Ιστορικά Μυθιστορήματα

Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο Ηλία !

Ο Γεροτάσος είναι ένας blogger που γράφει συνήθως με πολυτονικό.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Μιά ἱστορία ἀπό τίς Θερμοπύλες, ἑνός φίλου.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τις προάλλες είχα κατέβει στο κέντρο της Αθήνας να κάνω μερικές δουλειές.
Μια από αυτές τις δουλειές ήταν να αντιγράψω 3 απλά κλειδιά και θυμόμουν ότι χαμηλά στην Αθηνάς, είχε ένα κλειδαράδικο που είναι μια τρύπα στο τοίχο, κυριολεκτικά 2χ2 μέτρα.

Με μεγάλη μου ευχαρίστηση το βρήκα, μπήκα μέσα και έδωσα τα 3 κλειδιά στο νεαρό που ήταν εκεί.
Σε ένα πάγκο είχε αφημένο ένα βιβλίο για τους Σπαρτιάτες. Περίεργο.
Ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος:

Εγώ: Εσύ το διαβάζεις το βιβλίο;
Κλειδαράς: Ναι, εγώ. Αλλά δεν σου το προτείνω γιατί ειναι αρκετά δύσκολο και είναι σχεδόν διατριβή. Εσύ διαβάζεις;
Εγώ: Ναι, αρκετά τελευταία.

Και εκείνη τη στιγμή μου δίνει ένα φυλλάδιο με το βιβλίο Σπαρτιάτες: Σκλάβοι Του Πολέμου και όπως καταλαβαίνετε, ήταν ο συγγραφέας του! Κρατούσε το μαγαζί του Θείου του και στην ελεύθερη του ώρα έγραφε για τη Σπάρτη.

Διάβασα το βιβλίο και είναι εξαιρετικό μυθιστόρημα και αναφέρει ότι είναι ιστορικά ακριβές. Ακολουθεί την πορεία ενός Σπαρτιάτη οπλίτη από τη γέννηση του μέχρι το τέλος. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εξαιρετική πρόταση βιβλίου !
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου θέματα.

Δυστυχώς οι περισσότεροι ιστορικοί και εκπαιδευτικοί δεν κατανόησαν τη βαθιά φιλοσοφική στάση του Δωρικού κόσμου, και απλά μας μίλησαν για το σκληρό πρόσωπο της κοινωνίας αυτής.

Οι Αρχαίοι Έλληνες σεβόμενοι την αλήθεια των αθάνατων φυσικών νόμων, την αρμονία, την τάξη, τον ρυθμό της φύσης , ονόμασαν όλο αυτό το δημιούργημα...Κόσμο..δηλαδή κόσμημα,στολίδι !

Οι Σπαρτιάτες σεβόμενοι με την σειρά τους την βαθιά φυσική πραγματικότητα και τους φυσικούς νόμους ,συντονίστηκαν μαζί τους και τους έκλεισαν σε μία λέξη...Ανάγκη !
Με την έννοια ότι η η αδυσώπητη πραγματικότητα παίρνει ένα σκληρό και αδίστακτο πρόσωπο.

Μια αλήθεια που κατανόησε όλος ο αρχαίος κόσμος αλλά κατεξοχήν οι Σπαρτιάτες.

Μην ξεχνάμε πως δεν είχαν τείχη στην πόλη τους για να μην εφησυχάζουν και ήταν μια πόλη που ποτέ δεν πάτησε κατακτητής

Στην σημερινή εποχή , η στάση ζωής τους μας φαίνεται απάνθρωπη και σκληρή.
Άλλες συνθήκες , άλλα ήθη και έθιμα.

Άλλωστε..το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν !

Μια πολύ γοητευτική εποχή κατά την γνώμη μου, και το πρώτο ταξίδι που θα κάνω με την μηχανή του χρόνου (όταν αυτή εφευρεθεί .. ? ? ) θα είναι τότε !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, ιδιαίτερα για όσους αγαπούν την Αρχαία Ελλάδα ...
Καιρό έχω να αγοράσω ένα βιβλίο, τώρα που το σκέφτομαι ... χμ ... [FACE WITH STUCK-OUT TONGUE AND WINKING EYE]
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Χαρίτων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 19:05
9

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Χαρίτων Γιωτάκης. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την ευγένειά σας, μα ιδιαίτερα τον κύριο Δημήτρη για την καλοσύνη του να σχολιάσει και να προτείνει προς ανάγνωση το μυθιστόρημά μου: "Σπαρτιάτες οι σκλάβοι του Πολέμου".
Ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 14 Ιουν 2014, 11:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Επεξεργασια, κατοπιν αιτησης. Παρακαλω οχι προσωπικα στοιχεια τριτων χωρις την συγκαταθεση τους! Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χαρίτων, καλώς ήλθες. Για όσους δεν κατάλαβαν, ο Χαρίτων είναι ο συγγραφέας του βιβλίου που ανέφερα πιο πάνω.
Επίσης, μου είπε ότι ξυρίζεται και παραδοσιακά!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Χαρίτων έγραψε:Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Χαρίτων Γιωτάκης. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την ευγένειά σας, μα ιδιαίτερα τον κύριο Δημήτρη για την καλοσύνη του να σχολιάσει και να προτείνει προς ανάγνωση το μυθιστόρημά μου: "Σπαρτιάτες οι σκλάβοι του Πολέμου".
Ευχαριστώ πολύ.
Εικόνα
Χαρίτων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 19:05
9

Καλώς σας βρήκα όλους. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσουμε να "συνομιλήσουμε" και από αυτό εδώ το πεδίο. Ευχαριστώ Δημήτρη.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Πολύ πρόσφατα διάβασα το "Ο δούκας του βασιλείου της Κρήτης" του Κωστή Μιχ. Παπαγεωργίου.

Ο συγγραφέας παρουσιάζει στο βιβλίο του την βενετοκρατούμενη Κρήτη κατά τις παραμονές της Άλωσης της Κωνσταντινούπολης.

Βασισμένος σε ιστορικά ντοκουμέντα περιγράφει την καθημερινή ζωή στο Βασίλειο της Κρήτης, τους αγώνες των Κρητικών για την ελευθερία τους καθώς και την εκστρατεία που οργάνωσαν με την άδεια των Βενετών, για να πολεμήσουν στο πλευρό του Αυτοκράτορα Κωνσταντίνου Παλαιολόγου.
Ως γνωστόν οι Κρήτες ήταν οι τελευταίοι υπερασπιστές της Κωνσταντινούπολης στους πύργους του Λέοντος, του Βασιλείου και του Αλεξίου.

Τέλος αποκαλύπτει, όσο του είναι επιτρεπτό, ένα συγκλονιστικό μυστικό, ανάμεσα σε άλλα, που παραμένει επτασφράγιστο για 560 και πλέον χρόνια, από τον όρκο που έδωσαν οι καστροπολέμαρχοι και οι τοξάτορες της Κρήτης στον καπετάνιο τους, πάνω στο καράβι κατά την επιστροφή τους μετά την Άλωση της Πόλης.

Ένα μυστικό που κάποιοι άνθρωποι υπηρετούν ευλαβικά μέχρι σήμερα!

Πραγματικά, ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο που ουσιαστικά παραθέτει τους αγώνες των Κρητών μέχρι και την περίοδο της πτώσης της Βασιλεύουσας, αλλά εστιάζει ειδικά εκεί. Χωρίς να κουράζει αλλά αντίθετα σε προκαλεί να το τελειώσεις σε μια μέρα!
Ειδικά για όσους δεν έχουν καθαρή εικόνα για την προσφορά του Κρητικού λαού στους αγώνες του Ελληνισμού, είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”