Σκουλαρίκι

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 46 times
Been thanked: 131 times

Re: Σκουλαρίκι

Δημοσίευση από Δορυφέρων » πριν από 7 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Gati έγραψε:παλιοτερα λεγονταν ενωτια.

οτι το φορουσαν οι δουλεμποροι στους σκλαβους.
Ναι.Στον θησαυρο του Πριαμου εχει τετοια με σταυρο-τετρακτυ επανω.

Ναι μαζι με τατουαζ σε μερικα μερη,δερματοστιξια το ελεγαν αρχικα στην Αρχαια Ελλαδα και ηταν συμβολο υποταγης-δουλειας.
Αργοτερα οι Ρωμαιοι εκαναν 4 αρχικα στους Λεγεωναριους SPQR σαν συμβολο αφοσιωσης το οποιο αντεγραψαν και τα Waffen-SS με 2 γραμματα ρουνες.

το μακιγιάζ, οι κρέμες και τα κοσμήματα καλλωπισμού στην αρχαία Ελλάδα

του Θ. Καρζή*

24grammata.com/ αρχαιότητα/ η ιστορία των ασήμαντων πραγμάτων

Τα καλλυντικά του προσώπου ξεκίνησαν από τους ανατολικούς λαούς κι από κει τα πήραν αργότερα οι Ελληνίδες. Στην Αθήνα του 5ου αιώνα, οι γυναίκες λεύκαιναν το πρόσωπό τους μ’ ένα λεπτό στρώμα κερουσίτη (καθαρό ανθρακικό μολύβι), που το έλεγαν ψιμύθιον: είναι ακριβώς η ονομασία εκείνη που από τότε καθιερώθηκε στην ελληνική γλώσσα για να υποδηλώνει το οποιοδήποτε φτιασίδι. Εκτός από το μάλλον απαραίτητο κοκκινάδι των χειλιών, «ρουζ» της εποχής ήταν το μίλτον, ένα μίνιο προσώπου, ή το φύκον, παρασκεύασμα από φύκια, ή η έγχουσα, από τη ρίζα του ομώνυμου φυτού, ή ο παιδέρως, από τη ρίζα ενός αγκαθιού. Ζωγράφιζαν τα φρύδια με φούμο, τα βλέφαρα με στίμμι, αντιμόνιο σε σκόνη, τα ματόκλαδα, είτε με άσβολον, μια ειδική σβουνιά, είτε μ’ ένα μίγμα από ασπράδι αβγού και γόμα.
Κρέμες για τις ρυτίδες και τις πανάδες, μαστιχόλαδο για τον ιδρώτα, καρυδόλαδο, φοινικόλαδο για το στήθος, θυμαρόλαδο για το λαιμό και για τα γόνατα – μια απέραντη ποικιλία μυραλοιφών από λουλούδια και φυτά, με βάση πάντα το λάδι, είχε στη διάθεσή της η εύπορη Αθηναία για να ευαισθητοποιήσει τις αισθήσεις του συζύγου της. Το πασάλειμμα όλων αυτών των υλικών γινόταν με ειδικά βουρτσάκια, τους χριστήρες, αν όχι και πιο απλά, με τα δάχτυλα. Δεν έλειπαν επίσης τ’ αποτριχωτικά για τις δασύτριχες, παρασκευασμένα από ασβέστη κι αρσενικό.
Ακόμη, η φιλάρεσκη ήταν εξοπλισμένη με: έλικας ή ψέλλια, δηλαδή βραχιόλια γύρω στα μπράτσα, που τα έλεγαν και όφεις ή δράκοντας, ανάλογα με την παράσταση που είχαν χαραγμένη· περισφύρια ή χρυσάς πέδας, πάνω από τους αστραγάλους· περιδέραια ή όρμους στον τράχηλο και στο στήθος· ελλόβια ή έρματα ή ενώτια ή ελικτήρας στ’ αυτιά, δηλαδή σκουλαρίκια, που για να τα φορέσουν τα κορίτσια τρυπούσαν από νωρίς τους λοβούς τους, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και σήμερα. Όπως σ’ όλες τις εποχές, οι άντρες της Αθήνας, μιλώντας για φιλαρέσκεια, είχαν στο νου τους τις γυναίκες. Κι όμως, για να επαναληφτεί αυτό που και σ’ άλλους λαούς παρατηρήσαμε, ακούμε ξαφνικά το Σωκράτη να γκρινιάζει, πως οι σύγχρονοί του αρσενικοί κάνουν κατάχρηση στ’ αρώματα…

Σημειώσεις:

* Πηγή: ” η γυναίκα στην αρχαιότητα” , Θ. Καρζή, εκδόσεις Φιλιππότη, σελ. 205, 206

«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 11 times
Been thanked: 107 times

Δημοσίευση από Value » πριν από 6 χρόνια

Χαχαχαχα... Τώρα διάβαζα αυτό εδώ το άρθρο και λέω, για να δω αν υπάρχει στο φόρουμ θέμα σχετικό με το σκουλαρίκι. Όχι που δε θα είχε!!! :hystericalbs1

Προσωπικά, δοκίμασα κάπου στα 17-18 μου να βάλω κρίκο στο αυτί, όχι εκείνον που έπρεπε να κάνεις τρύπα, αλλά εκείνον που έχει δυο "μπιλίτσες" στις άκρες του και στέκεται πιέζοντάς τον. Δε μου πολυάρεσε το οπτικό αποτέλεσμα κι έτσι κάπου εκεί τελείωσε άδοξα η επαφή μου με το άθλημα. :bigsmilie

Βαλάντης

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: Πινέλο: SOC (αν και δεν έχω δοκιμάσει πολλά)
Μηχανή: Qshave (ναι είμαι τσίπης :P), Shavette Dovo RVS
Σαπούνι: Ευχαριστώ τους Δημήτρηδες μόνο αυτό έχω να πω...
ASL: Προς το παρών, K shave work Aficionado δεύτερο το Old spice blue water, τρίτο Brut oceans...
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1445 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreas » πριν από 6 χρόνια

Η ιστορία όμως που μας έδωσες να διαβάσουμε ήταν πολύ όμορφη...
Όσο γερνάμε μαθαίνουμε!

Διόρθωση!

ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμημα”