Γνώμες για μπλέντερ

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν ξέρω πού να το ποστάρω,οπότε το ανεβάζω εδώ.Αν πρέπει να μετακινηθεί αλλού,καλώς.

Θέλω γνώμες για μπλέντερ.Στο μυαλό μου όλα κάνουν την ίδια δουλειά,αλλά χτες μια πωλήτρια μου είπε ότι χωρίζονται στα
'ψηλά',που χρειάζονται κάποιο υγρό για να κάνουν την ανάμιξη,
και στα 'χαμηλά',που αναμιγνύουν στεγνά υλικά.(ή μούλτι,αν δεν κάνω λάθος)
Εγώ θέλω προτάσεις και για τους δύο τύπους μπλέντερ.Αν υπάρχουν και κάποια που να κάνουν και τις δύο δουλειές,ακόμα καλύτερα.
Μπάτζετ μέχρι 100 ευρώ,αλλά αν υπάρχει και κάποιο ακριβότερο,που να τα κάνει όλα και να είναι εγγυημένα καλό και ανθεκτικό,τότε πείτε το κι αυτό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εξαρτάται τί θες να κάνεις. Εμείς έχουμε το κλασικό multi που έχει μικρό κάδο, έχω πάρει και ένα ραβδομπλέντερ για σούπες βελουτέ, φάβα κλπ. Το βάζεις μέσα στην κατσαρόλα και τα λιώνει όλα χωρίς να λερώσεις άλλο σκεύος.
Υπάρχουν και κάποια που είναι συνδυαστικά
Εξαρτάται όμως και πόση ποσότητα θέλεις να αλέθεις κλπ.
Μπλέντερ λέμε συνήθως το πρώτο που έβαλες με τον κάδο από πάνω που προϋποθέτει την παρουσία υγρού στοιχείου για να γίνει η άλεση, πχ βάζω 10 τομάτες και τις κάνω πουρέ. ρίχνω διάφορα φρούτα για να κάνω smoothie κλπ.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Νίκο,θέλω να φτιάχνω και smoothies,με φρούτα μέσα και φυτικά βούτυρα,
αλλά και χούμους και διάφορα τέτοια ντιπς.
Αλλά,επιπλέον,θέλω να αλέθω χουρμάδες με ξηροκάρπια,για να κάνω βάση για τάρτες.
Ραβδομπλέντερ έχω,αλλά για αυτές τις χρήσεις δεν μου κάνει.

Οπότε μια χωρητικότητα από λίτρο και επάνω θα με βόλευε περισσότερο.
Και από μέτρια και πάνω ισχύ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Η θα πάρεις ένα τέτοιο που είναι ραβδομπλεντερ και μουλτι μαζι διότι σούπες βελουτε κανείς μόνο με το ραβδομπλεντερ ή θα πάρεις ένα δυνατό ισχυρό μπλέντερ.
Το δυνατό μπλέντερ με τατραγωνο κάδο πρέπει να είναι ισχυρό και θα μπορεί να αναμειξει και υλικά με ελάχιστο έως καθόλου υγρό.
Αυτά όμως το μπλέντερ προ μηνών που τα έψαχνα ήταν πολύ ακριβά.Διοτι είναι καταβάση επαγγελματικά.
Η βάση τους είναι τετράγωνη και έχουν 1000w και 3 ίππους και πάνω.
Μοιάζουν κάπως έτσι.
Εικόνα
Μάρκες καλές είναι artemis, johny,kenwood και kitchenaid.
Όμως θα σου βγει ακριβά.
Αν βρεις κάποιο οικονομικότερο δοκίμασε το.

Εγώ τελικά επειδή το ήθελα μόνο με μερικά ροφήματα κατέληξα σε ένα μπλέντερ iq κίτρινο με 18€ τελική τιμή με εκπτωση.
Περίπου 300w που είναι αρκετά για ένα μιλκσεικ η κανενα smoothie.Αυτα στο Τσακίρης κέφι.

Βέβαια μετά μου φέραν δώρο γάμου μια κουζινομηχανη kenwood που έχει και μπλέντερ με γυαλινο κάδο.
Πρέπει να το δοκιμασω.Αν και φαίνεται καλύτερο.

Γνώμη μου είναι ότι θες να πάρεις γυάλινο κάδο,χωρίς πολλά πλαστικά μέρη απ' τον κάδο.προς το μοτέρ,να έχει τουλάχιστον 1000w όπως σου είπα.

