Ανδρέας, resolutions...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φέτος αποφάσισα να προσπαθήσω να θέσω στόχους στον εαυτό μου, αφού δεν έχω και πολλά να κάνω.
Και είπα να τους γράψω εδώ και να σας έχω να με σκουντάντε που και που και να μου τους θυμίζετε (αν τους ξεχνάω).
Με την βοήθειά σας και την αποφασιστικότητά μου (εδώ γελάτε) θα προσπαθήσω να τους πετύχω.

Δεν είναι πολλοί, δεν είναι λίγοι.
Είναι τόσοι όσοι θέλω εγώ να είναι και πολύ πιθανόν να προστεθούν νέοι ή να αφαιρεθούν κάποιοι άλλοι.
Θα προσπαθήσω όμως να μην αφαιρέσω!
Οι περισσότεροι δεν έχουν ξυριστικό ενδιαφέρον.
Η παρακάτω λίστα είναι σε τυχαία σειρά.
  1. Θα προσπαθήσω να μην αγοράσω πάνω από 3 σαπούνια φέτος. (Έχω αρκετά τα οποία πρέπει και να τελειώσω κάποτε!)
  2. Όχι άλλη ξυριστική μηχανή. (εκτός και αν είναι πραγματική ευκαιρία)
  3. Όχι πάνω από 3 asl/asb για φέτος 2 πλέων
  4. Θέλω σωστά πλήκτρα, έπαιξα σε πιάνο και θέλω να έχω ζυγισμένα πλήκτρα και πιεζοευαίσθητα (δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω)
  5. Θέλω να χάσω άλλα 20 κιλά, έχω κολλήσει στα 100 (μία πάνω μία κάτω). Πρέπει να αρχίσω να τηρώ την διαλειμματική μου νηστεία, αλλά και να τρώω λιγότερες μερίδες.
  6. Σε συνέχεια του προηγούμενου, πρέπει να κινούμαι περισσότερο. Τώρα είμαι ένας με τον καναπέ.
  7. Πρέπει να μάθω επιτέλους Ολλανδικά, βασικά έχω ήδη γραφτεί αλλά είναι τον Οκτώβρη τα μαθήματα. Οπότε υπομονή!
  8. Θα ήθελα πολύ να μάθω Γαλλικά (ή κάποια άλλη γλώσσα)
  9. Να τελειώσω τουλάχιστον ένα σαπούνι φέτος. Όχι από τα σχεδόν τελειωμένα ή τα δείγματα! Αλλά από αυτά που έχουν πράμα ακόμα!
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο προς το παρόν.
Πολύ θα μου άρεσε αν συμμετείχατε στην προσπάθειά μου. Με όποιον τρόπο εσείς νομίζετε.
Γιουχάρισμα, συμβουλές, πετροβολητό, χειροκροτήματα. Τέτοια πράγματα... :hellas3

Εγώ από την μεριά μου θα προσπαθήσω να ενημερώνω το θέμα 1 με 2 φορές την εβδομάδα.

:helt
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Kίνηση = σκύλος !
ΓΑΒ ΓΑΒ ΓΑΒ και έχεις 1 ωρα περπατημα τη μερα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχει σκυλο ο Αντρεας
Εικόνα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Βοηθάει πολύ το να έχεις έτοιμα σε μπολάκια τα γεύματα σου και να τα ζυγίζεις δε φαντάζεσαι πόσο προς τα κάτω ή προς τα πάνω πέφτει το μάτι .
Θα έλεγα αν βάλεις σαν στόχο της 2000 θερμίδες σχετικά Low Carb μέχρι τα 85-90 θα πάς αργα σταθερά και χωρίς πέινα .
Αν θές να το τραβήξεις λίγο ακόμα (αλλα θα γίνει αγκαρία και οχι προσέχω) θα έλεγα το εξείς κάνεις εξέτασης αίματος και ..
Protein 120 αν έχεις ταση να ανεβάζεις ουρικό αλλιώς 150
υδατάνθρακα 1,8 φορές το βάρος σου
FAT αν δεν έχεις χοληστερίνη το βάρος σου αλλιώς λιγότερο αλλά όχι κατω από 70-80 γρ για ετήσια βάση .
Σε 6 μικρά γευματα
Αν δεν κάνεις εξετάσεις θεωρισε ότι έχεις ουρικό και χοληστερίνη και παίξε ετσι είναι Safer not easier .
Νερό όχι κατω από 4 λίτρα και όχι πάνω από 7
Τον υδατάνθρακα μοίρασε τον όσο γίνετε πριν και μετά την άσκηση και μακριά από το βράδυ
έχω και εγω τον παρόμοιο στόχο απο τα 95 να πάω 80 ^^ .

