Χορτοφαγία

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αιγυπτιώτες και οι δύο αν θυμάμαι καλά... :)
Για σένα τουλάχιστον.
Για μένα μια χαρά θυμάμαι :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καποια παρεξηγηση θα εχει γινει Μιχαλη :) Δεν ειμαι Αιγυπτιωτης αν και ειχα πολλους θειους (οχι εξ αιματος) εξ Αιγυπτου.

Τωρα, για το thread αυτο και την πορεια που εχει παρει - μαλλον εχουμε παει αλλου. Δεν νομιζω οτι το ξεκινησε ο Διονυσης για να γραφουμε ποια χορταρικα μας αρεσουν (θα ηταν ευκολο και αναιμακτο, αλλα μακρια απο το νοημα).

Θα το κοιταξουμε παλι στον συντονισμο και θα δουμε πως θα συνεχιστει - σας παρακαλω μεχρι τοτε να κρατησουμε την ψυχραιμια μας :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Φυσικά και το νήμα δεν είναι για το ποια χόρτα μας αρέσουν... 😊
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Το νήμα δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για μια νέα -για τους περισσότερους- οπτική.
Μιας διατροφής που είναι διαφορετική από αυτήν που μας ανάγκασαν από μικρούς να θεωρούμε 'φυσιολογική'.
Ενός διαφορετικού τρόπου σκέψης,που μας αναγκάζει να αναθεωρήσουμε όσα θεωρούσαμε δεδομένα.
Η συνήθεια δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος,το αντίθετο.
Προ(σ)καλώ όλους να αναζητήσουν,να ενημερωθούν,να επαναδιαπραγματευτούν με τον εαυτό τους.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω ψαχτεί αρκετά στο θέμα διατροφής, κυρίως σαν φοιτητής τεχνολόγος τροφίμων.
Τότε δεν υπήρχαν τα extreme κινήματα, ή τουλάχιστον δεν ήταν τόσο διαδεδομένα.
Η κατάληξη ήταν ότι η μεσογειακή διατροφή ήταν είναι και θα είναι η πιο σωστή.
Και όποιον σοβαρό επιστήμονα του κλάδους ρωτήσεις, το ίδιο θα πει.
Μιχάλης
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ξέρεις Μιχάλη φαντάζομαι ότι η παραδοσιακή μεσογειακή διατροφή, όπως πχ στην Κρήτη, μετά τον πόλεμο, αποτελούνταν σε ποσοστό 90% από όσπρια, δημητριακά, λαχανικά,άγρια χόρτα, φρούτα, ξηρούς καρπούς, βότανα, μέλι, λάδι, κρασί και μόνο ένα 10% από ζωικά προϊόντα.
Και η χρησιμότητα /αποτελεσματικότητα/βιωσιμότητά της βρισκόταν ακριβώς στα πολλά φυτικά τρόφιμα, που υπερκερνούσαν τις όποιες βλάβες μπορεί να προκαλούσε η κατανάλωση κρέατος, και όχι στα (ελάχιστα ούτως ή άλλως) κρεατικά, όπως πολλοί θέλουν - λανθασμένα - να νομίζουν (οι Κρητικοί πλέον στις μέρες μας δεν ξέρουν καν τι είναι η σαλάτα).
Και αυτός ο τύπος διατροφής τούς κρατούσε υγιείς, δυνατούς και ενεργητικούς.
Το ότι έχουμε καταντήσει τη μεσογειακή διατροφή τίγκα στα κορεσμένα ζωικά λίπη, στα γαλακτοκομικά και τα αυγά, είναι μια αυθαίρετη μετάλλαξη, που δεν συμφωνεί σε τίποτα με το αρχικό πνεύμα αυτής της περιβόητης διατροφής.

Επίσης, αν με τον όρο extreme αναφέρεσαι στη vegan διατροφή, ποιά ακριβώς κριτήρια χρησιμοποιείς;
Είμαι ακραίος επειδή δεν χρειάζεται να σκοτώσω ένα ζώο για να φάω;
Είμαι ακραίος επειδή δεν υποστηρίζω την απάνθρωπη αιματοχυσία ;
Είμαι ακραίος επειδή έχω σκεφτεί και έχω μάθει πώς φτάνει το καθετί στο πιάτο μου, και θέλω πλέον να αποφασίζω τι θα φάω χωρίς να με επηρεάζει η συνήθεια;
Είμαι ακραίος επειδή συντηρούμαι, και ευημερώ, με όσα η φύση απλόχερα προσφέρει;
Είμαι ακραίος επειδή όλες οι μικροβιολογικές εξετάσεις μου είναι καλύτερες από ποτέ; Και πολύ πολύ καλύτερες από όσους κρεατοφάγους (και ανάμεσά τους, πολύ νεότερούς μου) ξέρω;
Είμαι ακραίος επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και θέλω το καλύτερο για μένα, και για τους άλλους;
Είμαι ακραίος επειδή είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος ως προς το τι επιλέγω να καταναλώσω;
Είμαι ακραίος επειδή ο τρόπος που έχω επιλέξει να τρέφομαι, και να ζω γενικότερα, έχει τις λιγότερες δυνατές επιπτώσεις στο περιβάλλον, κάνοντας ό, τι
καλύτερο μπορώ για να αφήσω το μικρότερο δυνατό αποτύπωμα στον πλανήτη αφού έχω φύγει από αυτόν;
Είμαι ακραίος επειδή δεν έχω φραγμένες αρτηρίες και δεν έχω περάσει μπαλονάκια για να επιβιώνω;
Ή είμαι ακραίος επειδή στις γιορτές, πανηγύρια, επετείους δεν μπορώ να δω ακριβώς τον συσχετισμό μεταξύ χαράς, κεφιού, γιορτινής διάθεσης με το χορό γύρω από το κουφάρι ενός άψυχου ζώου και ένα ψοφίμι στο πιάτο μου;

Αν αυτά είναι τα κριτήριά σου, ναι είμαι ακραίος.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η μεσογειακή διατροφή είναι συγκεκριμένη, δεν έχει σχέση με κάποια τοποθεσία.
Και είναι ακριβώς αυτό που λες.
Ελάχιστο κρέας, πολύ σαλάτα και όσπρια, λαχανικά κλπ.
Extreme δεν θεωρώ αυτούς που δεν τρώνε κρέας.
Extreme είναι η ωμοφαγία, αυτοί που τρώνε μόνο καρπούς δέντρων, και ότι έχει εξελιχθεί σε ακτιβισμό.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το μεριδιο των ζωικων προιοντων στη Μεσογειακη διατροφη ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το 10%. Η καθημερινοτητα του Μεσόγειου πολιτη περιελαμβανε (και ακομα και σημερα) τεραστιες ποσοτητες απο γαλα, τυρι και αυγα που προερχονταν απο ζωα εκτροφης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σαφώς!
Τα ζωικά προϊόντα είναι απαραίτητο μέρος της διατροφής μας.
Αλλιώς, πρέπει να χαπακώνεσαι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Ποτέ δεν ήμουν λάτρης των κρεατικών.
Παρατηρώ ότι με το πέρασμα των χρόνων, "απομακρύνομαι" από τα κρεατικά. Δηλαδή δεν μου λείπουν σαν γεύση, εικόνα κλπ.
Πλέον καταναλώνω κρεατικά 1 φορά τον μήνα και χωρίς ιδιαίτερη χαρά. Μάλλον το κάνω από συνήθεια χρόνων.
Ειδικότερα έχω αηδιάσει με ότι έχει σχέση με σουβλατζίδικα. Αηδιάζω και μόνο που βλέπω τις φωτό με σουβλάκια και γύρους σε βιτρίνες/καταλόγους καταστημάτων.

Διαφωνώ ότι αν κάποιος δεν τρώει κρεατικά πρέπει να παίρνει συμπληρώματα.
Δεν νομίζω ότι του λείπει κάτι και πρέπει να το αναπληρώσει.
Ο οργανισμός με τις ιδιαιτερότητες του ίσως εμφανίσει ελλείψεις κάποιων στοιχείων αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους και όχι ειδικότερα στους χορτοφάγους.

Γενικά, η διατροφή με λαχανικά, φρούτα και πολύ λίγα ζωϊκά μου δημιουργεί ευεξία και άνεση. Να σημειώσω ότι δεν καταναλώνω γάλα* και περίπου 2 φορές/εβδομάδα τρώω γιαούρτι.

*Μακάρι να μην κατανάλωνα και τόνους παγωτού...
Let the music play
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”