NavalArchitect - Τα κομπολόγια μου

NavalArchitect

Μέχρι στιγμής έχω τρία, ας τα δούμε από κοντά με λίγα λόγια για το πώς παίζουν:

- Κόκκαλο καμήλας, λευκό, με ζωγραφιά στο χέρι.

Εικόνα

Παίζει καλά, σχετικά δυνατά, με κοφτό ήχο. Ελαφρώς βαριά χάντρα, μικρομεσαίου μεγέθους. Πολύ ωραία χειροτεχνία (ζωγραφιά).

Εικόνα

Εικόνα

- Βακελίτης & μαστίχα, vintage (περίπου 70 ετών).

Εικόνα

Παίζει καλά, γλιστρά πολύ, πολύ δυνατός / ξεκάθαρος ήχος για το μέγεθός του.

Αρκετά βαριά χάντρα, πάρα πολύ ανθεκτική, μεσαίου/μεγάλου μεγέθους για κομπολόι χεριού. Το επόμενο βήμα είναι διακοσμητικό επιτραπέζιο (αναφορικά με το μέγεθος χάντρας).

Αίσθηση στην παλάμη που φέρνει στο νου επαφή με ευμεγέθη χάντρα, κατά συνέπεια το εσωτερικό του χεριού κάνει μεγαλύτερη κούρμπα και τα δάχτυλα αγκαλιάζουν το κομπολόι.

Κόστος κάπου στα 400+ Ευρώ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

- Κεχριμπάρι Βαλτικής, καθαρό (όχι πρεσσαριστό).

Εικόνα

Παίζει πάρα πολύ καλά, γλιστρά λίγο έως ελάχιστα, ελαφρύς αλλά ευφυώς διακριτικώς ήχος για το μέγεθος της χάντρας του.

Αρκετά ελαφριά χάντρα, ευαίσθητη, μεσαίου/μικρού μεγέθους για κομπολόι χεριού. Κομπολόι εκ διαμέτρου αντίθετο σε συμπεριφορά και παίξιμο, αναφορικά με τα άλλα δύο κομπολόγια (όπως περιγράφονται παραπάνω).

Ακατανόητη αίσθηση στην παλάμη, αρχικά. Με υπομονετικό παίξιμο περίπου μίας εβδομάδας, στρώνει και φανερώνει την ανωτερώτητά του. Χάντρα ξεκάθαρα ιδιαίτερη και 'ζεστή' στην παλάμη, πολυδιάστατη σε συμπεριφορά και αίσθηση, σε άλλο επίπεδο αναφορικά με τα άλλα δύο κομπολόγια.

Κόστος κάπου στα 400+ Ευρώ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Κανένα από τα παραπάνω δεν είναι 33-άρι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλά όπως συνήθως έγραψες και με τις αγορές σου και με τις περιγραφές σου. Όπως σου είπα και από κοντά το κεχριμπάρι δεν συγκρίνεται για μένα με κανένα άλλο. Μου φέρνει μια ακατανόητη και απερίγραπτη ηρεμία κάθε φόρα που το πιάνω στα χεριά μου, δηλαδή συνέχεια. Το επόμενο σου πρέπει να είναι φατουραν. Λίγο έως αρκετά πιο ακριβό αλλά αξίζει. Διάβασε και μάθε γιατί οπότε μπορείς.
Ενθουσιάστηκα με αυτά που είδα να σε καλά να τα χαρείς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ch2700 την 04 Ιούλ 2014, 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Πολύ όμορφα Κωνσταντίνε, και πολύ όμορφες φωτογραφίες όπως πάντα!
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Κύριε κυριε , έχω απορίες !

Έχω ένα "αρωματικό" φθηνό κομπολόι με 21 χάντρες στα χέρια που μυρίζει λιβάνι και έψαχνα στο διαδίκτυο για τα κεχριμπαρένια.

Απο τη στιγμή που ξεμπέρδεψα με τα πρεσαριστά και άρχισα να ψάχνω περισσότερο έχασα τη μπάλα.

Τρία γνωστά καταστήματα , τρείς διαφορετικές τιμές για το ίδιο υποτίθεται προιόν. Πώς γίνεται ο ένας να τα δίνει 70-120 ευρώ, ο άλλος απο 200 και πάνω και ο τρίτος απο 400 ως το ταβάνι ?

