ελληνική γλώσσα

stergios

Αν καταλαβαινω σωστα υποστηριζεις οτι τα greeklish δεν ειναι αλλοίωση της γλωσσας? Εκτος αν εγινε παρανοηση των παραπανω γραφομενων μου..δεν εγραψα οτι τα ορθογραφικα λαθη ειναι αλλοιωση της γλωσσας. Ειπα οτι ενας απ τους λογους κ πιθανον ο κυριοτερος που γραφουν καποιοι greeklish ειναι πως δε γνωριζουν ορθογραφια, μερικως η πληρως..αλλα δεν ειναι λογος αυτος να γραφεις με λατινικους χαρακτηρες ελληνικα.

Το κρατος σου "λεει" μπας η μπασακι γιατι βλεπει οτι το γουσταρεις το αγγλικο κ γενικα το ξενοφερτο. Ειναι "πιασαρικο", ευκολο, βολικο. Δηλαδη κ για το οτι γραφουμε greeklish η χρησιμοποιουμε ξενες λεξεις φταιει το κρατος?! Γι αυτους που επιμενουν ελληνικα, ποιος ευθυνεται?! Να πω προκαταβολικα οτι ισχυει η πλυση εγκεφ. κ η τακτικη χειραγωγησης γενικως μα δεν μας κανει αμοιρους ευθυνων. Νομιζω ηρθε η ωρα σ αυτη τη χωρα να παψουμε να θυματοποιουμαστε κ να το παιζουμε κινεζοι. Ολοι μας το κανουμε λιγο πολυ. Αν εμεις κοιμομαστε με τα τσαρουχια δε μας φταιει κανεις. Ο απατεωνας στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν θα υπηρχε αν δεν υπηρχε ο αδαης, ο "ειμαι στον αυτοματο", ο παρτακιας, ο κουτοπονηρος κ.α. Εννοειται πως δεν απευθυνομαι σ εσενα προσωπικα μα στην πλειοψηφια των Ελληνων.
Για να διευκρινισω καλυτερα θελω να πω πως δε φταιει για ολα τα κρατος κ ειδικοτερα για την ξενομανια μας. Ειναι γνωστο κ ηλιου φαεινοτερον οτι χαρακτηριζομαστε σ ενα μεγαλο ποσοστο σαν χωρα απο ξενομανια. Τωρα το ποιος την εφερε-ξεκινησε δεν εχει σημασια για μενα. Η ουσια ειναι αν εμεις συνεχιζουμε τα λαθη κ τι κανουμε γι αυτο..πως αντιμετωπιζουμε τα λαθη του κρατους. Για πολλες "κακες" η αδικες συμπεριφορες του "κρατους" προς εμας κ.ο.κ.ευθυνομαστε εμεις, με τον ενα η τον αλλο τροπο. Εμμεσα η αμεσα. Ενα κρατος κ μια κυβερνηση βοηθαει η οχι το λαο του. Αν εσυ θες να μαθεις να διαβαζεις στα αρχαια τον αισωπο ειναι στο χερι σου κ μαγκια σου. Δε περιμενες απ το κρατος. Κ μενα μου διδαξαν αρχαια αλλα δε τα μαθα. Δε φταιει το κρατος που κοιτουσα απ ρα παραθυρα. Αντε για να σε υποστηριξω λιγο :-) δε φταιει μονο το κρατος.. Καταλαβαινεις τι εννοω. Αποψη μου βεβαια κ δε θελω να την επιβαλω σε κανενα.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός αλλά, Κύριοι, δεν γίνεται να μιλάμε για τη γλώσσα και να μην χρησιμοποιούμε τόνους. Θεωρώ ότι το κάνετε χάριν συντομίας αλλά και πάλι είναι τουλάχιστον άκομψο και ταυτόχρονα υποβαθμίζει την ουσία της συζήτησης.

