Μανικετόκουμπα

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν έχουμε θέμα για το εξαιρετικό αυτό ανδρικό αξεσουάρ. Δεν είναι και πολύ δημοφιλές, αλλά παρόλα αυτά βλέπω πολλούς τελευταία να φορούν.
Κατά την γνώμη μου απογειώνει την εμφάνιση, είτε επίσημη με κοστούμι, είτε σπορ.
Εδώ μπορεί κανείς να βρεί από εξαιρετικά κομμάτια, μέχρι καρα κίτς.
Προσωπικά φοράω αρκετά συχνά, πάντα με πουκάμισο με διπλή μανσέτα.
Μειονεκτούν όμως στο ότι καμιά φορά με ενοχλούν, π.χ όταν γράφω στο PC, ή αν θέλω να παίξω κιθάρα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω απο τον πατερα μου μερικα ζευγαρια.
Ηλικιας γυρω στα 40 χρονων περιπου απο τοτε που ηταν νεος.
Στον γαμο μου ηταν να βαλω μα δεν κολλησε,εκτοτε ειναι στο κουτι τους.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μπράβο, Απόστολε! Μερακλής!
Ήθελα να ανοίξω κι εγώ το συγκεριμένο θέμα, αλλά με πρόλαβες :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Αυτή είναι μια φωτογραφία από την μικρή, ακόμα, συλλογή μου. Μου αρέσουν πάρα πολύ σαν αξεσουάρ. Τα φοράω βέβαια σε σοβαρές κοινωνικές εκδηλώσεις, αποκλειστικά με κουστούμι και γραβάτα.
Είμαι της άποψης ότι το μανικετόκουμπο πρέπει να ταιριάζει χρωματικά με την γραβάτα. Τα συνδυάζω με λευκό πουκάμισο με διπλή μανσέτα, αλλά ενίοτε και με ανοιχτό γαλάζιο πουκάμισο με μονή μανσέτα, όταν πρόκειται για αυτά που έχουν μπλε αποχρώσεις (τα δυο ζευγάρια δεξιά)
Τα χρυσά στο κέντρο της φωτογραφίας, ανήκαν στον παππού μου, από τον οποίο “κληρονόμησα” επίσης όνομα, επώνυμο και πατρώνυμο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Όταν είχα δει αυτό το νήμα τα μανικετόκουμπά μου ήταν στο κοντέινερ για Ασία. Τώρα που ήρθα εδώ και άνοιξα τα πράγματα, είπα να τραβήξω μια-δυό φωτό.

Πάμε:

Εικόνα

Τα δύο κουτιά που έχω τα μανικετόκουμπα. Το μικρό, είναι Pink και το πήρα το καλοκαίρι του '09 από τη Ν. Υόρκη (σ'ένα εμπορικό κέντρο outlet που τα'χε όλα 70% κάτω) μαζί με δεν θυμάμαι πόσα ζευγάρια μανικετόκουμπα και αρκετά πουκάμισα. Το δεύτερο κουτί είναι ένα πανέμορφο ξύλινο με ωραίο σχέδιο απ'έξω, το οποίο πήρα στο Hong Kong το 2008.

Εικόνα

Εικόνα

Το μπλε ζευγάρι μπροστά αριστερά είναι ένα πολύ ωραίο Pink και τα τρία υπόλοιπα τα πήρα στο Hong Kong το 2007 εκεί που έραψα κουστούμια και πουκάμισα, στον ράφτη Tai Pan Row. Είναι σειράς, τίποτε το ιδιαίτερο ή πάρα πολύ ακριβό, το τρίτο όμως πίσω-πίσω είναι από πράσινο ύφασμα, αν δεν απατώμαι έχει μετάξι μέσα. Συγνώμη που δεν φαίνεται καλά, είναι overexposed η φωτό.

Εικόνα

Και τα περιεχόμενα του μεγάλου κουτιού. Διάφορα μανικετόκουμπα, ξεκινάμε από πίσω-πίσω δεξιά με το μαύρο/ασήμι ζευγάρι στη γωνία, το οποίο είναι Montblanc. Το επόμενο, μπροστά απ'αυτό, στρογγυλό με κύματα χαραγμένα επάνω είναι ένα ασημένιο Cartier. Αριστερά αυτού, το ζευγάρι με τους ασημένιους κόμπους, πάλι Montblanc, και αριστερά από αυτό τα δύο ασημένια (έλικες αεροπλάνου και τριφύλλι) της Dunhill.

