Συμπληρωματα διατροφης

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας (των γιατρων περισσοτερο) σχετικα με τα συμπληρωματα διατροφης. Με γυροφερνει η κλασικη γριπη των ημερων και σκεφτομουν να δοκιμασω καποιο συμπληρωμα για το ανοσοποιητικο μηπως την περασω πιο ανωδυνα. Η διατροφη μου ειναι ισορροπημενη θεωρω με φρουτα και λαχανικα σε καθημερινη βαση. Τα συμπληρωματα (συγκεκριμενα το Εχινατσια χ3 της superfood, να ενισχυσουμε και τον προεδρο :P ) θα μου δωσουν κατι παραπανω ή ειναι πεταμενα λεφτα;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Γιατρός δεν είμαι, εγώ έχω κάποιες απλές Lanes Βιταμίνη C 1000mg για ενίσχυση του ανοσοποιητικού και παίρνω, ΑΛΛΑ όταν σε γυροφέρνει κάτι, για να το περάσεις πιο ανώδυνα όσο γίνεται, συνεχίζεις τη διατροφή που κάνεις απλώς.

Κακό δεν θα κάνει να πάρεις Εκινάχια, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα προσφέρει και κάτι αισθητό. Παίζει ρόλο σίγουρα και η τιμή.

Κι εγώ ψάχνομαι με αυτά τα θέματα, αλλά νομίζω ότι η διατροφή αυτή που έχεις με φρούτα και λαχανικά είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Οι ετικέτες των βιταμινών αναγράφουν τα mg των ουσιών που περιέχουν και την ημερήσια ποσότητα που απαιτεί ο οργανισμός για να είναι superάτζας.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν οι εταιρίες που κάνουν βιταμίνες και άλλα superματζούνια ανέγραφαν στην ετικέτα πόσο % απορροφάται από τον οργανισμό η superουσία που περιέχει το σκεύασμα.
Ούτε από περιέργεια για τη γεύση δεν θα παίρνατε.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εδώ ρε φίλε πουλάνε γάλα με προσθήκη σιδήρου και ο κόσμος τρέχει να το αγοράσει.
Οι βιταμίνες μας πειράξανε; :P
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δίκιο έχουν για την απορρόφηση οι προλαλήσαντες.
Κανένα συμπλήρωμα διατροφής δεν υποκαθιστά την ισορροπημένη διατροφή.
Όλοι παραδέχονται πάντως ότι ένα σκεύασμα βιταμινών για να "δουλέψει" θέλει ένα τρίμηνο χωρίς διακοπή.
Η εχινάκεια πάντως μόνη της από προσωπική πείρα δεν κάνει και πολλά. Και σε μεγάλη δόση. Ο συνδυασμός C + Εχινάκεια+Ψευδάργυρος σε εμένα δουλεύει.

Το θέμα που έχω με κάποια από αυτά είναι τα ρημάδια τα έκδοχα και τα γλυκαντικά.
Καλό πάμε να κάνουμε, και η ασπαρτάμη και τα άλλα χημικά εκεί! Μην ξυνιστεί λιγάκι η (κάθε) μικρή ή μεγάλη κυρία...
Εγώ προσωπικά παίρνω βιτ C ένα μεγάλο μέρος του έτους για αντιοξείδωση. Άλλωστε είναι η μόνη χωρίς παρενέργειες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Παναγιώτη η βιταμίνη C θέλει και αυτή προσοχή, γιατί σε μεγάλες δόσεις /σε δόσεις που δεν χρειάζεται ο οργανισμός, γίνεται τοξική...
Νίκος
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Iasonas έγραψε: 18 Μαρ 2018, 23:49 Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας (των γιατρων περισσοτερο) σχετικα με τα συμπληρωματα διατροφης. Με γυροφερνει η κλασικη γριπη των ημερων και σκεφτομουν να δοκιμασω καποιο συμπληρωμα για το ανοσοποιητικο μηπως την περασω πιο ανωδυνα. Η διατροφη μου ειναι ισορροπημενη θεωρω με φρουτα και λαχανικα σε καθημερινη βαση. Τα συμπληρωματα (συγκεκριμενα το Εχινατσια χ3 της superfood, να ενισχυσουμε και τον προεδρο :P ) θα μου δωσουν κατι παραπανω ή ειναι πεταμενα λεφτα;
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί θα πρέπει να είναι στη σούπα αυτή η συζήτηση και να μην έχει δικό της νήμα;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δίκιο έχει ο Ανδρέας, γιατί είναι ένας τομέας που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Γενικά εγώ είμαι υπέρ της εξατομικευμένης διατοφής-λήψης συμπληρωμάτων. Ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες και αυτές καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από την γαστρεντερική χλωρίδα. Η χλωρίδα του εντέρου, απ΄οτι φαίνεται είναι το μέλλον της ιατρικής επιστήμης, σε σημείο που μπορεί να αφανίσει ολόκληρες ειδικότητες.