Η γλώσσα είναι θέμα παιδείας και παιδεία ο Έλληνας δεν είχε ποτέ. Αυτό φαίνεται κάθε μέρα και σε κάθε επαγγελματικό ή κοινωνικό χώρο. Πέρα από τα βασικά ρήματα (πεινάω, διψάω, γ_μάω) και τα βασικά "ΟΥΓΚ", "μ_λάκας", "μου_άρα", μπουζούκια, "ντιριντάχτα", "δώωωωσε" (με ανέμισμα του χεριού) δεν χρησιμοποιούνται άλλες λέξεις ή εκφράσεις.
Πόσοι έλληνες διαβάζουν κάποιο βιβλίο να ξεστραβωθούν και να μάθουν να εκφράζονται; Το πολύ πολύ να διαβάσουν καμιά αθλητική (για τους κώλους που έχουν) ή κάποιο κείμενο στο διαδίκτυο για τα νεφελίμ.

Βέβαια, οι πιο πολλοί από εμάς εδώ μέσα είμαστε παιδιά της "ΑΛΛΑΓΗΣ" και ζήσαμε τον εκμαυλισμό της καλλιέργειας του νου. Η έννοια "μορφώνομαι" αντικαταστάθηκε από την έννοια "τα σπάσαμε" στου ΛΕ ΠΑ και στου ΚΑΡΡΑ. Προσοχή, δεν κρίνω την κομματική τοποθέτηση και τον τρόπο διασκέδασης του καθενός. Προσπαθώ να σκιαγραφήσω την εποχή της έναρξης του ολοκληρωτικού λαϊκισμού από όλους, κόμματα και ανθρώπους. Η μόρφωση, και δεν εννοώ μόνο τις σπουδές, λοιδορήθηκε και στιγματίστηκε. Μιλάει κάποιος με σωστά ελληνικά, χωρίς βερμπαλισμούς, και τον αποκαλούν "ο περίεργος", "ο γυαλάκιας", "ο καθηγητής", "ο σπασίκλας" με σκοπό να τον απαξιώσουν για να κρύψουν τη γύμνια και τη γελοιότητα τους.

Τα greeklish είναι το καταφύγιο του αμόρφωτου. Είναι ικανός ακόμα και εκεί να κάνει λάθη.

Όσον αφορά την ορολογία δεν νομίζω ότι το ξύρισμα χρειάζεται τεχνικό εγχειρίδιο όρων. Απλά δεν μπαίνουμε στην διαδικασία να σκεφτούμε ποια ελληνική λέξη αρμόζει. Η ξένη λέξη είναι πιο γρήγορη και θελκτική στα αυτιά αλλά τόσο νοηματικά και αισθητικά άσχετη. Φανταστείτε ότι μιλάτε σε έναν άγγλο χρησιμοποιώντας την αγγλική και διανθίζετε την ομιλία σας με ελληνικά όπως "κατσαβίδι μεγάλε" και να του δείχνετε την γνωστή στριφογυριστή κίνηση του καρπού. Ο άγγλος θα σας περάσει για κόπανο και απλά θα προσπεράσει. Γιατί ο Έλληνας να σας περάσει για "γραμματιζούμενο";

Σε όλα τα παραπάνω συμπεριλαμβάνω και την αφεντιά μου και εκνευρίζομαι κάθε φορά που διαπράττω αυτά που στηλιτεύω. Απλά θέλει πολύ όρεξη και επιμονή για να αποτινάξει κάποιος την σαβούρα δεκαετιών που άκουσε, είδε και διάβασε...

Δεν θα αναφέρω το τι γίνεται με τα νεότερα παιδιά (ηλικίες <30). Το να ανοίξουν ένα βιβλίο το θεωρούν κάτι σαν αυτοάνοσο νόσημα. Το πολύ-πολύ να ανοίξουν τον κατάλογο του ντελιβερά (ελληνιστί "πιτσαφέρνης") αν και ξέρουν a priori oτι θα παραγγείλουν pitogyro αλλά το κάνουν για να έχουν σφαιρική γνώση!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συμφωνω σε ολα σχεδον - 2 παρατηρησεις μονο - τα παιδια της Αλλαγης εμαθαν τους γραμματικους κανονες προ τις Αλλαγης, δεν φταιει 100% ο Αντρεας. Και επισης μιας και ειμαι "ατονος" απο την 5η Δημοτικου ζητω την κατανοηση σου Γιατρε μου :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ωραία τα λέτε παιδιά, αλλά δεν βλέπω τόνους, κεφαλαία και σημεία στίξης :D :D

Πάντως, γνωρίζοντας ορθογραφία ευχαριστιέσαι διάφορα αστεία που κάνουν διάφοροι, ιδίως στο FB.
Πχ. μας πσαικάζουν!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Φίλε Herco, δεν είπα ότι η "ΑΛΛΑΓΗ" δίδαξε χάλια τη γραμματική. Η γραμματική και η έκφραση κατακρεουργήθηκαν προοδευτικά (και συστηματικά κατά τη γνώμη μου). Στιγμάτισα μια εποχή που πραγματικά τα σάρωσε όλα στο διάβα της. Δεν ήταν θέμα κυβέρνησης αλλά κύματος. Μακριά από το στόμα μου οι κομματικές αναφορές αφού εκ του αποτελέσματος είδαμε ότι ΟΛΟΙ κοίταξαν ΜΟΝΟ την πάρτη τους. Όλα κούμπωσαν όπως έπρεπε. Λαϊκισμός, ΚΛΙΚ, NITRO, Τζώνυ μαύρο με ξηροκάρπι και 50 euro στον μαίτρ για καλό τραπέζι, βρακί CALVIN KLEIN αλλά ο κώλος είναι στο κεφάλι και όχι στην λεκάνη, αποθέωση της βίζιτας και του κλαρινογαμπρισμού κ.ο.κ.
Το ότι είσαι άτονος μπορεί να οφείλεται σε πολλές αιτίες και δεν είμαι εγώ κριτής αφού κάνω κι εγώ λάθη!
Αυτό δεν σου απαγορεύει τη σωστή έκφραση και το νόημα των σκέψεων σου. Το τι θα πεις και το πως θα το κάνεις κατανοητό έχει νόημα Ηρακλή. Γιαυτό, οι άνθρωποι που λένε βλακείες και εκφράζονται βλακωδώς είναι βίαιοι και είρωνες.

Πάντα με εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση εξυπνακισμού.

Πρόσθεση της τελευταίας στιγμής μετά από αναλαμπή!
Πριν 10-12 χρόνια, έβλεπα στην ΕΡΤ μια εκπομπή που είχε καλεσμένο τον Τέρενς Κουίκ και έλεγαν για τα βήματα του στη δημόσια τηλεόραση. Έδειξαν ένα απόσπασμα από ένα τηλεπαιχνίδι της δεκαετίας του 1970 που παρουσίαζε ο Κουίκ. Αν θυμάμαι καλά διαγωνίζονταν τρεις ομάδες παικτών (φοιτητές, υπάλληλοι, οικοδόμοι κλπ) σε θέματα ιστορίας, γλώσσας και εν συντομία σε ερωτήσεις γενικής παιδείας. Είχα χαζέψει από το υψηλό επίπεδο γνώσεων που είχαν όλοι. Απαντούσαν σε ερωτήσεις που ακόμα και με το google ψαχτήρι εγώ δεν θα απαντούσα. Μιλάμε για πνευματικό ΠΛΟΥΤΟ από όλους τους συμμετέχοντες. Για πρώτη φορά στη μέχρι τότε ζωή μου ένιωσα ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. Απέναντι στον οικοδόμο που απαντούσε σε κάτι απίθανες ερωτήσεις γραμματικής ήμουν απλά ανύπαρκτος. Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη την εκπομπή. Που χάθηκε αυτή η κουλτούρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dr.Takero την 25 Ιαν 2017, 11:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Προσωπικά, μου αρέσει να γράφω στην γλώσσα μας (συμπεριλαμβανομένου του τονισμού).
Σίγουρα κάποιες φορές (λίγες είναι η αλήθεια) με έχω πιάσει να γράφω χρησιμοποιώντας ξενική ορολογία με ή χωρίς ελληνικούς χαρακτήρες.

