Ποσο συχνα ξυριζεστε?

Απάντηση

Ποσο συχνα ξυριζεστε?

Καθε μερα
65
27%
Καθε 2 μερες
86
36%
3-4 φορες την εβδομαδα
60
25%
5-6 φορες την εβδομαδα
11
5%
Μια φορα την εβδομαδα
17
7%
2 φορες τον μηνα
2
1%
Πιο σπανια απο 2 φορες τον μηνα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τι ειναι το ξυρισμα?
1
0%
 
Σύνολο ψήφων: 242
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν ξυριζομαι ποτε το πρωι.παντα βραδυ.επειδη πιστευω οτι η συμβουλη σου ειναι καλοπροαιρετη και επειδη εχεις και τις γνωσεις για αυτο που λες,θα την ακολουθησω.απο εδω και περα 2 περασματα.να ξερεις οτι μου στερεις ολη την απολαυση. :megagrin
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ηλία μην μας βάζεις ιδέες! Στο τσακ είμαι να ξυρίζομαι δυο φορές την ημέρα, για την απόλαυση... :mad
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το ξυρισμα 2 φορες τη μερα ειναι συνηθης πρακτικη σε αθρωπους με πολλα γενια - που εκτος της πρωινης τους εργασιας εχουν και αντιστοιχες υποχρεωσεις το βραδυ (στρατιωτικοι, "μεγαλοστελεχη") ή εχουν γυναικα που δεν τους ακουμπαει αν εχουν τριχες στο προσωπο ή απλα θελουν να νιωθουν το προσωπο τους λειο και καθαρο ολη μερα. Εννοειται οτι κανουν 1 περασμα τη φορα, χωρις κοντρες και ζορια.

Ο πατερας μου το εφαρμοζε για χρονια - το γιατι δεν μου το πε ποτε - αλλα ουτε στρατιωτικος ηταν, ουτε μεγαλοστελεχος, ουτε ειχε καμια ιδιαιτερη ορεξη να για καθαρο και λειο προσωπο.....

Νομιζω παλιοτερα ειχα διαβασει και για μελη μας εδω που ξυριζονται σταθερα 2 φορες τη μερα - και το βρισκω αρκετα απολαυστικο σαν σκεψη, αλλα πχ το δικο μου δερμα δεν θα το αντεχε.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μία φορά μόνο, άντε δύο, ξυρίστηκα δύο φορές την ίδια μέρα. Είχα ήδη ξυριστεί το πρωί και ο ταχυδρόμος μου έφερνε το "δεματάκι" που σα μικρό παιδάκι λαχταρούσα. Ξέρετε πως είναι οι wet-shavers το πρώτο καιρό ( και βάλε ) ! Ε, τί να κάνω ? Μπορούσα να περιμένω μέχρι την αααάλλη μέρα ? 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εχω αρχισει να ψηνομαι για double. το μονο προβλημα ειναι η ωρα,το πρωι φευγω για τη δουλεια στις 5.που ορεξη για ξυρισμα τετοια ωρα.συνηθως ξυριζομαι αργα το βραδυ. :sleep
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Είμαι έτοιμος να υποκύψω στην πρόταση Ηλία...
(ξυρίζομαι καθημερινά λόγω δουλειάς)
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Τα τελευταία δύο χρόνια ξυριζόμουν κάθε τρεις τέσσερις ημέρες. Τους τελευταίους μήνες αισθανόμουν τα γένια αρκετά ενοχλητικά και ξυριζόμουν κάθε δύο ημέρες. ποτέ όμως κόντρα. Τώρα γουστάρω να ξυρίζομαι κάθε μέρα χωρίς προφανή λόγο, ούτε έχω καμία πίεση στη δουλειά.Απλώς η διαδικασία, τα after shave κλπ μου φτιάχνουν τη διάθεση. :dance
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Από τότε που έμπλεξα με εσάς εδώ μέσα <3 ξυρίζομαι κάθε τρίτη ημέρα. Πιστεύω πως αν το κάνω πιό συχνά θα έχω ερεθισμούς. Βέβαια οι ερεθισμοί έχουν μειωθεί από όταν ακολούθησα το ΠΞ, αλλά δεν θέλω να πιέσω καταστάσεις που με ακολουθούν χρόνια τώρα. Έχω βελτιωθεί πολύ στις τεχνικές μου, αλλά έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου.
Έχω κάνει ΠΟΛΥ ωραίο ξύρισμα με γένια 7 ημερών. Από παλιά έβλεπα ότι 1 εβδομάδας γένια είναι πολύ πιο μαλακά και ευκολοξύριστα, αλλά πλέον δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλα ούτε και ο WAF :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Με το ΠΞ καθε δυο μερες. Πριν βαριομουν και το εκανα ως αγγαρεια. Ειχα και γενεια κατα καιρους.
Σημερα το ευχαριστιεμαι σχεδον παντα, οσο περναει ο καιρος ολο και καλυτερα.
Αντωνης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εγω ξυριζομαι καθε δυο μερες.
θα ηθελα να αφηνω γενια 2-3 ημερων αλλα νομιζω οτι δεν μου πανε καθολου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”