Μανικετόκουμπα

NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Φτιάχνονται ή απλά να το ξεχάσω? Τί λέτε?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νομίζω ότ είναι πολύ οικονομικά και δεν αξίζει. Δεν είναι ο κλασικός τύπος που κυκλοφορεί παντού Κωνσταντίνε; Μήπως είναι κάποια άλλα που δεν τα γνωρίζω;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ομοίως, και εγώ πιστεύω οτι αυτά τα silk-knot είναι φτηνά και αναλώσιμα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ούτε στην φυλακή που έχεις μπόλικο χρόνο...
Άρης
NavalArchitect

Ναι, είναι σχετικά φθηνά. Συμφωνώ.
NavalArchitect

Με άλλο ένα επικείμενο ταξίδι μπροστά μου, έψαχνα για 1-2 ενδιαφέροντα ζευγάρια μανικετόκουμπα. Πήγα μιά βόλτα πρόσφατα σε ένα από τα 2 πολυκαταστήματα duty free που έχουμε εδώ στην πόλη, αλλά το στοκ πολύ χαμηλό (αλλαγή ιδιοκτησίας και ονόματος πρόσφατα, τέλος του μήνα θα έχουν πάλι μεγάλο στοκ σε όλα).

Αποφασίζω λοιπόν να πάω στις τοπικές μπουτίκ, όπου υπάρχει πάντα η λύση "tax free" (πληρώνεις τα πράγματα κανονικά, τα παίρνεις, κι όταν πας να βγεις από τη χώρα παίρνεις τα χρήματα του φόρου πίσω, στο αεροδρόμιο).

Μέχρι αξίας αντικειμένου 2,200,000 KRW (Κορεάτικα Γουόν), ήτοι 1,450.00 Ευρώ, ο φόρος είναι 7% για αξεσουάρ, δακτυλίδια, κλπ. Από 'κει και πάνω, είναι 16%. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι αν έπαιρνα κάτι θα είχα ένα tax free 7% (παρεπιπτώντος στην Ιαπωνία είναι 5% και θα έχει σταδιακά ανεβεί στο 10% σε 2 χρόνια από τώρα).

Πάω λοιπόν από 'δω, πάω από 'κει, πετυχαίνω σήμερα το μεσημέρι στη μπουτίκ του Cartier δύο πολύ ωραία κομμάτια. Ακριβά μεν, αλλά ασημένια. Έχω άλλα 2 ή 3 (αν θυμάμαι καλά) ζευγάρια της ίδιας εταιρίας, πάλι ασημένια - πάρα πολύ ωραία κομμάτια. Τα σημερινά λοιπόν μου γυάλισαν, αλλά είπα άστο να το δούμε (ναι, λες και θα άντεχα για καιρό...)

Όλως τυχαίως μου άφησε η πωλήτρια την κάρτα της και μάλιστα μου έγραψε πάνω και τις τιμές, κάτι το οποίο αργότερα θα αποδυκνειόταν βασικό για την εξέλιξη της υπόθεσης (καθότι δημιουργήθηκαν 'επιπλοκές').

Εικόνα

Κατά το βραδάκι λέω "...τώρα τί να τα αφήνεις, αφού σου αρέσουν, δεν έχουν άλλα σε στοκ, οπότε αν φύγουν μετά ίσως τα βρεις σε κανένα duty free και αν..." Ε, αποφασίζω λοιπόν να πάω να τα πάρω. Μπαίνω μέσα στη μπουτίκ λοιπόν σήμερα, 9 παρά τέταρτο. Στις 9μμ κλείνουν, κι όταν λέμε κλείνουν, εννοούμε ότι δεν κάθονται ούτε λεπτό παραπάνω να σε εξυπηρετήσουν, τρως το ρομποτικό "σόρυ" στη μάπα και μένεις μπουκάλα.

Δείχνω την κάρτα που είχα από το μεσημέρι, τα 2 ζευγάρια μανικετόκουμπα ήταν ακόμη σε στοκ, τους δίνω διαβατήριο (για το tax-free κομμάτι της δουλειάς) αλλά και κάρτα για να πληρώσω, και ξεκινά η διαδικασία από τη μεριά τους.

Εικόνα

Περνάει ένα λεπτό, μου κάνουν τις χρεώσεις, υπογράφω, παίρνω την απόδειξη για την πιστωτική κάρτα στο χέρι μου, η πωλήτρια συμπληρώνει τη φόρμα tax-free, την υπογράφω κι αυτήν.

Περνάνε 5 λεπτά, βλέπω την πωλήτρια να πηγαίνει πέρα-δώθε στην μάνατζερ. Μού'ρχεται ξαφνικά σε λίγο και μου λέει: "...ξέρετε, οι τιμές έχουν αλλάξει, δεν είναι αυτές που σας χρεώσαμε..." και μου δείχνει ότι οι πραγματικές τιμές είναι 30 Ευρώ παραπάνω για το ένα ζευγάρι, και 65 Ευρώ παραπάνω για το άλλο ζευγάρι.

