Κομπολοϊ

Απάντηση
NavalArchitect

Πήρα το κίτρινο και το άλλο (το μικρό το μανιτζέβελο).

Στο κεχριμπάρι μου έβαλε φούντα υφασμάτινη μπορντώ 2 χρωμάτων.
Το μικρό είναι γιούσουρι με ασημένια στικάκια καρφωμένα στις χάντρες του.

Θα βγάλω φωτό μόλις οργανωθώ...

Εικόνα

Added in 35 minutes 48 seconds:
Εικόνα

Εικόνα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νωρίτερα.

Νίκο ευχαριστώ για το support, καίρια γρήγορη απάντηση τη στιγμή που τη χρειαζόμουν.

Πιθανώς το τελικό στήσιμο της όποιας φούντας να μην είναι όπως το παίζουν οι περισσότεροι αλλά τελικά νομίζω πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά (όπως λ.χ. πολύ σωστά πάλι μου εξηγούσε νωρίτερα σήμερα ο Γιώργος - WellShaved.gr).

Μία διόρθωση (δεν είναι δυνατόν να μην κάνω ένα λάθος πάντα), το μικρό μανιτζέβελο με τα ασημένια καρφιά είναι Faturan εποχής αν θυμάμαι καλά (σήμερα το πήρα και ούτε που συγκράτησα τί είναι...)

Το κόκκινο (σαν κρασί) 33-άρι πιό πάνω στις φωτό είναι Faturan εποχής Αιγυπτιακό κι αυτό, ωραίο παίξιμο κι ωραίο κομμάτι αλλά για να μην το παρατραβήξουμε το άφησα...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλοριζικο ειναι φανταστικα. Φυσικα και ειναι υποκοιμενικο το παιξιμο. Αφου ηθελες φουντα εκανες πολυ καλη επιλογη νομιζω. Απλα το πολυ ασημενιο μετα απο καιρο μυριζουν στα χερια γιαυτο δεν τα γουσταρω πολυ. Να τα χαρεις. Θα το λατρεψεις το κεχριμπαρι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Ευχαριστώ και πάλι. Όντως, το κεχριμπάρι στο χέρι έχει άλλη αίσθηση από οτιδήποτε άλλο...
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

ch2700 έγραψε:Καλοριζικο ειναι φανταστικα. Φυσικα και ειναι υποκοιμενικο το παιξιμο. Αφου ηθελες φουντα εκανες πολυ καλη επιλογη νομιζω. Απλα το πολυ ασημενιο μετα απο καιρο μυριζουν στα χερια γιαυτο δεν τα γουσταρω πολυ. Να τα χαρεις. Θα το λατρεψεις το κεχριμπαρι.
Νίκο "μυριζουν στα χερια"?
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ναι απο το μεταλο αν εχει ασημενια φουντα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Κατά τη γνώμη μου, ασήμια και λοιπά μέταλλα δεν πρέπει να υπάρχουν στα κομπολόγια. Ιδίως στα κεχριμπάρια, πρώτον γιατί αργά ή γρήγορα με την τριβή θα φθαρούν οι χάντρες, και δεύτερον γιατί στις "σοβαρές" χάντρες δεν χρειάζονται φιοριτούρες.
Επίσης, στα γνωστά εξειδικευμένα μαγαζιά, απ' όσο γνωρίζω, δυστυχώς δεν υπάρχουν φούντες από μετάξι ή άλλο σοβαρό ύφασμα. Παίρνει δηλαδή κάποιος ένα κομπολόι που στοιχίζει πχ δύο χιλιάρικα, και η φούντα στοιχίζει 10 ευρώ (οι μαγαζάτορες την έχουν αγοράσει 50 λεπτά). Η πρακτική σημασία αυτού είναι οτι με το πρώτο πλύσιμο, η φούντα γίνεται νιανιά και πάει για ... φούντο. Οι φούντες αυτές είναι για τα κομπολόγια που πουλούν τα περίπτερα. Άρα, αν δεν βρει κανείς μια σοβαρή φούντα, καλύτερα να μην βάλει.

Καλόπαιχτο το καινούργιο κομπολόι σου Κωνσταντίνε. Και προσοχή γιατί θέλει άλλη μεταχείριση από τα φατουράν.
Αν κατάλαβα καλά, πήρες και το μαύρο (με τα ασημένια καρφιά). Αυτό πιθανότατα είναι γιούσουρι. Και αυτό θέλει προσοχή και στοργή (και προδέρμ :) ) στο παίξιμο.

Το μπορντώ φατουράν που άφησες, να πας να το πάρεις με την πρώτη ευκαιρία...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Nα το αγαπημενο μου!...Όποιο άλλο και να πιάσω, αυτό θα μου λείπει και σε αυτό θα γυρίσω!

Εικόνα
Γιάννης B.
NavalArchitect

Εικόνα

Πέρασα πάλι χθες βράδυ (η συμβουλή του Θοδωρή δεν φεύγει από το μυαλό μου) αλλά αποφασίσαμε να περιμένουμε λίγο ώστε να διευρύνουμε τις επιλογές μας.

Κάποια στιγμή σήμερα το πρωί ανεβαίνουν πάνω (από αδελφά υποκαταστήματα) μερικά πράσινα/βαθύ μελί κεχριμπάρια, κάνα-δυό κολεόπτερα σε αρεστά μεγέθη, μπορεί και κάτι άλλο, οπότε θα περάσω μετά το μεσημεράκι για να δούμε ποιό θα είναι το επόμενο κομμάτι.

Το κόκκινο κρασάτο faturan εποχής είναι κρατημένο, βρήκαμε όμως και ίδιο 33-άρι σε μικρότερη έκδοση/κλίμακα όπως βέβαια βρήκαμε και πράσινο καθαρό με χοντρή χάντρα (πάλι faturan εποχής). Αυτά είναι όλα Αιγυπτιακά, περίπου 70 ετών.

Επανερχόμενος, το μικρό μαύρο με τα ασημένια καρφιά είναι όπως είπα κι αυτό faturan εποχής, πάλι Αιγυπτιακό (αρχικά τιμολογημένο στα €200-220 αν θυμάμαι καλά).

Επίσης είδα ταρταρούγα πολύ smooth στο παίξιμο ίδια αλλά μικρότερη σε κλίμακα αυτής που έχω, στην ίδια τιμή που είχα πάρει τη μεγάλη πριν 1-2 χρόνια (€1.2k) - ανεβαίνουν οι τιμές αρκετά σε μερικά, λόγω υλικού...

Επίσης πολύ σωστό (in principle) και το σχόλιο του Θοδωρή για τις μεταξένες φούντες. Έτσι είναι.

Περισσότερα αργότερα, πιθανώς με άλλο ένα incoming.
NavalArchitect

Εικόνα

Το πρώτο πράσινο από τ'αριστερά είναι κολεόπτερο, €4,100 λιανική... Μυθικό κομμάτι, κοιτάξτε παππά...

Added in 3 minutes 2 seconds:
Εικόνα

Added in 1 hour 18 minutes 52 seconds:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τι είναι το κολεόπτερο;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”