Αγορά κλιματιστικού.

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με συγχωρείτε εκ των προτέρων για το σεντόνι..

Μετά από 20+ χρόνια χρήσης ενός ΜΗΙ Daiya made in Japan (!) ήρθε η άτιμη ώρα να αγοράσω άλλο ένα 9ράκι. Το θέμα μου είναι πως χάθηκα στις πληροφορίες ( πολλές φορές αντι να σε κατατοπίζουν είναι αναντίστοιχες των προδιαγραφών που αναφέρουν ) και στις κριτικές ( υποκειμενικές ).

Θα βάλω κάτω μερικές πληροφορίες και παρακαλώ ας τις συζητήσουμε.

- Δεν υπάρχουν πλέον τα made in Japan.
- Ναί αλλά τα Toshiba τα δηλώνουν έτσι..
- Μόνο τον συμπιεστή όμως..


- Τα inverter είναι μονόδρομος πλέον.
- Αν το inverter πάθει βλάβη, συνήθως είναι πλακέτα οπότε το κόστος εκτός εγγύησης είναι υψηλό.

- Εγγύηση πολλών ετών έχουν τα GREE και τα ΤCL. 10ετίας.
- Είναι εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας και όχι εργοστασιακή.
- Και τα Μitsubishi Electric ( Δε γνωρίζω για τα Heavy Industries ) έχουν 7 χρόνια.
- Ναι από τον Τουρνικιώτη που τα εισάγει.
- Προσοχή με τις εγγυήσεις. Θέλουν ετήσιο service για να είναι σε ισχύ.

- Τα Daikin...
- Θεωρούνται τα καλύτερα. Η φθηνές σειρές " C " κατασκευάζονται στη Τουρκία. H σειρά P στη Τσεχία. Μάλλον. Παλιότερα μοντέλα 2017-2018 στη Μαλαισία. Απο Μ και πάνω ξεφεύγουμε. Αν αγοράσεις Daikin από εξουσιοδοτημένο dealer πιθανότατα να σου πλασάρει τη νέα σειρά ....Ν τελικό στο κωδικό. λέγοντάς σου πως οι προηγούμενες έχουν αποσυρθεί και με πλάνο δόσεων εως 6 άτοκες ή 12 έντοκες. Αν αγοράσεις Daikin από γνωστό ηλεκτρονικό πολυκατάστημα θα σου δώσουν 3τιάς μοντέλο σε τιμή 2019 αλλά με πολλές άτοκες δόσεις.
- Τα GREE είναι Daikin και τα Daikin GREE και τα Ιnventor GREE.
- Mάλλον μας δουλεύουν ή εγώ κάπου έχασα τη μπάλα.


- Τα Α και τα +++ και τα SEER και τα SCOP
- Το R32..
- ..που είναι καλύτερο από το R410...
- To παλιό δουλεύει με R22.. τι μας λες τώρα..
- To πόσο πραγματικά αθόρυβα είναι..

- Πάρε Mitsubishi. Μitsubishi είχες.
- 'Eχω Mitsubishi Heavy Industries made in Japan. Tώρα προωθούνται τα Mitsubishi Electric.
- Mαζί με τα Daikin πληρώνεις επιπλέον 200-300€ αξίζει το όνομα ;
- Όλα τώρα φτιάχνονται στη Κίνα.

- Πάρε Toyotomi. Πάρε Fujitsu. Mη πληρώσεις όνομα αλλά vfm μοντέλο.
- Ο άλλος πήρε 2 Samsung. Tου βγήκαν καλά.
- Ο άλλος λέει μόνο Samsung μη πάρεις.
- Να δω τα Panasonic ;


- Να κάνει η μάνα ;


Να το συζητήσουμε, δωστε τα φώτα σας... }:D
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Ηλία καλημέρα, αρχικά να δηλώσω ότι δεν ξέρω τίποτα από κλιματιστικά... λόγω της ερώτησης σου όμως θυμήθηκα ότι είχα συζήτηση την προηγούμενη εβδομάδα πάνω στο θέμα με πολύ φίλο μου, μηχανικό, που τοποθέτησε κλιματιστικά στο σπίτι του. Έβαλε τα CVMORE (πρώτη φορά που τα άκουγα). Από Κίνα αλλά με 10 χρόνια εγγύηση, αρκεί να υπάρχει απόδειξη τοποθέτησης από επαγγελματία. Θα σου έλεγα λοιπόν να κάνεις μια έρευνα αγοράς και για αυτά, δεδομένου ότι ο φίλος είναι του χώρου, είναι απίστευτα τυπικός και κάθε αγορά για το καινούριο του σπίτι την μελετά διεξοδικά.

