Προβλημα

Απάντηση
killbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 19:07
5
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Παιδια δεν ηξερα σε ποια στηλη να το δημοσιευσω το θεμα οποτε σας το γραφω εδω ειμαι 19 χρονων και τον τελευταιο καιρο παρατηρησα αραιωση στο μαλλι μου.Την παρατηρησα αρχες οκτωβριου μετα απο μια αγχωδη περιοδο λογω καποιων πραγματων που εγιναν και την παρατηρησα στο κεντρο του κεφαλιου.Επειτα απο δυο μηνες οπου ημουν αγχωμένος διοτι αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες παρατηρησα οτι το μαλλι μου ειχε αραιωση και ειδικα οταν το επλενα το θεμα φαινοταν περισσοτερο.Η κομμωτρια μου ειπε οτι το παρατηρησε και αυτη οποτε μετα απο καποιες μερες αρχες του νεου χρονου πηγα σε δερματολογο που μου ειπε οτι το μαλλι μου ειναι σε καλη κατασταση και μου εδωσε το hairgen spray και σαμπουaν το seba med και μου ειπε οτι θα δω αποτελεσματα σε λιγο καιρο.Απο τοτε εγω εχω συνεχισει να ειμαι αγχωμένος γιατι ακομα το μαλλι μου ειναι στην ιδια κατασταση και η αληθεια ειναι οτι ολο αυτο τον καιρο δεν παρατηρησα τριχοπτωση αλλα βλεπω την τριχα μου πιο λεπτη σε καποια σημεια και σαφως πιο αραιωμενο το μαλλι..Πιστευετε μπορει το μαλλι μου να πυκνωσει περισσοτερο με τα προιοντα που μου εδωσε γιατι πραγματικα ειμαι μικρος ακομα να χασω το μαλλι μου
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Βασίλη καλώς ήρθες πρώτα απ'όλα.
Στο θέμα σου τώρα,δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωσή σου και ούτε ειδικός είμαι.
Αλλά θα σου πρότεινα να μην βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα,ούτε να κάνεις μόνος σου διάγνωση.
Σίγουρα υπάρχουν άτομα κάτω των 20 που αραιώνουν τα μαλλιά τους (εγώ είχα συμμαθητή στο Γυμνάσιο που είχε μπροστά παγοδρόμιο),
αλλά μιας και ο ίδιος λες πως το τελευταίο διάστημα είσαι αγχωμένος,να φροντίσεις να αποβάλλλεις το υπερβολικό άγχος ή να περιμένεις
να βρεθείς στην προ-'αγχους κατάσταση για να επαναξιολογήσεις τότε την περίπτωσή σου.
Εγώ σου εύχομαι να είναι απλά μια παροδική συνθήκη και τα μαλλιά σου να δυναμώσουν και να γίνουν ξανά όπως πριν.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα.
Προσωπικα αντιλαμβανομαι το προβλημα σου και το πώς αισθανεσαι. Πριν πολυ λιγο καιρο αντιμετωπιζα το ιδιο θεμα, μονο που επροκειτο για αλλη περιπτωση και βρηκα τη λυση (αν και η περιπτωση μου ηταν ιδιαιτερη).
Πρωτα απο ολα δεν θα πρεπει να αγνοησουμε τον κληρονομικο παραγοντα. Αυτο δεν σημαινει οτι θα χασεις ξαφνικα τα μαλλια σου αλλα 1) το αγχος και 2) η περιπτωση να υπαρχει ιστορικο ("αλωπεκίας" οπως λεγεται) στην οικογενεια σου ειναι δυσκολος αντιπαλος.
Να τα βαλουμε ομως σε μια σειρα: Το να προκληθει τριχοπτωση απο αγχος ειναι σύνηθες. Συμβαινει σε καποια στιγμη της ζωης μας

**Ομως,Βασιλη, το να εχεις αγχος μηπως και χασεις τα μαλλια σου λες και εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση ειναι λαθος. Το ξερω οτι δεν θα παψεις να αγχωνεσαι αν σου πω: "μην αγχωνεσαι"! Αλλα το αγχος μηπως σου πεσουν τα μαλλια δεν κανει καλο!**
Αν εχεις μακρυ μαλλι: 1) απόφευγε να το πιανεις κοτσιδα. 2) Αν συνεχισει κοψε το κοντο (Και καποια αλλη στιγμη το ξαναφηνεις μακρυ)

Το οτι εχει γινει πιο αδυναμη η τριχα ναι ειναι λογικο. Να προσεχεις την υγιεινη σου, να φροντιζεις πλενοντας το τριχωτο της κεφαλης σου τακτικά χωρις υπερβολες και να παρεις την αγωγη του δερματολογου. Ορατά οφέλη βλεπεις μετα το εξάμηνο.
Μη βιαζεσαι!
Λογικα ειναι κατι παροδικό :)
Γιώργος
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Γειά σου φίλε,