Εικόνα

Ώπα λέω τώρα, νάτο το επεισόδιο βραδιάτικα, είχαμε δεν είχαμε. Τα παίρνω ελαφρώς, και ρωτώ το γιατί, αφού νωρίτερα είχα έρθει και μου είχε δοθεί άλλη τιμή. Μου λένε "...οι τιμές άλλαξαν πριν ένα μήνα, και οι νέες είναι αυτές που σας είπαμε τώρα..."

Δηλαδή, μισό λεπτό βρε κορίτσια, για να καταλάβω - είχατε καρτελάκια πάνω στα προιόντα με τις παλιές τιμές (ενός μήνα πριν), προ της αύξησης, μπήκα και αγόρασα τα μανικετόκουμπα, μου χρεώσατε την κάρτα κανονικά, υπέγραψα, συμπληρώσατε το tax-free form και μετά είδατε στο σύστημά σας ότι τα συγκεκριμένα κομμάτια έχουν άλλη τιμή??????? Είμαστε καλά?????????

Εικόνα

Ε, ήταν να μην αρχίσουμε. Τους λέω "...τα χρήματά μου πίσω, και θα σας κάνω επίσημο παράπονο στην Cartier Κορέας και Ελβετίας με φωτό από τις αποδείξεις που μου δώσατε και την κάρτα της πωλήτριας που αναγράφει χειρογράφως τα ποσά που μου είχατε πει αρχικά..."

Αρχίζουν τα τηλέφωνα οι κοπέλλες, μου δίνουν στο τλφ έναν συνάδελφό τους που μιλούσε καλά Αγγλικά, μου λέει αυτός τα βλακώδη υποκριτικά τυπικά ψευτο-ευγενικά "...σόρυ, οι κοπέλλες δεν μπορούν να σας τα δώσουν στην παλιά τιμή, κλπ." οπότε τον αρχίζω κι αυτόν για νά'ρθει επίσης στα ίσια του, του λέω "...ή θα πάρω τα κομμάτια όπως μου τα χρεώσατε στην αρχή ή τα λεφτά μου πίσω και θα φάτε και email στη διεύθυνση, τέλος..."

Εικόνα

Με τις αποδείξεις και την κάρτα της πωλήτριας που είχα στα χέρια μου είδαν ότι δεν τους έπαιρνε, το συζήτησαν 5-10 λεπτά, και μετά άρχισαν πάλι τα σόρυ, πάρτε κι ένα μίνι EdT, κλπ. κι είπαν ότι για όποιο από τα δύο κομμάτι θέλω η διαφορά θα καλυφθεί από το μαγαζί. Όχι αυτό που έπρεπε και θέλαμε αλλά κι εγώ είπα άστο το γα***ένο να πάει στην ευχή, μη γίνεις πάλι Αρτέμης Μάτσας (Δημήτρη παιδί μου μη γελάς σε παρακαλώ), πήρα το ακριβό στην παλιά τιμή και έβαλα τη διαφορά (28 ευρώ μετά την επιστροφή φόρου) για το άλλο...

Εικόνα

Εν συντομία: οι ακριβές μπουτίκ είναι κάθε άλλο παρά σωστά οργανωμένες, τουναντίον μάλιστα, είναι πιασωκωλάδικα υψηλών προδιαγραφών και ως εκ τούτου προτείνεται ανεπιφύλακτα να αποφεύγονται πάση θυσία. Αλλά νομίζω πως αυτό ήδη το γνωρίζαμε, δεν είναι 'καινούργιο'...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χαχαχα ωραίος ο Κωνσταντίνος!!Τι τραβάς και συ ρε αδερφέ..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Uisqe Breatha
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013, 00:15
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Χαλάλι φίλε η ταλαιπωρία σου, το στρογγυλό είναι απίστευτο. Κάτι τέτοιο εψαχνα πέρσυ για το γαμπριάτικο κουστούμι μου, οχι σε Cartier λόγο κόστους, αλλα σε σχήμα και χρώμα για να το ταιριάξω με το tie tack μου.
Οι άνθρωποι σε ξεχνούν, τα έργα σου σε θυμίζουν.
NavalArchitect

Ευχαριστώ, να είσαι καλά. Εύχομαι τα ίδια σύντομα και σε εσένα.

ΜΒ quartz crystal blue (βγαινουν και σε ροζ):

Εικόνα

ΜΒ graphite:

Εικόνα

Skultuna:

Εικόνα

Εικόνα

Hermes (solid silver):

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τα μπλέ είναι πανέμορφα !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμημα”