Χορτοφαγία

Κλειδωμένο
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ας μιλήσουμε για χορτοφαγία -βιγκανισμό.
Τους τελευταίους πέντε μήνες,από τέλη Φλεβάρη,και με διακοπή τριών ημερών το Πάσχα, έχω κόψει το κρέας,και τον τελευταίο μήνα το γάλα που έπινα καθημερινά στο πρωινό μου και το γιαούρτι.
Να αναφέρω πως από μικρός ποτέ δεν ήμουν λάτρης του κρέατος.Προτιμούσα όσπρια ασυζητητί.Απλά επειδή παντού γύρω μας έχουμε κρέας,έτρωγα χάριν ευκολίας.Τώρα καταναλώνω μόνο αυγά από δικές μου κότες και κανένα ψάρι μία στο τόσο.Λόγω των βαρέων μετάλλων σκέφτομαι να τα κόψω κι αυτά.Στα 36 μου το κρέας το βαρέθηκα και σιχάθηκα.Πλέον είμαι συνειδητός καταναλωτής τροφής και όχι κάποιος που τον ορίζει η συνήθεια.Φροντίζω για την τροφή μου ο ίδιος,δεν εξαρτώμαι από κανέναν και δεν με απασχολούν τα σχόλια τρίτων.
Δεν πεινάω χωρίς κρέας,δεν το έχω επιθυμήσει και δεν νιώθω να μου λείπει κάτι στη διατροφή μου.Ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται άψογα,η ενέργεια και η διάθεσή μου βρίσκονται σε πολύ υψηλά επίπεδα,και η γυμναστική μου είναι πολύ αποδοτική.
Οι λόγοι της μετάβασής μου πολλοί.Πρώτα πρώτα η υγεία μου.Αποφεύγω έτσι τα επιβαρυντικά λίπη ,αντιβιοτικά και τοξίνες που το κρέας φέρει.Και τα οποία ενοχοποιούνται για ένα σωρό αρρώστιες,από καρδιαγγειακά μέχρι διαβήτη και από παχυσαρκία μέχρι καρκίνο.
Επίσης,είμαι ήσυχος με τη συνείδησή μου,γιατί δεν συμβάλλω στην θανάτωση αθώων,ανυπεράσπιστων,ευφυών και συναισθανόμενων πλασμάτων.Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην εκτροφή για σφαγή,μα και στην γαλακτοκομία,που τα ζώα βιάζονται για να συλλάβουν και παράγουν αφύσικα μεγάλες ποσότητες γάλακτος.
Η κτηνοτροφία είναι υπεύθυνη για τεράστια ποσοστά κατανάλωσης νερού και δημητριακών,λαχανικών,και γενικότερα γεωργικών τροφίμων, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν τη λύση στην ανθρώπινη πείνα παγκοσμίως.
Και δεν αναφέρω καν τους ρύπους που επιβαρύνουν την ατμόσφαιρα,εξαιτίας της οργανωμένης κτηνοτροφίας.
Τέλος,η κακοποίηση και θανάτωση ζώων συμβάλλει και προάγει τον ρατσισμό προς τους ανθρώπους,την έλλειψη σεβασμού και τη βία.
Τα ζώα δεν μας ανήκουν,και ας αντιμετωπίζονται ακόμα από τον νομοθέτη ως res,πράγμα.Θα μας χαλάσει τη βολή η αντιμετώπισή τους με σεβασμό και αγάπη.
Αλλά η μετάβαση είναι αναπόφευκτη.Παρατηρώ συνεχώς να αυξάνεται η γκάμα φυτικών προϊόντων στα σούπερ μάρκετ και άλλου είδους καταστήματα,από φυτικά γάλατα μέχρι σκόνες πρωτεΐνης αρακά, κάνναβης και σόγιας.Και δεν γίνεται επειδή ενδιαφέρονται για την υγεία μας,γίνεται επειδή βλέπουν πως υπάρχει μεγάλη ζήτηση.Οι άνθρωποι συνειδητοποιούν πώς τα ζωικά τρόφιμα δεν μας χρειάζονται,πως δεν είμαστε σαρκοφάγοι εκ φύσεως και πως ο πλανήτης μας δεν αντέχει άλλη αιματοχυσία και άλλο θανατικό.
Κάποιοι μπορούν να πουν πως ο βιγκανισμός είναι μόδα.Εγώ θα πω πως είναι ανάγκη.
Οι βιομηχανίες κτηνοτροφίας,οι πολυεθνικές αλυσίδες φαστ φουντ,η γαλακτοκομία,και οι φαρμακευτικές ακόμα,λόγω των ασθενειών που η αλόγιστη χρήση ζωικών προϊόντων επιφέρει,κάνουν τζίρους τρισεκατομμυρίων δολαρίων ετησίως.Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε να τους δίνουμε τα λεφτά μας για να μας ταΐζουν θάνατο.
Ευτυχώς που ζούμε στην εποχή του ίντερνετ και μπορούμε να ψάξουμε,να ενημερωθούμε,να κινητοποιηθούμε.
Συνταγές φυτικής διατροφής μπορεί κανείς να βρει άπειρες,καλύπτοντας κάθε γούστο και κάθε γευστικό υποδοχέα.
Ελπίζω να σας έβαλα σε σκέψεις.Και σας προσκαλώ να μοιραστείτε και τις δικές σας.
Φιλικά.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Διονύση καταρχήν να πω συγχαρητήρια για την απόφαση σου να αλλάξεις τον τρόπο που συνήθιζες να τρως μέχρι σήμερα . Εγώ προσωπικά δεν ασπάζομαι αυτό τον τρόπο διατροφής , γιατί προτιμώ την μεσογειακή διατροφή , δηλαδή καταναλώνω κρέας (όχι πολύ συχνά ) και περισσότερο ψάρι. Τώρα στο θέμα των πρωτεϊνών που λες από διάφορα λαχανικά και σόγια θέλω μόνο να πω ότι το πιο μεταλλαγμένο πράγμα πάνω στον πλανήτη είναι η σόγια (με δεύτερο το καλαμπόκι) και πολλές εταιρίες εκμεταλλευόμενες την ανάγκη ανθρώπων που ψάχνονται όπως εσύ την προωθούν ως κάτι υγιεινό .
Έχω δει κιόλας σε μαγαζί να πωλείται ρόφημα πρωτεΐνης σόγιας βιολογικής καλλιέργειας που πραγματικά είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Απλά γιατί οποίο βιολογικό τρόπο και αν ακολουθήσει μια εταιρία στην καλλιέργεια της σόγιας , ο σπόρος είναι μεταλλαγμένος και προέρχεται από μια εταιρία σχεδόν πάντα (Monsanto) . Οπότε δεν παίζει ρόλο το είδος της καλλιέργειας αλλά το τελικό προϊόν που θα είναι και αυτό μεταλλαγμένο (βάση και της agenda 21).
Αυτό ήθελα να σου τονίσω απλά και μόνο για να δωσεις προσοχή μιας και αποφάσισες να κάνεις μια σημαντική στροφή στη ζωή σου!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

πρεπει να τονιστει,γιατι πολλοι πιστευουν οτι η σογια κανει κακο και δεν πρεπει να την καταναλωνουμε αλλα οταν τους λες οτι το 95% της παραγωγης μεταλλαγμενης σογιας παει στις ζωοτροφες τοτε ολοι κανουν πως δεν ακουσαν...
κατα τον δαιμονα εαυτου
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Έχεις απόλυτο δίκιο Τάσο.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Τα συγχαρητήρια μου για την απόφαση που πήρες. Εγώ δεν συμμερίζομαι την χορτοφαγία γιατί πιστεύω ότι ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται τα πάντα και μου αρέσει το κρέας, σε όλες τις μορφές του. Το μόνο πού έχω να πω ως παράδειγμα, είναι ότι ο Θείος μου είναι χορτοφάγος τα τελευταία τριάντα χρόνια, το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν, ότι στην δεκαετία τον συμβούλεψαν οι γιατροί να τρώει αυγά για να μην παρουσιάσει προβλήματα στο μέλλον λόγο πολύ χαμηλής χοληστερίνης. Αυτό μόνο.
Ordo ab chao
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To θέμα έχει ενδιαφέρον. Μένω στη πρόταση του Διονύση: " Φροντίζω για την τροφή μου ο ίδιος,δεν εξαρτώμαι από κανέναν και δεν με απασχολούν τα σχόλια τρίτων. " αλλά προς χάρη της συζήτησης παραθέτω μια συνέντευξη του μακαρίτη Νίκου Μάργαρη .

Σταχυολογώ :

- Για τα βιολογικά προϊόντα τι πιστεύετε;
► Εμφάνιση spoiler


- Για τα μεταλλαγμένα τι πιστεύετε;
► Εμφάνιση spoiler
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις,αλλο χορτοφαγος,αλλο βιγκαν και αλλο τρωω μονο βιολογικα.υπαρχουν παρα πολλα ντοκιμαντερ και μελετες πανω σ'αυτα,το καλυτερο κατ'εμε ειναι αυτο και πιστεψτε με αξιζει να το δειτε και ας μην πιστευετε σ'αυτα,απλα για να εχετε μια αποψη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 20 Ιούλ 2017, 21:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Φιλε Τασο - οποτε βαζεις link, το πετας χυμα στο post.
κατα τον δαιμονα εαυτου
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Προσπαθώ να το δω Τάσο αλλά με "πάει" σε άλλα sites . =o
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια, σβησε τα "αλλα" sites και 1 λεπτο μετα ξαναπατα play.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

αλλη λυση ειναι να κανεις δεξι κλικ στα περισσοτερα εργαλεια-δεξι κλικ στις επεκτασεις και να ενεργοποιησεις το adblock,το οποιο σου καταργει τα αναδυομενα παραθυρα,αλλιως κανε αυτο που προτινει ο Ηρακλης παραπανω,να πατας το play στην ταινια και ταυτοχρονα να κλεινεις τα αναδυομενα παραθυρα.
κατα τον δαιμονα εαυτου
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”