Ένας από τους λόγους που έμαθα να γράφω χρησιμοποιώντας το "τυφλό σύστημα" είναι και η αγάπη μου στα ελληνικά.

Επίσης, μισώ που στην ίδια εταιρεία συνάδελφοι γράφουν μεταξύ τους στα αγγλικά !!!!!!!!!!!
Και δεν μιλάμε ότι πρόκειται για διευθυντές ή προισταμένους που απευθύνονται στου υπό τους, αλλά για συναδέλφους του ίδου τμήματος που πολλές φορές και τα γραφεία τους είναι απέναντι το ένα από το άλλο !

ΕΛΕΟΣ!!!

Eγώ σε πείσμα όλων αυτών γράφω σε όλους ελληνικά ! :hellas3
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

stergios έγραψε: Κ μενα μου διδαξαν αρχαια αλλα δε τα μαθα. Δε φταιει το κρατος που κοιτουσα απ ρα παραθυρα.
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Φταίει ΚΑΙ το ξεχαρβαλωμένο, σάπιο σύστημα παιδείας που είναι έργο, σε μεγάλο βαθμό, του κράτους.

Άχρηστοι καθηγητές στην πλειοψηφία τους, που το μόνο που ήξεραν και ξέρουν είναι να συντηρούν το πελατειακό σύστημα. Να ασκούν προπαγάνδα, να κάνουν τσάτρα πάτρα το μάθημα περιμένοντας πως και πως την ώρα που θα σηκωθούν να πάνε στο σπιτάκι τους, πως θα βγούνε από την αίθουσα για να πάνε να σκάσουν την τσιγαριά τους και να αμπελοφιλοσοφήσουν/κοτσομπολέψουν με τους υπόλοιπους. Χωρίς τη παραμικρή γνώση παιδοψυχολογίας και με παντελή έλλειψη όχι μόνο ολοπλευρης μόρφωσης και παιδείας αλλά και των βασικών θεμάτων που έχουν να διδάξουν.

Όσοι δε ξεχωρίζουν και κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν, μπαίνουν κατευθείαν στο περιθώριο από τους υπόλοιπους συναδέλφους, γιατί δεν είναι του συναφιού τους. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρετικοί δάσκαλοι και καθηγητές αλλά δυστυχώς είναι η μειοψηφία.

Μέχρι και η ύλη αλλά πρωτίστως ο τρόπος διδασκαλίας του μαθήματος, είναι τέτοιος που σε κάνει να μισήσεις το μάθημα αντί να το αγαπήσεις. Είναι λες και όλα γίνονται για να μείνει εντελώς απαίδευτος ο Έλληνας.

Όλα είναι φαύλος κύκλος. Η έλλειψη παιδείας, αξιών και ήθους είναι βαθιά ριζωμένα, περνάνε απο γενιά σε γενιά και τα βρίσκεις σε όλες τις κοινωνικές ομάδες. Αυτό είναι το πιο δύσκολο να αλλάξει στην σημερινή κοινωνία.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Συμφωνώ Nomad και θα πω κάτι που μου έλεγε μια πρώην σχέση μου που ήταν Φιλόλογος σε σχολείο.

"Όσους κανόνες και φράσεις να τους διδάξεις (με καλό ή χάλια τρόπο), θα πάνε σπίτι και θα παραδειγματιστούν από την μητέρα και τον πατέρα". Η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι, από τους γονείς. Το σχολείο παρέχει τα μέσα και τις μεθόδους. Αν μέσα στο σπίτι παίζει πρωί-βράδυ η Μενεγάκη και ο Βουτσινάς τότε μην περιμένεις ότι το παιδί σου θα κατέβει από το δέντρο και θα πετάξει τη μπανάνα. Αν στις 10 λέξεις του μπαμπά οι 7 είναι του βόθρου τότε το παιδί ΔΕΝ θα γίνει Σεφέρης! Αν η μαμά έχει γεμίσει το σαλόνι με αναμνηστικές φωτογραφίες της από τα μπουζούκια τότε η κόρη της ΔΕΝ θα γίνει Ιστορικός της Τέχνης! Αν ο μπαμπάς τραμπουκίζει στους άλλους "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;" τότε σίγουρα κανένας δεν θα μάθει ποτέ και ποιος είναι ο γιος του.
Let the music play
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Διαβάζω μ' ενδιαφέρον την συζήτηση αλλά σκαλώνω στο "κράτος". Δεν θα τον πετύχω πουθενά αυτόν τον κύριο "κράτος"; Αλί και τρις αλί!!!

