Χορτοφαγία

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times



Έρχεται.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Βοys boys boyz . Πόουσες φορές θα σας το πώου ; Είναι η Αμερική πίσω από αυτά ! Είναι ο XXL τρόπος ζωής τους. Είναι το ΧΧL κουτί πινατ μπάτερ με σούγκαρ και μάρμελέιντ που τρώνε , τα μπέργκερς που χλαπακιάζουν και τα ρεντνεκ μπάρμπεκιου πάρτυ με μάσντ ποτέϊτος, βουτυρωμένο καλαμπόκι, κόκα κόλα και στέικς . Είναι η παχυσαρκία που τους κυνηγάει, και ένα "ώπα το ξεφτιλίσαμε" και φυσικά πήγαν στο άλλο άκρο. Τί δουλειά έχει η μέση ελληνική οικογένεια με αυτούς ; Εμείς έχουμε το τσαγάκι μας, τις φακές μας, τον αρακά, θα μαγειρέψει η κυρία του σπιτιού μακαρόνια με κιμά, τον κιμά που περίσσεψε θα τον κάνει σουτζουκάκια με ρύζι, θα φάμε φασολάκια, πατατούλες, κολοκυθοκορφάδες και ιμαμ, θα ψήσουμε μπριτζόλες στο χωριό ή στο εξοχικό μια φορά το τρίμηνο και θα φάμε κοτόπουλο λεμονάτο ή κοκκινιστό ή στο φούρνο αναλόγως με τη ψήφο που πέφτει δια βοής στο σπίτι. Το χειμώνα την φασολάδα μας, την ρεβυθόσουπα με το κρεμμύδι, το καλοκαίρι τα γεμιστά, οι τυχεροί το ψαράκι τους, τα φρουτάκια μας και το γιαουρτάκι με μέλι.
Και είναι αληθινά φαγητά. Real food.
Στην αντίπερα όχθη μέση λύση δε παίζει, σε μερικά χρόνια μπορεί, αλλά πως να ταϊσεις 250εκ που όλο θέλουν - θέλουν - θέλουν κι άλλο ; Αφήνω στην άκρη τους "παγκοσμιοποιημένους" που θέλουν να τους μοιάσουν. Γι' αυτό προς το παρόν νόουπ γιατί γιού ντούντ το ξεχείλωσες και να ξέρετε πως εκεί δε κάνουν τίποτα χωρίς οδηγίες. Χρειάζονται κατευθύνσεις για τα πάντα και ο μόνος τρόπος να σταματήσει η κατρακύλα ήταν να κοπούν μαχαίρι κάποια πράγματα.



Εκλαϊκευμένη απλοϊκή σκέψη ενός μέσου πολίτη χωρίς ακαδημαϊκές σπουδές και ιδιαίτερα στο αντικείμενο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Ωραία τα είπε ο εορτάζων.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχουμε την καλύτερη διατροφή του κόσμου διαθέσιμη, την μεσογειακή και θα μας διδάξουν οι πρώην μποντιμπιλντεράδες που έχουν χώσει στο σώμα τους τα υποκατάστατα με τις κούτες το πως θα τρώμε; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Η σύζυγος είναι χορτοφάγος (και όχι vegan ,όπως μου εξήγησε ) τα τελευταία 10 χρόνια .
Επί του παρόντος μάλιστα μπήκε στο μήνα της και όπου να'ναι θα φέρει στο κόσμο τον υιό μας .
Καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έφαγε κρέας ,αλλά τυράκι ,γιαουρτάκι και αυγουλάκια τα τίμησε δεόντως !
Δεν είναι ο σουπερ αθλητικός τύπος γυναίκας ,αλλά είναι αρκούντως δραστήρια και προτιμά να περπατά αντί του αυτοκινήτου .
Τη βγάζει μια χαρά δίχως κρέας !
Αλλά και ο μικρούλης που φέρει .
Υγιέστατος και δραστήριος ,ο μπαγάσας !

