Κρυπτονομισματα

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Επειδή δεν είχα χρόνο όταν απάντησα, ας κάνω την πιο πάνω απάντησή μου πιο "αναλυτική".
Για να μην ψάχνεστε, δεν παίζω σε χρηματιστήριο, απλά λόγω δουλειάς είμαι σε άμεση επαφή με τα "εσωτερικά".

Υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια το λεγόμενο sentiment analysis.
Μπορείτε να το ψάξετε και από το google, δεν είναι κάτι κρυφό (πλέον).
Σε μεγάλα χρηματιστήρια, όπως αυτό της Στουτγάρδης υπάρχει εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.
Είναι μία ανάλυση "συναισθημάτων" σχετικά με κάποια προϊόντα την οποία λαμβάνουν υπόψιν τους οι επενδυτές.
Στην πιο απλή μορφή της, αν ο κόσμος είναι δυσαρεστημένος με μία εταιρία για κάποιον οποιοδήποτε (άσχετο) λόγο, οι μετοχές της, άσχετα με τα οικονομικά της, έχουν την τάση να πέφτουν.
Στην πιο ανεπτυγμένη, αν ο κόσμος είναι δυσαρεστημένος με τις τιμές του πετρελαίου, υπάρχει αναταραχή σε κάποια γεωγραφική περιοχή, και έχουν εκλογές στην Αμερική, στατιστικά ανεβαίνει ο χρυσός (τυχαίο παράδειγμα).

Αυτά φυσικά είναι εργαλεία που χρησιμοποιούν και άλλοι κλάδοι, όπως για παράδειγμα ο τουρισμός.
Αν έχουν γίνει post πολλές φωτογραφίες της Μυκόνου μέσα στον χρόνο, ο κόσμος πέρασε καλά πέρυσι που πήγε και γενικά υπάρχει πολύ καλό κλίμα, οι ξενοδόχοι μειώνουν τον αριθμό δωματίων που διαθέτουν στο booking.com γιατί ξέρουν ότι θα έχουν κίνηση και θα τα ενοικιάσουν μόνοι τους.

Εδώ λοιπόν βγαίνει στη φόρα αυτό που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν.
Αν κάτι είναι δωρεάν, το προϊόν είναι αυτός που το χρησιμοποιεί.
Για παράδειγμα.
Το blogspot.com, το google search και το facebook είναι δωρεάν.
Αυτά όμως που θα γράψεις εσύ και όποιος άλλος το δουλεύει, θα το χρησιμοποιήσουν για να βγάλουν το sentiment analysis, να κατευθύνουν τα adwords κλπ.
Πρακτικά, πουλάνε το τι ψάχνετε, το τι χρησιμοποιείτε και το τι νοιώθετε στους επίδοξους πωλητές.
Μιχάλης
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Τι είναι το κρυπτονόμισμα π: Ολες οι πληροφορίες για το πι. Πώς θα κάνετε "εξόρυξη".
Κρυπτονόμισμα π (πι-pi.)
Το π (pi-πάϊ αγγλιστί) είναι το νέο κρυπτονόμισμα που δημιούργησε ο Δρ Νικόλαος Κόκκαλης και η ομάδα του στο πανεπιστήμιο Στάνφορτ.
Αυτό που διαφοροποιεί το νέο κρυπτονόμισμα π από τα ήδη υπάρχοντα είναι το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψει κανείς χρήματα για να αγοράσει τον εξοπλισμό με τον οποίο θα κάνει mining.
Αρκεί να κατεβάσει την εφαρμογή Pi network από το App store ή το Google play και ξεκινά άμεσα.Δε χρειαζεται τίποτα αλλο απο το να κατεβασετε το App. 100% ασφαλες και εγγυημενο και ΔΕ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Φυσικά δεν είναι πυραμίδα.
Η εφαρμογή δεν καταναλώνει μπαταρία, δεν δεσμεύει μνήμη από τη συσκευή, το μόνο που χρειάζεται είναι να πατάτε το κουμπί της μιά φορά το 24ωρο ώστε να συνεχίζεται το εικονικο mining. Στην ουσία βοηθάμε στην διάδοση του δικτύου που είναι σε φάση 1 τώρα. Η παραγωγή γίνεται με τεχνολογία blockchain και χρήση stellar smart contracts. Η κυρία διαφορά είναι στη φιλοσοφία της επιβεβαίωσης των συναλλαγών γι αυτό κ δεν είναι ενεργοβόρα και βλέπετε αρκετά κρυπτονομισματα να δημιουργούνται.
Έπειτα από τρία 24ωρα μπορεί κανείς να φτιάξει 5μελή κύκλο εμπίστων ώστε να αυξήσει την ημερήσια απόδοση του σε π.
Επίσης μπορεί να προσκαλέσει φίλους και να διευρύνει το δίκτυο.
Το π βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο κατά το οποίο διαμορφώνεται ένα δίκτυο από πρωτοπόρους (pioneers) που θα το εμπιστευτούν και θα το διαδώσουν.
Με το κλείσιμο ενός έτους από την παρουσίαση του (Μάρτιος 2020) θα υπάρξουν ανακοινώσεις για το δεύτερο στάδιο εξέλιξης του νομίσματος.