Είμαι παθών και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα.
Αρχικά να σου πω ότι ακριβώς τα ίδια μου είχε γράψει πριν λίγα χρόνια δερματολόγος. Το hairgen περιέχει μινοξιδίλη. Είναι μια ουσία που διεγείρει την κυκλοφορία του αίματος. Είδαν ότι μπορεί να βοηθήσει και στο τριχωτό. Απλά να ξέρεις ότι την αποδέχεται ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού, δηλαδή κάνει δουλειά μόνο στο 1/3 του πληθυσμού όσον αφορά την αλωπεκία. Δεν ξέρω να σου πω πόσα 15αρικα είχα δώσει. Έλεγα θα κάνει δουλειά. Αλλαγή είδα ελάχιστη μετά το 8μηνο. Ξαναλέω ελάχιστη. Άμα το σταματήσεις, χάνεις ότι "κέρδισες" άμεσα. Το sebamed είναι καλό σαμπουάν, αλλά δεν σώζει πολλά. Επίσης δίνουν κάποιες ημιδιαφανές καφέ κάψουλες της hairway. Βιταμίνες ας πούμε. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι διατήρηση της κατάστασης, να μη χειροτερέψει. Δεν θα βγάλεις νέα μαλλιά, είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες με το hairgen.
Για να σου δώσω να καταλάβεις. Άμα είναι να κάνεις καράφλα δεν το γλυτώνεις. Απλά μετά στην πορειά το αποδέχεσαι. Είσαι μικρός ακόμα και καταλαβαίνω το άγχος σου. Απλά μην σε αγχώνει. Είναι κάποια πράγματα πάνω από τις δυνάμεις μας, ειδικά άμα είναι κληρονομικό το ζήτημα.
Αυτά.
killbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 19:07
5
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Iapetos έγραψε: 25 Ιαν 2019, 20:48 Καλησπερα.
Προσωπικα αντιλαμβανομαι το προβλημα σου και το πώς αισθανεσαι. Πριν πολυ λιγο καιρο αντιμετωπιζα το ιδιο θεμα, μονο που επροκειτο για αλλη περιπτωση και βρηκα τη λυση (αν και η περιπτωση μου ηταν ιδιαιτερη).
Πρωτα απο ολα δεν θα πρεπει να αγνοησουμε τον κληρονομικο παραγοντα. Αυτο δεν σημαινει οτι θα χασεις ξαφνικα τα μαλλια σου αλλα 1) το αγχος και 2) η περιπτωση να υπαρχει ιστορικο ("αλωπεκίας" οπως λεγεται) στην οικογενεια σου ειναι δυσκολος αντιπαλος.
Να τα βαλουμε ομως σε μια σειρα: Το να προκληθει τριχοπτωση απο αγχος ειναι σύνηθες. Συμβαινει σε καποια στιγμη της ζωης μας

**Ομως,Βασιλη, το να εχεις αγχος μηπως και χασεις τα μαλλια σου λες και εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση ειναι λαθος. Το ξερω οτι δεν θα παψεις να αγχωνεσαι αν σου πω: "μην αγχωνεσαι"! Αλλα το αγχος μηπως σου πεσουν τα μαλλια δεν κανει καλο!**
Αν εχεις μακρυ μαλλι: 1) απόφευγε να το πιανεις κοτσιδα. 2) Αν συνεχισει κοψε το κοντο (Και καποια αλλη στιγμη το ξαναφηνεις μακρυ)

Το οτι εχει γινει πιο αδυναμη η τριχα ναι ειναι λογικο. Να προσεχεις την υγιεινη σου, να φροντιζεις πλενοντας το τριχωτο της κεφαλης σου τακτικά χωρις υπερβολες και να παρεις την αγωγη του δερματολογου. Ορατά οφέλη βλεπεις μετα το εξάμηνο.
Μη βιαζεσαι!
Λογικα ειναι κατι παροδικό :)
Σε ευχαριστω πολυ και για το μηνυμα που εστειλες με βοηθας αρκετα η αληθεια ειναι λογω πανελληνιων ειχα παραμελησει λιγο τον εαυτο και δεν ετρωγα σωστα και ειχα σταματησει να αθλουμε παρολα αυτα μολις ειδα το μαλλι αραιωμενο αγχωθηκα αρκετα οποτε μπορει να ειναι εκει το θεμα γιατι οπως ειπα δεν παρατηρησα τριχοπτωση μπορει βεβαια να μου διεφυγε αλλα το αγχος μεχρι και σημερα με καταβαλει
killbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 19:07
5
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Σκεφτομαι να τα παρω γουλι γιατι το ειχα κανει πριν 2 χρονια και απο οτι μου λεγανε μου πηγαινε αλλα δν ξερω μετα αμα θελω να τα αφησω να μακρυνουν αν θα ειναι αραια η αν θα ειναι κανονικα παλι τα μαλλια μου
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πολύ σωστό και ξέχασα να το αναφέρω.
Πέρα από ψυχολογικούς και κληρονομικούς παράγοντες,η διατροφή μας παίζει καίριο ρόλο στην ευρύτερη λειτουργία του οργανισμού μας
(και στην ενέργεια,διάθεση κτλ)
Υπάρχουν πολλά μικροθρεπτικά συστατικά που το σώμα χρειάζεται,ιχνοστοιχεία,βιταμίνες,μέταλλα,αντιοξειδωτικά,και που οι περισσότεροι
αγνοούμε την ύπαρξή τους αλλά και τους τρόπους πρόσληψης.
Γενικότερα ισχύει η αποφυγή βαριά επεξεργασμένων τροφίμων,με συντηρητικά και χρωστικές αγνώστου προέλευσης,και η στροφή προς
μη επεξεργασμένες τροφές,καθώς και η αύξηση της πρόσληψης,φρούτων,λαχανικών και κάθε λογής φυτικών τροφίμων.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Επίσης έχε υπόψη σου ότι η τριχόπτωση μπορεί να έχει σχέση και με παθήσεις του θυρεοειδούς (υπέρ/υποθυρεοειδισμός) που μπορεί να ρυθμίζονται αρκετά εύκολα. Καλού κακού κάνε τις σχετικές εξετάσεις (νομίζω κάποιες αιματολογικές είναι) να δεις αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”