Εμένα από την άλλη ,μου αρέσουν κάτι πρόβεια κοντοσούβλια , κάτι αίγες βραστές και ενίοτε τα αλανιάρικα ορνίθια στα κάρβουνα .
Μοσχάρι δε το τρώω ,λόγω της μεγάλης ποσότητας αντιβιοτικών που περιέχει το κρέας ( το οποίο είναι 99% εισαγόμενο ) .
Το χοιρινό το βρίσκω απαίσιο σε γεύση και οσμή .
Ψάρια και θαλασσινά επίσης τα αποφεύγω ,πρώτον διότι ως παις με πατέρα ψαρά ,είχα ήδη χλαπακιάσει το μισό Παγασητικό
και δεύτερον διότι δε μοιράζομαι την ίδια άποψη με τον πατέρα-ψαρά ,πως τα θαλασσινά είναι η πιο υγιεινή τροφή .
Κάποτε μπορεί .Προτού ιδρυθούν κάτι εταιρείες πλαστικών,απορρυπαντικών ,φυτοφαρμάκων ,κλπ.
Πλέον ,όχι !

Ως "μποεμ" τύπος ανθρώπου έχω αλλάξει ποικίλα επαγγέλματα .
Τα περισσότερα "βαριά " και με έντονη σωματική δραστηριότητα .
Στο παρελθόν η σύζυγος με έψησε και έδωσα μια φιλότιμη ευκαιρία στη χορτοφαγία.
Ρε τί ξηρούς καρπούς έτρωγα,τί ροβίτσα για πρωτεΐνές ,κτλ ,κτλ ..

Ένα έχω να πω :
Αν η καθημερινότητά περιλαμβάνει τουλάχιστον ένα δεκαωράκι πέρα-δώθε κάτω από τον ήλιο ,
με συνολική απόσταση περπατήματος ίση με 25-30 χιλιόμετρα
και τα μισά από αυτά με 40-50 κιλά στον ώμο - σε ελαφριά ανηφόρα μάλιστα- ,
δε τη " βγάζεις καθαρή " τρώγοντας μόνο όσπρια,σαλάτες ,χόρτα ,ρύζι και πατάτες .

Δοκιμασμένο και επαληθευμένο.-
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Με το καλό ο υιός Στέφανε.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Το point μου σε αυτό το νήμα είναι πως ένας vegan μπορεί να είναι απόλυτα υγιής, χωρίς καμία διατροφική έλλειψη, γεμάτος ζωντάνια και σφρίγος, εφόσον έχει καταρτίσει το διατροφικό του πλάνο έχοντας επαρκή γνώση βασικών αρχών της διατροφής γενικότερα, και της χορτοφαγικής διατροφής ειδικότερα.
Η διατροφή αυτή μπορεί να είναι αποτελεσματική, βιώσιμη και απολαυστική.
Οπότε, αφού κάποιος δεν θέτει την υγεία του σε κίνδυνο ακολουθώντας την, την προτείνω σε όλους (πιθανές αλλεργίες, δυσανεξίες και ιδιαιτερότητες θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν επίσης)
Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει μια επιλογή.
Το ότι εσύ Ηλία δεν τρως κάθε μέρα μπέργκερς και πίτσες,όπως ο Αμερικάνος, σε κάνει λιγότερο ευπαθή σε ασθένειες που σχετίζονται με το τι βάζεις στο στόμα σου.
Αλλά εφόσον εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, κόβοντας τελείως καθετί ζωικό θα είναι το ιδανικό για την υγεία σου.
Πάντως, το να καταναλώνεις μία στο τόσο κάτι από αυτά είναι σαφέστατα ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, αν πχ πριν ήσουν μανιώδης κρεατοφάγος.