όταν θές να μιωσεις θερμίδες κοβεις Carbs και λιπαρά μεχρι το οριο του 70gr και δεν κοβεις προτεινη κάτω απο τα 100 γρ για ΚΑΝΕΝΑ λογο εκτός και αν εχεις τόσο ουρικο που θα ελεγες τα γονατακιααα μου !!!!
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Θα έλεγα σε μια φάση αφού η αιτία του κακού είναι ο διαολοκαναπές βάλτον αλλού και στην θέση του βάλε σκαμπουδάκια.
Πάντως αυτός ο καναπές (γενικά όχι ο δικός σου) κάτι κάποιον μου θυμίζει με το ίδιο πρόβλημα!
(υγ:αν θυμάμαι ξεκίνησε την προσπάθεια αλλάζοντας πλευρό συχνότερα!)pas mal.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κάνω διαλειμματική νηστεία, δεν περιορίζω, ούτε μετράω/ζυγίζω. Μου είναι βαρετό πια.
Το έκανα παλιά για 1 χρόνο και κλασσικά, δεν άντεξα για πάνω από 6 μήνες τα κιλά που έχανα ύστερα τα έπαιρνα εις διπλούν.

Τώρα με την διαλειμματική νηστεία είμαι σχετικά σταθερός, έχασα ότι έχασα (13 κιλά) και τώρα έχω κολλήσει γιατί το ψιλοχαλάρωσα.
Αυτό που χρειάζομαι είναι κίνηση και να προσέξω λίγο παραπάνω.

Ο καναπές δυστυχώς ήρθε για να μείνει, οπότε...

Πάντως σήμερα έκανα αρκετά βήματα.
Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο για να δώσω αίμα για το INR, μετά πήγα στο φαρμακείο για τα φάρμακά μου, μετά στο φαρμακείο για να πάρω ένα ακόμα αποσυμφορητικό. Μετά σπίτι για να βγάλω βόλτα τον Δούκα.

Καλά τα πήγαμε σήμερα!

Ναι ναι 2 φαρμακεία! Το ένα είναι το φαρμακείο που βρίσκεται στο κέντρο υγείας της γειτονιάς. Είναι αυτό που έχει τα φάρμακα που παίρνεις μόνο με συνταγή από τον γιατρό σου. Το 2ο φαρμακείο είναι που έχει "εμπορικά" φάρμακα. Παυσίπονα, σιρόπια, βιταμίνες, σαμπουάν, σαπούνια, αφρόλουτρα κτλ κτλ.
Το ένα το λένε Apotheek το άλλο το λένε drogisterij.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δύσκολα, πολύ δύσκολα μας έβαλες Κυρ Ανδρέα... :)
andreas έγραψε: 07 Ιαν 2020, 00:11
  1. Θα προσπαθήσω να μην αγοράσω πάνω από 3 σαπούνια φέτος. (Έχω αρκετά τα οποία πρέπει και να τελειώσω κάποτε!)
  2. Όχι άλλη ξυριστική μηχανή. (εκτός και αν είναι πραγματική ευκαιρία)
  3. Όχι πάνω από 3 asl/asb για φέτος
  4. Θέλω σωστά πλήκτρα, έπαιξα σε πιάνο και θέλω να έχω ζυγισμένα πλήκτρα και πιεζοευαίσθητα (δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω)
  5. Θέλω να χάσω άλλα 20 κιλά, έχω κολλήσει στα 100 (μία πάνω μία κάτω). Πρέπει να αρχίσω να τηρώ την διαλειμματική μου νηστεία, αλλά και να τρώω λιγότερες μερίδες.
  6. Σε συνέχεια του προηγούμενου, πρέπει να κινούμαι περισσότερο. Τώρα είμαι ένας με τον καναπέ.
  7. Πρέπει να μάθω επιτέλους Ολλανδικά, βασικά έχω ήδη γραφτεί αλλά είναι τον Οκτώβρη τα μαθήματα. Οπότε υπομονή!
  8. Θα ήθελα πολύ να μάθω Γαλλικά (ή κάποια άλλη γλώσσα)
Λόγω όμως ότι μ' αρέσει να βλέπω ανθρώπους να βελτιώνονται (γενικώς), να προσπαθούν για κάτι καλύτερο, και να αποδέχονται τουλάχιστον ότι υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν κάνει ή να τα κάνουν καλύτερα, θα προσπαθήσω να απαντήσω, κυρίως σε αυτά που γνωρίζω, και αυτά που δοκίμασα και είχαν αποτέλεσμα.

