Κομπολοϊ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Υποθέτω έντομο εγκλωβισμένο στο κεχριμπάρι...
Γιάννης
NavalArchitect

Το κεχριμπάρι του Αγίου Δομίνικου εξορύσσεται από την περιοχή της Καραϊβικής και πιο συγκεκριμένα στη Δομινικανή Δημοκρατία. Είναι οργανική ένωση, όπως και αυτό της Βαλτικής και προέρχεται από ένα θάμνο που ονομάζεται Αροκάρια. Ο θάμνος αυτός με το πέρασμα περίπου 30,000,000 ετών που παρέμεινε έγκλειστος στη γη, δημιούργησε αυτό το κεχριμπάρι-αριστούργημα χρωμάτων. Το συναντάμε σε χρωματισμούς του μπλε το οποίο είναι και το σπανιότερο χρώμα, σε κοκκινωπό, σε πράσινο, σε όλες τις αποχρώσεις του καφέ και σε μαύρο. Οι ιδιότητες του Κεχριμπαριού της Δομινικανής Δημοκρατίας είναι ίδιες όπως και στο κεχριμπάρι της Βαλτικής θάλασσας. Το κεχριμπάρι του Αγίου Δομίνικου περιλαμβάνει μέσα του εγκλείσματα από κολεόπτερα τα οποία είναι διαφορετικά και σε καλύτερη κατάσταση από αυτά του κεχριμπαριού της Βαλτικής. Περιλαμβάνει επίσης σταγόνες νερού, αέρα, αλλά και διάφορα μικρά κομματάκια από τροπικά φυτά και δέντρα που αποδεικνύουν την τροπική καταγωγή του.

Η εξόρυξή του διαφέρει από αυτή της Βαλτικής επειδή γίνεται από την κατασκευή ορυχείων και τούνελ στα βουνά. Λόγω της ιδιομορφίας του εδάφους των περιοχών εξόρυξης του κεχριμπαριού του Αγ. Δομίνικου, πολλά από τα τούνελ εξόρυξης κεχριμπαριού, τα οποία πολλές φορές ανοίγονταν στην κυριολεξία με τα χέρια, έχουν μεγάλο μήκος αλλά και κάποια από αυτά καταλήγουν μέχρι τη στάθμη της θάλασσας για να εξορυχθεί το κεχριμπάρι. Το κεχριμπάρι του Αγ. Δομίνικου είναι σαφώς σπανιότερο από αυτό της Βαλτικής λόγω της μικρής ποσότητας που υπάρχει σε αυτή την περιοχή, αλλά και λόγω της δυσκολίας του στην εξόρυξη.

Πηγή: Kompologadiko.gr
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δημήτρη, είναι κομπολόγια που στις χάντρες τους έχουν εγκλωβισμένα κάποιο ή κάποια "μυγάκια"

EDIT: όλοι μαζί γράφαμε
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όπως Jurassic Park.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Τα εγκλωβισμένα έντομα στο φυσικό κεχριμπάρι είναι πιο σπάνια από ότι νομίζουμε. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
NavalArchitect

Λες το κάνουν επίτηδες δηλαδή.... Τα κατασκευάζουν έτσι, πολλά από αυτά. Πιθανόν.

Το 'απλό' πράσινο που πήρα πάντως, όντας Αγίου Δομίνηκου, μυρίζει φασκόμηλο/χαμομήλι... Όπως τα Βαλτικής μυρίζουν ρετσίνι, άκουσα ότι τα Λατινικής Αμερικής βγάζουν μυρωδιά φασκόμηλου/τσαγιού...

Τί άλλο θα δούμε!
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Δεν είμαι τόσο ψαγμένος από κομπολόγια αλλά από αυτά που έτυχε να περάσουν από τα χέρια μου,
τα αγαπημένα μου είναι τα κομπολόγια φτιαγμένα από καρπούς δέντρων.
Ίσως φταίει η απλοτητα και ο ήχος που κάνουν.

Αρωματικό κομπολόι από μοσχοκάρυδο
Εικόνα

και από καρπούς Ινδικού φοινικόδεντρο ή αλλιώς "οι καρποί του Βούδα".
Εικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Το κομπολόι που με συντροφεύει εδώ και 16 χρόνια είναι δώρο από έναν πολύ αγαπημένο μου φίλο που δεν βρίσκεται τώρα στην ζωή. Είναι ταπεινό, αλλά έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα. Τόσο γιατί θυμάμαι τον ίδιο, όσο και γιατί τα λόγια της αφιέρωσης που μου έκανε όταν μου το χάρισε, είναι ανεκτίμητα για μένα.

Κάποια στιγμή θα πάρω και εγώ ένα κεχριμπαρένιο, αλλά αυτό δεν μπορώ να το αποχωριστώ.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Πάνω από όλα μετράει η συναισθηματική αξία των αντικειμένων. Έχω φυλάξει ένα απλό κομπολόι φτιαγμένο από τον πάππου που μου έδωσε ο πατέρας αργότερα... Ώρα καλή παππού όπου κι αν είσαι.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Εικόνα

Added in 6 minutes 36 seconds:
Καλησπερα,οι γνωστες ας απαντησουν πως τους φαινεται το συγκεκριμενο κομπολοι;Ειναι παλιο αλλα δεν γνωριζω αν ειναι γνησιο κεχριμπαρι.Ενας συλλεκτης που το ειδε ειπε με βεβαιοτητα οτι ειναι κεχριμπρενιο.Του ειπα οτι βυθιζεται σε αλατισμενο νερο και μου απαντησε οτι δεν επιπλεουν ολα τα κεχριμπαρια αλλα μονο αυτα που ειναι πολυ παλια.Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.Να που οτι δεν το αγορασα,μου το εδωσε συγγενικο μου προσωπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”