Σκέψεις για κοινωνική συμπεριφορά

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα στην παρέα.
Macho σίγουρα δεν είσαι ηλίθιος. Το πρόβλημα για μένα είναι ότι όλοι γνωρίζουμε, ότι για να αλλάξει η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε, χρειάζονται δραστικά μέτρα. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι, ότι κανείς δεν είναι διατεθειμένος, για τον ένα η τον άλλο λόγο να προβεί σε αυτά. Για να μην παρεξηγηθώ δεν κατηγορώ κανέναν. Όλοι γνωρίζουμε ότι η δράση φέρνει αντίδραση. Αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη αν δεν κάνουμε κάτι σύντομα θα χάσουμε την μπάλα.
Ordo ab chao
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Tony έγραψε:
macho έγραψε:.
Ναι αλλά...μήπως παίρνοντας μόνος σου εκδίκηση,αυτό-κατατάσσεσαι σε τετράποδο ζώο;
..

δεν υπαρχουν ζωα πλην του ανθρωπου που να περνουν καποιου ειδους εκδικηση
δεν το κανουν ποτε τους.
:mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έλα βρε φίλε Μάχο,δεν είπα εγώ τέτοιο πράγμα,μην με στεναχωρείς,γενικά μίλησα για την θεωρία της εκδίκησης,δεν το είπα για εσένα,αλίμονο,ξαναδιάβασε τι γράφω,δεν νομίζω ότι έχω βρίσει-προσβάλει κανέναν,τόσα χρόνια που είμαι στο forum,αλλά και αν το έκανα,σίγουρα δεν το εννοούσα,γίνονται αυτά με τον γραπτό λόγο,μια ψυχή από εδώ μέσα,μου είπε κάποτε,μην ζητάς συγνώμη δείχνει αδυναμία,φυσικά και δεν συμφωνώ,για εμένα δείχνει ανθρωπιά...

Σου ζήτω συγνώμη λοιπόν φίλε μου,εάν σε πρόσβαλα,και θα ήθελα να την δεχτείς,δεν ήρθα εδώ ούτε για να κατακρίνω,ούτε για προσβάλω κανέναν,δεν είναι δική μου δουλειά αυτό,απλά την γνώμη μου λέω,όπως όλοι μας,
με σκοπό να βοηθήσω.
sperman έγραψε:δεν υπαρχουν ζωα πλην του ανθρωπου που να περνουν καποιου ειδους εκδικηση
δεν το κανουν ποτε τους.
Εκτός από σχεδόν όλα τα πρωτεύοντα,εκδίκηση παίρνουν κανονικά,οι βούβαλοι,τα λιοντάρια,οι ύαινες,τα γκνού,
αλλά και άλλα πολλά... ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Να μην ξεχάσουμε και μερικά κατοικίδια όπως οι γάτες...
Άτιμες σας λέω (από πρώτο χέρι)!!!!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τήν μπάλα κύριοι την έχουμε χάσει εδώ και καιρό.δεν θέλω να επεκταθω πιοπολυ.
Δεν παρεξηγω κανένα ,όλοι λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Απλά κάποιοι ''συνανθρωποι""μας(ΟΘεος να τους κάνει) νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι από τους άλλους.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ωραία ταινία.δ δυστυχώς όμως δεν ζούμε σαυτο τον πλανήτη.η πραγματικότητα είναι πολύ σκληρή.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

με μια προχειρη αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι σγκεκριμενο με το θεμα της εκδικησης απο ζωα. παντα πιστευα οτι η εκδικηση ειναι ανθρωπινο χαρακτηριστικο γιατι μονο οι ανθρωποι εχουν παθη
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:


Τυχαίο; (δεν νομίζω) :D
σαφώς αυτό φαίνεται περισσότερο για πλάκα παρά για εκδίκηση... ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Ανατρέχοντας, ως τρίτος, τους ανωτέρω διαλόγους σχετικά με το θέμα της 'εκδίκησης' διαπιστώνω πως η παράθεση απόψεων κινήθηκε σε απολύτως κόσμια και μη προσβλητικά επίπεδα. Σεβαστή η γνώμη του καθενός ασχέτως αν συμφωνούμε ή όχι. Κύριοι σας συγχαίρω που χειριστήκατε το θέμα ώριμα και συγκρατημένα παρόλο που ήταν τέτοιο που θα μπορούσατε να αρπαχτείτε άσχημα.

Ο Γάλλος φιλόσοφος Μπλαιζ Πασκάλ δήλωνε στους επικριτές του: "Διαφωνώ με όσα λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες". Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτή την φράση. Ήταν τυπωμένη στο εξώφυλλο των τετραδίων που χρησιμοποιούσαμε στο σχολείο από το οποίο αποφοίτησα. Θυμίζω πως άλλο πράγμα η εκπαίδευση κι άλλο η παιδεία.

Στέκομαι μόνο σε κάτι που διάβασα παραπάνω. Κάποια ψυχή είπε ότι το να ζητάς συγγνώμη είναι ένδειξη αδυναμίας. Θεωρώ πως αυτό είναι λάθος. Αντιθέτως, το να ζητάς συγγνώμη όταν έχεις σφάλει δείχνει ανωτερότητα πνεύματος και θάρρος. Οι αληθινοί άντρες παραδέχονται τα λάθη τους.

Τελείως εκτός θέματος και νήματος η ποστιά μου. Ξύπνησα με πνευματικές ανησυχίες.
Πάω να ρίξω το ΞτΗ να συνέλθω και θα επανέλθω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”