Σύμφωνα με την λίστα,
Το a-b-c, μπαίνουν στην ίδια κατηγορία, και αφορά την τρέλα μας που ονομάζεται ΠΞ, είναι η ασθένεια που λίγο έως πολύ όλοι μας την περνάμε, άλλοι σε μεγάλο βαθμό και άλλοι σε μικρότερο, ως λύση λοιπόν, η αποχή από το φόρουμ δεν ισχύει για εμάς, οπότε και για εσένα το ίδιο (ούτε να το σκεφτείς) και χειρότερο, "έδιωξα" λοιπόν όλα αυτά που δεν χρησιμοποιούσα ή τα κατέταξα εκτός δεκάδας, αυτό πρέπει να αφορά τα πάντα (hardware & software*) μετά αρχίζεις να αγαπάς τις κορυφαίες αυτές δεκάδες, που με κόπο έχεις βρεί, έτσι τα δέκα τα κάνεις πέντε, με πέντε πινέλα-μηχανές-σαπούνια.κ.ο.κ. θεωρώ ότι θα είσαι κομπλέ, ή όχι; :think:

* Με το hardware τα καταφέρνω, με το software πάλι το δουλεύω, αλλά μισές δουλειές κάνω, δάσκαλε που δίδασκες και... :hb

Το d είναι ευκολάκι, αρκεί να έχεις χρήματα, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε κλασσικό ή ηλεκτρικό πιάνο, στο κλασσικό πιάνο, ενώ κάποιος θα σκεφτόταν ότι όλα τα πλήκτρα είναι ίδια, υπάρχουν διαφορές ανά εταιρεία και μοντέλο κατασκευής που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως, πρόκειται για μηχανικές λεπτομέρειες κατασκευής στους μηχανισμούς κίνησης και κτυπήματος των χορδών του πιάνου, που κανείς αισθάνεται παίζοντας.

Στα αρνητικά του, ο χώρος που πρέπει να έχεις (ακόμα και χωρίς ουρά) πρέπει να είναι μεγάλος, η συντήρηση του ακόμα και το κόρδισμα του, και φυσικά τα χιλιάδες ευροπουλάκια που κοστίζει η αγορά του.

Στα ηλεκτρικά πιάνα υπάρχει πληθώρα διαφορετικών μηχανισμών πλήκτρων, προσφέροντας στον χρήστη διαφορετική εμπειρία παιξίματος, και πολλές φορές εύκολη προσαρμοστικότητα καθώς, πολλά μοντέλα διαθέτουν δυνατότητα εναλλαγής προφίλ συμπεριφοράς των πλήκτρων.
Οι κατηγορίες στις οποίες χωρίζονται οι λειτουργίες των πλήκτρων είναι οι παρακάτω:

Αίσθηση: Για την καλύτερη μίμηση των μηχανικών μερών του πιάνου, τα πλήκτρα των ηλεκτρικών πιάνων είναι βαρυκεντρισμένα (hammered action) και χωρίζονται σε διαβαθμισμένα και αδιαβάθμιστα. Τα αδιαβάθμιστα έχουν το ίδιο βάρος σε όλα τα πλήκτρα ενώ τα διαβαθμισμένα έχουν μεγαλύτερο βάρος στις χαμηλές οκτάβες.

Ευαισθησία: Εκτός από την γενική ρύθμιση της έντασης, αναλογικά με την πίεση που ασκείται σε κάθε πλήκτρο του πιάνου, παράγεται και η αντίστοιχη ένταση της νότας. Αυτή η λειτουργία ποικίλει ανάλογα με το μοντέλο του οργάνου και το κοινό στο οποίο απευθύνεται.

Πολυφωνία: Είναι ο όρος που περιγράφει των μέγιστο αριθμό των νοτών που μπορούν να παιχθούν ταυτόχρονα από ένα ηλεκτρικό πιάνο. Η ιδανική πολυφωνία είναι οι 128 ήχοι, ενώ ικανοποιητική είναι πάνω από 64 ήχους.

Ποιότητα ήχου: Στα κλασικά πιάνα η ποιότητα του ήχου εξαρτάται από τα υλικά κατασκευής τους ενώ, στο ηλεκτρικό πιάνο βασίζεται κυρίως στην δειγματοληψία του ήχου που αναπαράγει (sampling). Όσο μεγαλύτερη μνήμη διαθέτει το όργανο, τόσο μεγαλύτερα (καλύτερης ανάλυσης) δείγματα μπορούν να αποθηκευτούν. Πολύ σημαντικούς παράγοντες αποτελούν ο ενισχυτής του ηλεκτρικού πιάνου, καθώς και τα ηχεία του.

*όλες οι παραπάνω συγκρίσεις αναφέρονται σε όργανα με κλαβιέ πλήρους έκτασης (88 πλήκτρων).

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα:

Velocity: Όταν ένα πληκτρολόγιο έχει ευαισθησία στο velocity σημαίνει ότι έχει ευαισθησία στη δύναμη (ή ταχύτητα) με την οποία πατάς τα πλήκτρα, ώστε ο ήχος να ακούγεται δυνατά όταν παίζεις πιο σκληρά και να ακούγεται πιο απαλός αν παίζεις πιο ήρεμα.

Aftertouch: Όπως το λέει και η λέξη (after touch: μετά το πάτημα), ένα πληκτρολόγιο ευαίσθητο στο aftertouch σημαίνει ότι αντιλαμβάνεται την επιπλέον πίεση των πλήκτρων προς τα μέσα ενώ τα έχεις ήδη πατημένα.

Βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο: Και για να καταλάβεις είναι είναι το πληκτρολόγιο που έχει ένα πιάνο, παρουσιάζει αντίσταση στο πάτημα και προσημειώνει την αίσθηση του πληκτρολογίου ενός πιάνου.

Πιο συχνά τα synths διαθέτουν την μία δυνατότητα (velocity), κάτι που συνήθως χαρακτηρίζει τα πληκτρολόγια αυτά ως synth-action, ενώ βαρυκεντρισμένα πλήκτρα έχουν τα όργανα με 88 πλήκτρα, που τα κάνει ιδανικά για παίξιμο ήχων πιάνου και ηλεκτρικού πιάνου.

Επίσης υπάρχουν κάποια όργανα που διαθέτουν ημι-βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο, αυτό είναι μία ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ ενός synth-action και ενός βαρυκεντρισμένου αισθητήρα.

Στην ουσία το velocity όπως έχει επικρατήσει να λέγεται, δεν έχει να κάνει με τη δύναμη που ασκείς στα πλήκτρα, πρόκειται για έναν διαφορικό αισθητήρα ο οποίος μετράει το λόγο μετατόπισης-βύθισης του πλήκτρου προς τον χρόνο στον οποίο συμβαίνει αυτή η μετατόπιση, και πολλές φορές γίνεται σύγχυση με τη δύναμη διότι το δυνατό παίξιμο έχει άμεσο επακόλουθο τη γρήγορη αυτή μετατόπιση του πλήκτρου.

Επίσης το velocity είναι ένας controller ο οποίος δεν είναι απαραίτητο να ελέγχει το volume, αυτό σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να ταυτίζεται απαραίτητα ο όρος velocity με την ένταση του παιξίματος, τo velocity μπορεί να προγραμματιστεί ώστε να ελέγχει και άλλες παραμέτρους, αλλά επειδή τα περισσότερα synth το έχουν ανοιγμένο by default στην ένταση (επειδή είναι άλλωστε και αρκετά βολικό για αυτή τη χρήση) οι περισσότεροι το θεωρούν ταυτόσημο όρο.

Όσο για το aftertouch κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένας controller του οποίου η παρουσία είναι απαραίτητη σε ένα synth, ο λόγος είναι επειδή είναι από εκείνους τους controllers οι οποίοι σου επιτρέπουν να ελέγχεις μία ή παραπάνω παραμέτρους χωρίς να παίρνεις το αριστερό σου χέρι από το κλαβιέ, για να χρησιμοποιήσεις knobs-joysticks-wheels κτλ. Μπορεί σε κάποιον ο οποίος παίζει πιανιστικά θέματα να μην είναι απαραίτητος αλλά είναι must για solo/lead.

To be continue--->
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Tony έγραψε: 07 Ιαν 2020, 23:50 Σύμφωνα με την λίστα,
Το a-b-c, μπαίνουν στην ίδια κατηγορία, και αφορά την τρέλα μας που ονομάζεται ΠΞ, είναι η ασθένεια που λίγο έως πολύ όλοι μας την περνάμε, άλλοι σε μεγάλο βαθμό και άλλοι σε μικρότερο, ως λύση λοιπόν, η αποχή από το φόρουμ δεν ισχύει για εμάς, οπότε και για εσένα το ίδιο (ούτε να το σκεφτείς) και χειρότερο, "έδιωξα" λοιπόν όλα αυτά που δεν χρησιμοποιούσα ή τα κατέταξα εκτός δεκάδας, αυτό πρέπει να αφορά τα πάντα (hardware & software*) μετά αρχίζεις να αγαπάς τις κορυφαίες αυτές δεκάδες, που με κόπο έχεις βρεί, έτσι τα δέκα τα κάνεις πέντε, με πέντε πινέλα-μηχανές-σαπούνια.κ.ο.κ. θεωρώ ότι θα είσαι κομπλέ, ή όχι; :think:

* Με το hardware τα καταφέρνω, με το software πάλι το δουλεύω, αλλά μισές δουλειές κάνω, δάσκαλε που δίδασκες και... :hb
Αντώνη δεν θα μπορούσα να λείψω από το φόρουμ για κανένα λόγο. Υπάρχουν λόγοι που με "υποχρεώνουν" όμως να το επισκέπτομαι ;)
Το ξυριστικό μου θέμα είναι εύκολο να λυθεί.
Είμαι ήδη στην διαδικασία "ξεσκαρταρίσματος". Μέσα σε αυτό τον χρόνο θα φύγει hardware. So stay tuned (οι ενδιαφερόμενοι)!
Το software είναι ένα άλλο κομμάτι που δεν μπορώ να κάνω πολλά. Εκτός από το να μην αγοράσω άλλα σαπούνια. Για τα asl το σκέφτομαι ακόμα.
Υπάρχουν τόσα πολλά!!! Ήδη σήμερα έκανα την ατασθαλία μου! Ποστ όταν το παραλάβω! :P

Όσο για πιάνο είναι δύσκολο λόγου χώρου. Πιάνο βρίσκω εδώ από τα 250 € (μεταχειρισμένο).
Λέω να πάω για ηλεκτρικό, αλλά δεν θέλω/μπορώ να πάρω κάτι ακριβό. Θέλω κάτι σε entry level. Έτσι σε περίπτωση που βαρεθώ (ναι παίζει άνετα να βαρεθώ) να μην με πονέσει πολύ. Έχεις να προτείνεις κάτι;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και αναμένω και την συνέχεια!!! :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Για ότι μουσικό μία ειναι η πηγή :P ; όχι δεν γνωρίζω για να σου προτείνω κάτι αλλά πιστεύω οτι εδω έχεις πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις :D
https://www.thomann.de/gr/digital_pianos_dp.html?oa=pra
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συνέχεια με αργοπορία λόγω έλλειψης χρόνου,

Ανδρέα μου πολύ ευχαρίστως, να προτείνω αλλά και να σε βοηθήσω όπου θέλεις, αν και δεν ξέρω καλά από τιμές μεταχειρισμένων, έχω φίλο που είναι μηχανικός ήχου, θα προτείνει ότι καλύτερο σύμφωνα με την οικονομική σου δυνατότητα, το θέμα όμως είναι να γνωρίζουμε το 'ταβάνι' την ανώτερη τιμή που μπορείς εσύ να δώσεις, εδώ ή με πμ.

Μεταχειρισμένο κλασσικό πιάνο με 250 € δεν το κοιτάμε ούτε καν το αναφέρουμε. Είναι σαν να λέμε, θέλω μία φαλτσέτα με 5-7€ που όπως και να το κάνουμε δεν...
Μπορεί μεν να βρεθεί κάποια κινέζικη, δουλειά όμως δεν θα κάνει, εκτός και αν θέλεις να την στολίσεις, ξυριστικά πάντα θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου.

