Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

stratri1 έγραψε:Έλα να κάνω και εγώ μια ερώτηση (αν και πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο).
Γιατί με τους κρύσταλλους μενθόλης να πάμε στο νοσοκομείο. Τι κίνδυνοι κρύβονται;
Τελικά λιώνουν με νερό στους 30 - 35 βαθμούς ή λιώνουν σε οινόπνευμα;;;
Η μενθόλη από ένα σημείο και μετά είναι ερεθιστική. Σε μικρές ποσότητες (>0.5 w/v) έχει ευεργετικές άντισηπτικές και στυπτικές ιδιότητες και αφήνει το αίσθημα δροσιάς.

Διάβασε εδώ για την υπερβολική χρήση κρυστάλλων μενθόλης. Οι αμερικάνοι φίλοι μας που τους αρέσει να τα δοκιμάζουν όλα (λες και δεν τους αρκούν οι απλές οδηγίες προφύλαξης) δοκιμάζουν για εμάς, πριν από εμάς.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Stefanos έγραψε:Oινοπνευμα. Μπορει να σε δημιουργησουν εγκαυματα, οπως η πολλη γλυκερινη.

Ξερω ατομο απο το αδερφο γερμανικο φορουμ που κατεληξε νοσοκομειο απο την πολλη μενθολη.

Αν νομιζεις οτι εχεις αλλα ορια και αντοχες, δοκιμασε, η κοινοτητα δεν φερει καμμια ευθυνη, σε περιπτωση που παει κατι στραβα!

Φιλικα
Στεφος
Εντάξει, είπαμε ότι πήγα τεθωρακισμένα, αλλά δεν είμαι και ο Superman 8)




Καλα, το λινκ για το Fooling Around αξίζει πολλά τάληρα!!!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Φοβερό βίντεο αλλά άσχετη παρατήρηση.

Στο 4:25. Δεν έχει αφρό κανονικά αλλά στο καθρέφτη έχει :P
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
filos78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 00:30
8

Καλώς σας βρήκα και εγώ!!! :thumbsup

Νέος στο ξύρισμα δεν είμαι, το αντίθετο θα έλεγα... Ωστόσο η πολύ πρόσφατη εμπειρία μου με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - μάρκας Lord για την ακρίβεια - δεν μπορώ να πω ότι ήταν και η καλύτερή μου με αποτέλεσμα να επιστρέψω (μετά από πολλά χρόνια είναι η αλήθεια) στη δοκιμασμένη λύση της mach3... Αν έχουν οι ειδικοί επί του θέματος να μου δώσουν κάποιες βασικές συμβουλές γενικότερα θα είμουν πολύ ευχαριστημένος να τις διαβάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Άνοιξε νέο θέμα σωστά και γράψε αναλυτικά τι έγινε για να σε βοηθήσουμε.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα ζήτημα το οποίο δεν αναφέρεται σχεδόν ποτέ στις οδηγίες για το Παραδοσιακό Ξύρισμα με μηχανή ασφαλείας. Το κράτημα της μηχανής. Δυστυχώς, όσο διαβασμένος και να ξεκίνησα το Π.Ξ αυτό το ανακάλυψα μόνος μου. Απ'όταν ξεκίνησα να εφαρμόζω τα παρακάτω, το ξύρισμα μου ανέβηκε επίπεδο αισθητά και έγινε πιο απροβλημάτιστο απο ποτέ.

ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

1) Κατ'αρχήν είναι εντελώς λάθος να κρατάμε τη μηχανή πολύ σφιχτά ή να την αγκαλιάζουμε με τη παλάμη μας ή και τα δύο μαζί. Σας εγγυώμαι οτι δεν θα έρθει ύπουλα απο πίσω μας η νεράιδα των DE να μας την αρπάξει από το χέρι. Δεν είναι κάβουρας και ούτε θα ξεβιδώσουμε τίποτα μαζί της. Μηχανή για ξύρισμα είναι και ο σκοπός της είναι να μας ξυρίσει απαλά και ωραία. Οπότε δε χρειάζεται δύναμη. Ίσα ίσα ωστέ να μην μας πέφτει από τα χέρια και να μένει σταθερή κατα τη διάρκεια του ξυρίσματος

Δυστυχώς, έχω δει και δίασημους 'ξυριστές' στο youtube να την κρατάνε κατ' αυτό το τρόπο.
Λάθος κράτημα

2) 'Οσο πιο κοντά στη κεφαλή τη κρατάμε τόσο πιο πολύ η μηχανή μας ασκεί πίεση στο πρόσωπο χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Είναι πίεση χωρίς λόγο και μόνο ερεθισμούς μπορεί να δημιουγήσει.

3) Σύμφωνα με το παραπάνω λοιπόν, καλό θα ήταν να την κρατάμε περίπου απο την μέση της λαβής και κάτω. Με αυτό το κράτημα, επιτρέπουμε στη κεφαλή της μηχανής να ακουμπίσει απαλά στο δέρμα και να μας ξυρίσει μόνο με το βάρος της χωρίς να ασκούμε περαιτέρω πίεση. Το απο που περίπου θα την πιάσουμε έχει να κάνει πιο πολύ με το βάρος της κεφαλής και της λαβής.

Συγκεκριμένα λοιπόν, κρατάμε τη μηχανή με τον αντίχειρα και τον δείκτη περίπου από το μέσο της λαβής, μέχρι το κάτω μέρος της λαβής να αρχίσει να γέρνει προς τη παλάμη μας, και η κεφαλή προς το πρόσωπο μας.
Σωστό κράτημα 1

Επίσης μπορόυμε να χρησιμοποιήσουμε και τον μέσο για καλύτερη στήριξη και σταθερότητα. Τα υπόλοιπα δάχτυλα δεν μας χρειάζονται σε κάτι, ειδικά στους αρχάριους!
Σωστό κράτημα 2

Εναλακτικά, μπορούμε να κρατήσουμε τη μηχανή από τη βάση της, με δυο η τρία δάχτυλα. Αυτό θα το συνιστούσα ιδιάιτερα σε αρχάριους ωστέ να καταλάβουν καλύτερα το βάρος της μηχανής. Ωστόσο δεν είναι κράτημα μόνο για αρχάριους αλλά και για προχωρημένους.
Σωστό κράτημα 3

Αν ακολουθήσετε τα παραπάνω, και ιδιαίτερα όσοι έχετε ευαίσθητη επιδερμίδα, θα δείτε πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη διαφορά στο ξύρισμα σας. Ίσως να ξαναεξετάσετε και κάποιοες λεπίδες που νομίζετε οτι δεν σας κάνουν.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ξέχασα να αναφέρω παραπάνω, οτι το κράτημα από τη βάση της λαβής, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα διαγώνια περάσματα (από το αυτί εως τη μύτη και το αντίθετο), καθώς και στα περάσματα από το νότο προς το βορά.

Ειδικά για κόντρα περάσματα νομίζω πως επιβάλλεται.
Νίκος
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση, στις οδηγιες για το Α και το Ω για ξυρισμα γραφεις στο 7. οτι τη μηχανη δεν την ξεπλενουμε ποτε με τρεχουμενο νερο αλλα στο νιπτηρα. Για πιο λογο το κανουμε αυτο; Ισχυει το ιδιο για σαβετες και για μαχαιρια;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για το DE και σαβέτες, δεν ισχύει κυρίως για λόγους υγιεινής. Για μαχαίρια δεν γνωρίζω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”