Pinaud Clubman ASL

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το δοκίμασα σε δείγμα μου έφερε ο Ηρακλής και έπαθα σοκ, αμέσως είπα τι είναι αυτό ;;; Το έβαλα στο στόχαστρό μου και χθες τελικά το πήρα. Στα 370 ml θα το έχω για πολύ καιρό !
Τι να πω για το άρωμα και για την υφή που έχει το πρόσωπο μετά την χρήση του, μοναδικό ρετροοοοοοοοοοοοοο ω ναι ρετρό άρωμα, το φοράς και νιώθεις ότι στην δεκαετία του 1930, ότι είσαι καλοξυρισμένος με το κουστουμάκι σου, το γυαλισμένο παπούτσι, το κλασικό καπέλο και κάνεις βόλτα !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mου είχε δώσει ο Ιάσονας να το δοκιμάσω.

Στην αρχή μου θύμισε τη Βrut ( περιέργως, εμένα η Brut, μου φάνηκε πιό έντονη απο τη Clubman ) αλλά έχει μία μυρωδιά που αυθαίρετα θα πώ πώς μου έμοιαζε κάπως με ρετσίνη.
Κιτρώδης χωρίς οξύτητα, γλυκιά και κάπως στυφή ταυτόχρονα.

Δε με κέρδισε για να γίνει ένα απο τα καθημερινά μου asl. Το ευχαριστήθηκα όσο κράτησε αλλά δε το έβαλα στη wish-list όταν τελείωσε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Καλησπέρα σας,
Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το Pinaud Clubman από το πακέτο οδοιπόρος.
Εντυπωσιάστηκα. Τόσο από το ρετρό άρωμα αλλά κυρίως από το πως "περιποιήθηκε" το πρόσωπό μου μετά το ξύρισμα. Θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία με το Floid Vigoroso.
Παρήγγειλα και την μικρή και την μεγάλη συσκευασία.
Σε συνδυασμό δε με το 444 η αίσθηση είναι μοναδική.
Κρίμα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
:thnx
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Υπάρχει εδώ και στο Barber stories στον Πειραιά, τιμή για εκεί δεν ξέρω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Σιγουρα το clubman εχει κατι το ιδιαιτερο σαν αρωμα-προσωπικα δεν με ενθουσιαζει- αλλα αποψη μου ειναι οτι σαν asl δεν παρεχει πολλα.το floid mentolado vigoroso ειναι-κατα την προσωπικη μου παντα αποψη-πολυ καλυτερο και απο πλευρας ενυδατωσης και προστασιας του δερματος απο ερεθισμους.στα + βεβαια οπως προειπα ειναι αυτο το retro αρωμα που θυμιζει τα old barber shops των ΗΠΑ. και οπως λενε και οι αμερικανοι αυτη ειναι η αποψη μου YMMV. 8)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Παιδιά, ποιο συγκεκριμένα έχει το ρετρό άρωμα;
Θα περάσω μια βόλτα από Αργυρούπολη μεριά και θέλω να ξέρω σε ποιο αναφέρεστε.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Το πήρα το απόγευμα και το δοκίμασα στο ξύρισμα τώρα. Ενδιαφέρον, παλιακό, ρετρό, μπαρμπέρικο άρωμα. Μάλλον στο μέλλον θα το εκτιμήσω περισσότερο. Απλά είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Με ξενέρωσε όμως αφάνταστα το πλαστικό μπουκάλι. Αν δεν ήταν το πλαστικό στη μέση, θα δοκίμαζα και τα άλλα αρώματα. Αλλά το πλαστικό σε προδιαθέτει για κάτι πολύ φτηνιάρικο, και το συγκεκριμένο δεν το λες και πολύ φθηνό (20 Ευρώ/177ml). Οι συσκευασίες της συγκεκριμένης σειράς είναι σφραγισμένες και το κομμωτήριο στην Αργυρούπολη δεν έχει ανοιχτές για δοκιμή, οπότε η υπόθεση είναι κάτι σαν blind date. Μέτρια προς καλή ενυδάτωση. Το άρωμα έχει διάρκεια.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το Pinaud Clubman ASL μετά από ευγενική προσφορά του desperado :thnx

Όταν το πρώτο-μύρισα δεν ενθουσιάστηκα (αν και μου αρέσουν τα ρετρό αρώματα) χωρίς βέβαια και να με αφήσει αδιάφορο.

Με την πρώτη κιόλας χρήση του μπορώ να πω ότι εκτίμησα πολύ την εξαιρετική ενυδάτωση και περιποίηση που άφησε στο πρόσωπό μου. Το άρωμά του μετά τη χρήση με ενθουσίασε (θυμίζει Brut Original και Brut Musk) και έχει διάρκεια μεγαλύτερη από Brut, Proraso και Floyd που έχω δοκιμάσει. Οκ το πλαστικό μπουκαλάκι δεν είναι ότι το καλύτερο αλλά το προσπερνάς. Νομίζω ότι είναι ένα ποιοτικό προϊόν εφάμιλλο του Floyd που θα το αναζητήσω.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μια παρατήρηση που κατάλαβα χθες, όταν το μυρίζεις από το μπουκάλι σου έρχεται μαζί με την κλασική μυρωδιά και πλαστικό ίσως καμένο και σε χαλάει, μάλλον φταίει το πλαστικό μπουκάλι, όταν ρίχνεις στο χέρι / πρόσωπο φαίνεται τότε η μυρωδιά του ξεκάθαρα. Το δείγμα που μου έδωσε ο Ηρακλής είναι ένα μικρό γυάλινο μπουκάλι και μυρίζει κλασικά Pinaud, το μεγάλο μπουκάλι (370ml) όταν το μυρίζω δεν έχει την ίδια μυρωδιά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”