Ηλεκτρικό πιάνο σε βαρυκεντρισμένα (hammered action) διαβαθμισμένα/αδιαβάθμιστα με κλαβιέ πλήρους έκτασης (88 πλήκτρων) υπάρχουν πολλά, αλλά δυστυχώς όχι entry level, το "ακριβό" σε αυτήν την κατηγορία είναι αμφίβολο, και εδώ δεν μπορώ να εγγυηθώ το μέγεθος του πόνου, αν βαρεθείς πάντως σίγουρα θα πονέσει... :D

Εμπειρικά πάντα, τα πιάνα με αρκετά ενδιαφέροντα ήχο είναι και αρκετά ακριβά. Προσωπικά πιστεύω πως μόνον ένα παραδοσιακό γερμανικό πιάνο (Hofmann, Ibach, Schimmel, από τα "όρθια") μπορεί να προσφέρει κάτι τέτοιο. Τα Γερμανικά όμως πιάνα, μεταχειρισμένα ή μη, πάνε από 4.000 εώς 12-15.000 αν είναι καινούριο.
Λόγος απόκτησης: Τρέλα, και πολλά λεφτά ή το προχωρημένο επίπεδο για πτυχίο ή δίπλωμα, τότε ναι θα πρέπει να αποκτήσεις ένα πραγματικό πιάνο.

Οπότε, λόγω έλλειψης χώρου αλλά και χρημάτων βεβαίως-βεβαίως, πάμε σε ηλεκτρικό πιάνο όπως είπες. Μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να είμαι υπέρ του ηλεκτρικού πιάνου, κυρίως για το θέμα της ήσυχης μελέτης με καλά ακουστικά, και του καλού ήχου με λιγότερα χρήματα, και πληθώρα άλλων ευκολιών όπως-

Ευελιξία/Ηχογράφηση: Τα κλασσικά πιάνα παράγουν μόνο τον ήχο του πιάνου. Τα ηλεκτρικά πιάνα παράγουν ποικίλους ήχους, όργανα και κρουστά, με επιλογές παράλληλης ηχογράφησης και αναπαραγωγής τους, με αποτέλεσμα ο μουσικός να αυξάνει την απόδοσή των συνθέσεών του.

Συνδεσιμότητα: Τα περισσότερα ηλεκτρικά πιάνα έχουν θύρες MIDI και USB για σύνδεση με υπολογιστή και γεννήτριες ήχου, καθώς επίσης και υποδοχές για κάρτες μνήμης flash για εύκολη μεταφορά αρχείων ήχου μεταξύ συσκευών.

Εξαίρεση στις διαφορές που προκύπτουν παραπάνω, αποτελούν κάποια υβριδικά μοντέλα κλασσικών πιάνων, τα οποία διαθέτουν παράλληλο ψηφιακό εγκέφαλο σύνδεσης με ακουστικά, USB και MIDI.

Υπάρχουν και κάποια άλλα που πρέπει να έχεις υπ' όψιν και είναι ότι, για να παράγει ήχο ένα τέτοιο ηλεκτρικό πιάνο, προϋποθέτει και μία σύνδεση, δηλαδή-

Χρειάζεσαι και ένα βασικό setup που είναι: Κονσόλα ήχου->ηχεία, όμως αυτό δεν είναι παρά ο τίτλος ενός μεγάλου βιβλίου που ονομάζεται PA.

Θα χρειαστούν προαιρετικά και ηχεία, που είναι δύο ειδών. Αν και οι ορισμοί passive και active έχουν να κάνουν με το που βρίσκεται ένα crossover (πριν ή μετά το σήμα που λαμβάνει ένα ηχείο), νομίζω πως το πιο σωστό είναι να μιλήσουμε για αυτοενισχυόμενα και απλά ηχεία. Τα αυτοενισχυόμενα είναι αυτά που έχουν μέσα τους δικό τους ενισχυτή ήχου (αυτά πολλοί τα λένε, λάθος, active), ενώ τα απλά είναι αυτά που χρειάζονται εξωτερικό ενισχυτή ήχου (και πολλοί τα λένε κατά λάθος, passive).

Q: Δεν είχες πάρει κάποιο κλαβιέ; αρμόνιο; ή δεν θυμάμαι καλά; Déjà vu? :character-oldtimer:
ΥΓ: Ελπίζω να μην μπερδευτήκαμε, προσπαθώ να γράψω απλά αλλά, χρειάζονται οι ορολογίες αυτές, αν υπάρχει κάτι που σε μπέρδεψα απλώς το λές... :greetings-wavingyellow:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”