Χορτοφαγία

Κλειδωμένο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η θέση μας στη διατροφική πυραμίδα είναι στη κορυφή και δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώθουμε τύψεις γι'αυτό. Πάντα με σεβασμό και ορθολογιστική προσέγγιση, όποιος ακολουθεί τους κανόνες της μεσογειακής διατροφής - θυμάστε την πυραμίδα ; - ταπεινά πιστεύω πως πράττει σωστά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ακυρο αλλα εγω παντως οταν ημουν 5-6 χρονων ενα καλοκαιρι στο χωριο ειχα σκοτωσει κοντα 10 κοτες. Ο λογος ηταν η απλη λογικη μου "Εχει φτερα-> Πεταει ->Την πεταω ψηλα να πεταξει-> Εσκαγε κατω σαν καρπουζι-> Μια βδομαδα μονο κοτοπουλο τρωγαμε" .
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ είχα τσακίσει τα βατράχια με τη φιλοσοφία "είναι βατράχι, ζει κάτω από το νερό" και τα έβαζα στον νεροχύτη.
Δεν φάγαμε όμως βατραχοπόδαρα...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ααα κακώς Μιχάλη,έχω δοκιμάσει βατραχοπόδαρα και ήταν delicious... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Η διατροφική αλυσίδα είναι για τα ζώα χωρίς την "ανώτερη" νοημοσύνη που έχουμε εμείς...
Και δεν νομίζω πως ταιριάζει στην δική μας περίπτωση.

Μια ιστορία που μου διηγήθηκε μία Ινδή συνάδελφος εδώ.
Όταν ακόμα ήταν Ινδία είχα παραγγείλει κάτι πίτσες, ως επί των πλείστων στην Ινδία είναι χορτοφάγοι. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις (όπως παντού).
Οπότε οι πίτσες που είχαν παραγγείλει ήταν χωρίς κρέας. Έγινε όμως λάθος στην παράδοση και κάποιες από τις πίτσες είχαν κοτόπουλο.
Και κάποιοι χορτοφάγοι από την παρέα φάγανε με μεγάλη ευχαρίστηση μάλιστα τις πίτσες (με το κρέας) και τους έκανε μεγάλη εντύπωση η νοστιμιά τους. Μέχρι που βρήκαν την αιτία αυτής. Όπου και τρέξανε στην τουαλέτα να ξεράσουν από αηδία.

Που θέλω να καταλήξω;
Αυτά ήταν νέα παιδιά οπότε το πιο πιθανό είναι να είναι χορτοφάγοι από πάππου προς πάππου. Οπότε δεν έχουν φάει κρέας. Το πιο λογικό είναι αν έτρωγαν κρέας και δεν τους έκανε, ο οργανισμός τους να τους επέβαλε από μόνος του να μην το φάνε, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, όπως όταν τρόμε κάτι χαλασμένο, μας μυρίζει, δεν έχει καλή γεύση...
Αλλά αντί αυτού, τους άρεσε και το απόλαυσαν...
Ξέρασαν μόνο όταν μάθανε τι φάγανε.

Δέχομαι όμως ότι πιθανόν θα πρέπει να αναθεωρήσουμε την εκμετάλλευση των ζώων.
Εννοώ ότι θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα. Ποιος ξέρει ίσως μελλοντικά τελικά να παράγουμε κρέας σε σωλήνα, όπως έχει ακουστεί πολλές φορές για γνωστά fastfoodάδικα.
Ίσως μελλοντικά να ακούσουμε μια άλλη ομάδα ανθρώπων να λέει ότι η εκμετάλλευση των φρούτων/λαχανικών/φυτών είναι βάναυση! και πως έχουμε εξελιχθεί σαν είδος. Τόσο ώστε να κάνουμε φωτοσύνθεση!

Προς το παρών όμως και προβλέπεται για πολλαααα χρόνια ακόμα, το κρέας να είναι στη βασική διατροφή πολλών ανθρώπων (και της δικής μου).
Σε πολλούς πολιτισμούς (αν θέλετε) τρώνε ζώα που στον δυτικό κόσμο είναι ανήκουστο!
Κορέα, Πακιστάν, Κίνα τρώνε σκύλους σε άλλες χώρες τρώνε γάτες, σε άλλες πάλι άλογα (όχι πολύ μακριά μας) κάπου αλλού ποιος ξέρει τι άλλο!

Το θέμα είναι από ποια οπτική το βλέπει ο καθένας.

Ένας άνθρωπος που έχει δει ζώο μόνο στο facebook και ζει στον μικρόκοσμό του προσπαθώντας να κατανοήσει το νόημα της ζωής μερικές φορές μπερδεύει τα πράγματα. (χωρίς παρεξήγηση, αλλά έτσι είναι).
Ένας άλλος τα βλέπει από μια θρησκευτική ματιά, τα ζώα είναι πλάσματα του θεού, ή τα ζώα είναι μετενσαρκωμένοι άνθρωποι...
Με την έννοια του ότι, αν αυτός είχε μεγαλώσει κάπου αλλού (Αφρική, Κίνα, Άρη) (το πιο πιθανό είναι) δεν θα σκεπτόταν το με τον ίδιο τρόπο.
Στο ίδιο καζάνι βράζω και τον εαυτό μου...

Αυτά τα λίγα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Tony έγραψε: 22 Ιαν 2018, 21:14 Ααα κακώς Μιχάλη,έχω δοκιμάσει βατραχοπόδαρα και ήταν delicious... :D
H μάνα μου δεν νομίζω να το έπαιρνε τόσο ψύχραιμα αν έβρισκε έναν κουβά βατράχια πνιγμένα στον νεροχύτη της όμως... :lmao

Η στάση μου στην χορτοφαγία είναι όπως και σε κάθε άλλη φιλοσοφία.
Κάνε ότι γουστάρεις αλλά μην με πρήζεις.
Πάρε για παράδειγμα ένα χόμπι σου, το ξύρισμα.
Έχεις καθίσει ποτέ να επιμένεις σε κάποιον να σταματήσει να ξυρίζεται με τριπλά, πενταπλά, δεκαπλά ξυραφάκια και να πάρει σαβέτα;
Δεν νομίζω...
Άλλο πράγμα να το προτείνεις αν το φέρει η συζήτηση.
Αλλά δεν θα δεις ταινία με έναν φίλο σου επειδή δεν έχει home cinema;
Δεν θα ακούσεις μουσική επειδή έχει ένα απλό ηχοσύστημα;
Θα τους χλευάσεις για τις επιλογές τους;

Ε, αυτό είναι που δεν αντέχω με τους vegan.
Το ότι εγώ επιλέγω να ακολουθήσω ένα μονοπάτι για να εξυψώσω το πνεύμα μου δεν μου δίνει το δικαίωμα να κατακρίνω τους άλλους. Έτσι χάνω τον δρόμο μου. ;)
Μιχάλης
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Είναι οι άνθρωποι φυτοφάγο ή σαρκοφάγο είδος;

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Θεωρώ ότι είναι κρίμα να είμαι στην κορυφή της διατροφικής αλυσίδας για να τρώω μπάμιες.... :P
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Για όποιον δεν έχει πάρει πρέφα τι συμβαίνει

Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”