Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Οταν ημουν παιδακι θυμαμαι οτι παντα στο σπιτι μας υπηρχε μια κολωνια μενουνος.ο πατερας μου αφου ξυριζοταν και εβαζε after shave σχεδον παντα μετα εβαζε κολωνια μενουνος λεβαντα.η μητερα μου ειχε στη τσαντα της παντα ενα μπουκαλακι μενουνος γιασεμι.και εμενα φυσικα οποτε πηγαινα σχολειο με ''ελουζαν''με κολωνια μενουνος λεμονι.αυτη και η μυρτω υπηρχαν σχεδον παντου(φαρμακεια,κουρεια κα).τα χρονια περασαν και εγω ''λοξοδρομησα''προς αλλα αρωματα ποιο high end και μοντερνα.παντα ομως ειχα μια γλυκεια αναμνηση απο εκεινα τα χρονια και τις κολωνιες μενουνος.τωρα πια που εχω μεγαλωσει και εχω κανει την δικη μου οικογενεια και αφου'' ανακαλυψα''παλι τον κοσμο του π.ξ.χρησιμοποιω και παλι αυτες τις κολωνιες με μεγαλη ευχαριστηση.ποια ειναι η δικη σας αποψη και εμπειρια για τις συγκεκριμενες κολωνιες? :thnx :hellas 8)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ο ένας παππούς μου πήγαινε στο τοπικό φαρμακείο και έκανε ένα κοκτέιλ με τις κολώνιες Μενούνος που είχε.
Η μητέρα μου με "έλουζε" με Μυρτώ λεμόνι.
Πρόσφατα πήρα μια Μενούνος γαρδένια από Αργυρούπολη. :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εχω γεμίσει ενα μπουκάλι απο την Pink Dr Harris με τη Λεβάντα του Μενούνου και το χρησιμοποιώ τακτικά.
Πολύ καλό για τα χρήματα του και την ποσότητα που παίρνεις.
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εμενα μου αρεσουν οι λεβαντα,λεμονι,τριανταφυλλο,γιασεμι,γαρδενια και οι τυπου old spice που νομιζω οτι ειναι πιο κοντα στο αρχικο αρωμα απο οτι η κανονικη που εχει υποστει παρα πολλα reformulations.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

menounos.jpg
(Τριανταφυλλο, Γαρδενια, Γιασεμι, Cool Water, Camay και Channel5 (δεν ειναι δικη μου..))

Φετος εχω μονο αυτες - περσι τις επαιρνα σε μισολιτρα (Λεμονι, Oldspice, Cool Water, Τριανταφυλλο) αλλα τελειωνουν παναθεμα τες.

Και 1-2 σχολια. Η Μενουνος Λεμονι ειναι ισως η μοναδικη κολωνια πλεον σε αυτη τη βαριαντα. Δηλαδη μυριζει σαν να εχεις παρει 2 λεμονια στα χερια σου και να τα ζουληξες μεχρι τελους. Καθαρο και φρεσκο λεμονι. Η μοντερνα αρωματοποιια παει συνηθως αλλου, γλυκο λεμονι, λεμονοχορτο κλπ κλπ. Αν θες αυτη την αυθεντικη μυρωδια λεμονιου, ο Μενουνος ειναι μονοδρομος.

Επισης, οπως συμβαινει σε ολα τα aftershave και κολωνιες που ερχονται σε πλαστικα μπουκαλια, η μυρωδια που σνιφαρεις απο το μπουκαλι δεν ειναι χαρακτηριστικη, πολλες φορες ειναι και παραπλανητικη. Θελει δοκιμη η κολωνια για να δεις πως ακριβως μυριζει.

Δεν την προτιμω επειδη ειναι ντε και καλα Ελληνικη (αν και παιζει το ρολο του και αυτο) αλλα επειδη η συνταγη ειναι παλια και ειναι στοχευμενη σε αυτο που γραφει. Δηλαδη μυριζεις ΕΝΑ πραγμα - αυτο που λεει στην ετικεττα - δεν ακολουθει την τωρινη πεπατημενη του αγοραζω ενα αρωμα τριανταφυλλο/βανιλια/καρπουζι/σαλτσα ντοματας... Αυτο ειναι για μενα βασικο συν του οτι ειναι ιδιαιτερα πετυχημενες ολες οι μυρωδιες - αρκει να τις μυρισεις σωστα και να εισαι φιλος.

