Κομπολοϊ

Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Είχα παλιά ένα "μαστίχα" (την έδωσα πίσω και πήρα κάτι άλλο). Έχει αντοχή, παίζεις άφοβα. Δεν βγάζει κάποια μυρωδιά.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Δεν σε ικανοποιουσε σαν κομπολοι και το εδωσες;Εγω θα ψωνισω απο το μουσειο κομπολογιου στο Ναυπλιο μεσω ιντερνετ.Πιστευω ειναι αξιοπιστοι.Εχουν και περσικα φατουραν διαφανα στις ιδιες τιμες με μαστιχα και ειμαι.σε διλλημα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Με τη διευκρίνηση οτι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από κομπολόγια, με χαλούσε τελικά όταν διαπίστωσα οτι τα σημαδάκια πάνω στις χάντρες γίνονται από καμμένη στην άκρη καρφίτσα. Μάλιστα είχα κάνει και εγώ μερικές, για πειραματισμό (καφριλίκι, δε λέω...). Πάνω κάτω και τα φατουράν την ίδια σύσταση και παρόμοιες ιδιότητες έχουν. Τα θεωρώ πολύ πιο όμορφα, όμως αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Για την ιστορία, το είχα δώσει πίσω και πήρα ένα φατουράν. Όμως όλα τα φατουράν δεν είναι ίδια, εννοώ οτι δεν έχουν την ίδια αξία (ανά γραμμάριο). Πρόσεξέ το αυτό. Τα φατουράν εποχής είναι αρκετά ακριβότερα και φυσικά πιο συλλεκτικά.
Το Μουσείο Κομπολογιού στο Ναύπλιο δεν μου λέει κάτι. Αν μου λέει κάτι είναι οτι πληρώνει κανείς και το τουριστιλίκι, δηλαδή οτι απευθύνεται κυρίως σε τουρίστες, οι οποίοι εκ των πραγμάτων στην πλειοψηφία τους δεν το κατέχουν το άθλημα. Δεν λέω οτι δεν θα βρεις εκεί αξιόλογα κομπολόγια, απλά μπορείς να βρεις παρόμοια και στην Αθήνα, ίσως και σε καλύτερες τιμές.
Τώρα, πως έχει επικρατήσει να είναι το Ναύπλιο κομπολογούπολη, είναι άξιο απορίας. Κάποιοι έπαιξαν το παιχνίδι του marketing πάρα πολύ καλά.
Με την ευκαιρία, το πιο αξιόλογο μαγαζί που έχω βρει μέχρι στιγμής στην Αθήνα είναι το Mala στην Πραξιτέλους 1. Πήρα πέρυσι από εκεί ένα γιούσουρι Μεσογείου με σχετικά μεγάλη χάντρα και το έχω καταευχαριστηθεί.
Επίσης, η αναπάντεχα καλή αγορά έγινε πρόσφατα στα Χανιά στο Κομπολόι 52, μέσα στη Δημοτική Αγορά. Πήρα ένα μεγάλο, για το σπίτι, από τούρκικο discontinued βακελίτη, σε σχετικά καλή τιμή. Ο άνθρωπος εκεί φάνηκε να ξέρει και μου είπε να το πάρω με κλειστά μάτια καθώς είναι παλιό και δεν ξαναβγαίνει τέτοια ποιότητα σε βακελίτη για κομπολόι. Υπάρχει σε πορτοκαλί (τέτοιο πήρα), βυσσινί και μαύρο. Όσο το παίζεις, τόσο πιο όμορφο γίνεται. Αφού σκέφτομαι να πάρω και άλλο ένα, μάλλον σε βυσσινί. Δεν μιλάμε για ακριβά κομπολόγια βέβαια, αλλά είναι καταπληκτικά στο παίξιμο. Πήγα και στο άλλο μαγαζί που υπάρχει στα Χανιά, καλοστημένο δε λέω, αλλά είναι και αυτό τουριστικό. Το 52 είναι άλλη φάση, δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά έχει ωραία πράγματα σε πολύ καλές τιμές. Πήρα από εκεί και άλλα δύο, το ένα custom made, αλλά δεν είναι άξια λόγου. Το site δεν λέει και πολλά, μην σε μπερδεύει. Επίσης, όταν μιλάμε για βακελίτη, μιλάμε για πλαστικούρα του κερατά, δεν μιλάμε για κανα ακριβό υλικό. Απλά κάνει για κομπολόι, γιατί έχει καλό για παίξιμο ειδικό βάρος και ωραία χρώματα. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Και τα φατουράν βακελίτη έχουν ως ένα συστατικό τους.
Μετά τα παραπάνω, οφείλω να πω οτι το κορυφαίο υλικό είναι το κεχριμπάρι. Δεν έχω όμως κεχριμπαρένιο, πρώτον γιατί θα το κατέστρεφα σε μία ημέρα, και δεύτερον οτι δεν εμπιστεύομαι 100% οτι είναι όντως κεχριμπάρι. Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες παπάτζας και είμαι πολύ δύσπιστος. Να ξεκαθαρίσουμε πως όταν λέμε κεχριμπάρι εννοούμε κεχριμπάρι εκατομμυρίων χρόνων, όχι της τάξης των χιλίων ετών. Στο δικό μου μυαλό λοιπόν, δεν υπάρχει σοβαρό κεχριμπαρένιο κομπολόι που στοιχίζει λιγότερο από 2 χιλιάδες ευρώ (και λίγα λέω). Και τα υπόλοιπα κεχριμπάρια είναι με την ευρεία έννοια, σχηματίστηκαν όμως σε σχετικά πρόσφατες γεωλογικές συνθήκες. Φυσικά υπάρχουν και τεχνητά "κεχριμπάρια", φτιαγμένα σε εργαστηριακές συνθήκες, αλλά φυσικά δεν μιλάμε για αυτά.
Το βασικό στην αγορά ενός κομπολογιού είναι να ξέρει κανείς τι θέλει. Για τι χρήση, τι χρώμα, τι υλικό, τι μέγεθος.
Πριν προβείς σε αγορά ακριβού κομπολογιού, αφιέρωσε πολύ χρόνο στο ψάξιμο. Και οπωσδήποτε να το πιάσεις πριν.
Για ελεφαντόδοντο δεν μιλάμε, δεν μας φταίνε σε τίποτα τα ελεφαντάκια. Είχα δύο, του πανακρίβου, αλλά τα έδωσα και αυτά.
Ωραίο υλικό είναι το ξύλο, όπως πχ ο έβενος. Ή το σανδαλόξυλο, κάνεις και ένα ξύρισμα πριν με σαπουνάκι με άρωμα σανδαλόξυλο και είσαι άρχοντας. :)
Αυτά το ολίγα, και αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας μας τα πει να μαθαίνουμε.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εχω 2 κομπολογια, 1 απο ματι τιγρη και 1 απο αιματιτη (αγαπημενο υλικο).
Μου αρεσει μονο να τα μετραω και μονο στο σπιτι.
Θεωρω οτι τα κυρια χαρακτηριστικα που πρεπει να δινουμε σημασια ειναι το βαρος και η ανθεκτικοτητα υλικου αναλογως χρησης και η ομορφια. Για μενα περισσοτερο η ομορφια.