Πέρα από την πλάκα, το κράτος είμαστε εμείς. Το να τα φορτώνουμε όλα στο απρόσωπο κράτος λέγεται και αποποίηση ευθυνών και ως γνωστό στην Ελλάδα η έννοια της προσωπικής ευθύνης είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Οι καθηγητές ναι φταίνε. είναι και αυτοί το κράτος κι εμπίπτουν κι αυτοί στην ίδια κατηγορία με όλους εμάς. Ό,τι κάνουμε εμείς κάνουν κι αυτοί. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει ούτε παιδεία ούτε τίποτα αλλά και ούτε απαιτήσαμε να υπάρχει. Και δεν απαιτήσαμε να υπάρχει ακριβώς διότι δεν θέλουμε να έχουμε ευθύνες. Είμαι της γνώμης λοιπόν πως από εμάς εξαρτάται. Από εμάς τόσο ως μονάδες όσο και ως κοινωνία. Δεν θέλουμε. Το γιατί δεν θέλουμε ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Έχω όμως καταλάβει ότι δεν θέλουμε. Βλέπω δηλαδή και τις πινακίδες των καταστημάτων. Πας στην άνω κωλοπετινίτσα και το παντοπωλείο έχει πινακίδα στ' αγγλικά και μόνο στ' αγγλικά και μάλιστα πινακίδα παραπλανητική. Σούπερ μάρκετ, ήτοι υπεραγορά γράφει το παντοπωλείο της άνω κωλοπετινίτσας κι αμα τον ρωτήσεις τον μπάρμπα τι πα να πει "σουπερ μαρκετ" απαντά με ύφος ακαδημαϊκό: μπακάλικο. Γνωρίζει την λέξη "παντοπωλείο" πλην όμως δεν την χρησιμοποιεί; Γιατί; Ιδού η απορία.
Προσωπικά είμαι της άποψης πως ναι μεν ο (κάθε) παντοπώλης "μιλάει ελληνικά" αλλά δεν ξέρει ελληνικά. Βασικά νομίζω πως δεν ξέρει καμιά γλώσσα. Ούτε αγγλικά ούτε γαλλικά ούτε ελληνικά ούτε καμιά. Γνωρίζει απλώς μερικές σκόρπιες λέξεις από δω κι απο κει και προσπαθεί να τις ταιριάξει μήπως και συνεννοηθεί. Τίνω δε να κατασταλάξω στο συμπέρασμα πως το 98% των Ελλήνων είμαστε ένα κλικ πριν τον αναλφαβητισμό. Ποίμνιο αγόμενο και φερόμενο που σημασία δεν έχει να καταλαβαίνουμε αλλά απλά και μόνο να εκτελούμε. Και φταίμε εμείς. Κανένας... άλλος και τίποτ' άλλο. Δείτε και τον πρωθυπουργό μας. Κλασσικό παράδειγμα. Αγγλικά δεν ξέρει αλλά ούτε διερμηνέα παίρνει. Προτιμάει να μην καταλαβαίνει τι του λένε κι ας ξευτιλίζεται παρά να πάρει διερμηνέα. Με ποια λογική; Καμιά! Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρει τι λέει γιατί να πρέπει να ξέρει και τι του λένε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yiannis67 την 25 Ιαν 2017, 12:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δοκτωρα, τωρα συμφωνουμε ακομα περισσοτερο! Για τον Τερενς δεν θυμομουν το τηλεπαιχνιδι που ανεφερες αλλα θυμαμαι τα τηλεπαιχνιδια γνωσεων του Ικαρου με ομαδες μαθητων/φοιτητων! Περασμενα ξεχασμενα, δυστυχως.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”