Σύμφωνα με πολλά επιστημονικά άρθρα, είναι υπέυθυνη για χίλιες δυο λειτουργίες του οργανισμού. Από την λειτουργία του ανοσοποιητικού γενικά, μέχρι την έκριση σεροτονίνης. Επίσης, χλωρίδα η οποία δεν αποτελείται από τους μικροοργανισμούς που πρέπει (οι οποίοι είναι τρισεκατομμύρια σε αριθμό), μπορεί να οδηγήσει σε πολλά προβλήματα. Αυτοάνοσα, άγχος κλπ κλπ... Διαβάστε εδώ ένα πρόσφατο άρθρο του Yale University.

Οπότε, λάθος συμπληρώματα ενώ διαφημίζονται ως ωφέλιμα για τον οργανισμό γενικά, κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχύει. π.χ. τα συμπληρώματα σκόρδου, που όντως είναι ωφέλιμα όπως και το ίδιο το σκόρδο, ενώ ξεκάνουν πολλούς μικροοργανισμούς οι οποίοι έχουν υπεραναπτυχθεί ενώ δεν θα έπρεπε, ταυτοχρόνως ξεκάνουν και κάποιους οι οποίοι θα πρέπει να παραμείνουν εκεί που είναι. Με αποτέλεσμα, "κακά" βακτήρια, μύκητες κλπ. να συνεχίσουν να υπεραναπτύσσονται.

Συγνώμη εαν σας μπέρδεψα, και επίσης δεν το παίζω ξερόλας! Αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ ωραίο επιστημονικό πεδίο, και ας μην έχω καμία σχέση με το αντικείμενο. Όταν έχω χρόνο, μπαίνω και διαβάζω σχετικά άρθρα. Δυστυχώς, η επιστήμη και οι έρευνες σχετικά με την γαστρεντερική χλωρίδα και τα προβιοτικά είναι σε εξαιρετικά πρώιμο στάδιο, ηθελημένα ή μη.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Προσωπικά δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα. Προτιμώ τις τροφές. Ε, αν πάθω και καμιά ίωση δεν τρέχει κάτι. Πάντως, όσες φορές πήρα πολυβιταμίνες κλπ δεν ένιωσα ότι μου "δίνουν ενέργεια" ή ότι "θωρακίστηκα" απέναντι στις ιώσεις. Τρίχες κατσαρές. Αντίθετα, κάποιες φορές ένιωσα ταχυκαρδία, νευρικότητα, ανεξήγητο άγχος κ.α.
Να σημειώσω ότι αθλούμαι 4-5 φορές την εβδομάδα και καθημερινά κάνω 2 μεγάλες πεζοπορίες με το σκυλί (πρωί-βράδυ). Μια χαρά τα βγάζω πέρα με φρούτα και διατροφή χωρίς πολύ κρέας και υδατάνθρακες. Σε λογικά πλαίσια. Γιατί να πάρω βιταμίνες; Για να μην κοιμάμαι και χάνω "πολύτιμο" χρόνο;
Let the music play
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μετέφερα την συζήτηση σε δικό της νήμα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”