Και όμως γίνεται..

Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Αφού έχουμε γνωριστεί λίγο, έστω και παραθέτοντας απόψεις, σημειώνοντας ότι κατά πρώτον μαθαίνω από εσάς και κατά δεύτερον αν έχω άποψη για κάτι την καταθέτω,
ανοίγω ένα θέμα που θα στενοχωρήσει, αλλά πρέπει να το βγάλω από μέσα μου.

Απλός ξυριστής δηλώνω, χωρίς να εμπορεύομαι κάποιου είδους σαπούνι και χωρίς να έχω κάποια σχέση με οποιονδήποτε πουλά ξυριστικά είδη παρά μόνο ως απλός πελάτης.

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες σε όλα τα ελληνικά μπαρμπεροσοπάδικα χωρίς κανένα παράπονο από κανένα. Το αντίθετο μάλιστα.
Σε κάποια παραγγελία παρέλαβα σαπούνι το οποίο - αν έχετε ιερό - ήταν χρησιμοποιημένο. Και εξηγούμαι: Όλοι ξέρουμε πως είναι το ανέγγιχτο σαπούνι στο μπολάκι του. Το συγκεκριμένο ήταν εντελώς λείο, με δημιουργημένο "κρατήρα" (προφανώς από το σβούριγμα του πινέλου) και με μια τοσοδούλα μαύρη τρίχα μέσα (από γένι).
Εννοείται πως δεν τους είπα τίποτα, εννοείται πως θα ξυριστώ με το σαπούνι, αλλά χρειάζεται προσοχή στο τι παραδίδουμε και σε ποιούς το παραδίδουμε.

Κακίες δεν κρατούνται, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις παραγγελίες μου, ούτε πιστεύω ότι θα έχω στο μέλλον. Θα συνεχίσω να παραγγέλνω σε όλους μέχρι το "δις εξαμαρτειν".
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό είναι το άκρον άωτον του επαγγελματικού (που μόνο τέτοιος δεν είναι) ωχαδερφισμού και της κονόμας με κάθε μέσο. Εγώ θα έλεγα να πεις το όνομα του μαγαζιού για να προφυλαχθούν οι υπόλοιποι συνφορουμίτες. Δε νομίζω να ξαναψώνισες από το συγκεκριμένο μαγαζί...
"Aut viam inveniam aut faciam "
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Στη θέση σου φίλε μου,όχι μόνο δεν θα ξυριζόμουν με το συγκεκριμένο,αλλά θα το έλεγα στον έμπορο
που μου το έστειλε και θα ζητούσα αντικατάσταση,τουλάχιστον.
Και θα περίμενα μια συγνώμη,ένα εκπτωτικό κουπόνι για επόμενη παραγγελία,κάτι που να μου έδειχνε πως με σέβεται σαν πελάτη.
Αν τώρα δεν παραδεχόταν το σφάλμα του,θα έκανα θέμα,αλλά θέλω να ελπίζω πως δεν είναι κάποιος τόσο γύφτος.
Πάντως ανεύθυνος,ή τουλάχιστον απρόσεκτος,είναι,μιας και δεν πρόσεξε τί σου έστειλε.
Γνώμη μου να του το πεις,αν όχι για τίποτα άλλο,τουλάχιστον να μην βρεθεί και άλλος στη θέση σου στο μέλλον.

ΥΓ.Και για λόγους υγιεινής καλό είναι να μην το χρησιμοποιήσεις.
ΥΓ2,Δεν θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να στο έστειλε σκόπιμα έτσι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το αναφέρεις στον έμπορο και στέλνεις και φωτογραφίες μαζί , και μετά από τις κινήσεις που θα κάνει θα φανεί αν είναι σωστός και υπεύθυνος επαγγελματίας η της "αρπαχτής".

Προσωπικά, αν υπάρχει υποψία δόλου το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο - και εξηγούμαι :Αν έλαβε πίσω σαπούνι εν γνώσει του για εμένα είναι ντροπή να το ξαναστήσει βιτρίνα.

Πολύ καλά κάνεις που το αναφέρεις αλλά μην το αφήσεις έτσι και κρατάς μας ενήμερους και εδώ μέσα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μα, ένα σφραγισμένο σαπούνι φαίνεται.
Και δεν κάνει και τα χίλια γρόσια για να κάνει κάποιος απατεωνιά.
Μάλλον την έφαγε από γνωστό του πελάτη.
Δύσκολα να ξέρει τι σου έστειλε, θα ήταν πολύ χαζό εκ μέρους του.
Επικοινώνησε μαζί του και πιστεύω θα βρεις μία λύση :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Μια διευκρίνηση, Μιχάλη. Δεν ήταν σφραγισμένο. Ένα μπολ που άνοιγε απλά τα καπάκι του ήταν!

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
mitsos έγραψε: 03 Φεβ 2018, 22:40 Αυτό είναι το άκρον άωτον του επαγγελματικού (που μόνο τέτοιος δεν είναι) ωχαδερφισμού και της κονόμας με κάθε μέσο. Εγώ θα έλεγα να πεις το όνομα του μαγαζιού για να προφυλαχθούν οι υπόλοιποι συνφορουμίτες. Δε νομίζω να ξαναψώνισες από το συγκεκριμένο μαγαζί...
Το όνομα του μαγαζιού δεν θα το πω, δεν είναι του στυλ μου. Απλά λίγη προσοχή δε βλάπτει.
Αν έγινε σκόπιμα, κάποιος μίλησε εδώ για γυφτιά...
Επειδή γενικά είμαι καλοπροαίρετος, θέλω να πιστεύω ότι το σαπούνι μπορεί και να το πήρε και να το έβαλε κάποιος στην παραγγελί χωρίς να ξέρει ότι είναι χρησιμοποιημένο. Γιατί ότι είναι, είναι.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κατάλαβα @zach .
Κάτι σε φάση tabac. ;)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το βρίσκω δύσκολο να έγινε επίτηδες ... να προσπαθεί δηλαδή κάποιος να καταστρέψει την επιχείρηση του για ένα σχετικά μικρό ποσό μου φαίνεται τουλάχιστον ηλίθια σκέψη από μέρους του ... Καλό είναι να επικοινωνήσεις μαζί του και να του το πεις ... τουλάχιστον αν δεν το έκανε επίτηδες να είναι πιο προσεκτικός και φυσικά οφείλει να σου στείλει νέο σαπούνι από αυτό που παράγγειλες! Από την συμπεριφορά του ίσως καταλάβεις και αν έγινε λάθος ή όχι !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δε θα ξυριστείς με αυτό το σαπούνι για κανένα λόγο, πλήρωσες τα ωραία σου λεφτά και σου δίνει κάτι χρησιμοποιημένο???
Το σαπούνι πίσω, στέλνει καινούριο, αλλά για μένα Ο,ΤΙ και να γίνει Ο,ΤΙ και να σου πει, να μην ξαναψωνίσεις από εκεί, ΠΟΤΕ. Μην κάνεις τσαμπουκά παρόλαυτά.

Οφειλε να το είχε δει πριν το στείλει. Δε με νοιάζει αν ήταν τυχαίο ή δεν ξαναγίνει στο μέλλον.. Τέτοιου είδους λάθη υγιεινής δε χωράνε εδώ. Το γένι του αλλουνού ρε???Πες μας και το όνομα του σαπουνιού. Για μένα πρέπει να βγει στη σέντρα αυτός που το έκανε και κανείς μας από δω πέρα να μην ψωνίσει από κει. Αν δεν το πεις, σκέψου ότι κάποιος αμέριμνος θα πάει να ψωνίσει εκεί και μπορεί να την πάθει όπως εσύ.. Αν πάλι δε το πεις, αρκετοί θα υποθέσουν και θα κατηγορήσουν νοερά κάποιον που μπορεί να μη φταίει. Ολοι θα είναι ύποπτοι. Και δεν υπάρχουν και πολλά ξυριστομάγαζα... Στην Αθήνα τουλάχιστον...

Γιαυτό πες τα όλα.... Μη σκας. Θα το φυσάει και δε θα κρυώνει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Ψυχραιμία παιδιά. Τα μεγαλύτερα λάθη γίνονται εν βρασμώ ψυχής.
@akis_peiraias κάπως έτσι θα γίνει.
@Randyman κανείς δεν θα κατηγορηθεί από κάτι που λέω εγώ.
Θα λυθεί το θέμα ήσυχα και όμορφα.
Και όλοι -και αυτοί που μας προμηθεύουν κι εμείς που προμηθευόμαστε- θα βγούμε καλύτεροι και πιο προσεκτικοί μετά απ' αυτή την κουβέντα που κάνουμε (πάντα φιλικά) εδώ.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Tzimisce έγραψε: 04 Φεβ 2018, 00:44 Κατάλαβα @zach .
Κάτι σε φάση tabac. ;)
Ναι, Μιχάλη, κάτι τέτοιο.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”