Και εδώ θέλω να κάνω μια διευκρίνιση, που ακόμα δεν έχω κάνει, αλλά χρήσιμο θα ήταν να γίνει.
Vegan δεν σημαίνει υγιής κατ'ανάγκη.
Ή έχοντας γνώση επί του θέματος. Vegan πχ είναι και αυτός που τρώει oreo, τηγανητές πατάτες, άσπρο ψωμί, ποπ κορν, και άλλα συναφή. Vegan όμως είναι και αυτός που τρώει όσπρια, δημητριακά, φρούτα και λαχανικά στην αρχική τους μορφή και όχι επεξεργασμένα.
Και οι δύο δεν συμμερίζονται την σφαγή ζώων για το πιάτο τους, ωστόσο μόνο ο δεύτερος είναι (φαινομενικά) υγιής, ενώ ο πρώτος όχι και τόσο.
Επίσης ένας vegan μπορείς να είναι fit, μπορεί όμως και να είναι παχύσαρκος. Η ποσότητα του φαγητού που τρώει κάποιος, το αν γυμνάζεται κτλ, δεν επηρεάζεται από τις διατροφικές του προτιμήσεις.
Εγώ σε όλες μου τις αναρτήσεις (θεωρούσα αυτονόητο ότι) μιλάω για τον συνειδητό χορτοφάγο, που δεν κάνει καθιστική ζωή και σέβεται τον εαυτό του (πέρα από τα ζώα)

Και μια ακόμα διευκρίνιση, για κάτι που έχει παρερμηνευτεί σε βαθμό κακουργήματος.
Όταν λέμε ότι ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται από όλα, δεν εννοούμε οτιδήποτε μπορεί να μασηθεί και καταποθεί. Εννοούμε από όλα τα θρεπτικά συστατικά. Τα οποία και ασφαλώς υπάρχουν στις φυτικές τροφές σε αφθονία.
Χρειαζόμαστε πρωτεΐνη,δεν χρειαζόμαστε κρέας.
Χρειαζόμαστε ασβέστιο, δεν χρειαζόμαστε γάλα.
Χρειαζόμαστε σίδηρο, δεν χρειαζόμαστε όργανα ζώων.
Χρειαζόμαστε Ω3 λιπαρά οξέα, δεν χρειαζόμαστε ψάρια.

ΥΓ. Παλιότερα το πιο πιθανό είναι το κρέας να ήταν πιο θρεπτικό (μιλάω καθαρά και μόνο από διατροφικής άποψης). Από τη στιγμή όμως που τα ζώα εκτροφής τα έχουν τιγκάρει στις αυξητικές ορμόνες, στα αντιβιοτικά, στα κρεατάλευρα, τη μεταλλαγμένη σόγια και το μεταλλαγμένο καλαμπόκι, και όλα αυτά σε συνθήκες συνωστισμού, πόσο θρεπτικό νομίζετε ότι έχει καταντήσει πλέον ;
Και όσον αφορά όλη τη διαδικασία μέχρι να φτάσει στο πιάτο σας, από τη σφαγή και το γδάρσιμο, μέχρι την κιμαδοποίηση για τα μπιφτέκια σας και την έγχυση κόκκινων συντηρητικών για να φαίνεται φρέσκο και λαχταριστό, είστε σίγουροι ότι είναι αθώα; Ή έχει γίνει με σεβασμό στον τελικό καταναλωτή ; Ξέρετε πώς γίνονται τα hot dogs φερ'ειπείν, που πολλοί τα ορέγονται σαν μεζέ πρωτοκλασάτο;Θέλετε να μάθετε; Έτσι από περιέργεια. Και το ρωτάω ειλικρινά. Αντέχετε να δείτε πώς γίνεται το hot dog, που όσοι πάνε γήπεδο το έχουν σαν λιχουδιά κυριακάτικη;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Δεν νομίζω να θεωρεί κανένας τα hot dog πρωτοκλασάτα, επίσης τα περισσότερα κατεψυγμένα και φθηνά συσκεαυσμένα κρέατα είναι meat slurries, αν θυμάστε το βίντεο με την παραγωγή Proraso με μια τεράστια δεξαμενή και μαλακό σαπούνι μέσα ; έτσι γίνονται και τα hot dog, παναρισμένα κοτόπουλα κλπ (όχι από σαπούνι :) ) με κρέτα β διαλογής τα κάνουν μια ωραία πάστα και μετά τα μορφωποιούνε για να φένοντε σαν κανονικό κρέας, δεν βλέπω κανέναν σοκαρισμένο... σκατά υπάρχουν παντού δεν είναι δύσκολο να τα διακρίνεις. Γενιές και γενιές μεγάλωσαν με κρέας δεν νομίζω να το σταματήσουμε anytime soon, πολλοί έχουν και ζώα στο χωριό και προσέχουν τι τα ταίζουν ;) ούτε αυξητικές ορμόνες, ούτε αντιβιοτικά.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το παιχνίδι έχει δυστυχώς χαθεί εδώ και χρόνια, τα πράγματα είναι ανεξέλεγκτα σε παγκόσμιο επίπεδο, τα μεταλλαγμένα βρίσκονται πλέον παντού...