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Του ζήτησα και μου έστειλε ποιο πήρε :
https://klimamall.gr/product/cvmore-int ... F%82-wifi/
Αγόρασε 2, και με την έκπτωση ήταν στα 290€ το ένα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ηλία έχω πάρει inverter προ 10ετιας Toshiba και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είναι 18άρι, παγώνει όλο το σπίτι το καλοκαίρι και το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα στα κρύα. Samsung έχει ο πεθερός μου και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Νομίζω ελάχιστες είναι οι διαφορές.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εχω δυο Gree εδώ και 5 χρόνια και είναι αστέρια. Στο αναφερω στατιστικά. Κάθε δυο χρόνια τα κάνω σερβις, ο ψυκτικος είναι φίλος και μου έχει πει ότι είναι σκυλιά, σαν καινούρια είναι ακόμα..
Embrace the steel..
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aυτό το « οτι πληρώσεις παίρνεις » θα με φάει και ενώ πιθανότατα Gree αφυγραντήρα θα πάρω το Φθινόπωρο, το σκέφτομαι για κλιματιστικό. Έχω ακούσει και από άλλους καλά λόγια.
Εννοείται πως το σπίτι δεν είναι καφετέρια. Δε μιλάμε για χρήση 16ωρες τη μέρα... και εδώ που τα λέμε δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για το κλιματιστικό του, εκτός του φίλου με το Samsung...

Προστέθηκε μετά από 25 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Mίλησα πριν λίγο με τον αδελφό μου. Μου είπε πως στην Ιαπωνία τα Daikin δε τα ξέρει ούτε η μάνα τους..Αξιόπιστα εδώ, άγνωστα εκεί..

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 10 ώρες 31 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Δημήτρη, Πέτρο, Γιώργο. Σας ευχαριστώ πολύ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Με έναν φίλο εγκαταστάτη σε επίσημο αντιπρόσωπο στην Κρήτη όταν το συζητάγαμε για το τί συμφαίρει να αγοράσεις μου είπε δεν ξέρω να σου πω.
Να πάρεις ένα Daikin και να το έχεις για 20 και παραπάνω χρόνια απροβλημάτιστο ή να πάρεις ένα φτηνό με το 1/3 των χρημάτων και κάθε 8-10 χρόνια να το αλλάζεις και να παίρνεις νέο με καλύτερη απόδοση/οικονομία + τις νέες τεχνολογίες.
Στο γραφείο έχουμε ένα "Αμερικάνικο" McQuay 24.000 BTU 20ετίας+ το οποίο δούλευε και δουλεύει συνήθως 8 ώρες καθημερινά και άλλες φορές 16. Θα το έλεγα τέρας αξιοπιστίας. Φοβάμαι όμως πως όταν παίρνει μπροστά ο συμπιεστής μειώνεται η τελική ταχύτητα σε καμπίνες ασανσέρ, κυλιόμενες σκάλες και συρμούς μετρό κατά 1m/s :D . Είχαμε και ένα Mitsubishi 24.000 BTU Inverter σε άλλο γραφείο το οποίο μέσα σε 10-12 χρόνια άλλαξε, μία φορά συμπιεστή (550 ευρώ περίπου), ήθελε αλλαγή εσωτερικού ανεμιστήρα λόγω στραβού άξονα (120 ευρώ) και μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό έκαψε πλακέτα και αποχαιρέτησε τον μάταιο τούτο κόσμο.
Αυτό που συνήθως δε γνωρίζουμε είναι η αξιοπιστία τους.
Έχω βάλει στο εξοχικό το 2010 Celcia (από Leroy) όχι inverter αλλά Α+ (για το + δεν είμαι σίγουρος) κλάση τότε. Για την περιστασιακή χρήση που γίνεται και στην τιμή που το είχα πάρει τότε σε προσφορά -10% δηλαδή 9άρι με 180 ευρώ αν θυμάμαι καλά πήρα δύο 9άρια και ένα 12άρι. Μια χαρά βγήκανε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”