Σκέψεις για κοινωνική συμπεριφορά

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μάχο γιατί έχω την εντύπωση ότι μας τρολλάρεις;

Ανδρέα οι γάτες δεν είναι εκδικητικές, απλά θέλουν ανά πάσα στιγμή να μας σκοτώσουν!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Η λαμογιά και η κουτοπονηράδα κληρονομείται από τους γονείς στα παιδιά.
Το βλέπω παντού. Η "μαγκιά" του μπαμπά περνάει στο καμάρι του. Έχετε προσέξει πως οδηγούν τα βλαστάρια τα SMART και τα MINI COOPER; Ο δρόμος είναι δικός τους.
Στην Ελλάδα η αρχοντοβλαχιά σε όλο της το μεγαλείο. "Από έξω εμφάνιση, από μέσα άνεση" που έλεγε και μια παλιά retro διαφήμιση. Μόνο που εδώ πρέπει να αντικατασταθεί με "από μέσα ΤΕΝΕΚΕΣ ΞΕΓΑΝΩΤΟΣ". Μου σπάνε τα νεύρα στο μετρό που σπρώχνουν να μπουν μέσα ενώ το βαγόνι είναι ασφυκτικά γεμάτο.
Η ευγένεια έχει αντικατασταθεί από την γαϊδουριά. Τον ευγενικό άνθρωπο τον έχουν ταυτοποιήσει με τον μαλάκα-το κορόιδο.
Σταματάω γιατί πήρα φόρα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38904 times
Ηλικία: 54

Από μικρός που θυμάμαι πάντα ήταν έτσι οι Έλληνες. Από τους πλέον αγενείς λαούς στην Οικουμένη.
Και τα χαρίσματα που μας έκαναν γνωστούς όπως η φιλοξενία, το φιλότιμο, το δαιμόνιο κλπ της φυλής δεν τα πολυβλέπω τελευταίως.
Κάθε κανόνας βέβαια έχει εξαιρέσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ναι εχεται δικιο.οταν πειναει ο αλλος δεν ειναι ευγενικος.




οσο για τους ελληνες καλα να παθουμε. μας εφαγε η ευγενεια και το φιλοτιμο


dream on & sleep well...


τα καλυτερα ερχονται....

Added in 47 minutes 25 seconds:
μονο αντρες(oxi ''τυπου''αυθεντικους,με τη καλη τη εννοια).
οχι γυναικες,οχι παιδια.
μισω τους αντιπροσωπους(και τους διπροσωπους/διμουτσουνους) θανασιμα(μεχρι thanato).
κατα τα αλλα ολα πανε καλα :zzz .
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πάντως Μάχο, το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και - τουλάχιστον σε εμένα - δεν δίνεις την εντύπωση εκδικητικού ανθρώπου με τα γραφόμενα σου.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

@ Machos
Η ευγένεια και η καλλιέργεια δεν είναι θέμα πεινασμένου ή χορτάτου αλλά ποιότητας χαρακτήρα.

Οι Έλληνες δεν υπήρξαν περισσότερο φιλόξενοι ή φιλότιμοι από άλλους λαούς. Παντού επικρατεί ο μέσος όρος.
Απλά, κάθε λαός διακατέχεται από μεγαλοϊδεατισμό και ιδίως οι πρωτόγονοι (πχ η Αλβανία ζει ακόμα στον 19ο αιώνα και οραματίζονται την μεγάλη Αλβανία ή η Ελλάδα του Βενιζέλου που χρώσταγε της Μιχαλούς ονειρευόταν την κόκκινη μηλιά και τρίχες μπλε...).
Let the music play
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δημητρη καθολου εκδικητικος.αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν ο αλλος δεν καταλαβαινει εγω θα του γυρισω και το αλλο μαγουλο.χριστιανος ειμαι(και αμαρτωλος).δεν ειμαι ηλιθιος.δυστυχως οι πιο πολλοι(με την οποια εμπειρια εχω) παρεξηγουν την οποια ευγενεια μπορει να τους δειξεις με την αδυναμια.
Dr.Takero συμφωνω με την ποιοτητα του χαρακτηρα. δυστυχως ομως τις περισσοτερες φορες αυτη δεν υπαρχει,βγαινουν στην επιφανεια πρωτογονα ενστικτα.εκει τι κανεις;
επισης ειναι ατυχης η συγκριση του αλβανικου" μεγαλοιδεατισμου'' με τα οποια ελληνικα εθνικα δικαια.δηλαδη τι πρεπει να κανουμε;να τους πουμε ''ενταξει κυριοι εχετε δικιο''.η βορειος ηπειρος δηλαδη ειναι αλβανικο εδαφος;`η μηπως να ξεχασουμε την κωνσταντινουπολη και να την αποκαλουμε ινσταμπουλ(οπως πολλοι γραικυλοι κανουν ηδη) χαρη πολιτικης ορθοτητας;
ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που πρεπει να ισορροπησουμε και δεν ξερω αν εχουμε αυτη την ποιοτητα και τις ικανοτητες ως εθνος και λαος. :hellas3
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Δεν εννοώ εμάς εναντίον Τούρκων ή Αλβανών.
Εννοώ ότι όσο πιο ακαλλιέργητος είναι ο άνθρωπος τόσο αυτό συμφέρει τους κυβερνήτες του οι οποίοι αντί να τον μορφώσουν του πετάνε τα περί μεγάλης ιδέας, ενδόξου παρελθόντος κλπ γθα να τον έχουν ισόβιο υποχείριο.
Μονίμως μας φταίνε κάποιοι αόριστοι σκοτεινοί κύκλοι (μασόνοι, εβραίοι, ολυμπιακοί, παναθηναΐκοί κλπ) και ποτέ η στραβωμάρα μας.

Θέλω να πιστεύω ότι η ευγένεια είναι αρετή και όχι αδυναμία ή κληρονομικό χάρισμα! .Στη δουλειά μου εξυπηρετώ με χαρά τους εκ φύσεως ευγενείς και ταπεινούς και απαξιώ οποιονδήποτε μπαμπουίνο (είναι η πλεοψηφία δυστυχώς). Είναι μια μικρή μάχη αλλά με ικανοποιεί!
Let the music play
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σχετικά με τα χαρακτηριστικά των λαών,
Πριν λίγες μέρες είχα μια συζήτηση με έναν μηχανικό της Scania και η κουβέντα στράφηκε στα επαγγελματικά ταξίδια. Μέσα σ'όλα μου λέει : Aν κάνει κάποιος το λάθος να μην οδηγεί Renault στη Γαλλία και να μη ξέρει γαλλικά έτσι και πάθει βλάβη την π... κανονικά !
Η Scania Europe Assistance αναφέρεται για το γαλλικό παρακλάδι της ως French mafia. Tί άλλο να πούμε ; Κι αρχίζει να απαριθμεί περιστατικά..
Στον αντίποδα αν γίνει κάτι στην Τουρκία εμας τους έλληνες μας έχουν στα ώπα ώπα κι αυτό είναι αμοιβαίο γιατί πολλοί τούρκοι αυτοκινητιστές κατεβαίνουν με νταλίκες στην Ελλάδα.

Ποιός να το περίμενε απο τους λουδοβίκους ε;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”