Από τη στιγμή που δίνεις 100€ θα πρέπει να επιδιώκεις να είναι και αθόρυβο.
Δύο που διαβάζω καλά σχόλια αν και οριακά δεν έχουν φτάσει τα 1000w είναι τα:
Bosch Mmb43G2B
ή το
Kenwood sb327

Που έχει και βρυσάκι.
Kenwood έχω και είναι πολύ στιβαρό σαν κατασκευή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Θα απέφευγα το βρυσάκι.
Για λόγους καθαριότητας, δεν είναι πάντα εύκολο να καθαριστεί επιμελώς.
Σε kenwood (Δε θυμάμαι το μοντέλο) έφυγε το λαστιχάκι φλάντζα σε ξεβίδωμα-βίδωμα και τελικά ράγισε την προέκταση της κανάτας. Με αποτέλεσμα ποτέ να μη μπορέσω να το στεγανοποιήσω (λόγω επαφής με τρόφιμα δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κόλλες).

EDIT
Στα καινούργια μοντέλα είναι γυάλινη η κανάτα και το βρυσάκι στο κάτω μέρος. Αυτό βοηθάει περισσότερο. Στη δική μου ήταν στο διαφανές σώμα της κανάτας που το βίδωμα/ξεβίδωμα είχε τα παραπάνω αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Πιο πολυ στην κουζινα μαλλον χρειαζεται ενα τυπου multi. Κρεμμυδι, φρουτα, φρυγανια μεχρι και καρυδια.
Τα παλια moulinex multi των μονο 260w ηταν φοβερα και αν εκανες τα απαραιτητα διαλειμματα καθε 4-5" κρατουσαν χρονια ατελειωτα. Στο πατρικο μου υπαρχει ενα τετοιο με το ιδιο μαχαιρι και μονο καδο αλλαξαμε στη δεκαετια.

Στα αντιστοιχα τωρινα των 500-600w υπαρχουν διφορουμενες κριτικες και προβληματα με μοτερ ή γραναζια. Γνωμη μου, μη δινεις πραγματικα πολλα λεφτα για multi.
Αλλα στη χρηση προσοχη να κανεις πολλα μικρα διαστηματα χρησης.

Τα ψηλα liquefier blender θελουν υγρα τροφιμα, ειναι πιο καταλληλα για λιωσιμο παρα τριψιμο. smoothies με αυτο.

Σε καθε περιπτωση, υψηλες θερμοκρασιες και πλαστικοι καδοι και εξαρτηματα πρεπει να αποφευγονται.
Και παλι προσοχη μικρα επαναλαμβανομενα διαστηματα χρησης μερικων δεπτερολεπτων και μεγαλυτερα διαλειμματα να κρυωνει το μοτερ. Σε καθε συνολικο λεπτο χρησης πρεπει να αφηνεις 2 λεπτα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πολυ σωστός Παναγιώτη.
Βέβαια τα multi δεν κάνουν για σούπες βελουτε ή milkshakes.
Οπότε πρέπει να ζυγιστούν όλα πριν από μία αγορά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@paratairosexthros

Διονύση δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε να πει η πωλήτρια , από αυτά που ξέρω είναι πως αν θέλεις smoothies με μαλακά υλικά παίζεις σε μπλέντερ τύπου "χωνί" που να είναι γυάλινο. Το αυτό χρησιμοποιείς και σε ζεστά υλικά και αναμείξεις.
Για στερεά και σκληρά υλικά χρειάζεσαι τύπου multi που θα σου έλεγα ως βασική προϋπόθεση να έχει 4 και πάνω μαχαίρια.

Το παρακάτω το έχω κοντά 10 χρόνια , και το έχω λιώσει στη δουλειά έχει πολλά εξαρτήματα (και ψηλό μπλέντερ) και αρκετά μεγάλο κάδο άλεσης και αλέθει από φουντούκια , μέχρι κουτάλια και τσιμέντα - ακόμα και πτώμα να ξεφορτωθείς μπορείς :lmao .
Εικόνα

Είναι και στο budget που έθεσες με ένα γρήγορο search που έκανα.
https://www.kotsovolos.gr/site/small-ho ... ro-compact

Σε multi :
Εικόνα
Πάρα πολύ βολικό για σύντομη χρήση αλλά με καλή χωρητικότητα κάδου με 4 μαχαίρια και γυαλί - για τα λεφτά του είναι τσάμπα.
https://www.kotsovolos.gr/site/small-ho ... -multi-650


:hellas3

p.s. Μόνο smoothies θα φτιάχνεις ; Μαγειρέματα ; Γλυκά ; Ζύμες ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

