Κομπολοϊ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα

Η προσφατη προσθηκη Καρπος του Βουδα. Καλη τιμη πολυ ωραια αισθηση και αντοχη. Εξαιρετικο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Ηλίας έγραψε:Πες μας Κωνσταντίνε πως τους έκανες να πίνουν νερό στ'ονομά σου... 8)

Ξεχωρίζω το "κοκκινάκι" πάνω δεξιά. <3
Το ότι τους έκανα να πίνουν νερό στο όνομά μου, δεν το γνώριζα... Πάμε τώρα στα περιγραφικά:

Το πάνω δεξιά που αναφέρεις, είναι με το υπέροχο και καθαρό μελί χρώμα (22-άρι) κάπου στα 500 Ευρώ τελική τιμή. Αν παρατηρήσεις, δεν έχει καρτελάκι, κι αυτό διότι ήταν δικό μου (λέω 'ήταν' γιατί το έδωσα πολύ πρόσφατα).

Δεξιά κάτω από το μελί κεχριμπάρι είναι δύο κεχριμπάρια λαδο-κρυσταλλο-πράσινα (ένα μικρό κι ένα μεγαλύτερο), 33-άρια και τα δύο, κολεόπτερα. Λατινικής Αμερικής δηλαδή, Κολομβίας αν δεν απατώμαι. Τιμές λιανικής 1,320 Ευρώ το μικρό και 1,920 Ευρώ το μεγάλο. Οι τιμές εδώ είναι υψηλές διότι αυτά είναι για συλλέκτες - έχουν μυγάκια μέσα και αυτό ανεβάζει την αξία. Παικτικά δεν διαφέρουν πολύ από άλλα κεχριμπάρια ιδίου μεγέθους χάντρας.

Πάμε αριστερά/δίπλα από τα δύο κολεόπτερα. Εκεί έχουμε δύο μαστίχες (Sudurus), αυτές πρέπει να είναι κάπου στα 400-600 Ευρώ έκαστη. Ανάμεσα στις δύο μαστίχες είναι άλλο ένα από καθαρό ελεφαντόδοντο, σχετικά μικρού/μεσαίου μεγέθους. Αυτό πρέπει να είναι κάπου στα 700-900 Ευρώ λιανική. Το ελεφαντόδοντο είναι (λόγω της απαγόρευσης) σχετικά καλή επένδυση, οι Άραβες το αγοράζουν εδώ στην Ελλάδα χωρίς δεύτερη σκέψη, παικτικά δε έχει πολύ δυνατό και καλό ήχο. Επίσης αντέχει πάρα πολύ.

Τελειώνοντας πάμε πιό αριστερά, που είναι ένα κόκκινο/κερασί μαζί με ένα άλλο μαύρο με μικρή χάντρα. Το κερασί είναι το 33-άρι Faturan που λίγο αργότερα την ίδια μέρα απέκτησα (1,600 Ευρώ λιανική) και το μικρό 33-άρι με τη μαύρη χάντρα είναι vintage κοράλλι, πολύ καλό κομμάτι αλλά παικτικά λίγο δύσκολο λόγω χαμηλού βάρους και λόγω παππά μικρής διαμέτρου (150 Ευρώ).

Το μελί κεχριμπάρι ήταν πολύ καλό κομμάτι, 'ζεστό' στο χέρι, όμως έπαιζε αργά για μένα και δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια να τρυπηθεί σωστά ο 'παππάς' για βελτίωση της κατάστασης. Απ'την άλλη, το Faturan είναι ανεπανάληπτο. Γρήγορο στο παίξιμο, 99% ομοιογενές σε χάντρες και παππά, σπάνιο και φυσικά πολύ ανθεκτικό.

Τα ελεφαντόδοντα τα δοκίμασα κι αυτά, είχε 2 πολύ καλά κομμάτια (κάπου στα 1,100 Ευρώ λιανική), αλλά όπως και με τα κολεόπτερα, τα άφησα για άλλη φορά. Το Faturan το είχα αφήσει 2 φορές νωρίτερα μέσα στη χρονιά, και ευτυχώς που αυτή τη φορά δεν έκανα το ίδιο λάθος.

Επόμενος στόχος ένα κομμάτι κεχριμπάρι (για περες-παπιέ ή για να το κρατώ και να το τρίβω μέσα στην παλάμη μου).
NavalArchitect

Ποιο από τα δυο κεχριμπαρένια;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Μου αρέσει περισσότερο το επάνω.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

το κατω διοτι δεν εχει ασημενια φουντα. σημαντικο για εναν κομολογοπαικτη
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Νίκο μου το κάτω είναι πιό ωραίο και καθαρό ως χρώμα, του αλλάζω όμως φούντα.... Μου την φτιάχνει τώρα να την δοκιμάσω...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

το κατω ειπα και εγω. γιατι του αλλαζεις μια χαρα ειναι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Εικόνα

Added in 37 seconds:
Γιατί το θέλω πιό βαρύ σ'εκείνο το κομμάτι...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

προσωπικα δεν μπορω να παιξω με αυτη την φουντα
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Τώρα φτιάχνει φούντα από κορδόνι/υφασμάτινη.
Πάντως έχεις δίκιο, in principle το αρχικό ήταν το πιό σωστό...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”