Κατεβαστε το app απο εδώ:
Pi is a new digital currency being developed by a group of Stanford PhDs. For a limited time, you can join the beta to earn Pi and help grow the network. To join Pi, follow this link and use my username (Skatzivas) as your invitation code.

Όσοι επιλέξετε να κατεβάσετε την εφαρμογή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον κωδικό Skatzivas ώστε να ξεκινήσετε.
Η εφαρμογή προσφέρει ανωνυμία μιας και μπορείτε να επιλέξετε από το προφίλ να μην εμφανίζεται το όνομα σας παρά ένα nickname.
Προσφέρονται 2 επιλογές ως προς την επιβεβαίωση ότι είστε υπαρκτό πρόσωπο και όχι bot.
Επιβεβαίωση μέσω facebook ή στέλνετε μήνυμα ώστε να επιβεβαιωθεί ο αριθμός του κινητού σας, τον οποίο δεν βλέπει κανείς.
Ερωτησεις για οσους εχουν ηδη γραφτει και εχουν συμμετοχη σε φορουμ

Η εφαρμογη ΔΕΝ καταναλωνει ΜΒ

Με το πατημα του κεραυνου καθε 24 ωρο δινεται ουσιαστικα εντολη να συνεχιστει η εξόρυξη.

Η εξορυξη θα συνεχιστει για 24 ωρες ακομα και αν κλεισετε το κινητο τα δεδομενα η δεν έχετε σημα.

Η εξόρυξη θα σταματήσει μονο αν κανετε logout απο το app

Αν κανετε Logout απο την εφαρμογη θα χασετε τα νομίσματα που εχεtε μαζεψει μεσα στο 24 ωρο. ΟΧΙ όλα. Καλο είναι αν για κάποιο λογο θελήσετε να κανετε Logout να το κάνετε μολις λήξει η 24 ωρη εξόρυξη

Επιβεβαίωση κάντε η με SMS ή με Facebook

Αν ξεχάσετε το password και έχετε κάνει επιβεβαίωση με SMS μπορείτε να ζητήσετε ανάκτηση του password

Αν θέλετε να αλλάξετε συσκευη μπορείτε να το κανετε αρκει να ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ειτε με Fb ειτε με SMS

Αν δεν εχετε κανει επιβεβαιωση με κανενα τροπο αν αλλάξετε συσκευη θα χάσετε και τα νομίσματα

Για την ωρα τα πι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ αξια

Η εφαρμογη η ιδια θα λειτουργει και ως wallet. Να μπορειτε δδηλαδή να στελνετε και να λαμβανετε πι

Για να αποδωθουν τα νομισματα θα ζητηθει πιστοποίηση - KYC (Know your coustomer) με ταυτότητα και φωτογραφία και μονο ενας λογαριασμος θα υπαρχει ανα χρηστη. Ολοι οι Fake λογαριασμοι θα διαγραφουν. Μονο τοτε θα ανοιξει το wallet. Διαφορετικα οπως ειναι λογικο θα μπορούσε κάποιος να κανει fake accounts να μετεφερνε τα coins σε ενα wallet και να εκανε πιστοποιηση

Δε θα βγαίνουν για παντα πι. Οι δημιουργει εχουν δηλώσει οτι θα ειναι περιορισμένος ο αριθμος απλα ακομα δεν εχουν καταλήξεισ το όριο. Αυτο έχει να κάνει με την απήχηση και την εξόρυξη

Ποσα πι βγαζετε την ωρα; Σημερα ξεκινατε με 0.25π/h. Για καθε ατομο που βαζετε επιπλεον κερδίζετε ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΣ και κανει εξόρυξη επιπλεον 0.05π/h

Μπορείτε να βαλετε ΟΣΟΥΣ θελετε χωρις περιορισμο!

Μετα απο 3 ημερες μπορειτε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ που εχετε καλεσει συν αυτον που σας καλεσε να κανετε ενα κυκλο εμπιστοσυνης απο 1 εως 5 ατομα η και παραπανω. Καθε ατομο που βαζετε στον κυκλο με απλα μαθηματικα σας δινει +20% συνολικο ποσοστο π/h με τα σημερινα δεδομενα.
Όσοι έχουν αμφιβολίες μπορούν να διαβάσουν το faq και το whitepaper. Συνξυριστες μου είναι απλά ένα νέο κρυπτονομισμα στα σκαριά. Μπορεί σε λίγα χρόνια να πιάσει τιμή, μπορεί κ όχι. Το μόνο που θα χασουμε είναι ο λόγος χρόνος μας.
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Να πω για το πάνω ποστ,
Πως δεν παραβιάζει κάποιο κανόνα του φόρουμ, γι αυτό και το αφήνουμε να υπάρχει... (let it be)
Αλλά!
1. Δεν γνωρίζουμε πραγματικά τι κάνει το πρόγραμμα.
2. Στο κείμενο λέει ότι δεν είναι πυραμίδα αλλά βλέπω ξεκάθαρα την μεθοδολογία της.
3. Ατομικά ο καθένας μπορεί να πράξει όπως νομίζει αλλά σαν φόρουμ θα ήθελα να κρατήσουμε τις αποστάσεις μας.

