HTGAM Synergy shaving soaps

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ανοίγω καινούργιο θέμα, για να μην φορτώνουμε το θέμα τουHTGAM/Razorock The Beach με πληροφορίες που αφορούν στα άλλα synergy σαπούνια. Αν το θεωρείτε πλεονασμό, ας συγχωνευτεί με το θέμα του Razorock.

Μετά από μια βδομάδα καθημερινού ξυρίσματος με Synergy νομίζω πως πλέον σχηματίζω άποψη για τα σαπούνια αυτά.. Έχω δοκιμάσει τόσο bowl όσο και face lathering, με ασβό (φθηνό pure badger) και χοίρο (SOC).

Τα synergy δεν δίνουν αφρό αέρινο, αλλά σφιχτό και πολύ λιπαρό. Μοιάζει περισσότερο με πλούσια μαρέγκα, παρά με τον αφρό που δίνουν πχ κρέμες. Είναι πολύ σφιχτός και γι' αυτό, ακόμα και σε καλά φορτωμένο πινέλο δεν θα βγάλει πάνω από 2-3 περάσματα. Δείτε πχ τον αφρό του Νικολάκη σε αυτό το βίντεο (από το 1:40 και μετά). Ταυτόχρονα όμως, ακόμα και στο 3ο πέρασμα που πλέον ο αφρός δεν είναι τόσο σφιχτός όσο στην αρχή, το γλίστρημα και η προστασία του είναι υποδειγματική. Το synergy δίνει το πιο εντυπωσιακό πατινάζ που έχω μέχρι στιγμής δει σε σαπούνι, ταυτόχρονα με τέλεια προστασία.
Μετά το ξύρισμα η αίσθηση του δέρματος είναι μαγική: απόλυτα λείο και εξαιρετικά μαλακό! Την ίδια στιγμή, παρόλο που δεν έχει την παραμικρή λιπαρότητα (και προσωπικά έχω σχετικά λιπαρό δέρμα)! Μηδενικός ερεθισμός και υπέροχη αίσθηση, συγκρινόμενη μονάχα με MWF και Al's cream... Δεν χρειάζεται καν να βάλει asl κανείς...
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Κάποια στιγμή θέλω να το αγοράσω, φαίνεται για τοπ σαπούνι.

Offtopic: Όποιος θέλει να αγοράσει και θέλει να μοιραστούμε μεταφορικά πμ
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Είναι κάτι που σίγουρα αξίζει κανείς να δοκιμάσει και που αντικειμενικά αποδίδει πολύ υψηλά.
Ταυτόχρονα όμως, είναι και ένα προϊόν που σε όλες του τις πλευρές (αφρός, αρώματα, σχήμα, μέγεθος κ.ά.) είναι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχουμε συνηθίσει στην Ευρώπη...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αυτό το σαπούνι θέλει ζεστό νερό. Έτσι αποδίδει τα μέγιστα. Βρέξτε την επιφάνεια για πέντε λεπτά τουλάχιστον και θα χτυπάτε βούτυρο κάθε φορά με το πινέλο. 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Petros.Mp έγραψε:Κάποια στιγμή θέλω να το αγοράσω, φαίνεται για τοπ σαπούνι.

