Κομπολοϊ

Απάντηση
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ναι, υπάρχει διαφορά και μάλιστα όχι αμελητέα και όχι μόνο στην αίσθηση της αφής αλλά και στην όσφρηση (θα το καταλάβεις το καλοκαίρι που θα ιδρώνεις) και στον ήχο και στην εμφάνιση. Το κομπολόι φίλε μου είναι ένα (ακόμα) απολύτως προσωπικό αντικείμενο που θα το έχεις όλη σου την ζωή. Μην λυπηθείς χρήματα, μια φορά το παίρνεις και θα το μετράς μέχρι τα βαθιά σου γεράματα (στο εύχομαι). Αν η οικονομική σου δυνατότητα δεν στο επιτρέπει προς το παρόν, καλύτερα ν' αρχίσεις αποταμίευση και να πάρεις αργότερα κάτι που θα το αγαπήσεις παρά να πάρεις κάτι που θα το κρατάς αδιάφορα και θα το χτυπάς σαν σουρωμένο κουτσαβάκι. Το κομπολόι (για μένα) είναι το μυαλό μας στα χέρια μας αν εννοείς τι εννοώ. Αλλιώς πήγαινε σε μπεγλέρι. Προσωπικά για καλοκαίρι προτιμώ πέτρινο (μάτι της τίγρης έχω) διότι το κεχριμπάρι είναι πολύ ζεστό, ιδανικό για χειμώνα.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Δεν μιλάμε για μπέγλερι και κοπάνημα ανέλεητο,χαιδεμα και κύλιση της χάντρας στην κλωστή.Με έβαλες σε σκέψεις.....μάλλον η ψυχή μας στα χέρια μας.....
Για καλοκαίρι κοίτα και κόκκαλο καμήλας...έχω και το ευχαριστίες αξίζει να το δοκιμάσεις.
di-mk1
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάι 2017, 00:30
6
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει η εκτίμηση ενός κομπολογιού που είναι παλιό δώρο του πατέρα μου.

Σας επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν πρόκειται περί κεχριμπαριού και μια κοστολόγηση με σημερινές τιμές. Οι χάντρες είναι 33 + 1 (δέσιμο) και είναι περίπου 15mm x 11mm. Αξίζει πιστεύετε να το μικρύνω στις 21 με τόσο χοντρές χάντρες;

Εδώ το λινκ με το κομπολόι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Μάι 2017, 03:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
stergios

Καλησπερα! Καλως ηρθες! Θα μπορουσε να ναι κεχριμπαρι σαμπανιζε βαλτικης πχ. Ισως και απομιμηση. Μοιαζει και με μαστιχα λιγο, αλλα δε νομιζω...

Δεν ειμαι ιδιαιτερα γνωστης του αντικειμενου. Η ποιοτητα δουλειας του δεσιματος και της φουντας απ οσο μπορω να καταλαβω απ τις φωτο, δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Αν δε το δεις απο κοντα δυσκολα καταλαβαινεις στα σιγουρα περι τεινος προκειται.

Οριστε κ ενα λινκ να δεις μερικες πληροφοριες.

Τιμη επισης να βγαλει καποιος, ειδικα εξ αποστασεως. Πολλοι παραγοντες καθοριζουν την τιμη.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Εμενα μου μοιαζει για κεχριμπαρι,εχει ομως πολλα ραγισματα,προσεχε το στο παιξιμο.Κρατα το 33αρι και το μεγεθος της χαντρας ειναι πολυ καλο.
di-mk1
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάι 2017, 00:30
6
Been thanked: 1 time

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις. Απομίμηση πιστεύω δεν είναι, ούτε μαστίχα γιατί στην τριβή με μαλλί δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό και έλκει εύκολα μικρά χαρτιά, τρίχες κλπ. Μοιάζει πολύ με "κεχριμπάρι" Κολομβίας (σε αποσιωπητικά γιατί το συγκεκριμένο είδος είναι ουσιαστικά ρετσίνα που έχει δημιουργηθεί σχετικά πρόσφατα). Η άλλη επιλογή είναι πράσινο Βαλτικής αλλά όπως είπατε δύσκολο να κρίνει κανείς εξ' αποστάσεως. Ίσως επισκευθώ κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας για μια πρώτη εκτίμηση.
di-mk1
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάι 2017, 00:30
6
Been thanked: 1 time

Παιδιά γενική ερώτηση για 2 μαγαζιά στο κέντρο. Το ένα είναι το Εύχαντρον και το άλλο το γνωστό κομπολογαδικο. Στα site τους παρατηρώ μεγάλες διαφορές σε παρόμοια κομπολόγια από Καχραμαν. Στο Ευχαντρον ξέρω ότι πληρώνεις και τη δουλειά του Θωμάς στα παρελκόμενα από χρυσό-ασήμι καθώς και στις φούντες από μετάξι. Έχει κανείς εικόνα για τα κεχριμπαρια των 2 μαγαζιών;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 28 Μάι 2017, 12:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Φιλε μου, σε παρακαλω να σβησεις την υπογραφη σου στο tapatalk ;)
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Για κεχριμπάρι μοιάζει και σίγουρα όχι από χώρα με ιστορία λόγω δεσίματος και έλλειψης παππά. Ή σχετικά νέο Βαλτικής ή αν είσαι πολύ πολύ τυχερός νοτιοαμερικάνικο. Και γιατί λέω τυχερός; γιατί παρόμοιο με το που ζεσταίνεται αλλάζει κάπως το χρώμα, προς το μπλε. Αν έχεις κάτι τέτοιο η αξία είναι σίγουρα πολύ πάνω από χιλιάρικο. Αν όχι εξαρτάται αν είναι καθαρό κεχριμπάρι ή πρεσαριστό με το καθαρό να φτάνει σχεδόν την αξία του χρυσού ανά γραμμάριο. Μην παρασυρθείς από τις τιμές διαφορών site. Έριξα μια ματιά σε τωρινές "προσφορές" κεχριμπαριου "σαμπάνιζέ" και θα έλεγα ότι είναι εξωπραγματικές. Στη θέση σου θα το ξανάδενα και σε καμία απολύτως περίπτωση δεν θα μείωνα τις χάντρες από το παραδοσιακότατο τριαντατριάρι σε κάτι κουτσουρεμένο.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Παιδες υπαρχει καποιος που να εχει κομπολοι απο μαστιχα;Ειναι αντοχης και κυριως βγαζει καποια μυρωδια οταν τριβονται οι χαντρες μεταξυ τους;
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

το ξαναπιασα πριν ενα μηνα περιπου στα χερια μου, οντως χαλαρωτικο.. δεν νομιζω οτι προκειται για τιποτα το ιδιαιτερο σαν κομματι, απο Κυπρο το ειχα παρει πανε κατι χρονακια.. απλα μου καθησε καλα στο ματι και στο χερι, η στιγμη ισως, και το πηρα .. δεν γνωριζω αν ειναι απο σκονη, μιξη υλικων ή και εντελως μαιμουδισιο.. παντως βγαζει ωραιο ηχο στο παιξιμο ..and it's a keeper!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Ιούλ 2017, 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογή εικόνας. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”