Το ξύρισμα της ημέρας: Οκτώβριος 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα σε όλους,

Μηχανή: Edwin Jagger DE8911BL
Λεπίδα: Feather #3
Πινέλο: Semogue Owner's Club Cherrywood
Σαπούνι: O Melhor
Μετά το ξύρισμα: Pinaud Clubman

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλησπέρα,

Στέλιο χωρίς ξυραφάκι η Progress ;;; :bigsmilie

To δικό μου 24ωρο:

ΕJ DE89 barley
Feather #6
NPV pure badger aka χελωνάκι
Mixed κρέμα (Barbon/omega/arko max - άντε και τελειώνει)
ASL Proraso πράσινο...

:dance3
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Semogue 610
Mitcell's wool fat
Merkur Futur @6.5
Astra Superior Platinum
Thayers medicated superhazel
Pinaud Clubman

Το Mitcell's έφτασε στα τελευταία του και θρυματίστηκε σε μικρά κομμάτια. Αποφάσισα να το πετάξω να φεύγει και από το rotation.

Σε αυτό το σαπούνι έδωσα πολλές ευκαιρίες αλλά πάντα με ταλαιπωρούσε. Έπαιρνα τον αφρό που ήθελα αλλά με κόπο και προσοχή. Η ενυδάτωση που προσφέρει είναι κάτι το μοναδικό αλλά αυτή η τάση που έχει ο αφρός του να στεγνώνει γρήγορα είναι κάτι που με ενοχλεί. Μένουμε σιγά σιγά μόνο με τα προϊόντα που μας ταιριάζουν μετά από τρία χρόνια δοκιμών στο παραδοσιακό ξύρισμα...
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Καλημέρα,
Πινέλο Omega 31025 Scarlatti
Σαπούνι Cella
Μηχανή Merkur Progress
Λεπίδα Dorco(3)
ASL Old Spice
ASB IK
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα,

Henckels Friodur 5/8"
Semogue 2000
Taylor of Old Bond Street, Eton College, Cream
Taylor of Old Bond Street, Eton College ASL
Bowl Lather
Neil Miller-2.5"Latigo Leather


Εικόνα
Χάρης
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Νώντας έγραψε:Καλησπέρα,

Στέλιο χωρίς ξυραφάκι η Progress ;;; :bigsmilie

To δικό μου 24ωρο:

ΕJ DE89 barley
Feather #6
NPV pure badger aka χελωνάκι
Mixed κρέμα (Barbon/omega/arko max - άντε και τελειώνει)
ASL Proraso πράσινο...

:dance3
:offtopic Tα κατάφερα πάλι :bigsmilie ξυρίστηκα χωρίς ξυράφι και εκανα και βαθυ ξύρισμα :hystericalbs1
Τελικά το ξυράφι ήταν το Polsilver Super Iridium.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εικόνα

HTGAM Prickly Pear pre shave soap
Kent Infinity Silvertex
EJ DE86 + Personna Super (#2)
HTGAM Synergy Gondolier ss
Floid Mentolado Vigoroso

Ο καλύτερος τρόπος να αρχίζεις τη μέρα σου... Χαλάλι το τεταρτο που ξυπνάω νωρίτερα!

Από χτες μου είχε ανοίξει η όρεξη για τον αρωματικό συνδυασμό γονδολιέρη + floid Εικόνα Γεμίζω την ταψάρα του synergy με καυτό νερό και σχεδόν αμέσως το μπάνιο πλημμύρισε με τις ξυλώδεις νότες του γονδολιέρη και μαζί μια φλοράλ εσάνς από το γιασεμί. Άρωμα αρρενωπό μα και λεπτό, αμέσως ξύπνησε η τεστοστερόνη μου! Εικόνα
Βρέχω στα γρήγορα το infinity κι αρχίζω τις γυροβολιές στην πίστα πατινάζ... Το πινέλο δεν άσπρισε ιδιαίτερα, μα με την πρώτη κίνηση που έκανα πάνω στο πρόσωπο ξεπετάχτηκε μια πολύ παχιά και ολόλευκη στρώση αφρού, (καμιά φορά αυτό το πινελάκι μου δίνει την εντύπωση πως αφρίζει απλά και μόνο κοιτώντας τα σαπούνια... Για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω τίποτε... ατυχήματα, στο ντουλάπι το βάζω σε διαφορετικό ράφι από τα σαπούνια μου! Εικόνα )
Αρχίζω το άπλωμα του αφρού... λίγο νεράκι να ξεπήξει η μαρέγκα... μα τι υπέροχο άρωμα, πόσο μου ανεβάζει τη διάθεση...
Η λεπίδα ξεφτιλίστηκε πάνω στο γλιστερό, παχύ υπόστρωμα που έφτιαξε ο γονδολιέρης.. Αρχικά η personna με κοίταζε όλο αγριάδα, μου έτεινε τη γυαλιστερή της κόψη σε μια κίνηση αυτοπεποίθησης ανάμικτη με χλευασμό: "γουστάρω να τρώω δερματάκι"Εικόνα Μετά όμως από τρία περάσματα πάνω στον αφρό του synergy δεν είχε την ίδια υπεροπτική όψη. Τώρα πια μια αίσθηση εκφυλισμού τη διακατείχε, είχε αυτό πανικόβλητο και ψωροπερήφανο βλέμα της τίγρης που έγινε γατούλα σαλονιού...!
Ξέπλυμα.
Πιάνω την ρετρό, σοβαρή μα καλαίσθητη φιάλη του floid.Δυο σπάταλες χούφτες από το μαγικό, μαργαριταρένιο υγρό της, ελαφρό μασαζ στην αρχή κι έπειτα χαστουκάκια στο πρόσωπο...
Τι άρωμα... Τι αίσθηση! Απειροελάχιστο τσούξιμο (ο γονδολιέρης μου έκλεινε όλο νόημα το μάτι Εικόνα Ναι, την είχε κατατροπώσει τη λεπίδα... Η personna όχι απλώς είχε ξεφτιλιστεί μπροστά του, αλλά -αναγνωρίζοντας την υπεροχή του γονδολιέρη και, ταυτόχρονα, γοητευμένη από τον αρρενωπό χαρακτήρα του- άφησε ένα χαρτάκι με το νούμερο του τηλεφώνου της να γλιστρήσει πίσως της, καθώς απομακρυνόταν). Έπειτα, η γλυκιά αίσθηση καψίματος που σταδιακά θεριεύει και μεταμορφώνεται σε έναν παγωμένο άνεμο, σε μια θυελλώδη έξαψη που ξυπνάει όλες τις αισθήσεις.
"ΝΑΙ. Τώρα είσαι έτοιμος να πας για δουλειά."

Βγαίνω όλο αυτοπεποίθηση από το μπάνιο. Αισθάνομαι δυο μέτρα ψηλότερος, μυώδης και με το γοητευτικά υπνωτικό βλέμμα της κόμπρα. Η ματιά μου συναντά την αγουροξυπνημένη γυναίκα μου. Την κοιτάζω όλο νόημα κι αυτοπεποίθηση...
"Αμάν ρε παιδάκι μου, τι αηδίες φόρεσες πάλι πρωινιάτικα;; Λούστηκες με τις κολώνιες; Μ' έπιασε πονοκέφαλος με αυτή τη μυρωδιά..." Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Και κάπως έτσι επανερχόμαστε στην ρεαλιστική καθημερινότητα.
Καλημέρα σας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

digibill έγραψε:"Αμάν ρε παιδάκι μου, τι αηδίες φόρεσες πάλι πρωινιάτικα;;
:hystericalbs1 :hystericalbs1 :lachtot :lachtot Γυναίκες ....που να μας καταλάβουν........ :megagrin
desperado έγραψε:Όχι Φώτη, κατευθείαν καυτό. Λες η απότομη προσθήκη καυτού νερού να μου κάνει κανα crack
Δεν νομίζω να σου κάνει crack με το καυτό νερό αλλά το πιθανότερο είναι να σου καταστρέψει τον αφρό. Το πολύ καυτό νερό στο scuttle εχει αρνητική επίδραση στην δημιουργία και διατήρηση του αφρού. Νερό απο τον θερμοσίφωνα ή το αέριο είναι μια χαρά. Αλλά και αν ζεστάνεις νερό κοίταξε να μην φτάσει σε σημείο βρασμού.

Πάμε στα δικά μας τώρα...
Χθές ξύρισμα με γένια 2 ημερών ωδή στον Edwin Jagger .. :bigsmilie

Edwin Jagger barley
Polsilver (3#)
Edwin Jagger lime and pomegranate sc
Edwin Jagger silvertip
Proraso pre
Floid Black

8)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Gillette Aristocrat
Astra Platinum (1)
LS 26mm Silvertip Alaska Butterscotch
C & E Nomad
Floid Mentolado Vigoroso

Εικόνα
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

digibill έγραψε: " Η λεπίδα ξεφτιλίστηκε πάνω στο γλιστερό, παχύ υπόστρωμα που έφτιαξε ο γονδολιέρης.. Αρχικά η personna με κοίταζε όλο αγριάδα, μου έτεινε τη γυαλιστερή της κόψη σε μια κίνηση αυτοπεποίθησης ανάμικτη με χλευασμό.." ..

"Μετά όμως από τρία περάσματα πάνω στον αφρό του synergy δεν είχε την ίδια υπεροπτική όψη. Τώρα πια μια αίσθηση εκφυλισμού τη διακατείχε, είχε αυτό πανικόβλητο και ψωροπερήφανο βλέμα της τίγρης που έγινε γατούλα σαλονιού...!"

"Πιάνω την ρετρό, σοβαρή μα καλαίσθητη φιάλη του floid.Δυο σπάταλες χούφτες από το μαγικό, μαργαριταρένιο υγρό της..."

"Τι άρωμα... Τι αίσθηση! Απειροελάχιστο τσούξιμο (ο γονδολιέρης μου έκλεινε όλο νόημα το μάτι. Ναι, την είχε κατατροπώσει τη λεπίδα... Η personna όχι απλώς είχε ξεφτιλιστεί μπροστά του, αλλά -αναγνωρίζοντας την υπεροχή του γονδολιέρη και, ταυτόχρονα, γοητευμένη από τον αρρενωπό χαρακτήρα του- άφησε ένα χαρτάκι με το νούμερο του τηλεφώνου της να γλιστρήσει πίσως της, καθώς απομακρυνόταν)."

"Έπειτα, η γλυκιά αίσθηση καψίματος που σταδιακά θεριεύει και μεταμορφώνεται σε έναν παγωμένο άνεμο, σε μια θυελλώδη έξαψη που ξυπνάει όλες τις αισθήσεις. ΝΑΙ. Τώρα είσαι έτοιμος να πας για δουλειά."

Βασίλη αυτό δεν είναι ξύρισμα. Είναι Άρλεκιν :megagrin

Το δικό μου παρακαλώ,

Semogue 830
HTGAM/Synergy Cavendish, ss
EJ89L BL
Personna Platinum Chrome # ?
Alum block
Thayers, Original Witch Hazel
Brut Original, asl

* To Synergy με έχει κουράσει. Με έχει κουράσει γιατί τελειώνει και δε φορτώνει το ίδιο εύκολα όπως στην αρχή...( θα με θυμηθείτε :devil ) και το Semogue παρα μαλάκωσε και δεν έχει το backbone που περίμενα :devil

Δύο εβδομάδες τώρα που ήμουν σε άδεια, ξυρίζομαι μέρα παρα μέρα και φχαριστιέμαι βελούδινο μαγουλάκι.
Απο Δευτέρα που θα ξεκινήσω το κάθε μέρα πάλι θα φχαριστιέμαι αρωματάκι ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”