Πινέλα ασβού Vs Πινέλα χοίρου

Ανάμεσα στα πινέλα ασβού και χοίρου, ποια πινέλα προτιμάτε;

Ασβού
47
62%
Χοίρου
29
38%
 
Σύνολο ψήφων: 76
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ανοίγω νεα ενότητα γιατί έχουμε εκτροχιαστεί σε ενότητες που δεν αφορούν το συγκεκριμένο θέμα . Αν υπάρχει ενότητα με παραπλήσιο θέμα παρακαλούνται οι συντονιστές να τα ενσωματώσουν.

Φίλε Νίκο αλίμονο , σε καμιά περίπτωση δεν λέω οτι δεν μπορεί κάποιος να φορτώσει απο σκληρό σαπούνι με πινέλο ασβού , έτσι και αλλιώς πολλοί συμφορουμίτες χρησιμοποιούν πινέλα ασβού σε σκληρά σαπούνια . Σίγουρα με περισσότερο φόρτωμα και περισσότερο δούλεμα θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Απλά αναφέρω καθαρά την προσωπική μου προτίμηση. Νοιώθω οτι "ζορίζω" και "ταλαιπωρώ" ενα πινέλο Silvertip οταν προσπαθώ να το φορτώσω απο ενα Dr Harris πχ , ενω ενα Omega No 49 ή 48 ή ενα Semogue 2000 το κάνει με "κατεβασμένα τα χέρια" .Δεν θέλω να φανταστώ πόση ωρα θα έπρεπε να φορτώνω απο το συγκεκριμένο σαπούνι με το Edwin Jagger Silvertip που εχω το οποίο απο backbone είναι "αέρα πατέρα ". Αν είχα μόνο 1 πινέλο ασβού αναπόφευκτα θα το δούλευα και σε κρέμες και σε σαπούνια , αλλά τώρα που εχω περισσότερα ευχαριστιέμαι περισσότερο με το να χρησιμοποιώ τους χοίρους στα σκληρά σαπούνια και τα πιο λεπτεπίλεπτα πινέλα ασβού (Silvertip) μόνο σε κρέμες. Απο εκει και πέρα ο καθένας κάνει οτι τον ευχαριστεί και προσαρμόζεται ανάλογα με τα πινέλα που έχει στην κατοχή του .

Φιλικά
Άρης
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Αρη, ναι.
Συμφωνώ: να μην ζορίζουμε τα πινέλα μέχρι τα όρια τους!

Πάω να ξυριστώ!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Τυχερέ , εγω πρέπει να περιμένω ως το απόγευμα..... :b
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πάντως τα Simpsons "σκίζουν" στην κυριολεξία οποιοδήποτε σκληρό σαπούνι ακόμα και με μηδενική πίεση στο φόρτωμα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ταλαιπωρείται περισσότερο το πινέλο όταν ακουμπάει στο σαπούνι απ’ ότι στους τοίχους του scuttle όταν κάνω bowl lather με κρέμα.
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eγώ ξυρίστηκα πριν λίγο :whistle με ασβό, ξανά.

Μου φαίνεται πως τα πινέλα χοίρου είναι χρηστικά και τα πινέλα ασβού απολαυστικά. Εγώ προτιμώ τα δεύτερα.

Μέχρι το τέλος του χρόνου ονειρεύομαι ένα απο τα δύο silvertip (α) knot 24mm x loft 48mm ή (β) knot 25mm x loft 50mm ( το επόμενο θα περιμένει για το 2015 ) .

Ναι μέν πανάκριβα σε σχέση με τα γουρούνια και πιό ντελικάτα αλλά παρ'όλα αυτά θηριώδη μαλακά σφουγγάρια που σκουπίζουν τα σαπούνια και χαιδεύουν το πρόσωπο με αξεπέραστη για τους χοίρους απαλότητα.

Επίσης έχω να παρατηρήσω πως το σκληρότερο σαπούνι με λίγο ζεστό νερό παραδίνεται και με τέτοια πινέλα δεν έχει και πολλές ελπίδες. Μπορεί με το γουρούνι να το δαμάσεις γρηγορότερα αλλά αντισταθμίζοντας την αίσθηση στο πρόσωπο θα έλεγα πως οι ασβοί κερδίζουν κατα κράτος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αφου το θετετε ετσι το ζητημα αυτη την περιοδο γουσταρω χοιρους. Συγκεκριμενα το δικο μας πινελο για μενα ειναι το καλλιτερο και ακολουθει το SE και μετα το SOC και μετα το ωμεγα. Ο λογος? Θελω να τα νιωθω και στο σαπουνι και στο προσωπο. Αμα γερασω περισσοτερο ισως αλλαξω αλλα τωρα ετσι μου αρεσει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη να πω την προσωπική μου άποψη . Ενα πινέλο Silvertip για να φορτώσει απο ενα σκληρό σαπούνι σίγουρα δεν θα το κάνει με απλή επαφή στο σαπούνι , θα χρειαστεί επιπλέον πίεση . Δεν μιλάω για Simpsons διότι δεν τα εχω δοκιμάσει σε σκληρό σαπούνι πέρα απο μια φορά που χρησιμοποίησα το Duke 3 στο Tabac (τότε έχασε και 3 τρίχες και δεν ήταν και στο αρχικό στάδιο) . Οι τρίχες του πινέλου συναντούν μεγαλύτερη αντίσταση και τριβή στην επιφάνεια του σαπουνιού προκειμένου να μαζέψουν την ποσότητα που χρειάζεται για την δημιουργία αφρού , και αρκετά περισσότερες στροφές απο ενα πινέλο χοίρου. Στα τοιχώματα του scuttle η κατάσταση πιστεύω οτι είναι αρκετά πιο ήπια διότι τα τοιχώματα είναι λεία και γλιστερά , υπάρχει και μια μικρή ποσότητα νερού οπότε στο στριφογύρισμα δεν υπάρχει τόση αντίσταση. Εκτός βέβαια αν κάποιος έχει προηγούμενα με το scuttle και πιέζει πολύ τις τρίχες του πινέλου με σκοπό να το πονέσει.... :bigsmilie
Αυτά πάντα κατά την προσωπική μου άποψη
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Προτιμώ καθαρά τον χοίρο μιας και χρησιμοποιώ σαπούνια και μόνο facelathering. Μόλις μαλακώσουν οι χοίροι είναι πραγματικά χάδι στο πρόσωπο και με σούπερ ραχοκοκκαλιά κάτι που έχω αδυναμία. Το Semogue 820 για παράδειγμα είναι ο ορισμός του αδάμαστου χοίρου, πραγματικός εκσκαφέας σαπουνιών, αξίζει να προσθέσω ότι το φτάνει σε απόδοση και "σκάψιμο" το SOC 2 band που βέβαια δεν είναι silvertip, το βαπτίζω γουρουνουβριδικό :)
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ωχ λες έτσι να χάλασα το Chubby 2... :hystericalbs1
Σοβαρά τώρα, προσωπικά νομίζω ότι τα Simpsons έχουν τόσο πυκνή τρίχα που φορτώνουν πανεύκολα από οποιδήποτε σαπούνι. Φυσικά πάντα με σεβασμό, όπως αρμόζει στο κόστος και την πολυτέλειά τους. Άρη δοκίμασε και θα εκπλαγείς.

Πάντως και εγώ αυτή την περίοδο προτιμώ τους χοίρους. Την άλλη εβδομά βλέπουμε. :megagrin
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Θα το πω στον Mark και θα σου το ζητήσει πίσω..... :bigsmilie :megagrin Μια φορά πάντως θα δοκιμάσω το Polo 8 στο Dr Harris απο περιέργεια για να δω την συμπεριφορά του.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”