Offtopic: Όποιος θέλει να αγοράσει και θέλει να μοιραστούμε μεταφορικά πμ
Σκοπεύεις να το αγοράσεις από που?? Αν είναι από εδώ, ενδιαφέρομαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 13 Αύγ 2014, 20:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Για να μη βγώ εντελώς off topic στις φωτογραφίες ξυρίσματος συνεχίζω εδώ τη συζήτηση, απαντώντας στον Bασίλη.
digibill έγραψε: Καλα ρε θηριο, μεσα σε τρεις μηνες το κατεβασες στον πατο;;!!
Τοσο λιγο κρατανε τα synergy; Μπας και πρεπει να στοκαρουμε
Βασίλη δε ξέρω πόσο θα κρατήσει το σαπούνι. Φάνηκε ο πάτος αλλά αυτό δε σημαίνει πως τελείωσε κι΄όλας.
Υπολογίζω πως μέχρι τα Χριστούγεννα πάνω-κάτω θα έχει τελειώσει. Για μένα αυτός ο χρόνος, έξι - εφτά μήνες δηλαδή, είναι μέσα σε λογικά πλαίσια αν σκεφτείς πως ξυρίζομαι καθημερινά με το ίδιο σαπούνι και δε το φορτώνω υπερβολικά. ( πολλές φορές τα 30'' φόρτωμα μου φαίνονται πολλά )
Είναι ένα καταπληκτικό σαπούνι που το ευχαριστιέμαι κάθε φορά μα και πάλι δε θα ήθελα να μην έχει τελειωμό, αν με καταλαβαίνεις.. ;)

Απο Cavendish έχω ήδη στοκάρει 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ενταξει, 6 - 7 μηνες ειναι λογικο νουμερο...
Ετοιμαζομαι κι εγω να στοκαρω γονδολιερη, μες στον Σεπτεμβρη (να βγουν και τα καινουργια αρωματα ;) )... Τον εχω λατρεψει τον γονδολιερη, ειναι υπεροχο αρωμα.
Μια γενικοτερη παρατηρηση ειναι πως η αρχικη βουτυριλα που εχουν ολα τα synergy οταν ερχονται (οντας για καιρο σφραγισμενα στο κουτι τους), με τη συχνη χρηση υποχωρει παρα πολυ, γιατι το σαπουνι αεριζεται συχνοτερα. Μενει ετσι το υπεροχο αρωμα τουςΕικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ναι 6-7 μήνες είναι λογικό νούμερο αλλά δεν μιλάμε για ενα φυσιολογικού βάρους σαπούνι.......Το HTGAM ζυγίζει κοντά στα 230 gr (8oz) . Πχ 2 refill Dr Harris (200gr) πιστεύω οτι δεν θα τελείωναν ούτε σε 1,5 χρόνο (τουλάχιστον) . Βέβαια το HTGAM δεν είναι triple milled σαπούνι αλλά και πάλι οι 6-7 μήνες για 230 gr μου φαίνονται λίγοι. Βέβαια κουβέντα να γίνεται αφού το τελευταίο που μας ενδιαφέρει είναι η οικονομία στην κατανάλλωση σαπουνιών. Μακάρι να τελειώνουν γρήγορα και να τα αναπληρώνουμε . Τον "γονδολιέρη" κάποια στιγμή θα τον δοκιμάσω και εγω . λίγο αργότερα όμως..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το λες και μόνος σου Άρη. Δεν είναι triple milled. Ένα εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει και το ζεστό νερό. Είναι μία κατάσταση ασυμβίβαστη.
Από τη μία μεριά βοηθά καταλυτικά στη δημιουργία απολαυστικού αφρού και απο την άλλη "τρώει" γρηγορότερα το σαπούνι.

Γίνεται δουλειά χωρίς ζεστό νερό ? Σαφώς και γίνεται αλλά το θέμα μας δεν είναι το ξύρισμα σα καθημερινή αγγαρεία.

Αν όμως έχουμε ένα προιόν με κορυφαία συστατικά, που προσφέρει απο τα καλύτερα ξυρίσματα, το χρησιμοποιούμε κάθε μέρα και κοστίζει 12 ευρώ ( ok τα μεταφορικά είναι αναγκαίο κακό ), ας βγάλει έξι - εφτά μήνες και όσα γραμμάρια και αν είναι ευχαριστημένος θα είμαι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ακριβώς αυτό Ηλία , πάνω απο ολα η απόλαυση χωρίς να κάνουμε υπολογισμούς και οικονομίες στα προιόντα που μας ευχαριστούν και που στο κάτω κάτω δεν κοστίζουν και μια περιουσία....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”