Κομπολοϊ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πολύ όμορφη αλλά και πολύ μεγάλη συλλογή έχει φίλε μου!

Το πράσινο μου "γυάλισε"! :megagrin
:danke
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
eleftherios_dikaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάι 2011, 15:18
12

Συμβαίνει να έχω σχέση με κομπολόγια, χαντρολόγια-εύχαντρα, κατά τον Τάσο Θωμαΐδη, τον λαογράφο, δημιουργό κομπολογιών, κοσμημάτων, μουσικής και όχι μόνο, με τον οποίο έχω την τύχη να μιλάω καποιες φορές. Όταν του είπα ότι στο διαδίκτυο διακινούνται οι απόψεις του για το κομπολόι χωρίς να αναφέρουν ότι είναι οι δικές του και ότι κάποιοι, λίγοι βέβαια, λένε ότι είναι ακριβές οι δημιουργίες του, μου είπε: "Και πώς μπορώ εγώ να απαλλάξω τους συμπατριώτες μου απ΄τον ραγιαδισμό; Τους Τούρκους τους διώξαμε, όμως τα χαρακτηριστικά του αμαθή, του κουτοπόνηρου, του απολίτιστου χρειάζονται πάρα πολλά χρόνια εκπαίδευσης και παθών, προκειμένου να τα ξεφορτωθούμε. Ξέχασε τους, δεν πειράζει."
Εγώ όμως νιώθω την ανάγκη να σας πω αγαπητοί φίλοι, ότι είναι κουτοπονηριά, ψιλοαπάτη όταν οικειοποιούμεθα, έστω έμμεσα, ο,τιδήποτε που ανήκει σε άλλον. Επίσης είναι επιπολαιότητα, ανοησία, ημιμάθεια ... το να θεωρούμε ότι οι πρωτότυπες δημιουργίες ενός καλλιτέχνη μπορούν να συγκριθούν με τα ίδια μέτρα και σταθμά με τα εισαγόμενα εξαρτήματα αμφιβόλου καθαρότητας χρυσού και ασημιού. Εννοώ αυτά τα τούρκικα και αραβικά έξαρτήματα κομπολογιών που πουλιούνται από γνωστά καταστήματα, ως ελληνικά.
Συμβαίνει να είμαι αργυροχρυσοχόος και μπορώ να σας πω ότι άλλο κόστος έχει το πρεσαριστό κόσμημα, άλλο το χυτό,άλλο το χειροποίητο. Ένα μεγάλο κόστος επίσης επιβαρύνει το κόσμημα το μοντέλο του και βέβαια δεν συζητάω για το κόστος της σύλληψης τη ιδέας και του σχεδιασμού.
Σκέψου τώρα εσύ φίλε Σταύρο, που έγραψες ότι τα κομπολόγια του Τάσου Θωμαΐδη είναι ακριβά, το πόσο έξω πέφτεις, πόσο κακό του κάνεις και πόσα μπορούσες να πληρώσεις για αποζημίωση λόγω δυσφήμισης του. Είσαι τυχερός που έπεσες σ' αυτόν, που είναι αυτός που είναι. Αν τον γνώριζες, θα καταλάβαινες τι σου λέω. Μια γεύση μπορείς να πάρεις στο http://efhantro.blogspot.com/
Το ξέρετε φίλοι, ότι σχεδόν όλοι που εμπορεύονται χαντρολόγια, εγώ θα χρησιμοποιήσω το σωστό όνομα της κοσμικής γιρλάντας χειρός, στα sites τους άλλαξαν τις αυθαιρεσίες που έγραφαν παλιότερα για το κομπολόι και υιοθέτησαν τις απόψεις του Τάσου Θωμαΐδη, χωρίς να αναφέρουν ότι είναι δικά του συμπεράσματα πολυετών ερευνών και εξόδων;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε μου κανένας δεν κατηγόρησε τον Τάσο Θωμαΐδη, λέγοντας ότι τα κομπολόγια είναι ακριβά δεν πάει να πει ότι δεν είναι καλά ή σκάρτα ή τέλος πάντων κάτι αρνητικό.
Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με την τσέπη του αν κάτι είναι ακριβό ή φθηνό.
Ο Σταύρος έκρινε ότι είναι ακριβά!
Ούτε κακό κάνει σε κανένα ούτε και θα πλήρωνε για αποζημιώσεις, την άποψη του είπε, δεν κατηγόρησε κανένα.
Μακάρι να είχαμε λεφτά και να μπορούσαμε να τα αγοράσουμε!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
eleftherios_dikaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάι 2011, 15:18
12