Συνεχίζουμε, μπροστά από το ζευγάρι-τριφύλλι ένα δαχτυλίδι Tank της Cartier, platinum (η πιό απλή έκδοση από τις τρεις διαθέσιμες, χωρίς διαμάντια). Όλα αυτά βέβαια αγορασμένα duty free.

Πάμε πιό μπροστά στην αριστερή πλευρά της φωτό και έχουμε τρία ζευγάρια με πολλά χρώματα και patterns, και τα τρία Paul Smith, αυτά δεν είναι ασημένια, αγορασμένα από τα duty free εδώ στο Busan με έκπτωση 20-30% έκαστο. Έχει ένα μαγαζί Paul Smith εδώ μέσα στο duty free και περνάω συστηματικά, πάντα έχει πολλά μανικετόκουμπα και τα 'περσινά' κομμάτια τα'χει με 20-40% έκπτωση. Υπολογίστε για κάθε ζευγάρι απ'αυτά περίπου 50-80 Ευρώ. Πάρα πολύ βολικά μανικετόκουμπα μιας και τα patterns που έχουν, με τα πολλά και διαφορετικά χρώματά τους, τα κάνουν πολυχρηστικά για μεγάλη γκάμα πουκαμίσων...

Εικόνα

Πάμε πιό δεξιά στα δύο ασημένια ζευγάρια που είναι στο κέντρο, πριν περάσουμε στα μπλε που τα'χω αφήσει τελευταία. Τα ασημένια είναι Dupont το μπροστινό και κατόπιν Cartier το πιό μέσα (ή το από πίσω αν προτιμάτε), με το πρώτο να κοστίζει 1/3 του δεύτερου φυσικά (είχε πολύ μεγάλη έκπτωση όταν το πήρα). Αν θυμάμαι καλά, τα μανικετόκουμπα της Cartier έχουν περίπου $400-550, προ του 5% που σου κάνουν αν έχεις την κάρτα μέλους εδώ που'χει το duty free πολυκατάστημα.

Η Cartier το'χει παρατραβήξει το πράγμα, έψαχνα προχθές μια θήκη (δερμάτινη, σαν πορτοφόλι μικρό) για κλειδιά, και πήγα σ'όλους (οκ, εκτός της LV), Dunhill, Ferragamo, Paul Smith, Loewe, Prada, Gucci, κλπ. Πάντα στο duty free dept store, όπου τα πληρώνεις ας πούμε σήμερα και τα παίρνεις στο αεροδρόμιο αφ'ότου περάσεις τον έλεγχο διαβατηρίων και πριν επιβιβαστείς στην πτήση σου, όποτε κι αν είναι αυτή η πτήση, 1, 2, 5 εβδομάδες μετά.

Η Cartier λοιπόν το'χει παραξηλώσει. Όλες οι άλλες μάρκες είχαν όλα τα key cases που είδα, από $125 μέχρι $250 περίπου, και ειδικά τα Dunhill ήταν πάρα πολύ ωραία (είχε 5-6 διαφορετικά μοντέλα). Το Cartier που προτιμούσα να πάρω, μιας κι έχω το ίδιο σετ σε πορτοφόλι και πορτοφολάκι για κέρματα, είχε περίπου $400... Έλεος ρε παιδιά! Τέλος πάντων, ας προχωρήσουμε.

Άφησα τελευταία τα μπλέ μανικετόκουμπα. Τα τρία ζευγάρια δεξιά, το ένα πίσω από το άλλο, είναι όλα Ermenegildo Zegna, αγορασμένα στο Hong Kong. Μπορεί να μην φαίνονται καλά, αλλά είναι πολύ ζωντανά τα μπλέ χρώματά τους, και αρκετά σπορ. Το ζευγάρι που'ναι μόνο του στο κέντρο, με μπλε γραμμές και χρωμιωμένο ατσάλι, είναι Thomas Pink.

-----

Αυτή είναι η συλλογή (προς το παρόν), λείπει από τη φωτό ένα δαχτυλίδι Cartier Trinity (δηλαδή τρία δαχτυλίδια μαζί σαν βέρες, περασμένα το ένα μες στο άλλο, ένα λευκό, ένα κίτρινο κι ένα ροζ χρυσό). Καταπληκτικό και πάρα πολύ απλό κομμάτι, που φοριέται και κρεμασμένο στο λαιμό σε λαστιχένιο μαύρο 'κολιέ'.