Και μιας και το φερε η κουβεντα - το Lilac Vegetal που μας αρεσει να θαβουμε ειναι η Μενουνος Πασχαλια, μονο που η Μενουνος ειναι πολυ πολυ πιο ελαφρια (και βατη). Η Μενουνος OldSpice ειναι πιο κοντα στην παλια Original OldSpice απο οτι ειναι η τωρινη Original.
H Mενουνος Brut δεν εχει μεν καμια σχεση με Brut αλλα ειναι μια πολυ ανδρικη και γεματη μυρωδια (στο δερμα παντα, οχι απο το μπουκαλι). Και τελος το Τριανταφυλλο που το εχουμε συνηθως στο φτυσιμο ειναι μια απο τις πιο αρρενωπες μυρωδιες - και βλεπω πως εξαφανιζονται απο τον Γιωργο οι κρεμες Τριανταφυλλο και Τριανταφυλλο Βανιλια...

Το μονο που δεν εχω βρει ακομα απο Μενουνο ειναι κατι σε πραγματικο Vetiver - οπως μυριζει πχ η Salter Vetiver κρεμα - αλλα που θα παει :-)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Ηρακλή, πού βρίσκεις χύμα Μενούνο;

Οσο για αυτό:
Το μονο που δεν εχω βρει ακομα απο Μενουνο ειναι κατι σε πραγματικο Vetiver - οπως μυριζει πχ η Salter Vetiver κρεμα - αλλα που θα παει :-)
Πήρα πρόσφατα τη Salter Vetiver και έπαθα πλάκα με τη μυρωδιά τσιγαρίλας! Και είμαι καπνιστής...
Τη μισή την τροποποίησα με αιθέρια έλαια. Γεράνι και περγαμόντο.
Την άλλη μισή την παλεύω ακόμη...
Είμαι φαν της κολώνιας Vetiver από Guerlain, αλλά η κρέμα με σοκάρισε, καμία σχέση!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Η Μενούνος Νο 10 (γυάλινο μπουκάλι) στην πράξη είναι ίδια με την πολύ ακριβότερη 4711. Μυριστικά εννοώ...
Την κολώνια 4711 τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και την γνωρίζω καλά.

Στο ξύρισμα την χρησιμοποιώ ως εξής:
Βάζω στην παλάμη λίγο ζελέ Vifrex ή 444 και εν συνεχεία ρίχνω κολώνια, τα αναμιγνύω με τα δύο χέρια και απλώνω με μαλακά μπατσάκια μπαρμπέρικα!
Εσπεριδοειδή, μενθόλη και αλαντοϊνη!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νικο, δεν αγοραζω χυμα Μενουνος - μονο τα πλαστικα μπουκαλια των 200ml ή αυτα των 500ml - οποτε δεν ξερω να σου πω. Το μονο που βρηκα απο μια παλιοτερη φωτο ειναι το σταντ στον Χοντο της Ερμου. Αν υπαρχει ακομα, σιγουρα εχει πολυ πραμα.

Να σε ρωτησω και εγω κατι :-) Την Νο10 την πηρες σε πλαστικο μπουκαλι ? ειναι 60 ή 85 βαθμων ? και μηπως θυμασαι απο που ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

herco έγραψε:στον Χοντο της Ερμου. Αν υπαρχει ακομα, σιγουρα εχει πολυ πραμα.
Υπάρχει. Χτες ψώνισα εγώ από αυτό ακριβώς το ράφι... ;)
herco έγραψε: Να σε ρωτησω και εγω κατι :-) Την Νο10 την πηρες σε πλαστικο μπουκαλι ? ειναι 60 ή 85 βαθμων ? και μηπως θυμασαι απο που ?
Η χύμα ν10 που πήρα χτες, στο βαρελάκι έγραφε -αν θυμάμαι καλά- 85ο. Μόνο που η ν10 που πήρα, αν και μου αρέσει αρκετά, δε μου θυμίζει αρωματικά ιδιαίτερα την 4711: την μύρισα σε παραδιπλανό ράφι, και η 4711 μου μύρισε κάργα λεμονάκι - εσπεριδοειδή. Η ν10 που πήρα (στην ετικέτα μου γράψανε "noir") έχει μεν εσπεριδοειδή αλλά όχι τόσο οξεία, και στο τέλος βγάζει μια κάπως ξυλώδη νότα...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αγορασα σημερα απο τον μιχαηλιδη στην ομονοια την κολωνια μενουνος brut. παιδια επαθα μεγαλο κολλημα,η κολωνια απλα δεν παιζεται.αρρενωπη,αντρικη 10000000% μου θυμισε την αρχικη brut πριν το reformulation.η ενταση του οινο πνευματος ειναι στους 60 βαθμους και μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν aslotion.με βλεπω να αγοραζω οσες εχει στο μαγαζι.φοβερη δροσια και φρεσκαδα. 8) :D :X <3
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”