O Σταύρος φίλε έγραψε τα παρακάτω που αφορούν στις δημιουργίες του Θωμαΐδη "Τα κοματια του βεβαια ειναι πολυ ακριβα για το βαρος τους..." Διάβασε σε παρακαλώ πάλι προσεκτικά να δούμε που λέει ότι για την τσέπη του Σταύρου είναι ακριβά, που ισχυρίζεσαι εσύ. Απεναντίας λέει ξεκάθαρα ότι για το βάρος τους είναι πολύ ακριβά και το νόημα βέβαια είναι, σε σχέση με τα κομπολόγια της αγοράς και όχι με την τσέπη του. Ας μην μας διαφεύγει ότι όταν συγκρίνουμε πράγματα, εννοείται ότι αυτά είναι όμοια. Τέλος πάντων φίλε, ξαναλέω ότι ο Σταύρος είναι τυχερός.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φίλε μου εδώ και χρόνια έχουμε ελευθερία λόγου. Η δική σου άποψη δεν είναι η μοναδική και κανείς δεν είναι αυθεντία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

eleftherios_dikaios έγραψε:O Σταύρος φίλε έγραψε τα παρακάτω που αφορούν στις δημιουργίες του Θωμαΐδη "Τα κοματια του βεβαια ειναι πολυ ακριβα για το βαρος τους..." Διάβασε σε παρακαλώ πάλι προσεκτικά να δούμε που λέει ότι για την τσέπη του Σταύρου είναι ακριβά, που ισχυρίζεσαι εσύ. Απεναντίας λέει ξεκάθαρα ότι για το βάρος τους είναι πολύ ακριβά και το νόημα βέβαια είναι, σε σχέση με τα κομπολόγια της αγοράς και όχι με την τσέπη του. Ας μην μας διαφεύγει ότι όταν συγκρίνουμε πράγματα, εννοείται ότι αυτά είναι όμοια. Τέλος πάντων φίλε, ξαναλέω ότι ο Σταύρος είναι τυχερός.

Και πάλι, κρίνει κάτι σύμφωνα μ τα δικά του δεδομένα.
Αν πεις δηλαδή ότι ο χασάπης πουλάει πολύ ακριβά την μπριζόλα πάει να πει ότι η μπριζόλα είναι για πέταμα;;;
Ας ήμαστε λίγο ποιο σοβαροί!
Όλα τα θετικά σχόλια που έγραψε ο Σταύρος για τον Θωμαΐδη δεν τα διάβασες;;;
Στο τιμή του βάρους κόλλησες;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αγαπητέ Διαχειριστή και αγαπητοί Συντονιστές:

Εγώ δεν έχω ιδέα από κομπολόγια και δεν μπορώ να έχω άποψη για το προϊόν, αλλά αισθάνομαι προσβεβλημένος από τις απειλές του νέου αυτού μέλους, και επίσης πολύ ενοχλημένος από τους τρόπους του.

Επίσης θέλω να σας πω αγαπητοί συντονιστές, ότι τυχερός είναι αυτός με την ανεκτικότητα του φόρουμ και όχι ο Σταύρος.
Οι απειλές του είναι αβάσιμες και τελείως ανήθικες.
Το αν τα προϊόντα ενός οποιουδήποτε καταστήματος είναι ακριβά ή φτηνά, καλά ή κακά θα το κρίνω εγώ ο πελάτης, και όλοι εμείς οι πελάτες και θα το πω σε όσους περισσότερους θέλω προτρέποντας ή αποτρέποντάς τους να αγοράσουν ή να μην αγοράσουν. Και για αυτό δεν θα ζητήσω την γνώμη και την άδεια κανενός καταστηματάρχη. Οι τιμές των προϊόντων είναι εξ ορισμού δημόσιες και θα κριτικάρονται ελεύθερα από την πελατεία. Το ίδιο ισχύει και όσον αφορά την ποιότητα των προϊόντων.

Αυτά όχι μόνο δεν είναι παράνομα αλλά είναι απολύτως θεμιτά.
Παράνομο θα ήταν για παράδειγμα να πληρώνεται κάποιος για να εκφράζει θετική ή αρνητική άποψη δημόσια για κάποιο προϊόν παραπλανώντας το κοινό, λέγοντας ψέματα και όχι τις άποψεις του, για ιδιοτελείς λόγους. Και βέβαια ο υποψήφιος μηνυτής θα έπρεπε να προσκομίσει αποδείξεις ότι συνέβη κάτι τέτοιο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πολύ σωστά slur!


Ελπίζω το θέμα να λήξει και να μην χρειαστεί να προβούμε σε "επεμβάσεις και παρεμβάσεις".
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
eleftherios_dikaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάι 2011, 15:18
12

Παιδιά να είστε καλά. Μάλλον εγώ είμαι UFO. Δυστυχώς κάθε μέρα βεβαιώνομαι ότι η κρίση αξιών, θεσμών και οικονομίας που βιώνουμε στις μέρες μας, δεν είναι ανεξάρτητη από το μυαλό που κουβαλάμε.
Γειά και χαρά σας.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κανένας δεν είπε ότι είσαι UFO, κανένας δεν σου πε να μην πεις την άποψή σου.
Αυτό που λες για την κρίση των αξιών, θεσμών και μυαλών θα έπρεπε να ξέρεις πως ο καθένας έχει δικούς του γνώμονες και δικά του κριτήρια.
Δεν μπορούμε να ήμαστε καρμπόν κανενός.
Δεν μπορούμε να έχουμε δίκιο σε όλα, αλλά ούτε και άδικο σε όλα.
Γι αυτό εδώ λέμε τις απόψεις μας και μόνο, χωρίς να αφορίζουμε, θεοποιούμε, διαφημίζουμε ή δυσφημούμε.

Όσο έγραφες την άποψή σου για τον Θωμαΐδη, καλός έκανες. Όταν όμως άρχισες να κατηγορείς τον Βαγγέλη για την άποψή του....


Ελπίζω να σε ξαναδούμε.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”