Οσον αφορα τα ακριβα υλικα ειναι περι ορεξεως.
Στο αληθινο κεχριμπαρι το καταλαβαινω.
Στα ακριβα φατουραν και αλλες τεχνητες ρητινες απλα γελω. Ναι μεν οι τιμες ειναι διεθνεις. Αλλα το "Καποτε καπου ενας αιγυπτιος τεχνητης που ομως ηταν στην πραγματικοτητα γερμανικο εργαστηριο... επειδη ειναι παλιο... 100 χρονων και σπανιο" (σε σχεση με τι;;; )
Ουτε ο Douglas, ουτε η panacrema τετοιο μαρκετινγκ ρε παιδια :)

Παντως εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο ενα απο ματι γατας σκουρο μπλε με στρογγυλη χανδρα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Θοδωρή ευχαριστώ για την μακροσκελη απάντηση,περσικο φατουραν να υποθέσω όχι τα πανάκριβα.Πως είναι στο παίξιμο,γλιστράει εύκολα η χάντρα και είναι αντοχής?

Added in 5 minutes 7 seconds:
Όσον αφορά το γιουσουρι,πήρα ένα πριν 2 μήνες αλλά έπαθε μεγάλη φθορά. Έκανα την βλακεια και τα έβαλα στο νερό,φούσκωσαν οι χάντρες και ξεφλουδισαν άσχημα.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Για την ιστορια πηρα τελικα το κομπολοι απο μαστιχα.Πολυ καλο στο παιξιμο,γλιστραει ομορφα η χαντρα.Να πω οτι η τιμη του ηταν χωμα σε σχεση με αλλα που βρηκα.Στα 130ευρω 11χ14 η χαντρα με παππα κομπλε και δωρο μια κλειδοθηκη.Δε βρηκα πουθενα φτηνοτερο κομπολοι μαστιχα.Θα το ξαναπροτιμησω το μαγαζι.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Αγορα και δευτερου παλιου κομπολογιου απο μαστιχα,απο μουσειο κομπολογιου στα 150 ευρω.Πολυ ευχαριστημενος απο την συναλλαγη.Εχοντας κρατησει αρκετα κομπολογια στα χερια μου(κεχριμπαρι, κοκκαλο,εβενο,φατουραν)πιστευω οτι η παλια μαστιχα ειναι απο τα καλυτερα υλικα για κομπολοι.Αντοχη,βαρος,αισθηση στο χερι.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

:text-worthless:
Γιάννης
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Το κινητο πηγε για σερβις,θα ανεβασω με πρωτη ευκαιρια.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 02 Σεπ 2017, 06:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”