Σε λίγο καιρό κατά πάσα πιθανότητα αναμένεται κι ένα μπρασελέ Cartier Love, από πλατίνα με διαμάντια γύρω γύρω. Αυτό το'χα δει (και δοκιμάσει) το καλοκαίρι του '09 στη Σιγκαπούρη, καταπληκτικό κομμάτι. Παραγγέλθη δύο μήνες πριν στο duty free εδώ στο Busan μιας και δεν είχαν μέγεθος διαθέσιμο για τον καρπό μου. Το κόστος είναι περίπου $13,000. Βέβαια έχω ένα θέμα με τη συγκεκριμένη 'παραγγελία', η οποία έγινε χωρίς εγώ να τους δώσω το τελικό οκ επίσημα και γι'αυτό το λόγο τα'χω ψιλοπάρει εδώ και καιρό. Οπότε αυτό μπορεί και να μην γίνει, είμαι καλός καλός αλλά όταν ο άλλος γίνεται aggressive εκεί ο πόλεμος δε θέλει πολύ να ξεσπάσει.

Το παρήγγειλαν χωρίς να μου πάρουν προκαταβολή (η οποία είναι περίπου 20% της αξίας, δηλαδή 1,700 Ευρώ) αλλά με ενόχλησε που το έκαναν τη στιγμή που τους είχα πει ότι θα ξαναπεράσω από το κατάστημα για να παραγγείλω πιθανώς και ένα ρολόι. Κατόπιν βέβαια (1-2 μέρες μετά) άλλαξα γνώμη και επέλεξα να πάρω το IWC κι ως εκ τούτου εκνευρίστηκαν δεόντως όταν πήγα και τους ανακοίνωσα πως δεν θα πάρω ρολόι από αυτούς.

Δεν είναι η πρώτη φορά που είναι επιθετικοί, και παλαιότερα είχαν προσπαθήσει στο ίδιο ακριβώς κατάστημα να μου πουλήσουν το δαχτυλίδι Trinity τη στιγμή που δεν είχαν στο μέγεθος που ήθελα για το συγκεκριμένο δάχτυλο στο οποίο σκόπευα να το φορώ. Είχαν πάει τότε να μου πουλήσουν ένα σε μικρότερο μέγεθος το οποίο μου'κανε πολύ καλά στο πιό μικρό δάχτυλο των χεριών, το εξωτερικό δηλαδή. Τέλος πάντων, το πήρα το Trinity τότε, στο μέγεθος που ήθελα ώστε να το φορώ στο σωστό δάχτυλο, αλλά από το κατάστημα της Cartier στο αεροδρόμιο του Hong Kong κι όχι από αυτούς εδώ...

Τέλος πάντων, ξεκινήσαμε από τα μανικετόκουμπα κι αλλού καταλήξαμε, έγραψα πάλι πολλά αλλά ελπίζω (σχετικά) ενημερωτικά, παρ'όλο που οι καιροί είναι χαλεποί [για όλους] και το μόνο που δεν μας απασχολεί είναι μπρασελέ των 9 χιλιάδων Ευρώ. Υπάρχουν ευτυχώς πολλά άλλα και πολύ πιό σημαντικά πράγματα να σκεφθεί ή να απολαύσει κανείς σ'ετούτη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ωραία συλλογή Κωνσταντίνε, με μερικά - ομολογουμένως- καταπληκτικά κομμάτια.
Ποια είναι η άποψή σου για τα μανικετόκουμπα, όσον αφορά τους συνδυασμούς σε σχέδια και χρώματα σε σχέση με το υπόλοιπο ντύσιμο?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά τα ταιριάζω με το πουκάμισο δίνοντας προσοχή και στην γραβάτα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Το ρολόι κ το μανικετοκουμπο ειναι τα μονα κοσμηματα του ανδρα. Γιαυτό πρέπει μα ειναι μεν σικάτα ταιριαστά με το υπόλοιπο συνολο αλλά να ξεχωρίζουν να μην είναι αδιάφορα κ μονότονα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Τι να πω και εγώ μετά απο αυτον τον καταιγισμό απο τον Κωνσταντίνο. Απλά θα ποστάρω το τελευταίο ταπεινό μου απόκτημα.

Εικόνα
Άρης
NavalArchitect

Fotakas έγραψε:Ωραία συλλογή Κωνσταντίνε, με μερικά - ομολογουμένως- καταπληκτικά κομμάτια.
Ποια είναι η άποψή σου για τα μανικετόκουμπα, όσον αφορά τους συνδυασμούς σε σχέδια και χρώματα σε σχέση με το υπόλοιπο ντύσιμο?
Ευχαριστώ. Με τους συνδυασμούς στο στυλ ντυσίματος δεν τα πάω πολύ καλά, τώρα προσπαθώ να βελτιωθώ σε αυτόν τον τομέα (απλά διότι ό,τι εξοπλισμό ή αξεσουάρ κι αν έχει κανείς, αν δεν γνωρίζει πώς να τα χειριστεί ή να τα συνδυάσει, τότε τον φοράνε αντί αυτός να τα φορά.)

Αυτό που γνωρίζω, είναι πως το βασικό και πρωταρχικό κομμάτι πάνω σ'έναν άντρα είναι η γραβάτα. Το υπόλοιπο ντύσιμο 'της ημέρας' χτίζεται πάνω σε αυτήν την επιλογή, δηλαδή είναι καθοριστικό τι γραβάτα θα επιλέξει κανείς αφού κανονικά όλα τα υπόλοιπα (πουκάμισο, σακάκι, κλπ.) θα επιλεγούν σε δεύτερο ή τρίτο χρόνο.

Τώρα για τα αξεσουάρ, συμφωνώ με αυτά που ανέφεραν οι Άρης και Απόστολος. Ο τρόπος που προσωπικά συνδυάζω τα μανικετόκουμπα είναι με γνώμονα το να δένουν με το πουκάμισο αλλά και τη γραβάτα, δηλαδή να συνοδεύουν αυτά τα δύο (πουκάμισο και γραβάτα) πολύ καλά μεν, διακριτικά δε.

Τι εννοώ - δες την παρακάτω φωτό. Την τράβηξα πριν 2 λεπτά. Σήμερα φοράω ένα πράσινο σκούρο πουκάμισο από Αιγυπτιακό βαμβάκι, γραβάτα πιό ανοιχτόχρωμη ως επί το πλείστον σε πράσινο τόνο, και μανικετόκουμπο που περιέχει και πράσινο ανοιχτό αλλά και πορτοκαλί με κίτρινο που έχει πάνω η γραβάτα. Από κάτω φοράω σκούρο τζην με μαύρα παπούτσια dress (Zegna) τα οποία όμως πάνε πολύ με αυτού του τύπου το παντελόνι.

Εικόνα

Αυτό είναι ασυνήθιστο ντύσιμο για εμένα, δεν φορώ σχεδόν ποτέ σκούρο πουκάμισο (τα απεχθάνομαι, ειδικά τα σκούρα μαύρα ή μπλέ πουκάμισα) αλλά σήμερα είπα να δοκιμάσω. Το συγκεκριμένο μανικετόκουμπο επιλέγη μιας και το ντύσιμο είναι μεν γραφείου αλλά σπορ (από πάνω φοράω μπλέιζερ). Τι θέλω να πω: δεν θα φορούσα ποτέ με αυτό το πουκάμισο και γραβάτα, για παράδειγμα, ένα ζευγάρι μαύρα & ασημί μανικετόκουμπα, σαν λ.χ. τα Montblanc που έδειξα στο άλλο post.

Επίσης δεν θα φορούσα καθαρά ασημένια μανικετόκουμπα, μεγάλα σε μέγεθος, π.χ. τα Cartier που έδειξα πιό πάνω. Παρ'όλο που η γραβάτα έχει ένα σαν ασημί / πολύ ελαφρύ λαχανί χρώμα, πιστεύω πως με το σημερινό ντύσιμο (τζην, πιό σπορ) τα συγκεκριμένα μανικετόκουμπα που επιλέχθησαν είναι πολύ καλή λύση.

Ακούγεται λογικό? Σχόλια ευπρόσδεκτα, κι εγώ μαθαίνω, έχω και 3-4 βιβλία στην Ελλάδα τα οποία σκοπεύω να φέρω εδώ σιγά-σιγά ώστε να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου. Το ντύσιμο, όπως και πολλά άλλα στη ζωή, απ'όσα έχω καταλάβει, είναι απλότητα και κοινή λογική - τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Άρη καλορίζικα, πολύ ωραία!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμημα”