Ποιοτητα και ελληνικα προιοντα.

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Επειδη εχω δει αρκετα posts σε διαφορες κατηγοριες να κανουν αναφορα μονο σε ξενες εταιριες π.χ.για asl,asb,sampoo,shaving software κ.α.θα ηθελα καλοπροαιρετα να πω οτι καλο θα ηταν να αναφερουμε και τις αντιστοιχες ελληνικες εταιριες που παραγουν αντιστοιχα προιοντα.πολλες ελληνικες εταιριες ειναι κορυφαιες σαυτα που παραγουν και αξιζουν αναφορας και στο κατω κατω δεν ειναι ολα τα ξενα καλα.
φιλικα macho. :hellas :megagrin
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Eνδεικτικα για τη συζητηση αναφερω ορισμενες ελληνικες εταιριες που παραγουν κορυφαια shaving products-ξυριστικα προιοντα=
κορρες,απιβιτα,φλαξ ,σαραντης ,παπουτσανης.εσεις ποιες ελληνικες εταιριες γνωριζεται?νομιζω οτι καλο θα ηταν να μαθουμε ορισμενες απο αυτες. ;) :hellas
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Χωρίς να έχω εμπειρία που έχουνε πολύ εδώ μέσα, θα πω την ΦΑΕΝΑ.
Βρίσκεται στην Μυτιλήνη.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατά την γνώμη μου, την οποία έχω τεκμηριώσει κατά καιρούς μιλώντας για συγκεκριμένα προϊόντα όλες οι Ελληνικές εταιρείες είναι μιλια πισω από τις ξενες αν μιλάμε για παραδοσιακό ξύρισμα, γιατί πολύ Απλά αυτό δεν υφίσταται στην λογική τους, οπότε δεν έχουν την απαιτούμενη τεχνογνωσία. Για τις εταιρείες που αναφέρθηκαν τα είδη ξυρίσματος είναι ακόμη ένα προϊόν στην λεγόμενη αντρική σειρά τους, που είναι ήδη παρακατιανη σε σχέση με την γυναικεία σειρά τους

Μεμονωμένα έχουν γίνει κάποιες καλές προσπάθειες αλλά γενικά μιλώντας είναι πολύ πίσω και πανάκριβα.

Και φυσικά όσοι με ξέρουν το ξέρουν ότι στηρίζω Ελλάδα και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Η διαπίστωση μου δεν γίνεται με χαρά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η κουλτούρα - μόδα - αξυρισιά μαζί με την απίστευτη φορολογία καθιστούν καθε εγχείρημα για να μπεις στο χώρο των επαγγελματιών του Π.Ξ αποτυχημένο.Τα ΦΑΕΝΑ είναι η εξαίρεση, κορυφαία και ελληνικά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Η μόδα της αξυρισιάς θα περάσει κάποια στιγμή Πέτρο. Το ξεπάτωμα των ελεύθερων επαγγελματιών δεν βλέπω να έχει τέλος. :(
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σιγουρα οι ελληνικες εταιριες εχουν δρομο μπροστα τους,αλλα οπως ανεφερε και ο petros.mp υπαρχουν και καλες εταιριες που πρεπει να τις στηριξουμε γιατι αλλιως δεν βλεπω να εχουμε μελλον.και γενικοτερα ο ελληνας εχει ενα δεος με οτι ξενο νομιζοντας πολλες φορες οτι ειναι και καλυτερο ενω τις περισσοτερες φορες αυτο δεν ισχυει.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Το μάρκετινγκ των μεγάλων πολυεθνικών, κυρίως της Gillette, και η κυριαρχία τους στα δίκτυα διανομής, με πάρα πολλά και ποικίλα προϊόντα στη γκάμα τους, συν τη μόδα της αξυρισιάς, αποτρέπουν την αναπτυξη σοβαρών προϊόντων σε κλίμακα μεγαλύτερη της ερασιτεχνικής.

Π.χ. ο Παπουτσάνης είναι μεγάλη και σοβαρή σαπωνοποiϊα και θα μπορούσε πολύ εύκολα να αναπτύξει σαπούνι ξυρίσματος. Ηδη κάνει καλό αφρό, και πέφτει πάνω στον ανταγωνισμό των πολυεθνικών, οι οποίες ούτε καλύτερο ουτε φθηνότερο προϊόν προσφέρουν, αλλά προσφέρουν ολοκληρωμένα "μπουκέτα" προϊόντων στα σούπερ μάρκετ. Από ξυραφάκια, αφρούς, σαμπουάν, έως απορρυπαντικά, οδοντοπαστες, τα πάντα.
Δεν φτιάχνει καν μια κρέμα ξυρίσματος. Ετσι τα προσφερόμενα προϊόντα είναι Nivea, Kolynos, Palmolive, Gillette, Bic, Wilkinson, (όλα πολυεθνικών) και τα τοπικά Prosar, Adelco. Στα ειδικά μαγαζιά βρίσκεις και κανενα Proraso.

Βέβαιa μπορούμε να δούμε το παράδειγμα της Πορτογαλίας. Με τουλάχιστον δύο κορυφαίες φίρμες: Semogue και Musgo Real.
Noμίζω η Semogue στηρίζεται όλο και περισσοτερο στις εξαγωγές.
Τα δε Musgo Real είναι σήμα μιας ακμαίας σαπωνοβιομηχανίας, της Claus Porto.
Νομίζω ότι η Πορτογαλία έχει ένα εμπορικό ατού, που δεν διαθέτει η Ελλάδα: έχει μεγάλη ενδοχώρα για εξαγωγές.Την γειτόνισσα Ισπανία, τις πρωην αποικίες της, ακόμη και την πορτογαλόφωνη Βραζιλία.

Τέλος πάντων, ελληνικό σαπούνι και κρέμα ξυρίσματος μαζικής παραγωγής, με ποιότητα και καλή τιμή, μόνο μεγάλο εργοστάσιο μπορεί να φτιάξει. Και αυτό είναι ο Παπουτσάνης.
Ισως και κάποιες μικρότερες εταιρίες καλλυντικών να μπορούν να φτιάξουν πιο εξειδικευμένα προϊόντα ΠΞ, με ανάλογη τιμή όμως, π.χ. Κορρές, Apivita, Macrovita, Flax κ.λπ. Αρκεί να υπάρξει ζήτηση.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”