Πώς τελικά θα ξεχωρίσω το αυθεντικό με τέτοιες διαφορές ? Ο ένας σου λέει, έκλεισα το μαγαζί μου και πουλάω πιά τα κομπολόγια μου μόνο διαδικτυακά, η συλλέκτες παίρνουν απο μένα και δε χρειάζεται να δώσεις μιά περιουσία και οι άλλοι ζητάνε όσα θέλουν. :confused
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μονο εαν το παρεις απο μαγαζι εξειδικευμένο που να εχει μονο κομπολογια. Μονο κομπολογια οπου σου δινουν και τα χαρτια του μαζι. Κεχριμπαρι κατω απο 100 ευρω, και αυτο σε τελειως ακατεργαστη μορφη και σχετικα μικρη χαντρα (σαν το δικο μου), δεν υπαρχει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Ναι Ηλία, όπως τα είπε ο Νίκος. Εγώ ψωνίζω από συγκεκριμένο μαγαζί, και τα περισσότερα από τα λίγα που γνωρίζω τα έχω μάθει εκεί.

Το φαντουράν το γνωρίζω, έπιασα ένα, δεν το κατάλαβα. Τώρα όμως είμαι σίγουρος πως θα είναι το επόμενο. Έμαθα επίσης πως πολλά από αυτά κόβονται με laser εδώ δίπλα, στην Ταϋλάνδη. Εκεί ήμουν από τη Δευτέρα ως χθες, αλλά με 4 meetings κάθε μέρα πού να βρει κανείς χρόνο.

Στη Bangkok το κόστος ζωής είναι τόσο φθηνό σε σχέση με Σιγκαπούρη, που δυσκολεύεται κανείς να το πιστέψει. Είμαι σίγουρος πως οι ίδιες χάντρες δεν θα κοστίζουν πάνω από 20-30 Ευρώ, και στην Έλλάδα φυσικά φτάνουν να πωλούνται 10 φορές πάνω.
NavalArchitect

Νωρίτερα σήμερα:
ImageUploadedByTapatalk1405446488.717775.jpg
ImageUploadedByTapatalk1405446540.243167.jpg
ImageUploadedByTapatalk1405446562.145085.jpg
ImageUploadedByTapatalk1405446594.597045.jpg
Πολύ ωραία τα φαντουράν, όπως και τα λευκά/κρέμ από ελεφαντόδοντο. Αξιοσημείωτο επίσης το κεχριμπαρένιο με το μοναδικό καφέ χρώμα.

Πήρα αυτό που είχα αφήσει την άλλη φορά και το οποίο μου τράβηξε και πάλι την προσοχή, το 33-άρι από ταρταρούγα χελώνας, στα 1,300 Eur αρχική.

Φαντουράν προπαρήγγειλα ένα με πιό μεγάλη χάντρα.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πες μου ότι το ταξίδι στην Πόλη έγινε για να αγοράσεις κομπολόγια και θα τρελαθώ!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μεγειά Κωνσταντίνε είναι υπέροχα !!!!!
if you have a great shave you have a great day
NavalArchitect

Είμαι Ελλάδα από χθες το μεσημέρι. Ήρθα μέσω Κωνσταντινούπολης.

Το ταξίδι το έκλεισα αργά τη Δευτέρα, στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης. Νωρίτερα το ίδιο βράδυ με είχαν ειδοποιήσει πως πέθανε ο πατέρας μου.

Μία εβδομάδα πριν είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο αφού ήταν στο τελικό στάδιο άνοιας κι είχαν αρχίσει κάποιες επιπλοκές. Η κηδεία είναι σήμερα.

Εχθές βγήκα μία βόλτα με την αδελφή μου για κάτι άλλο, και περάσαμε κι από το "Κομπολογάδικο" στην Κηφισιά.

Τα Φατουράν τα άφησα, θα μου φέρει με πιό χοντρή χάντρα. Το ελεφαντόδοντο το άφησα (είχε τρία πολύ ωραία κομμάτια 710 / 800 / 1,100 Ευρώ) και πήρα την καταπληκτική 33-άρα χελώνα που την είχα αφήσει την προηγούμενη φορά (αρχική τιμή 1,300 Ευρώ).

Το άλλο πολύ σπέσιαλ κομμάτι που είχε είναι το καφέ κεχριμπάρι, μόνο και μόνο για το χρώμα του το οποίο είναι πάρα μα πάρα πολύ σπάνιο.

Τα πολύ χοντρά Φατουράν που είχαν 3,800 και 4,500 Ευρώ αντίστοιχα ήταν πολύ εντυπωσιακά, αλλά το μέγεθος χάντρας τους είναι καθαρά για τραπέζι σαλονιού.

Αυτά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κομπολόι”