:helt όλους για τις συμβουλές!
@rhtoras Τηλέμαχε,από αυτά που πρότεινες το BOSCH μού φαίνεται καλή επιλογή ;)
@nik16v Νϊκο,δεν ήθελα βρυσάκια έτσι κι αλλιώς,αλλά τώρα ξέρω και γιατί αποκλείονται :handgestures-salute:
@natnat Παναγιώτη,καλά τα εργαλεία,αλλά να ξέρουμε και να τα χειριζόμαστε :text-goodpost:
@Akist Άκη,το KENWOOD που έχεις είναι και μπλέντερ και μούλτι,καλά το κατάλαβα;
Και έχει γυάλινη ψηλή κανάτα,αλλά πλαστικό δοχείο για το μούλτι;
Και αν όντως είναι πολυεργαλείο,το IZZY μού το πρότεινες στην περίπτωση που δεν μου κάνει το KENWOOD και στραφώ σε μούλτι αποκλειστικά;

Ζύμες όχι,δεν θα κάνω.Για κόψιμο λαχανικών,ντιπς όπως χούμους κτλ,άλεση ξηρών καρπών κτλ θέλω το μούλτι,
ενώ το μπλέντερ για smoothies κυρίως (και κάνω καθημερινά 1-2)

ΥΓ.Σε κάθε περίπτωση,κατάλαβα πως δεν χρειάζομαι 1000W για να κάνω τη δουλειά μου,και τα 700W μια χαρά θα είναι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το kenwood είναι πολυμηχανή , έχει τα πάντα στο πακέτο

Εικόνα

Το multi το έβαλα γιατί είναι οικονομικό (το kenwood έχει 90 € ) και στην κατηγορία multi είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή - είναι πολύ μελετημένο (όλα τα multi ξεχειλίζουν και χύνεται το μείγμα αν πας να αλέσεις πχ μια υδαρή κρέμα η 2 ντομάτες - αυτό το συγκεκριμένο δεν έχει τέτοια θέματα) επίσης έχει γυάλινο κάδο και 4 λεπίδες - και καλά κόβει και δεν ζορίζεται πολύ.

Μην κοιτάς τόσο τα watt (αρκεί να είναι πάνω από 500) . Πολλές νοικοκυρές παραπονιούνται επειδή "καταφέρνουν" και καίνε τα μοτέρ . Κυρά μου αν βάλεις να ζυμώσεις τσουρέκια για ένα λόχο με τη μία περασιά, η έχεις το multi να κόβει για 20 λεπτά τι θες να σου κάνει ;
(μια χαζή στη δουλειά έβαλε 4 κιλά ζύμη σε ένα μίξερ και το έσπασε φυσικά - μια άλλη ένα κιλό φουντούκια στο μίξερ .... μετά έψαχνε να βρει τον κάδο στο απέναντι μπαλκόνι) :violin:
Τα κουζινικά μου - ηλεκτρικά και μηχανικά- τα έχω από τον προηγούμενο αιώνα και δεν έχουν πάθει τίποτα με σωστή χρήση και ας είναι λίγα τα watt δεν παθαίνουν τίποτε (εκτός από ένα skillet τηγάνι που μια άσχετη φίλη μου το έβαλε στο πλυντήριο πιάτων και του άλλαξε τα φώτα)

Βασικά μάλλον κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με ένα απλό μπλέντερ και το multi που σου παρέθεσα .


Κάτσε να κάνω και το κλασικό χιουμοριστικό intermission :mrgreen:

Κύριοι ,
Επειδή στη σημερινή εποχή που ζούμε ,ο ανήρ δεν θεωρείται "βαρβάτος" αν δεν είναι μύστης της τέχνης του σωστού γαλακτομπούρεκου η του κολασμένου Paris-Brest ... :mrgreen:
(κοινώς ... αν είστε νέοι και αδέσμευτοι και προσέχετε λίγο τον εαυτό σας , ντύνεστε σχετικά προσεγμένα και ουχί με βάση τις τελευταίες μόδες που θέλουν να κάνουν σώνει και ντε τους ανθρώπους να ομοιάζουν σαν λέτσοι... και ΞΥΡΙΖΕΣΤΕ με τον "παλαιό τρόπο" :mrgreen: , καλέστε τα ενζενί στο σπίτι σας , και φτιάξτε ένα σοκολατένιο γλυκό-κόλαση ... αν δεν καταφέρετε να φτάσετε στην επίτευξη του στόχου σας... εγώ θα κάτσω να με ξυρίσετε με κονσερβοκούτι :lmao )
:dt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”