Δερμάτινο λουρί - μεταλλικό βραχιόλι καρπού

Απάντηση
NavalArchitect

Αρκετοί τα φορούν, οπότε ανοίγω θέμα εδώ:

Πάμε με μερικά LV που δοκίμασα σήμερα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Θα συνεχίσω με άλλα αργότερα. Εσείς, τί φοράτε?
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά δεν φοράω γιατί δεν νομίζω ότι μπορώ να υποστηρίξω προχωρημένες ενδυματολογικές επιλογές.
Πιστεύεται ότι το βραχιόλι είναι αποδεκτό σε bussiness formal ντύσιμο; Μπορεί να συνδυαστεί με ρολόι, στο ίδιο ή άλλο χέρι;
Χάρης
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Χάρη, ταιριάζουν πάρα πολύ και σε formal ντύσιμο. Ρίξε μια ματιά στο Pinterest και θα δεις φοβερούς συνδυασμούς.
Βέβαια τα Braselets φορεμένα με κουστούμι ή με blazer είναι (για μένα) η επιτομή της Sprezzatura που λένε και οι γείτονες Ιταλοί. Έγω πάντως έχω πάρει από το Massimo Dutti δύο Braselets και τα φοράω στο γραφείο με formal ντύσιμο μόνο τα καλοκαίρια.
Κωνσταντίνε πολύ ωραία τα LV . Αν πήρες, με γειά σου.
Πέτρος
NavalArchitect

Πέτρο πήρα το δεύτερο από την αρχή, σε πιό σκούρο καφέ. Είναι πολύ ωραίο, αν και μερικά από τα άλλα δείχνουν εξ'ίσου και ίσως και πιό ωραία. To πρώτο (epi leather, blue) είναι πολύ ωραίο αλλά αυτό το ασημί χρώματος LV από πάνω είναι 'κάπως'. Οι φωτό #3 και #5 είναι με strap LV το οποίο από πάνω δεν έχει δέρμα αλλά το κλασικό canvas της LV που φτιάχνεται αποκλειστικά σε ένα συγκεκριμένο εργοστάσιο στην Taiwan.

Προσωπικά δεν φοράω συχνά, έχω αρκετά (όλα από artisans με κόστος 5-30 Ευρώ έκαστο κι όχι τύπου LV των 280 Ευρώ) αλλά μου ήταν μέχρι στιγμής ανεπιθύμητο να τα φοράω ειδικά με ντύσιμο γραφείου (κουστούμι κλπ.)

Έχουμε πελάτες που το δουλεύουν αυτό το σύστημα, είτε στο αριστερό είτε στο δεξί χέρι (με ρολόι ή χωρίς) αλλά προσωπικά μου αρέσει μόνο όταν είναι διακριτικό, δηλαδή είτε σκέτο το λουρί/βραχιόλι μόνο του (πιθανότατα με τον άλλο καρπό χωρίς ρολόι), είτε ένα ρολόι + λουρί ή κορδόνι που πάνε πάρα πολύ μαζί. Σαν παράδειγμα θα έδινα ένα συνδυασμό από [κορδόνι ή λεπτό λουρί] + [ένα ρολόι καλοκαιρινό με ΝΑΤΟ strap].

Το να βλέπεις κάποιον με ένα Rolex, Zenith ή κάποιο Hublot (πιθανώς και με πολύτιμο μέταλλο) και δίπλα το κομποσκοίνι, νομίζω δεν πάει. Αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπική άποψη, έχουμε φτάσει σε ένα σημείο διεθνο-κοινωνικά που ο κανών είναι ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικά κανόνες.

Τα ελαστικά που διαφημίζονται ως power band και είχαν κάνει μεγάλη μπίζνα είναι εντάξει, όμως μόνο γνήσια και μόνο για αθλητισμό, μπάνιο ή περπάτημα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν πρόκειται για κάποιο καλαίσθητο δερμάτινο όπως αυτά που έβαλε ο Κωνσταντίνος ταιριάζουν μια χαρά με καλό ντύσιμο. Το πρόβλημα με το bussiness formal ειδικά αν είσαι κάποιος που πουλάει είναι ότι θέλεις να είσαι μεν καλοντυμένος αλλά χωρίς έντονα στοιχεία που μπορει είτε απλά να τραβήξουν την προσοχή και να χαλάσουν την αυτοσυγκέντρωση του πελάτη ακόμη και να μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον του κάποιες φορές, είτε να δημιουργήσουν αντιπάθειες αν συμβολίζουν κατι.

Για αυτό τον λόγο στην δουλειά επιλέγω απόλυτα κλασικές γραμμές, κλασικά χρώματα γήινα, και περιορίζω την χρήση αξεσουάρ ή κοσμημάτων όπως για παράδειγμα εντυπωσιακά μανικετόκουμπα ή αλυσίδες - καδένες που το καλοκαίρι που δεν φοράω γραβάτα φαίνονται.

Kατα τα άλλα τα βραχιόλια καρπού μου αρέσουν πολύ, το απόγευμα απο το σπίτι θα βάλω φώτο ένα που έχω.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμημα”