Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tί ταξί ? Βluebird ? 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η κολωνια μενουνος old spice σιγουρα δεν μυριζει οπως αυτη που βγαζει η procter&gamble.εχει σιγουρα πολυ μεγαλυτερη ενταση.
απο την αλλη ομως η old spice της p&g εχει φαει τοσα reformulations που πολυ αμφιβαλω αν και αυτη μυριζει οπως η αρχικη της shulton.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

επίσης και η cool water της davidoff καμία σχέση
nikos.a

Πριν κάτι μήνες, είχα αγοράσει από τον Μιχαηλίδη τις Λεμόνι, Old Spice και Cool Water. Είναι τύπου. Δεν θέλω να κακιώσω κανέναν, αλλά αποδείχτηκαν στην πορεία epic- fail αγορές. Δεν ταιριάζουν στο στυλ μου, δεν έχουν διάρκεια( μόνο η old spice κάτι κάνει, η cool water, βάζεις δεν βάζεις μετά από 15 λεπτά είναι το ίδιο). Η old spice παραείναι γλυκιά για old spice και η cool water, επειδή την έχω σε κανονική, είναι άσχετη. Για να αρωματίζεις το χώρο, το μπάνιο είναι ό,τι πρέπει. Αρκεί το βαποριζατέρ να είναι καλό κι όχι να τρέχει σαν υγρό, γιατί άμα πέσει κάτω κολλάει άσχημα. Το λεμόνι είναι το κλασικό λεμόνι που όλοι ξέρουμε, στυλ Μυρτώ. Τίποτα το ιδιαίτερο. Στους λάτρεις αυτού του στυλ, αρέσει. Αλλά το στυλ είναι αρκετά "παλιακό".
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εξαρτάται τι ζητάει κανείς....
Εμένα ας πούμε με έχει βολέψει η μικρή διάρκεια της τύπου cool water: μου αρέσει να ρίχνω 2-3 ψεκασμούς μετά το μπάνιο, ώστε να αισθάνομαι πιο "φρέσκος", χωρίς όμως να τη μυρίζω διαρκώς,,,
Η Νο10 από την άλλη έχει αρκετά μεγάλη διάρκεια. Μου αρέσει να τη βάζω σαν ένα διακριτικό deodorant ή όταν δεν θέλω να φορέσω κάτι χτυπητό. Την μυρίζω σίγουρα για πάνω από 3-4 ώρες...
Βεβαίως -ειδικά οι 60άρες- είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και ως προτάσεις για μετά το ξύρισμα. Εκεί δεν θες κάτι με πολύ μεγάλη ένταση και τεράστια διάρκεια.. Ρίχνεις λίγο στην παλάμη, ανακατεύει και λίγο 444 κι έχεις ένα ακόμη asl στο ντουλάπι σου :)
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εντάξει είπαμε και εγω εχω τη λεβάντα μου, κάτι η τιμή, κάτι η νοσταλγία, αλλά μη την κάνουμε και alt Innsbruck ;)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοειται πως εχει δικιο ο Νικολας οτι ειναι θεμα στυλ. Σε αλλους κανει σε αλλους οχι.

Απο μια λουτροκολωνια 60 βαθμων ψαχνεις τη δροσια, την ωραια μυρωδια μετα το μπανιο/ξυρισμα ή οποιαδηποτε στιγμη της μερας το ζητησεις. Η διαρκεια φυσικα και ειναι σχετικα μικρη - και καλα κανει - αλλα μην το γενικευουμε. Η OldSpice κραταει 1 1/2 ωρα - το ιδιο και περισσοτερο το Τριανταφυλλο το Γιασεμι η Γαρδενια και τοσα αλλα.

Λεμε οτι δεν ειναι αναγκαστικα κοντα στα originals - ναι ισχυει - αλλα εχουμε ξεχασει και πως μυριζαν τα original οταν εγιναν διασημα. Εχει γραφτει καμποσες φορες εδω, η oldspice των 70ς ηταν πιο λιβανατη απο τη σημερινη και ειναι σχεδον ταυτοσημη με την τωρινη του Μενουνου. Επισης η Brut δεν μοιαζει ιδιαιτερα κοντινη στην original αλλα ειναι μια πολυ ωραια μυρωδια εστω στο ασχετο. Η CoolWater απεχει απο την αυθεντικη αλλα ειναι δροσιστικη και κραταει λιγο οπως ειπε και ο Βασιλης - δεν ειναι κακο αυτο. Δειτε και καποιες οπως η Burbys θα εντυπωσιαστειτε.

Και φυσικα δεν ειναι alt innsbruck :-) - και μακαρι να ειχε η alt 8 ευρω το κιλο - αλλα μιλαμε παντα για παλιομοδιτικες λουτροκολωνιες πολλες απο αυτες με "αρωματικη συνταγη" του 1900 και ολες τους απο Ελληνα κατασκευαστη. Ε οκ μεχρι εκει ειναι σιγουρα αξιες λογου (και χρησης) - αλλα οχι και για να αντιπαρατεθουμε.

Προσωπικα, εχω χρησιμοποιησει 2 ντουζινες διαφορετικες κολωνιες Μενουνος στα χρονια που ξυριζομαι και ελπιζω να εχω την ευκαιρια να αγορασω και αλλες - ειναι του στυλ μου :-)

** Οσο για το αν η Μενουνος Λεμονι ειναι τυπου Μυρτω - αυτο δεν πολυισχυει. Η Μυρτω των 70ς-80ς ηταν μια πολυ γλυκια κολωνια με μια αλλη αποψη για το τι ειναι λεμονι. Σημερα η Μυρτω ειναι απλα ξυνη χωρις βαθος και χαρακτηρα, παρασσαγγες απο το αυθεντικο φρεσκοστιμμενο λεμονι του Μενουνου. ΙΜΗΟ παντα.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παιδια μην τρελενομαστε μιλαμε για κολωνιες των 4-5 ευρω.σιγουρα δεν ειναι ιδιες με τις original αλλα και αυτες δεν εχουν καμμια σχεση με τις αρχικες τους εκδοσεις.εγω π.χ. θυμαμαι την brut τελος 70 αρχες 80 που οταν την φορουσε καποιος τον μυριζες 2 τετραγωνα παρακατω.την brut του μενουνου εγω την προτιμω και ασ μην ειναι ιδια,σιγουρα ειναι πιο αρρενωπη και εντονη απο την original και σας το λεει αυτο ενας hard fan της brut. εμενα μου αρεσουν και τις φοραω καθε μερα σαν casual κολωνιες.τωρα αν θα παω καπου εξω με την συζυγο μου σιγουρα θα βαλω μια πιο περιπλοκη κολωνια και φιρμα π.χ.dr harris windsor η azzaro pour homme απο αυτες που μου αρεσουν.και παλι ομως τις κολωνιες μενουνος τις εκτιμω απεριοριστα.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Δεν συγκρίνουμε άνισα μεγέθη. Κολώνιες του ταλίρου είναι, και όχι του πενηντάρικου. Αλλά είναι τίμια προϊόντα.

Ειδικά η Νο 10 στο γυάλινο μπουκάλι είναι κορυφαία. Σε αρωματισμό, σε χαρακτήρα, σε διάρκεια. Και σε τιμή!
Είναι συγκρίσιμη με την πολλαπλάσιας τιμής, κλασική 4711, τον ορισμό της Eau de Cologne. Αυτό τα λέει όλα.
(8€ η Μενούνος 80αρα τα 200ml, 4,30€ η Μενούνος 60άρα τα 500ml -- 15€ η 4711 100ml)
Βέβαια αν δεν σου αρέσει η 4711, τότε δεν σου αρέσει και η Νο 10. Γούστα.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παιδιά σκεφτόμουν να πάρω το λεμόνι ...

Από ότι κατάλαβα (και μύρισα και εγώ ο ίδιος) αν μυρίσεις από το μπουκάλι δεν είναι τόσο δυνατή η μυρωδιά.

Μου αρέσουν πολύ τα εσπεριδοειδή. Το δε λεμόνι ακόμα περισσότερο ... ειδικά όταν είναι έντονη/δυνατή η μυρωδιά του.

Ερώτηση λοιπόν στους φίλους που έχουν το συγκεκριμένο. Πόσο έντονο είναι το άρωμα κατά την χρήση του ?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”