Γενικά υπάρχει εδώ κάποιος που να ασχολείται συστηματικά με αυτό το κομμάτι (κρυπτονομίσματα/mining κτλ);
Ας μου στείλει πμ, ίσως έχω κάτι που να τον ενδιαφέρει.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Τώρα είδα ότι ήρθε εδώ το νήμα. Δεν είχα πρόσβαση μέχρι πριν λίγο.
Θέλω να ευχαριστήσω πολύ για αυτό.
Επίσης θέλω να προσκαλέσω όποιον θέλει να διαβάσει το faq και το White paper. Δεν είναι πυραμίδα.
Στην πυραμίδα έχεις να λαμβάνεις από όλους από κάτω σου να το πω απλά. Εδώ είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.
Θα το πω όσο απλοϊκά μπορώ γιατί δεν είμαι ειδικός.
Πέρα από το Bitcoin που έκανε το μπαμ και πλέον είναι τρομερά ενεργοβορο λόγω της φύσης που αναπαράγεται και επιβεβαιώνεται (proof or work) μέσω πολύπλοκων μαθηματικών πράξεων, υπάρχουν νέες τεχνολογίες blockchain καθόλου ή ελάχιστα ενεργοβορες.
Το π είναι μια προσπάθεια για αποκεντρωμένο κρυπτονομισμα που στηρίζεται στο blockchain stellar smart contracts.
Δεν είμαι ειδικός για να το κάνω κατανοητό δυστυχώς και να σας το εξηγήσω κατάλληλα.
Είναι μια τεχνολογία αδιάβλητη που τυγχάνει εφαρμογής παντού. Αν δεν πληρεί κάποια συνθήκη δεν παράγεται ένα αποτέλεσμα ας πούμε. Η γαλλική αστυνομία πρόσφατα ανακοίνωσε ότι θα κάνει χρήση τέτοιας τεχνολογίας για έλεγχο εξόδων.
Στο π είναι τώρα στην φάση 1 παραγωγής.Η εξόρυξη είναι εικονική στους σέρβερ της ομάδας κ αμοιβομαστε με κρυπτονομισμα διότι συμβάλλουμε στην ανάπτυξη του. Βασίζεται σε κύκλους εμπιστοσύνης. Αν διαβάσετε λίγο θα δείτε κάποια πράγματα.
Προς το παρών μπαίνεις μόνο με πρόσκληση γι αυτό και παρέχω τον κωδικό μου Skatzivas.
Ναι εγώ θα λαμβάνω ένα μικρό όφελος αν μπει κάποιος και είναι ενεργο μέλος. 0.10 π ανά ώρα.αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΩ τίποτα αν αυτό το μέλος πχ ο Herco βάλει κάποιον με το δικό invitation code.
Φιλικά πάντα.
Ευχαριστώ πολύ.



Added in 4 minutes 2 seconds:
Εδώ είναι στα ελληνικά από το επίσημο σάιτ πληροφορίες

Επίσης να πω ότι στα ιδρυτικά μέλη είναι και ένας δικός μας Έλληνας ο Dr. Νικόλας Κόκκαλης απο το Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ.
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Επίσης να πω ότι το αρχικό μου ποστ βλέπω ότι έχει 6 απαντήσεις αλλά δεν μπορώ να το δω δεν έχω πρόσβαση.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Αγαπητέ Ανδρέα, οι απαντήσεις που πιθανόν να βλέπεις είναι συζήτηση που έγινε με την συντονιστική ομάδα σχετικά με το θέμα και δεν έχει κανείς άλλος πρόσβαση σε αυτήν πέραν της συντονιστικής ομάδας.
Εκτός θέματος
Επίσης αφαίρεσε σε παρακαλώ το μήνυμα του tapatalk ότι στάλθηκε από το τάδε κινητό (Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk) και φρόντιζε να ενσωματώνεις τα links σε κάποια(-ες) λέξεις.
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αφαίρεσα την υπογραφή.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Από άποψη νομιμότητας, τι γίνεται; Γνωρίζει κάποιος; Εννοώ η ενασχόληση - παραγωγή - αγορά κρυπτονομισματων είναι νόμιμη;
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Δεν προβλέπεται από τον Ποινικό κώδικα κάτι. Άρα δεν είναι ποινικά κολάσιμο
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μάλιστα τα σοβαρά κρυπτονομίσματα έχουν και πολύ αυστηρούς κανόνες ταυτοποίησης λόγο νομοθεσίας.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”