετικετα DOVO και προτιμησε την νεωτερη συσκευασια Fiori & Frutta (recommended by Dovo & Merkur) και οι 2 ειναι κατασκευασμενες απο την Cibe Laboratori και αποδιδουν εξαιρετικα, παραλληλα με πιο φυσιολογικη μυρωδια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σε όλους ...

- Preshave Μusgo Real
- Κρέμα ξυρίσματος Μusgo Real (Classic)
- Πινέλο ξυρίσματος Vie Long Horse Hair 13062
- Safety Razor - Merkur 23c - Closed Comb
- Λεπίδα Derby Extra #7
- After Shave Balm L'OREAL men expert ADS
- After Shave Lotion Água de Colónia Chipre (Confiança)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Λίγο πριν το αεροδρόμιο, δεν κρατήθηκα.
Proraso sandalwood cream
Semogue 820
Tech με λαβή wellshaved
Gillette silver
Pashana

Χρόνος μαζί με ντους 8'
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

digibill έγραψε:Ηρακλή, υποθέτω πως την ονομάσανε "Μέντα" για οικονομία στην εκτύπωση της ετικέτας, αφού το πραγματικό άρωμα "Λάδι-μηχανής-με-υποψία-μυρωδιάς-πράσινου-σαπουνιύ-&-φρέσκα-λίπη-φριτέζας" δεν θα χώραγε μάλλον... :hystericalbs1 :hystericalbs1
Βασικά έχω τη μέντα αλλά από frutti & fiori που είναι ίδια και μυρίζει μέντα.Έχω σε dovo τον ευκάλυπτο και μυρίζει ευκάλυπτος,όχι έντονα αλλά αν το μυρίσεις με το λεπτό πλαστικο μαζί βρωμάει.Αν βραχεί+αεριστεί μυρίζει ωραία.


merkur 15c
asco blade..........................Πολύ καλύτερη της bic chrome.H bic chrome απλά ένα βήμα μπροστά από την derby.
mens only vielong special edition boar horse.............................Δε θυμάμαι να τσίμπαγε τόσο!?Μέτρια αίσθηση.
proraso blue..............................Ωραίο άρωμα,ίσως το ωραιότερο της σειράς.Ίδια ποιότητα!
aqua velva european...................Ωραία η περιποίηση,ταιριαστό άρωμα με την proraso.
444 gel.............................Δροσιάάά.Βάλσαμο!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα σε όλους,

Ξυράφι: 11/16” Thomas Radley Cadman & Sons Bengall
Πινέλο: Semogue Owner's Club Bristle Cherrywood
Σαπούνι: LaToja
Μετά το ξύρισμα: Floid Vigoroso

Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

001.JPG
Υγεια σε ολους
γενια24ωρων
pre papoutsanis glycerine soap
razor merkur progress 500 @3
blade astra sp @5
brush omega48pro
sc proraso red
astringent as alum block
asl proraso green
asc proraso white
2passes,bbs.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Wmp pure badger
Synergy Gondolier
Gillette Slim @5,@5,@5
Personna platinum #3
Proraso green
Speick balm

Τρίτη σερί χρήση της Slim και με την ίδια λεπίδα.Αν και πάντα είναι λίγο τραχιά στο δέρμα μου, επιτέλους μπορώ να πω ότι την 'δάμασα'.Ελάχιστοι ερεθισμοί και μικροκοψίματα και σε σχέση με το όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, πολύ πολύ πολύ καλύτερα.Θέλει προσοχή και συγκέντρωση, αλλά αρχίζει να μου αρέσει περισσότερο.Βέβαια, δεν μπορώ να παραλείψω να αποδώσω τα εύσημα στην λεπίδα, η οποία είναι πολύ γλυκιά.Παρεπιπτόντως, προχτές στο 7 ήταν ακόμα καλύτερα.
Το σαπούνι.Από τα πολύ πολύ αγαπημένα μου, έτσι λιπαρό λιπαρό και γλιστερό που είναι.Αν και, τα Omega τον απογειώνουν τον αφρό του.
Η proraso με δρόσισε και έστρωσε το δέρμα μου, όχι ότι το είχα και πολλή ανάγκη.
Η Speick με ενυδάτωσε ακόμα περισσότερο και άφησε το πανέμορφο άρωμά της πάνω μου για περίπου δίωρο.
Το αποτέλεσμα αψεγάδιαστο, αλλά η διαδικασία ακόμα πιο απολαυστική.Έτσι κι αλλιώς, την διαδικασία ευχαριστιόμαστε κυρίως και το αποτέλεσμα έπεται.
Ο Νοέμβρης με αποχαιρέτησε με το καλύτερο ξύρισμά του στο τέλος, όπως ακριβώς και ο Οκτώβρης.
Καλός μήνας να μας ξημερώσει!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα κύριοι! Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες.

- Σαπούνι Ξυρίσματος Tabac
- Πινέλο Ξυρίσματος SOC 2 Band
- Safety Razor Gillette Aristocrat
- Λεπίδα Astra SP [4]
- ASL Fine Platinum

Καλή εβδομάδα και καλός μήνας να μας ξημερώσει.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”