Όσο και αν προσέξει κανείς, και όπου και να κρυφτεί θα τον βρεί, το όλο κόλπο έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετές δεκαετίες, ακόμα και αν αποφασίσει κάποιος να μην φάει κρέας, και να γίνει χορτοφάγος πάλι μεταλλαγμένα θα φάει, (βλέπε Monsanto) που κρύφτηκε μέσα στην Bayer, σούπερ μάρκετ δεν θέλαμε; lidl δεν θέλαμε;

Διότι από που θα προμηθευτούν τα υλικά τους οι εννέα πιό υγιεινές κουζίνες από όλο τον κόσμο; εκτός και αν υπάρχει η δυνατότητα να καλλιεργείς την τροφή σου ο ίδιος, και θα έχεις ας πούμε βιολογικά προϊόντα, όπου και πάλι εκτίθενται στους αεροψεκασμούς.

Και να προσθέσω και κάτι που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα, και χαρακτηρίζει την παγκόσμια διατροφή, αυτά είναι η κουλτούρα και η θρησκεία.

Έτσι απλά δεν συμφωνώ με κανέναν "guru" η όποια επιλογή φαγητού από ανέκαθεν καθορίζεται και από την θρησκεία που φέρει ο κάθε λαός, πχ: οι Εβραίοι απαγορεύουν το χοιρινό, διότι θεωρείτε ακάθαρτο, και ονομάζεται Κασσέρ (βλέπε kosher) Οι μουσουλμάνοι έχουν το ιερό κρέας (βλέπε Halal ) οι Ινδοί έχουν ως ιερά ζώα τις αγελάδες και τα ποντίκια και οι τρομακτικοί μοναχοί τους Aghori, τρέφονται με ανθρώπινη σάρκα και διαλογίζονται πάνω σε πτώματα πίνοντας αλκοόλ και κάνναβη κ.ο.κ.

Και ας μην το ξεχνάμε πως ο άνθρωπος είναι αποδεδειγμένα και ουσιαστικά παμφάγος, όλα είναι παιχνίδια του μυαλού και χειραγώγησης, τουλάχιστον για εμένα πάντα η μεσογειακή κουζίνα υπερέχει όλων, και είναι πολύ ξεκάθαρο πως, Έλληνας γεννήθηκα και Έλληνας θα πεθάνω... :hellas3

Διαφωνώ απόλυτα ως προς τον αποτρόπαιο και σαδιστικό τρόπο που σφαγιάζουν σήμερα τα ζώα, είναι απαράδεκτο και φρικτό, και φυσικά έχει τεράστιες συνέπειες, και για άμοιρα τα ζώα, αλλά και για αυτούς που θα τα καταναλώσουν, δυστυχώς αυτά τα ήθη και έθιμα έχουν έρθει και στην πατρίδα μας, τρώμε χαλάλ και Κασσέρ εν αγνοία μας.

Και κάτι προς τον φίλο μου τον Διονύση, η καλύτερη διατροφή που έχω δει είναι η αγιορείτικη, και έχω γυρίσει σχεδόν τον κόσμο όλο. Οι μοναχοί δεν τρώνε καθόλου κρέας το αντικαθιστούν με τα όσπρια και σπανιότερα με το ψάρι. Δεν βάζουν καρυκεύματα στο φαγητό τους, αποφεύγουν τα λίπη, το βούτυρο, τις κρέμες γάλακτος και πάσης φύσεως συνοδευτικά, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο νόστιμα είναι, παρά μόνο αν τα δοκιμάσεις.

Τρώνε πληθώρα λαχανικών και φρούτων, αρκετό ψωμί (το οποίο, ως γνωστόν, περιέχει σύνθετους υδατάνθρακες, που είναι η βασική πηγή ενέργειας για τον οργανισμό μας), τυρί, αυγά και διάφορες πίτες, ενώ χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο ελαιόλαδο στο μαγείρεμα του γεύματός τους, τεράστιο ρόλο παίζει, φυσικά, και το γεγονός πως η ποιότητα του ίδιου του φαγητού είναι πολύ υψηλή, μιας και όλες οι τροφές τους είναι βιολογικής καλλιέργειας και προέρχονται από τα χωράφια τους.

Εξίσου σημαντικό, ωστόσο, με το τι τρώνε οι μοναχοί είναι και το πόσο και πότε τρώνε. Παρά την «παραδοξότητα» των μόλις δύο γευμάτων ημερησίως.

Εν κατακλείδι
Η διατροφική κουλτούρα των «σωστών» γευμάτων που ακολουθούν οι μοναχοί σε συνδυασμό με την βαριά αγροτική σωματική άσκηση, την ξεκούραση, την κοινή εστίαση για να μην παρεκκλίνουν από το πρόγραμμά τους, το γεγονός πως δεν καπνίζουν και δεν πίνουν αλκοόλ (παρά μονάχα κρασί και ούζο σε ελεγχόμενες ποσότητες) ένα ποτηράκι ανά γεύμα, είναι το μυστικό που «ξεκλειδώνει» το μονοπάτι της μακροζωίας και της ελαχιστοποίησης των επιβλαβών για την υγεία νοσημάτων.

Καμιά φορά το «θαύμα» βρίσκεται μπροστά στα μάτια μας. Το μόνο που έχει να κάνει κάποιος, είναι να κοιτάξει προς την σωστή πλευρά…

Προσωπικά πάντως το τρώω το κρεατάκι μου, και μου αρέσει πολύ κιόλας, ναι διαφωνούμε σίγουρα φίλε το ξέρω, το ξέρω και το κατανοώ απόλυτα πως το κρέας δεν κάνει καλό, όπως και το κάπνισμα και άλλες κακές συνήθειες, αλλά μου αρέσουν, τι να κάνω; έτσι με μεγάλωσαν οι γονείς μου, και θέλει μεγάλη προσπάθεια για να το αλλάξεις...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχουμε δαιμονοποιήσει τα μεταλλαγμένα και η όλη φιλοσοφία της χορτοφαγίας βασίζεται στο να αποφεύγουμε τα μεταλλαγμένα.
Που το 99% των μεταλλαγμένων είναι χορταρικά!
Και το 100% των χορταρικών είναι μεταλλαγμένα!
Πορτοκάλια και λεμόνια βγαίνουν από τις νερατζιές.
Όλα τα σταφύλια βγαίνουν από μεταλλαγμένο αμερικάνικο αμπέλι.
Τα όσπρια έχουν μεταλλαχθεί για να μην πεθαίνουν επειδή "έφαγαν κουκιά" όσοι έχουν έλλειψη ενζύμου.
Το καρπούζι πλέον είναι κόκκινο από μέσα, οι ντομάτες αντέχουν εκτός δέντρου, δεν συζητάμε ότι κάποια στιγμή ήταν σαν να είχαν το δέντρο μέσα τους, έχουμε σταφύλια χωρίς κουκούτσια κλπ.
Και δεν γίνονται όλα σε ύποπτα εργαστήρια.
Στο μπαλκόνι μου φύτεψα μια πιπεριά scorpion που διασταύρωσαν οι μέλισσες με μία καμπανούλα παραδίπλα.
Ε, απέκτησα πιπεριές καμπανούλες που έτρωγες μια και κολλούσες τις πατούσες στη λεκάνη για να δροσίζεσαι.
Εκτός αυτού, σκεφτείτε από που προμηθεύεται τους σπόρους αυτός που πουλάει τα vegan προϊόντα.
Κατά βάση από την Monsanto
Μιχάλης
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”