Χορτοφαγία

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ευχαριστώ παιδιά, το είδα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

τασος9322 έγραψε:για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις,αλλο χορτοφαγος,αλλο βιγκαν και αλλο τρωω μονο βιολογικα.υπαρχουν παρα πολλα ντοκιμαντερ και μελετες πανω σ'αυτα,το καλυτερο κατ'εμε ειναι αυτο και πιστεψτε με αξιζει να το δειτε και ας μην πιστευετε σ'αυτα,απλα για να εχετε μια αποψη...
Ναι Τάσο έχεις δίκιο . Οι διατροφές και τα είδη τους είναι πλέον πάρα πολλά και ο λόγος είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει εντελώς διαφορετική βιοχημεία από τον άλλον . Υπάρχει χορτοφαγία, βιγκανισμος, Ιπποκράτειος διατροφή , μεσογειακή διατροφή , ωμοφαγεία κλπ κλπ κλπ . Όλες έχουν τα υπέρ τους και κατά τους επικριτές τους και τα κατά τους . Ο μόνος τελικός κριτής είναι ο εαυτός μας και φυσικά το σώμα μας . Το σώμα μας το οποίο αντιδρά ανάλογα σε κάθε είδους διατροφή. Έχω γνωρίσει ζευγάρι που ήταν αυστηρά vegan και παρόλα αυτά ήταν παχύσαρκα μετά από 2 χρόνια στη διατροφή αυτή . Είχα πει μάλιστα στη φίλη μου ότι αφού βλέπεις ότι το σώμα σου δεν αντιδρά γιατί επιμένεις ? Τελικά μετά από τρία χρόνια αποφάσισε να ακολουθήσει κάποια άλλη διατροφή και χωρίς να αλλάξει τη ρουτίνα της έχασε κιλά, σύμφωνα με το διατροφολόγο της έφταιγε η μεγάλη κατανάλωση υδατανθράκων και η χαμηλής βιολογικής αξίας πρωτεΐνη που λάμβανε μέσω της διατροφής της . Δεν υποστηριζω ότι κάποια διατροφή υπερτερεί κάποιας άλλης . Δεν το πιστεύω αυτό . Απλώς πιστεύω ότι η μοναδικότητα μας σας βιολογικές "μηχανές" μας κάνει να έχουμε διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικό βιολογικο προφίλ . Στο μόνο που ειμαι σίγουρος είναι ότι η διατροφή αποδίδει τα μέγιστα όταν συνδυάζεται με γυμναστική!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Από τότε που είδα εκτροφεία βοοειδών, χοίρων και πουλερικών σιχάθηκα το κρέας.
Στη διατροφή μου το εντάσσω το πολύ 3 φορές τον μήνα. Δεν το κάνω γιατί δεν μου αρέσει, αντιθέτως, μου αρέσει πολύ αλλά με αυτά που βλέπω...
Δεν θέλω να φανταστώ την ποιότητα του κρέατος στα σουβλάκια, στους γύρους κλπ...

Συμφωνώ με τον Άκη ότι η καθημερινή γυμναστική είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7549 times
Been thanked: 6844 times
Ηλικία: 45

η αληθεια ειναι πως τα κοκκινα κρεατα,τα ψαρια και τα πουλερικα δεν ειναι τα ιδια οπως ηταν πριν 30 χρονια....
το ιδιο ισχυει και για τα φρουτα και τα λαχανικα
ομως ολα τα επεξεργασμενα ζωικα οπως σαλαμι,παριζα,λουκανικα,μπεικον,γαλατα,τυρια και γιαουρτια ειναι στο νουμερο 1 καρκινογονα....
κατα τον δαιμονα εαυτου
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ήταν καλύτερα πριν 30 χρόνια Τάσο ; Γιατί θυμάμαι τον μακαρίτη καθηγητή που έλεγε πως " η γιαγιά, την άρρωστη κότα έσφαζε ".
Άκη, έχω παρόμοιο παράδειγμα βιγκαν διατροφής. Δεν έχει αλλάξει, αλλά τον ζωγραφίζεις άνετα σαν ρινόκερο με κουστούμι σε παιδικό παραμύθι. Πριν ξεκινήσει όμως ήταν αδύνατος !
Τα επεξεργασμένα κρέατα είναι μια ..αηδία, αλλά ντοκιμαντερ στυλ : έμαθα κάτι που πρέπει να το μοιραστώ με όλο το κόσμο, όλοι το κρατάνε μυστικό, θα σας σώσω : Γίνετε vigan ! Γίνετε χορτοφάγοι ! Γίνετε έτσι ! Τα βλέπω με συγκρατημένη επιφύλαξη.
Μπορεί να έχουν δίκιο. Η telemarketing φάση δε μ'αρέσει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Διαβασα το κειμενο του Διονυση - πολυ καλα τοποθετημενο, με ηπιο υφος και με επιχειρηματα. Βεβαια διαφωνω κατα βαθος, οχι τοσο σε θεματα του τυπου "ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγος ή οχι κλπ" αλλα στο οτι η ζωικης προελευσης τροφη εφτασε σε αυτο το επιβαρυμενο επιπεδο επειδη της "ανατεθηκε" να ταισει ολοκληρο το Δυτικο και οχι μονο κοσμο.

Ειμαι πεπεισμενος οτι οποιαδηποτε αλλαγη στον τροπο μαζικης διατροφης του ειδους μας - και δη η στροφη σε αποκλειστικη καταναλωση φυτικης προελευσης τροφης, θα την οδηγησει (την φυτικη τροφη) στα ιδια χαμηλοτατα επιπεδα που βρισκεται σημερα η αντιστοιχη ζωικη. Δεν θα γλυτωσει κανεις ειτε παμφαγος ειτε φυτοφαγος ειτε μπεικονοφαγος - απο τη στιγμη που η εκβιομηχανιση της καταναλωσης σε τετοια πλανητικα μεγεθη ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για να ταιστει το ανθρωπινο ειδος.

Απο εκει και υστερα βρισκω σχετικα ατοπη την οποια "κοντρα" στο τι και πως θα επρεπε να τρωμε για να ζουμε περισσοτερο. Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να εχουμε προσβαση σε "καθαροτερα" τροφιμα" - αυτο ομως γινεται διαρκως και δυσκολοτερο.

Ειμαστε πολλοι και θα γινομαστε περισσοτεροι και ειναι αδυνατο (με τη σημερινη τεχνολογια & πολιτικη) να κρατηθει ποιοτητα στα απαραιτητα για την επιβιωση μας, αγαθα. IMHO
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7549 times
Been thanked: 6844 times
Ηλικία: 45

το καλυτερο ειναι αυτο που'λεγαν και οι αρχαιοι,παν μετρον αριστον.ολα χρειαζονται αλλα με μετρο...
κατα τον δαιμονα εαυτου
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Nα και μία αλλη οπτική,για όποιον ενδιαφέρεται


Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Χορτοφαγία: Το τέλος του Ορθολογισμού...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Παναγιώτη,αν θες να μας πεις για ποιούς λόγους εσύ είσαι ορθολογιστής και οι άλλοι όχι,θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”