Semogue Owners Club Bristle cherry wood

nikos.a

digibill έγραψε: Θυμάμαι όταν το πρωτοπήρα που και χωρίς καθόλου μούλιασμα έκανε μαρέγκα - τώρα για το ίδιο αποτέλεσμα πρέπει να το μουλιάσω 4-5 λεπτάκια σε χλιαρό νεράκι...
Κοίτα, το σωστό είναι το δεύτερο. Το να μην μουλιάζεις σωστά ένα πινέλο χοίρου, ειδικά στο στρώσιμο, δεν είναι κι ότι καλύτερο. Κατ' αρχήν μπορεί να κάνεις κρέμα( πιο πολύ θέμα σαπουνιού, άμα είναι θα κάνει με οποιοδήποτε πινέλο, ακόμα και με τα NPV), αλλά κατά δεύτερον το ταλαιπωρείς, χάνει τρίχες κλπ..

Όλα τα πινέλα τα μουλιάζω ένα 5λεπτο τουλάχιστον. Το περισσότερο δεν κάνει κακό, ίσα ίσα, το σχεδόν καθόλου δεν βοηθάει την όλη διαδικασία. Αυτές είναι προσωπικές μου παρατηρήσεις.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εγώ πάλι είχα διαβάσει εδώ ότι το πολύ μούλιασμα δεν κάνει καλό.

Παλιά το άφηνα όση ώρα έκανα μπάνιο αλλά μετά διάβασα ότι δεν πρέπει τόση πολύ ώρα και τώρα το αφήνω αφού βγω για κανένα λεπτό μέχρι να ετοιμάσω τα σύνεργα, να ντυθώ κτλ...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Τι εννοείς όταν λες ότι κάνει κακό; Με ποιά έννοια;

Εννοείται πως δεν είναι "βουτηγμένο" όλο, παρά μόνο οι τρίχες με ένα μικρό κενό ανάμεσα με τη βάση. Και βέβαια, χλιαρό- ζεστό νερό( ποτέ καυτό), το οποίο και 10 λεπτά να το αφήσεις, έχει κρυώσει σε τέτοιο βαθμό που δεν επηρεάζει σε τίποτα τις τρίχες. Ακόμα και τότε έχεις ένα πολύ καλά μουλιασμένο πινέλο, το οποίο κάνει τάχιστα καλό αφρό.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Wazzaa έγραψε:Εγώ πάλι είχα διαβάσει εδώ ότι το πολύ μούλιασμα δεν κάνει καλό...
Αυτό που δεν κάνει καλό είναι το καυτό νερό και το μούλιασμα της βάσης του θυσάνου, γιατί το μεν καυτό νερό καίει τις τρίχες, το δε μούλιασμα της βάσης του θυσάνου μαλακώνει σταδιακά την κόλα και κάποτε θα ξεκολήσει ο θύσανος...

Νίκο, σημαντική η παρατήρησή σου, λογικά οι μουλιασμένες τρίχες είναι και πιο ελαστικές και πιο εύκολες στο φόρτωμα.. Έτσι κι αλλιώς το έχω καθιερώσει πλέον...
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Καυτό όταν λέτε τι εννοείται? Αυτό που βγάζει η βρύση ή αυτό που δεν αντέχεται με το χέρι ή τι?
Η βάση δεν μουλιάζεται αν και έτσι και αλλιώς μετά την στεγνώνω αλλά λίγο η μισή πατάει μέσα.... Θα βγάλω καμιά φωτογραφία για να δείτε να μου πείτε κάποια στιγμή. Ευχαριστώ πάντος....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Όχι πιο ζεστό απ όσο αντέχει το χέρι σου.
Θα λουζόσουν ποτέ με νερό τόσο ζεστό που να μην το αντέχεις; Το ίδιο αληθινές είναι και οι τρίχες του πινέλου σου...
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Αγόρασα χθες το πρωί την έκδοση με ξύλο φλαμουριάς. Του έκανα ένα πλύσιμο το μεσημέρι με σαπούνι και άφησε μία ανεπαίσθητη μυρωδιά. Το βράδυ αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω με σαπούνι DR Harris Windsor για face lathering για πρώτη του φορά. Η όποια "δυσάρεστη" μυρωδιά εξαφανίστηκε και το πινέλο μοσχοβόλησε τον τόπο. Επίσης, με ένα μόλις ξύρισμα και άρχισε να κάνει βεντάλια.
Σε αντιδιαστολή, έπλυνα και το Omega 48 που πήρα μαζί με το SOC. Παίδες, η μυρωδιά του είναι πολύ άσχημη :eek . Μου φαίνεται οτι θα πρέπει να το πλύνω καμιά εικοσαριά φορές πριν το χρησιμοποιήσω στο πρόσωπο. Αποφάσισα να το πλένω δυο φορές την ημέρα.
Συγκρίνοντας τα δύο από άποψη μυρωδιάς και μόνο, θα έλεγα οτι η Semogue μάλλον κάνει κάποια κατεργασία στην τρίχα προκειμένου να φύγει η άσχημη οσμή. Δεν ήξερα πως μυρίζει ένα πινέλο από χοίρο και έπαθα την πλάκα μου με τη βρώμα του Omega. Με αυτό δεν εννοώ οτι το Omega είναι ένα κακό πινέλο, καθώς έχω διαβάσει και ακούσει πολύ καλές κριτικές. Μιλάω μόνο για την μυρωδιά. Ευελπιστώ να τα ευχαριστηθώ και τα δύο εξίσου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tα Omega ξεβρωμίζουν δυσκολότερα απο τα Semogue.
Δοκίμασε αφρισμούς σε λεμονάτα σαπούνια όπως το Αrko stick.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εμού συμπεριλαμβανομένου, το έχουμε παρακάνει με τα εκτός θέματος, τα off topic που λένε.
Πέραν των όσων "εκτός θέματος" έχω κάνει κι εγώ και πολλοί άλλοι ¨Νεότεροι¨, διάβαζα και διαβάζω παλαιότερα θέματα,
του 2010 και 11 όπου 90% των απαντήσεων είναι εκτός. Ας προσπαθήσουμε βρε παιδιά απεδώ και πέρα να γράφουμε
εντός θεμάτων. Τι σχέση έχουν τα Ομέγα με αυτό το θέμα;
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Νώντα, έκανα σύγκριση για την μυρωδιά των χοίρων μεταξύ δύο εταιριών. Το δικό μου Semogue, όπως και ένα που έχω πάρει για τον πεθερό μου, μυρίζουν στην αρχή ελάχιστα εως καθόλου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”